Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αγορά αερογράφου 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Αγορά αερογράφου

Πήγαινε κάτω 
+3
ToPaxyGourouni
Nepenthe
Aerico
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Aerico
Hero
Hero
Aerico


Αριθμός μηνυμάτων : 714
Currently Playing : There is only one army
Registration date : 21/12/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 11:55

Όπως λέει και ο τίτλος αποφάσισα να αγοράσω ένα αερογράφο + συμπιεστη (!!!!) για να περνάω χαρούμενα και δημιουργικά τις ώρες μου. Μιας και δεν εχω καμια εμπειρία με το βαψιμο με αερογράφο θα ήθελα την άποψη κάποιων που να ξερπυν καλύτερα τι να προσέξω.
Προς το παρων το μονο που κοιταω στους συμπιεστες ειναι να μην κανουν θόρυβο.
Για τον αερογράφο τι να κοιτάξω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 12:30

να βαφει καλά το πράσινο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
ToPaxyGourouni
Spamlord
Spamlord
ToPaxyGourouni


Αριθμός μηνυμάτων : 1889
Ηλικία : 39
Registration date : 09/12/2008

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 13:33

Από πράγματα που μου είπανε, θέλεις ο κομπρέσσορας να είναι λέει λαδιού γιατι αλλιώς κάθε 15 λεπτά θα πρέπει να σταματάς για να κρυώνει. Επίσης μου είπαν για αερογράφο να τα σκάσω ψιλοχοντρά, γιατί άμα το πας φτηνά φτηνά θα χαλάνε κάθε μήνα και θα καταλήξεις ούτως ή άλλως να αγοράσεις ακριβό και θα τον πληρώσεις διπλά με όλα τα κινέζικα που θα έχεις πάρει μέχρι τότε. από χρώμα λέει ελάχιστο να βάζεις, υπάρχουν χρώματα ειδικά για αερογράφο αν και ο μερακλής μου είπε πως μπορείς να βάλεις απλό χρώμα μαζί με άζαξ. (Azax, όχι Ajax γιατί εσείς μπορεί και να μπερδευτείτε).

Αυτά από μένα τον αδαή. Φαντάζομαι θα κάνει και τσίπ ίν κάποιος που ξέρει και που παν τα τέσσερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aerico
Hero
Hero
Aerico


Αριθμός μηνυμάτων : 714
Currently Playing : There is only one army
Registration date : 21/12/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 14:02

Nepenthe έγραψε:
να βαφει καλά το πράσινο

Νόμιζα ότι θα ήθελες μαύρα !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 14:19

Θα υπάρξουν πολλοί που θα σου πουν να παρεις εναν γαματο και ακριβο αερογραφο οπως ιβατα κλπ...
Εγω εδω και 5 χρόνια εχω εναν φτηνο Γκραφοτεκ με μύτη 0.3 και κάνω την δουλεια μου.
Τα εργαλεία δεν κανουν τον μαστορα. Πάρε κι εσυ εναν φτηνο για αρχή  και βλέπεις.
Εννοειται να ειναι βαρους και διπλης λειτουργίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 14:57

Ειναι ωραιο εργαλειο ο αερογραφος και τρομερα εξυπηρετικο. Πραγματικα βλεπεις τρομερη διαφορα, τοσο στο χρονο που απαιτειται για να γινουν χαμαλοδουλειες τυπου basecoat, αλλα και η απιστευτη αποδοση εφε οπως φωτα/φωτια/λαβα και αλλα.

Θα συμφωνησω με τον Aphelion οτι δεν χρειαζεται να επενδυσεις πολλα χρηματα. Εγω αγορασα ενα κομπρεσερ με 130€ και αερογραφο των 65€ και μεχρι στιγμης δεν εχω ιδιαιτερο παραπονο απο τη λειτουργια του.

Πρεπει ομως να σου πω οτι ειναι μεγαλο μανικι μεχρι να μαθεις να το χειριζεσαι, τις αναλογιες χρωματος/διαλυτικου και ακομα κ τοτε ο αερογραφος θελει πολυ καθαρισμα και προσεκτικη συντηρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Aerico
Hero
Hero
Aerico


Αριθμός μηνυμάτων : 714
Currently Playing : There is only one army
Registration date : 21/12/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 14:57

aphelion έγραψε:
Θα υπάρξουν πολλοί που θα σου πουν να παρεις εναν γαματο και ακριβο αερογραφο οπως ιβατα κλπ...
Εγω εδω και 5 χρόνια εχω εναν φτηνο Γκραφοτεκ με μύτη 0.3 και κάνω την δουλεια μου.
Τα εργαλεία δεν κανουν τον μαστορα. Πάρε κι εσυ εναν φτηνο για αρχή  και βλέπεις.
Εννοειται να ειναι βαρους και διπλης λειτουργίας.

Μπορείς να δώσεις μερικές λεπτομέριες για το τι εννοεις βάρους και τι εννοείς διπλής λειτουργίας ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 15:08

Βαρους σημαινει οτι εχει το κουπακι που μπαινει το χρωμα στο πανω μερος και εσυ ριχνεις απ ευθειας εκει το χρωμα σου για να ψεκασεις. Υπαρχουν και οι Bottom feed που εχουν απο κατω ενα βαζακι που γυρνας για ν ανοιξει, αλλα δεν βολευουν για το χομπυ μας, ειναι περισσοτερο για να βαζεις ογκο μπογιας με τη μια και να βαφεις επιφανειες.

Διπλης λειτουργιας σημαινει οτι μπορεις να ρυθμισεις τη ποσοτητα χρωματος που βγαινει απο την μυτη, και συνεπως το ποσο θα " ανοιγει" ο πιδακας του χρωματος. Αυτο επιρρεαζει το ποσο παχυ θα ειναι το "αποτυπωμα" που βγαινει. Οι διπλης λειτουργιας εχουν ενα μοχλο που τραβας προς τα πισω και οσο το τραβας τοσο περισσοτερο χρωμα βγαινει.
Οι μονης λειτουργιας ειναι σαν σπρεϋ, απλα πατας ενα κουμπι και βγαινει μια καθορισμενη ποσοτητα. Οποτε κανουν μονο για basecoats.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Aerico
Hero
Hero
Aerico


Αριθμός μηνυμάτων : 714
Currently Playing : There is only one army
Registration date : 21/12/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 16:47

Blood Guzzler έγραψε:
Βαρους σημαινει οτι εχει το κουπακι που μπαινει το χρωμα στο πανω μερος και εσυ ριχνεις απ ευθειας εκει το χρωμα σου για να ψεκασεις. Υπαρχουν και οι Bottom feed που εχουν απο κατω ενα βαζακι που γυρνας για ν ανοιξει, αλλα δεν βολευουν για το χομπυ μας, ειναι περισσοτερο για να βαζεις ογκο μπογιας με τη μια και να βαφεις επιφανειες.

Διπλης λειτουργιας σημαινει οτι μπορεις να ρυθμισεις τη ποσοτητα χρωματος που βγαινει απο την μυτη, και συνεπως το ποσο θα " ανοιγει" ο πιδακας του χρωματος. Αυτο επιρρεαζει το ποσο παχυ θα ειναι το "αποτυπωμα" που βγαινει. Οι διπλης λειτουργιας εχουν ενα μοχλο που τραβας προς τα πισω και οσο το τραβας τοσο περισσοτερο χρωμα βγαινει.
Οι μονης λειτουργιας ειναι σαν σπρεϋ, απλα πατας ενα κουμπι και βγαινει μια καθορισμενη ποσοτητα. Οποτε κανουν μονο για basecoats.

θεεεενξ !
Ετσι όπως βλέπω τις τιμές βρισκω αυτά που μου λες, με " μύτες" 0,2 ή 0,3 γύρω στα 30Ε
Απο κει και πέρα οι πιο ακριβοί τι παραπάνω χαρακτηρισικά έχουν; Μεγαλύτερη ακρίβεια, καλύτερο κέντρο βάρους κλπ ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 16:55

Ειναι αναλογα το μοντελο, αλλα σιγουρα οσο ανεβαινεις εχει καλητερα υλικα, μεγαλητερη ακριβεια στο ψεκασμα, λιγοτερο μπουκωμα και πολλα αλλα.

Γενικα, οπως και με καθε τι σ αυτη τη ζωη, θα συνιστουσα να μην πας στη φτηνοτερη επιλογη. Δες λιγο πιο πανω, καπου στα 50-60€ πιστευω ειναι safe για να σου μεινει το εργαλειο και να μην ξαναγοραζεις. Παντως εντυπωσιακες διαφορες δεν θα δεις, ειναι σαν τα gaming mouse. Οσο γαματο ποντικι κ να εχεις, ειναι θεμα γνωσης και εμπειριας.

Κατι αλλο που πρεπει να σου πω, ειναι πως χρειαζεσαι διαλυτικο για τα χρωματα. Προσωπικα ξεκινησα απο Αζαξ νερωμενο, αλλα λιγο η μυρωδια, λιγο οτι μπουκωνε, δν με ικανοποιησε. Πλεον χρησιμοποιω ενα ειδικο υγρο, το Galeria Flow Improver και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Ο δικος μου αερογραφος, που ειναι 0.2 μπουκωνει ελαχιστα σε σχεση με πιο πριν.

Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι, μιας και ξεκινησε το thread: Το κομπρεσερ μου, μετα απο 2 χρονια χρησης ( και μαλιστα οχι τακτικης, σε μηνιαια βαση και αν), μου βγαζει προβλημα.

Το ανοιγω, συνδεω τον αερογραφο και ξεκιναω δουλεια. Μετα απο κανα 15λεπτο, βλεπω οτι καθως ξαναγεμιζει με αερα, κανει εντονο ηχο σαν να " παλευει" μεσα να το καταφερει. Ξερω οτι θελει να κανει διαλειμματα για να μην υπερθερμαινεται, αλλα αυτο δν ειναι φυσιολογικο. Σε ποιο μερος μπορω να το παω να το δουν για service; Καλφακη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν 2015, 18:28

Να βαφετε με πινέλο ρε, ο αερογράφος ειναι τσίτ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
Meraklis
Hero
Hero



Αριθμός μηνυμάτων : 747
Registration date : 08/11/2010

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΣαβ 20 Ιουν 2015, 18:01

@Blood Guzzler: τι κομπρεσερ εχεις; αν εχεις ενα απο τα μικρα θα σου λεγα να μην το φτιαξεις καν αλλα να επενδυσεις ειτε σε ενα καινουργιο είτε να παρεις μια και καλη ενα καλό (κομπρεσερ λαδιου). Βέβαια τα "καλά" κοστίζουν 200-300 ευρώ αλλά πίστεψε με στους αερογράφους το 70% της δουλειάς το παίζει η παροχή αέρα και όχι ο αερογράφος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΣαβ 20 Ιουν 2015, 18:25

Ενα μοντελο σαν κ αυτο εχω:
Αγορά αερογράφου Small-airbrushing-air-compressor
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Meraklis
Hero
Hero



Αριθμός μηνυμάτων : 747
Registration date : 08/11/2010

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΣαβ 20 Ιουν 2015, 21:40

αυτο φανταστηκα. Τετοιο ειχα και γω και μετα πηρα την αποφαση και επενδυσα σε κομπρεσερ λαδιου. Απο κει και περα ξεγνοιασα.

Μην προσπαθησεις να το επισκευασεις. Καλυτερα παρε ενα ιδιο απο εξωτερικο. Απο αγγλια ειχα παρει το δικο μου. RDG tools νομιζω λεγονταν το site.

Παντως πριν παρεις παλι ενα φτηνο ιδιο, χιλιες φορες να παρεις ενα ακριβο που θα σου κρατησει μια ζωη.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΣαβ 20 Ιουν 2015, 23:25

Θα μπορουσες να μου δειξεις περιπου τι φαση ειναι το ακριβο που εχεις παρει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Yria
Knight
Knight
Yria


Αριθμός μηνυμάτων : 484
Registration date : 30/04/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΔευ 22 Ιουν 2015, 07:52

@Blood και λοιποι, οσον αφορα παροχη αερα, προτεινω να κανετε αυτο που ετοιμασε ο Δημητρης για το στουντιο. Δηλαδη, το μοτερ του συμπιεστη, να ειναι απο ψυγειο-A/C ωστε να ειναι αθορυβο αλλα και να ειναι δυνατο. Με μια μπουκαλα 3-5lt (πυροσβεστηρας??) και με τετοιο μοτερ, ο αερογραφος μπορει να δουλευει με σταθερο αερα, για 24ωρες την ημερα.

Οσον αφορα στον αερογραφο, ΙΜΟ, 0,2mm ειναι αυτο που βολευει περισσοτερο, καθως και πρεπει να ειναι καποιας ποιοτητας για να εχει καλυτερα μεταλλα, καλυτερα ανταλλακτικα, να μην βουλωνει, να δουλευει γλυκα η σκανδαλη κλπ κλπ. Δεν μιλαμε για κατι εκπληκτικο, παρα για εναν αερογραφο των 80-120 ευρω. Ειδικα εαν πετυχετε τον αερογραφο της Badger που σε συνεργασια με την AMAZON τον δινουν στο 1/4 της τιμης του, να μην το χασετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΔευ 22 Ιουν 2015, 08:12

Τι φαση παιζει μ αυτο Κατερινα, και τι κοστος εχει αυτη η εναλλακτικη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Meraklis
Hero
Hero



Αριθμός μηνυμάτων : 747
Registration date : 08/11/2010

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΔευ 22 Ιουν 2015, 10:01

Yria έγραψε:
@Blood και λοιποι, οσον αφορα παροχη αερα, προτεινω να κανετε αυτο που ετοιμασε ο Δημητρης για το στουντιο. Δηλαδη, το μοτερ του συμπιεστη, να ειναι απο ψυγειο-A/C ωστε να ειναι αθορυβο αλλα και να ειναι δυνατο. Με μια μπουκαλα 3-5lt (πυροσβεστηρας??) και με τετοιο μοτερ, ο αερογραφος μπορει να δουλευει με σταθερο αερα, για 24ωρες την ημερα.

Οσον αφορα στον αερογραφο, ΙΜΟ, 0,2mm ειναι αυτο που βολευει περισσοτερο, καθως και πρεπει να ειναι καποιας ποιοτητας για να εχει καλυτερα μεταλλα, καλυτερα ανταλλακτικα, να μην βουλωνει, να δουλευει γλυκα η σκανδαλη κλπ κλπ. Δεν μιλαμε για κατι εκπληκτικο, παρα για εναν αερογραφο των 80-120 ευρω. Ειδικα εαν πετυχετε τον αερογραφο της Badger που σε συνεργασια με την AMAZON τον δινουν στο 1/4 της τιμης του, να μην το χασετε.

πολύ καλή συμβουλή. Βέβαια πρέπει να είσαι και λίγο μάστορας να παντρέψεις μοτέρ συμπιεστή ψυγείου και να κοτσάρεις και δεξαμενή αέρα και να φροντίσεις να βάλεις και υδατοπαγίδα κλπ κλπ.

Το κόστος φίλε BloodGuzzler θα είναι πολύ χαμηλό αλλά πρέπει να το έχεις μαστορικά. Αλλιώς άστο καλύτερα μην κάνεις και κανά λάθος και έχεις ατυχήματα....

Η δικιά μου λύση είναι πολύ ακριβή. Εγώ πήρα απο plastimodellismo στην Ιπποκράτους τον κομπρέσορα της silair στα 350 ευρώ.

Πολλά λεφτά αλλά κρατάει μια ζωή...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΔευ 22 Ιουν 2015, 14:00

Αμα ειναι να γλυτωσω 3 κατοσταρικα φιλε μου.... θα το ψαξω. Ειδα μερικα βιντεο, φαινεται βατη κατασκευη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Yria
Knight
Knight
Yria


Αριθμός μηνυμάτων : 484
Registration date : 30/04/2009

Αγορά αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά αερογράφου   Αγορά αερογράφου I_icon_minitimeΤρι 23 Ιουν 2015, 10:25

Μεταφερω το μηνυμα του Δημητρη, που ειχε απαντησει επι αυτου σε γκρουπ στο Facebook:

"Η κατασκευη συμπιεστη-θαλαμου για αερογραφο, ειναι ευκολη, αρκει να κατανοησει κανεις τις βασικες λειτουργιες των υλικων που χρησιμοποιει.
-Ο συμπιεστης ειναι 220V. Τον συνδεεις στην πριζα και 1/3 σωληνακια ρουφαει αερα, 1/3 φυσαει αερα 1/3 ειναι αχρηστο.
-Θαλαμος: Για αερογραφο 3-5lt ειναι τελειο. Σε μαντρες με μπουκαλες ψαχνεις για μπουκαλα που να αντεχει 8+ BAR. Ειναι ευκολο να βρεις σε τετοιες μαντρες και μπουκαλες που αντεχουν στα 200BAR. (Ενας πυροσβεστηρας ειναι οριακα μεσα στην ανοχη). Τον θαλαμο θα τον φουσκωνεις στα 4,5-6,0 BAR.
-Υδατοπαγιδα: Οπως και στα κομπρεσερακια της πλακας που δινουν για αερογραφους, ετσι και σε αυτο θες κατι να κραταει την υγρασια απο τον αερα. Εαν εχει κομπρεσερ της πλακας, παρε απο κεινο την υδατοπαγιδα, απλα ξεβιδωνοντας την.
-Πρεσοστατης: Απλος μηχανικος πεσοστατης με ελατηριο. Θα πρεπει να τον ρυθμισεις στα 4.5-6.0BAR.
-Αντεπιστροφη: Απλη μηχανικη αντεπιστροφη 1/4-1/4 που με ελατηριο επιτρεπει στον αερα να πηγαινει μονο προς μια κατευθυνση.

Συνδεση: Με κολαρο, βαζεις σωληνακι υψηλης πιεσης αερα (60bar) στην εξοδο του συμπιεστη. Απο κει πας σε αντεπιστροφη βαλβιδα και αμεσως στον θαλαμο. (Δεν θες να επιστρεφει αερας στον συμπιεστη). Απο το θαλαμο στελνεις στον πρεσοστατη. Αυτη τη συνδεση, συχνα την κανω με σωληνακι, για να γλιτωσω τυχον διαρροες. Στον πρεσοστατη, βαζεις ενα μανομετρο να βλεπεις την πιεση ανα πασα στιγμη, και ενα βανακι αερα. Απο το βανακι με λαστιχο, πας στην υδατοπαγιδα, την οποια τοποθετεις οπου θες πανω στο γραφειο σου, για να εχεις προσβαση. Απο την υδατοπαγιδα στον αερογραφο. "

Οποιος θελει κατι παραπανω απο αυτο, να μιλησει καλυτερα με τον Δημητρη στο Facebook.
(user: Jimmy Ogyon)


στην απλη του μορφη ειναι καπως ετσι:

Αγορά αερογράφου Aircompressor_zpsaonfhb9v

(ο συμπιεστης ειναι κρυμμενος πισω απο το γραφειο)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αγορά αερογράφου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: Painting and Modelling-
Μετάβαση σε: