Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Sniper Rule ! - Σελίδα 2 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Sniper Rule !

Πήγαινε κάτω 
+8
belial
Δημητριος
JimBouz
Asarnil the Dragonlord
john doc
andreasch
Reaper
Tzortz
12 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 10:21

Παντως για να μην υπαρχουνε παρεξηγησεις καλο ειναι , καποιος να ποσταρει στη gw , εχουνε ή ειχανε,καπου νομιζω ενα κατι σα φορουμ για να ερωτοαπαντανε για θεματα κανονων , καθως μιλαμε για μια πολυ ειδικη περιπτωση.
το ΕΤΣ που εχει φαει πολυ ροχαλα ,τουλαχιστων απαντα με τη δικη του λογικη βεβαια και το δικο του ρουλ πακ σε ολα αυτα τα προβληματα.

Και κατι αλλο που το ξεχασα και απαντα στην ερωτηση σου μπορομιρ.
απο οσο θυμαμαι γιατι δεν εχω μπροστα το βιβλιο των Ογκρε το ΣΝΑΙΠ ΗΔΗ παιρνει -1 επειδει ΔΙΑΛΕΓΕΙ το μοντελο μεσα στη μοναδα.
οποτε ηδη υπαρχει το μοντιφαιερ για να κανεις πικ απ το χαρακτηρα.
αν ειναι ετσι , δεν υπηρχε καν η αναγκη για το ποστ.
καποιος που εχει το βιβλιο των ογκρε μπροστα του ας το τσεκαρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 10:38

Λοιπόν για την πλάκα και μόνο έκατσα και το έψαξα όσο μπορούσα . Κάποια στιγμή μετά από πολλά links και ψάξιμο κατέληξα να μην βρω τίποτα από FAQ και Errata . Δεν έχει βγάλει απολύτως τίποτα η GW , οπότε εάν προκύψει κάτι τέτοιο , καλό θα είναι να την βρεί την λύση ο Judge σε φιλικά λίγη καλή θέληση δεν βλάπτει και από τις 2 πλευρές . Όλοι δίκιο έχουν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 10:40

Μα δεν υπαρχει πια θεμα.
στο sniper παιρνεις -1 χιτ επειδη κανεις pick up ενα χαρακτηρα μεσα απο μια μοναδα.
αν παρεμβαλετε αλλη μοναδα αναμεσα στο σκοπευτη και τη μοναδα του , ειτε καπιο τεραιν παιρνεις αλλα -2χιτ.
αν οχι και χτυπας κατευθειαν τη μοναδα με το χαρακτηρα ακομα και αν ο χαρακτηρας ειναι στο πισω ρανκ παιρνεις το -1 απο το pick up.
ειναι τελειως ξεκαθαρο κατα την αποψη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Boromir
Champion
Champion
Boromir


Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 40
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Flames of War, Board Games, Βolt action
Registration date : 18/06/2013

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 10:42

To βιβλιο δεν ειναι σαφης και δεν ηταν ποτε ουτε απο την την τεταρτη εκδοση που θυμαμαι να παιζω και να εχουμε θεματα απο τοτε.Και ειναι λογικο οτι δεν ειναι σαφης γιατι το παιχνιδι ειναι αχανες.
Tzortz αν βρεις παλια errata για το συγκεκριμενο θεμα θα ηταν σουπερ γιατι αυτα που εχω δεν λενε κατι.Θα ξαναδιαβασω το βιβλιο για να ειμαι σιγουρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 10:47

Laskoulas έγραψε:
Μα δεν υπαρχει πια θεμα.
στο sniper παιρνεις -1 χιτ επειδη κανεις pick up ενα χαρακτηρα μεσα απο μια μοναδα.
αν παρεμβαλετε αλλη μοναδα αναμεσα στο σκοπευτη και τη μοναδα του , ειτε καπιο τεραιν παιρνεις αλλα -2χιτ.
αν οχι και χτυπας κατευθειαν τη μοναδα με το χαρακτηρα ακομα και αν ο χαρακτηρας ειναι στο πισω ρανκ παιρνεις το -1 απο το pick up.
ειναι τελειως ξεκαθαρο κατα την αποψη μου.


Μήτσο ξέρεις 100.000 πράγματα παραπάνω από εμένα όσο αφορά το fantasy . Στο συγκεκριμένο θέμα ίσως λόγο του ETC ξεχνάς το true LOS και τον κανόνα obscured . Για την ακρίβεια συνεχίζω να λέω ότι και οι δυο πλευρές έχουν δίκιο και ότι και τα 2 μου φαίνονται λογικά .


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 10:50

Προφανες δεν ειναι σαφες σε πολλες περιπτωσεις γιατι υπαρχει ενα πλεγμα κανονων που αλληεπιδρουνε και οι καταστασεις στο τραπεζι τεντωνουνε τους κανονες στα ορια τους , περα απο την υπαρξη των βιβλιων των στρατων που εχουνε αλλους ειδικους κανονες που μπορει να ερθουνε σε συγκρουση με τους κανονες του βιβλιου.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως επιτρεψτε μου να εχω πια διαμορφωση μια συγκεκριμενη αποψη βαση των κανονων του βιβλιου που ειναι ξεκαθαροι για αυτη τη περιπτωση.

1- χιτ για το πικ απ του χαρακτηρα στη μοναδα που βρισκετε. (ας τεσκαρει καποιος το σναιπ των ογκρε να δουμε αν ισχυει οντως ετσι)

και αν εχεις ΑΛΛΗ μοναδα η τεραιν αναμεσα στη μοναδα στοχο και εσενα παιρνεις τα -χιτ που αναφερει το βιβλιο ειτε απο σοτ ειτε απο χαρντ καβερ.
Πραγματικα διαβαστε λιγο προσεχτικα τι λενε αυτες οι σελιδες.

Σε καθε περιπτωση , οποιος ογκρε εχει σναιπερς θα τον αφηνω να σημαδευει τους χαρακτηρες μου με -1 μονο απο το πικ απ Razz καθε τι αλλο το βλεπω μη συμβατο με τους κανονες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 10:59

Σπυρο σε διαβεβαιω δε ξερω πολλα περισοτερα, δε παιζω πια τοσο συχνα
δεν ειχα παρει θεση , γιατι δεν ηξερα , οκ το ετς ειχε απαντησει αλλα αλλο το gt.
διαβασα ομως στο γραφειο μιας και εχω εκει το ρουλμπουκ,τη σελιδα με το cover. και ειδα και αυτο που λεει ο ραγνκαρ για τις μοναδες.
ειναι απολυτα κρυσταλινο διαβαζοντας και τον κανονα του sniper οτι δεν υπαρχει χαρντ καβερ.
μη μπλεκεις τον κανονα του true line of sight ανεξελεγκτα και αυθαιρετα χωρις να αναφερει τιποτα απο αυτο που λες,το line of sight ειναι αν βλεπεις , αν λοιπων βλεπεις και θες να σουταρεις εκει , και θεωρεις οτι η μοναδα αυτη καλυπτεται παμε στο κανονα COVER, ειναι δυο διαφορετικα πραγματα το line of sight και το cover.O κανονας line of sight ειναι στη σελιδα 10 (του true line of sight) διαβασε τον προσεχτικα δεν αναφερει πουθενα για -χιτ μοντιφαιερς , ειναι πολυ συγκεκριμενο το τι λεει.
Στη συνεχεια δες το κανονα snipe και μετα το κανονα cover.

αν μετα απο αυτο μου λετε οτι ενα μοντελο στο πισω ρανκ εχει -1 απο το pick up και αλλα -2 απο hard cover.τι αλλο να πω...
ειναι απλα αγγλικα Razzχωρις να θελω να εχω το αλαθητο του παπα , μπορει να κανω λαθος εγω, ειδικα αν θυμαμαι το κανονα snipe λαθος, αλλα πιστευω οτι δε κανω.
Ειναι πραγματικα παρα πολυ σαφες στα ματια μου.

-1χιτ απο το πικ απ.
αν παρεμβαλετε ΑΛΛΗ μοναδα η τεραιν αλλα -2 η -1 αν ειναι σοφτ κοβερ.
και τελος.

τσεκαρετε ξαναλεω κανονα line of sight (page 10) sniper (ogre book) cover (page 41) και unit and characters (page 96)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 11:20

Δεν έχω βιβλίο ogre να το δω , και να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει να λύσω τις "μπότσες" της GW . Απλά έτσι όπως το βλέπω εγώ και μερικοί άλλοι προφανώς μας φαίνεται "λογικό" . επειδή κάνεις Pick up target ένα συγκεκριμένο μοντέλο από character που κάνει Join μια μονάδα και όχι την ίδια την μονάδα . Δεν ξέρω ξαναλέω και δεν με πειράζει κιόλας . Ο καθένας έχει την άποψη του και την υποστηρίζει προφανώς .

Το Sniper προφανώς είναι special rule που αγνοεί τους κανόνες του normal shooting και σε αφήνει να κάνεις Pick up characters μέσα σε μονάδα που κανονικά δεν θα μπορούσες . Γι αυτό τον λόγο σου δίνει το -1 . Οι characters πάνε 9/10 front rank οπότε τέτοια προβλήματα δεν υπάρχουν βαράς κανονικά με το -1 . Για τις περιπτώσεις εκείνες που τυχαίνει να θέλεις να pickάρεις char στο 2nd rank , ενδεχομένως τα πράγματα να αλλάζουν . Δεν μπορώ να το ξέρω και δεν μπορώ να βρω εγώ την λύση . Γι αυτό υπάρχουν οι judges άλλωστε . σε φιλικό οκ δεν θα πεθάνω κιόλας εάν επιμένει τόσο πολύ ο άλλος οκ ας το πάρει , δεν τρέχει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 11:34

σπυρο στο κανονα unit and characters δε λεει πουθενα αυτο που λες , οτι 9/10 οι χαρακτηρες πανε στο μπροστα ρανκ.
Ισα ισα κανεις λαθος οι χαρακτηρες πανε στο πισω ρανκ αναγκαστικα αμα υπαρχει το κομαντ γκρουπ.
Τελος παντων δε θελω να μπω σε διαμαχη ποσοστων Razz και ουτως η αλλως αυτο που λες δεν εχει ακριβη σχεση με το θεμα , γιατι ο χαρακτηρας στο πισω ρανκ μιας μοναδας δεν ειναι διαφορετικο unit αλλα μοντελο, πια , της ΙΔΙΑΣ της μοναδας.

Οι κανονες ειναι απολυτα σαφης. με αφηνει εκπλητκο στο να μη το δεχεστε
με βαζετε να γραφω ξανα και ξανα το ιδιο φφς Razz

παμε παλι

pick up
-1 hit.

Cover (διαβαστε το ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ τι λεει ), μιλα παντα για μοναδες η τεραιν που παρεμβαλονται αναμεσα στη μοναδα που βαλετται/στοχο και στη μοναδα που βαλει.

Unit and characters.
Και εδω απολυτα σαφες , σε οποιο σημειο και αν ειναι ο χαρακτηρες , ειτε των σκειβεν στο πισω πισω ρανκ ειτε ο γεναιος χαος λορδος στο 1ο ρανκ , θεωρειτε ολο αυτο το συμπλεγμα , μοναδα και χαρακτηρες ΕΝΑ ενιαιο κοματι.Ετσι σκεφτηκανε οι φωστηρες της gw και ετσι ειναι ρε παιδια , τι να κανουμε. αφου ειναι ενα ενιαο κοματι οταν βαρας ενα χαρακτηρα στο πισω ρανκ δε παρεμβαλετε ΑΛΛΗ μοναδα. αν ο κανονας του unit and characters ητανε διαφορετικος θα επαιζε σοβαρα να ειχατε δικιο και μαζι σας. ομως ειναι διαφορετικοι οι κανονες και ξεκαθαροι σε αυτο το συγκεκριμενο θεμα.
ο χαρακτηρας που κανει join μια μοναδα , τη στιγμη που το κανει , ειναι απο εκεινο το σημειο και επειτα μερος της μοναδας , αφομειωνετε και δε θεωρειτε διαφορετικο unit αλλα μοντελο της ιδιας της μοναδας.
Εγω ετσι το μετεφρασα αυτο που λεει στη συγκεκριμενη σελιδα.

αφου ισχυει αυτο οταν χτυπας το χαρακτηρα σε εκεινη τη μοναδα,παρεμβαλονται εκει μοντελα της ιδιας μοναδας , οποτε παμε στο κανονα pic up , που διαλεγεις ενα μοντελο -ακομα και χαρακτηρα- απο μια μοναδα με ενα -1χιτ και πυροβολεις.Δεν ισχυει το κοβερ εδω απο αλλες μοναδες η τεραιν γιατι ο χαρακτηρας και η μοναδα που ειναι μεσα ,ειναι μια μοναδα που βαλλετε.
simple.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Boromir
Champion
Champion
Boromir


Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 40
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Flames of War, Board Games, Βolt action
Registration date : 18/06/2013

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 11:34

Λοιπον διαβαζοντας πρωτα απολα ξανα κατι το οποιο δεν χρησιμοποιουσα στους στρατους μου και ετσι δεν του ειχα δωσει ιδιαιτερη βαση και ριχνοντας μια ματια στο αμερικανικο και αγγλικο site εχω να πω οτι στο καταποσο multiple attacks with sniper ολοι λενε συμπεραμβανομενου και εμενα οτι θελει FAQ.Ο κανονας λεει can make a special sniper shot instead of shooting normally.Eχοντας πολυ καλη γνωση στο καταποσο μιλουν τα αγγλικα τους το a μην το μεταφραζεται ως μια αλλα πιο πολυ ως προθεση της λεξεως special.Δεν λεει πουθενα one!!!Και το shouting normally μεταφραζεται χωρις το -1.
Τωρα το καταποσο παιρνει cover η οχι αν ειναι σε δευτερη γραμμη,αν ειναι απο πισω,πλαγια και τα λοιπα γραφει the sniper can shoot at any model he can see,including champions and characters within a unit.A hit from a sniper shot is not distributed in the same manner as other shooting attacks.Λοιπον τι ξεκαθαριζουμε εδω,το οτι για να χτυπησεις χαρακτηρα σε unit που κανονικα δεν μπορεις η να πετυχεις χαρακτηρα σε monster,chariot war machine monster an handlers και οπου αλλου μπορουν μπουν και κανονικα εκανες την βολη randomize εδω τον πετυχαινεις σιγουρα με ενα -1.Παμε τωρα στους γενικους κανονες shooting και ειδικα στη κατηγορια cover.Εχουμε και λεμε
if the majority of the models in the target unit OR when firing against a SINGLE MODEL,more than half of the target model is obscured from the shooting's model view by other MODELS friend or foe or by terrain then an additional to Hit modifier is applied.
Laskoulas χωρις παρεξηγηση αυτο δεν χρειαζεται FAQ tο βιβλιο το λεει ξεκαθαρα.Δεν παιρνει μονο -1
περνει additional to Hit modifier
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Boromir
Champion
Champion
Boromir


Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 40
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Flames of War, Board Games, Βolt action
Registration date : 18/06/2013

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 11:43

Επειδη διαβαζω τωρα αυτα που εγραψες μου κανει εντυπωση οτι απλα δεν ανοιγεται το βιβλιο και μενετε κολλημενοι σε αυτα που διαβασατε πολλα χρονια πριν και οσο ναναι οπως και εγω μπερδευομαστε και ξεχναμε.Δεν λεει πουθενα το κανονα Pick up
Το cover δε λεει πουθενα για UNITS λεει για ΜΟDELS/TERRAIN
και το sniper δε λεει πουθενα οτι χτυπας unit χτυπας μοντελο ακομα και εκει που δεν μπορεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 11:45

Laskoulas έγραψε:
σπυρο στο κανονα unit and characters δε λεει πουθενα αυτο που λες , οτι 9/10 οι χαρακτηρες πανε στο μπροστα ρανκ.
Ισα ισα κανεις λαθος οι χαρακτηρες πανε στο πισω ρανκ αναγκαστικα αμα υπαρχει το κομαντ γκρουπ.
Τελος παντων δε θελω να μπω σε διαμαχη ποσοστων Razzκαι ουτως η αλλως αυτο που λες δεν εχει ακριβη σχεση με το θεμα , γιατι ο χαρακτηρας στο πισω ρανκ μιας μοναδας δεν ειναι διαφορετικο unit αλλα μοντελο, πια , της ΙΔΙΑΣ της μοναδας.

Οι κανονες ειναι απολυτα σαφης. με αφηνει εκπλητκο στο να μη το δεχεστε
με βαζετε να γραφω ξανα και ξανα το ιδιο φφς Razz

παμε παλι

pick up
-1 hit.

Cover (διαβαστε το ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ τι λεει ), μιλα παντα για μοναδες η τεραιν που παρεμβαλονται αναμεσα στη μοναδα που βαλετται/στοχο και στη μοναδα που βαλει.

Unit and characters.
Και εδω απολυτα σαφες , σε οποιο σημειο και αν ειναι ο χαρακτηρες , ειτε των σκειβεν στο πισω πισω ρανκ ειτε ο γεναιος χαος λορδος στο 1ο ρανκ , θεωρειτε ολο αυτο το συμπλεγμα , μοναδα και χαρακτηρες ΕΝΑ ενιαιο κοματι.Ετσι σκεφτηκανε οι φωστηρες της gw και ετσι ειναι ρε παιδια , τι να κανουμε. αφου ειναι ενα ενιαο κοματι οταν βαρας ενα χαρακτηρα στο πισω ρανκ δε παρεμβαλετε ΑΛΛΗ μοναδα. αν ο κανονας του unit and characters ητανε διαφορετικος θα επαιζε σοβαρα να ειχατε δικιο και μαζι σας. ομως ειναι διαφορετικοι οι κανονες και ξεκαθαροι σε αυτο το συγκεκριμενο θεμα.
ο χαρακτηρας που κανει join μια μοναδα , τη στιγμη που το κανει , ειναι απο εκεινο το σημειο και επειτα μερος της μοναδας , αφομειωνετε και δε θεωρειτε διαφορετικο unit αλλα μοντελο της ιδιας της μοναδας.
Εγω ετσι το μετεφρασα αυτο που λεει στη συγκεκριμενη σελιδα.

αφου ισχυει αυτο οταν χτυπας το χαρακτηρα σε εκεινη τη μοναδα,παρεμβαλονται εκει μοντελα της ιδιας μοναδας , οποτε παμε στο κανονα pic up , που διαλεγεις ενα μοντελο -ακομα και χαρακτηρα- απο μια μοναδα με ενα -1χιτ και πυροβολεις.Δεν ισχυει το κοβερ εδω απο αλλες μοναδες η τεραιν γιατι ο χαρακτηρας και η μοναδα που ειναι μεσα ,ειναι μια μοναδα που βαλλετε.
simple.



δλδ σε ένα rank and file unit με το κλασσικό formation (5 front ) αφού βάλεις το F.C μετά δεν το συμπληρώνεις με characters ? . μπορείς να βάλεις απλούς και τον μάγο σου τον ξεβράκωτο π.χ στο 2ο ; . Νομίζω όχι εάν θυμάμαι καλά . Εάν ισχύει αυτό που σου γράφω από εκεί προκύπτει το 9/10 που αναφέρω .

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 11:48

Boromir,δε διαφωνω σε αυτο που λες στο τελος και αυτο θα ισχυε αν δεν ελεγε στο cover οτι παιρνεις cover απο αλλα μοντελα/μοναδες η τεραιν που παρεμβαλονται, αν βαλεις διπλα σε αυτο το κανονα unit and characters που λεει οτι ενας χαρακτηρας μεσα σε μια μοναδα ειναι ενα και το αυτο. τοτε δεν ισχυει αυτο που λες.
αν δε το ελεγε αυτο και το αφηνε αδιαφορο , απλα μπαινει ενας χαρακτηρας σε μια μοναδα , θα ελεγα φυσικα παρε αλλα -2 μοντιφαιερ.

Φυσικα μπορομιρ ολα αυτα , με τα αγγλικα μου που δεν ειναι και τα καλητερα του κοσμου και ειναι πιθανων να μην εχω μεταφρασει σωστα.
γενικα παντως σε καθε περιπτωση θα λειτουργουσα οπως λειτουργω στο ετς , δηλαδη θα φωναζα ενα διαιτητη και θα του ελεγα να παρει μια αποφαση για τη μαχη που θα ητανε σεβαστη και απο τους 2 ανεξαρτητα ποιον συμφερε και τι ειναι το σωστο κατα την υποκειμενικη μας γνωμη.
σα διαιτητης στο ποδοσφαιρο δηλαδη παρε το call και συνεχιζουμε. αν και εγω πιστευω οτι δε παιρνει -2 χιτ , αν ελεγε οτι παιρνει θα το δεχομουνα για να συνεχισει το γκειμ χωρις να μπω σε διαδικασια συζητησης.

Τωρα για εμας εδω τι να πω , ας το διαβασουνε ολοι και ας αποφασισουνε. για μενα ολο το ζουμι ειναι το οτι λεει χαρακτηρες και μοναδες ενα και το αυτο οταν ειναι μαζι.

Σε καθε περιπτωση δε παρεξηγουμε , διαλογο κανουμε και συζητηση και πανω απο ολα περνα η ωρα στη ρουτινα Razz
Οπως θα ελεγε και ο Ψινακης σας αγαπω ! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 11:53

@Σπυρος , ναι εννοειτε , αν εχεις πχ λορδο σφαχτη , λορδο σφαχτη και βσβ σφαχτη και 2 μαγους ξεβρακωτους , κανεις το εξης σε φορματιον των 5.

command group και πλαισιωνονται απο 2 χαρακτηρες , οι μαγοι και ο βσβ πχ πισω.
αν τωρα πας σε μαχη , τοτε μπορεις να κανεις ρεπλεις καποιο απο τα κομαντ γκρουπ με ενα χαρακτηρα.
η αν πεθανει πχ ο τσαμπιον τοτε επειδη δε γινετε αλλος τσαμπιον στη μοναδα αναγκαστικα παει μπροστα ενας χαρακτηρας.
δηλαδη , παμε σε μαχη , και εχεις λορδο/μουσικο/μπανερ/τσαμπ/λορδο ειτε κανεις ριπλεις καποιον απο το κομαντ με το make way ειτε καθεσε οπως εισαι , στην α) περιπτωση πας στη θεση πχ του τσαμπ , γιατι ο μουσικος και ο μπανερας και να ψοφησουνε οσο εχεις μοντελα της μοναδας παιρνουνε αυτα τη θεση τους. στη β) πας κατευθειαν μπροστα το βσβ στη θεση του τσαμπ.
ακομα πιο ευκολο αν εχεις πχ φορμετιον με 4 μοντελα και εισαι σταμπορν με καποιο τροπο.
βαζεις τους 2 λορδους μπροστα και μουσικο μπανερα και οι μαγοι δε κινδυνευουνε , εκτος αν πεθανει ολη η μοναδα σε cc.

Πως ζουσαμε και εμεις οι κακομοιροι Τομπ Κινγκ ρε σπυρο Razz
κονγκες με τιποτα μουσικους μπανεραδες και απο πισω οι λαιτ μαγοι Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Reaper
Knight
Knight
Reaper


Αριθμός μηνυμάτων : 404
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθηνα
Currently Playing : Destruction and Chaos
Registration date : 18/04/2012

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 13:04

το βιβλιο των Ogres που το κοιταξα γραφει οτι παιρνει το sniper special rule!οποτε δεν γραφει κατι παραπανω!και το βιβλιο κανονων γραφει οτι αν διαλεξεις να κανεισ βολη sniper τοτε αυτοματος εχεις το -1!αρα εγω συμφωνω με λασκουλα οτι δεν τιθεται θεμα για παραπανω cover αν βλεπεις καθαρα την μοναδα!τωρα αν μπροστα απο τον στοχο που θελεις να βαρεσεις me sniper ειναι αλλη μοναδα η' terrain τοτε θα παρεις και τα αλλα πεναλτυ!

Υ.Γ παιδια μην βαλετε ποτε sniper Μοναδες για να τελειωνουμε!! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 13:12

Εγώ πάντως επειδή βλέπω ότι παίζεις ogres εάν παίξουμε μαζί θα στο δώσω βαριέμαι να διαφωνώ για τέτοιου είδους κανόνες Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Reaper
Knight
Knight
Reaper


Αριθμός μηνυμάτων : 404
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθηνα
Currently Playing : Destruction and Chaos
Registration date : 18/04/2012

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 13:36

xaxa!!τελεια!!! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ragnar
Champion
Champion
ragnar


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 46
Τόπος : Ιλιον-Αθηνα
Currently Playing : Warhammer fantasy&Bolt Action
Registration date : 28/07/2011

Sniper Rule ! - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Sniper Rule !   Sniper Rule ! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 19 Μάης 2014, 19:51

BRB page 41 Target behind  hard cover

We also count  intervening UNITS as hard cover
μιλαει για unit παιδια και οχι για μοντελα.Ενας χαρακτηρας θεωρειτε αυτονομο unit απο μονος του οπως και ενα chariot.Απο την στιγμη που κανει join σε unit και ειναι  part of the unit, θεωρειτε ενα single combined unit, και οχι 2 διαφορετικα unit που δινει ο ενας στον αλλο cover.

στην αρχη του cover section οπου αναφερει ο "Βoro" πιο πανω

BRB page 27 Lone models and movement
Units that consist of a single model such as monsters ,chariots,lone characters etc

BRB 96 lone characters

characters that have not joined another  unit
are treated as  as separate unit

οταν ειναι μονοι τους θεωρουνται single model/unit oταν μπαινουν σε unit ενσωματωνονται.
θεωρω λοιπον οτι δεν παιρνει το cover
αυτηβεβαια ειναι η αποψη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Sniper Rule !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Death sniper
» scouts with sniper rifles
» 4 lists to rule them all
» Rule of Maw - 2400 OK
» Flames....rule(s) of Maw

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: