Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Airbrush trouble !! 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Airbrush trouble !! I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Airbrush trouble !! I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Airbrush trouble !! I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Airbrush trouble !! I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Airbrush trouble !! I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Airbrush trouble !!

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sk0m
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 17/09/2012

Airbrush trouble !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Airbrush trouble !!   Airbrush trouble !! I_icon_minitimeΚυρ 25 Μάης 2014, 17:20

Καλησπέρα σε όλους ξανά !!

Βλέποντας διάφορα HOW TO για ζωγραφική ειδα οτι οι πιο πολλοι χρησιμοποιούν Αερογράφους πηγα λοιπόν μετα απο αρκετή σκεψη και με την λογική οτι θα το μάθω ο κόσμος να χαλάσει , εναν αερογράφο double action της graphotech και ενα κομπρεσέρ .

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω καταφέρει να τον δουλέψω ουτε για λιγο σταθερά !!

εχω κάνει πολλές προσπάθειες για την σωστή αρέωση της μπογιάς αλλα τίποτα ! ( citadel paints ) .

Το βασικό προβλημα ειναι οτι πατάω την σκανδάλη βγάζει αέρα μετα τραβάω πρως τα πίσω και για ενα δευτερόλεπτο εχω σταθερό και ωραιο ψεκασμό αλλα μετα δεν βγάζει καν χρωμα  Evil or Very Mad Evil or Very Mad  !!

Τον εχω λυσει 30 φορές και τον εχω καθαρήσει ξανα και ξανα και νεράκι οταν του βάζω δουλευει μια χαρα αλλα με χρωμα μεσα ειναι αλλη υπόθεση !!

Αν μεσα στην βδομάδα δεν καταφέρω να βγάλω εστω ενα basecoat θα τον πουλήσω , γιατι εχω που εχω λιγο χρονο για το hobby μου ασ μην μου τον τρωει ο αερογραφος !!!

Ευχαριστω πολυ !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Airbrush trouble !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Airbrush trouble !!   Airbrush trouble !! I_icon_minitimeΚυρ 25 Μάης 2014, 18:20

Καλησπερα αδερφε.

ο αερογραφος θελει πολλη υπομονη στην αρχη μεχρι να τον μαθεις. Και τα χρωματα GW δεν βοηθανε σε αυτο, μιας και καθε μαμημενο pigment της θελει διαφορετικη ποσοτητα αραιωσης για αερογραφο! Οι περισσοτεροι painters το λενε πως τα citadel χρωματα απο τα χειροτερα για αερογραφο. Τα vallejo ειναι σαφως ευκολοτερα στη χρηση και καλητερα χρωματα overall

Πρωτα απ ολα, αν εχεις αερογραφο με πολυ στενο μπεκ ( 1ή 2mm) τοτε ο αερογραφος ετσι κ αλλιως θα μπουκωνει καθε τοσο, μιας και το πολυ στενο μπεκ δεν ειναι οτι καλητερο για τη βαρια διαδικασια του basecoat. Ακομα και τελειες να ειναι οι αναλογιες σου, ο αερογραφος θελει τακτικο καθαρισμο.

Απο κει και περα, για να το παλεψεις με μπογιες gw, σου προτεινω ενα διαλυτικο που πουλανε στο πλαισιο 7,5 € τα 250ml
Airbrush trouble !! FlowImprover

Ειναι παρα πολυ καλο για αραιωση χρωματων για αερογραφο. Προσωπικα δεν κανω την αραιωση κατ' ευθειαν στο μπολακι του αερογραφου, επειδης παρατηρησα οτι το pigment του διαλυματος πεφτει στον πατο ταχυτατα και κατα συνεπεια εχεις διαφορετικη πυκνοτητα χρωματος στο πατο απ οτι στη κορυφη της μπογιας που δουλευεις => μπουκωνει το μπεκ.
Γι αυτο χρησιμοποιω μικρα πλαστικα ποτηρια απο σφηνακια που πουλανε στο Jumbo παμφτηνα, ριχνω εκει τα χρωματα, κανω το mix μου το αραιωνω και το ριχνω στον αερογραφο με πολυ καλητερο ελεγχο.

Περαν τουτων, ο αερογραφος θελει υπομονη. Εγω τον εχω 1 χρονο και ακομα θεωρω τον εαυτο μου noob. Ειδικα τον πρωτο καιρο, μπουκωματα, φτυσιματα κτλ ειναι φυσιολογικοτατα. Υπομονη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
sk0m
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 17/09/2012

Airbrush trouble !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Airbrush trouble !!   Airbrush trouble !! I_icon_minitimeΚυρ 25 Μάης 2014, 19:00

Ευχαριστώ πολυ μαν . Σκεφτόμουνα και τα χρώματα της vallejo for airbrush .Ελεγα να παραγείλω μερικα αυριο !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
krikol
Champion
Champion
krikol


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Currently Playing : Chaos Daemons, Everblight, Yu Jing, Axis Japan
Registration date : 06/04/2013

Airbrush trouble !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Airbrush trouble !!   Airbrush trouble !! I_icon_minitimeΚυρ 25 Μάης 2014, 22:08

H vallejo εχει μία σειρά αποκλειστικά για αερογράφο, Model Air λέγεται τα οποία είναι αραιωμένα και έτοιμα για αερογράφο. Εγω τα χρησιμοποιώ και για βάψιμο με πινέλο και με έχουν βολέψει πάρα πολύ. Καλή υπομονή και καλό ψάξιμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sk0m
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 17/09/2012

Airbrush trouble !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Airbrush trouble !!   Airbrush trouble !! I_icon_minitimeΔευ 26 Μάης 2014, 00:57

Ευχαριστώ πολυ , που τα προμηθέυομαι αυτα τα χρώματα ?? Που να ψάξω ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meraklis
Hero
Hero



Αριθμός μηνυμάτων : 747
Registration date : 08/11/2010

Airbrush trouble !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Airbrush trouble !!   Airbrush trouble !! I_icon_minitimeΔευ 26 Μάης 2014, 08:53

τουλαχιστον 2 καταστηματα στην ιπποκρατους (στο κεντρο της αθηνας) εχουν τη σειρα air. Επισης αν δεν κανω λαθος την έχουν και τα φάντασυ σοπ.

Παντως να ξερεις οτι οι αποχρωσεις των χρωματων air ειναι φτιαγμενα για στατικους μοντελιστες (αεροσκαφη, αρματα κλπ) οποτε δεν θα βρεις τα αντιστοιχα χρωματα της GW...

μονη λυση ειναι να αραιωνεις πολυ τα χρωματα της GW πριν την χρηση. Μην το κανεις απευθειας μεσα στο δοχειο χρωματος του αερογραφου. Καντο σε ενα χωριστο δοχειο. Μια καλη αναλογια ειναι 3 διαλυτικο 1 χρωμα. Απεφυγε το καθαρο νερο. Δοκιμασε με lahmian medium της GW ή με airbrush thinner της vallejo.

αντε καλη τυχη και οτι θες εδω ειμαστε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sk0m
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 27
Registration date : 17/09/2012

Airbrush trouble !! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Airbrush trouble !!   Airbrush trouble !! I_icon_minitimeΤρι 27 Μάης 2014, 11:51

Ευχαριστώ πολυ και πάλι !! Αυριο περιμένω τα χρώματα και ενα thinner και θα κάνω δοκιμες !! Θα ενημερώσω για την πρόοδο !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Airbrush trouble !!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» airbrush help!
» WTB-Airbrush
» Airbrush advice

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: Painting and Modelling-
Μετάβαση σε: