Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου

Πήγαινε κάτω 
+8
moric
aphelion
Mπαρμπα Θανασηs
pater_conan
front7line
Tzortz
admin
tomahawk
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 12:20

Τι προτιμάτε και γιατί; Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά της κάθε μεθόδου, από άποψη οικονομική, διαδικαστική και αποτελέσματος; :Cx:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
admin
Arch Spammer
Arch Spammer



Αριθμός μηνυμάτων : 3165
Registration date : 27/08/2008

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 12:43

Σπρέι... τίμιο και φθηνό και κάνει δουλίτσα.

Δεν βάφω για διαγωνισμούς βέβαια, οπότε το παραπάνω αφορά για tabletop βάψιμο. Αλλά τόσα χρόνια, δεν με έχει απασχολήσει ποτέ να δοκιμάσω κάτι άλλο πέρα από αυτό.

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Generaluse_1816267423
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 16:12

Πόσο κάνει το συγκεκριμένο και από που το προμηθεύεσαι; Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
admin
Arch Spammer
Arch Spammer



Αριθμός μηνυμάτων : 3165
Registration date : 27/08/2008

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 16:19

5 ευρω. Ρώτα σε ένα χρωματοπωλειο για μαύρο ματ σπρει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 18:00

Σπρει ειτε απο Πρακτικερ ειτε απο χρωματοπωλειο . Ειχε φερει μια πολυ καλη σειρα πριν λιγους μηνες το Πρακτικερ στα 4 ευρω και αρκετα ml (αν θυμαμαι 450? not sure) αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα . Απο αποσταση , με υπομονη και ολα μια χαρα .

Μια φορα εχω περασει με αερογραφο μοντελα και αυτο για δοκιμη ...Δεν ξερω να σου πω σχεση οικονομιας/αποδοσης η ποιοτητα/αποδοση με σιγουρια μιας και ειμαι νουμπακος Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 18:36

Χρωματοπωλείο;;; Neutral

Are you sure? Γενικά ψάχνω φτηνές λύσεις... Αλλά... Κάνουνε αυτά σίγουρα;

π.χ. Το άσπρο της Army Painter -για κάτι ψείρες σαν εμένα- ένιωσα ότι μου κατέστρεψε τα μοντέλα.

Θα το κοιτάξω πάντως!

Υ.Γ. Τα 15 € το μπουκάλι της Citadel είναι πολλά :/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
admin
Arch Spammer
Arch Spammer



Αριθμός μηνυμάτων : 3165
Registration date : 27/08/2008

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 19:12

Ναι ρε μαν, μην το φοβάσαι. Μαύρο ματ σπρέι χρειάζεσαι, 5 ευρώ κάνει και στα χρωματοπολεία (sic!) τα πουλάνε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
front7line
Knight
Knight
front7line


Αριθμός μηνυμάτων : 260
Ηλικία : 42
Τόπος : ADEPTUS CYCLADICUS-PAROS SECTOR
Currently Playing : SPACE WOLVES,DKoK
Registration date : 15/11/2010

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 20:28

Αλεξ αν θυμάμαι καλά έχω εγώ ένα.θα στο στείλω να το τσεκάρεις.εμένα προσωπικά δεν με βολεύει....είναι πολύ πηκτό από θέμα pigments....και δεν με ικανοποιεί....εγω ψεκάζω primer με τον αερογραφο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pater_conan
Champion
Champion
pater_conan


Αριθμός μηνυμάτων : 106
Ηλικία : 37
Currently Playing : warhammer 40k,warzone mutant chronicles
Registration date : 05/03/2012

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 20:55

+++ στον ELHION χρησιμοποιω το cosmos lack σπρευ για μαυρο ασταρωμα και το βρισκω παραπανω απο μια χαρα!αυτο και το σπρευ της GW. με τη διαφορα οτι το πρωτο ειναι πολυ φθηνοτερο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mπαρμπα Θανασηs
Hero
Hero
Mπαρμπα Θανασηs


Αριθμός μηνυμάτων : 711
Τόπος : Αθηνα (Η πολη που περνανε ολοι φινα)
Registration date : 21/06/2010

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 21:56

Cosmos Lack Ματ Μαυρο Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου 1017407818
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΚυρ 17 Απρ 2016, 22:33

Τι να πω... Θα το δοκιμάσω Razz

Πάντως ως καλύτερο γενικά τι θα επιλέγατε; Ή για το undercoat σε μοντέλα όπως οι Chaos Space Marine Chosens που έχουν πολλά μικρά details πάνω στην πανοπλία τους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΔευ 18 Απρ 2016, 08:16

front7line έγραψε:
Αλεξ αν θυμάμαι καλά έχω εγώ ένα.θα στο στείλω να το τσεκάρεις.εμένα προσωπικά δεν με βολεύει....είναι πολύ πηκτό από θέμα pigments....και δεν με ικανοποιεί....εγω ψεκάζω  primer με τον αερογραφο.

Ευχαρίστως! Αν δεν το θέλεις... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΔευ 18 Απρ 2016, 10:08

Άμα δεν σε νοιάζει το αποτέλεσμα να έιναι τελείως κρισπ, το κανεις για παιχνίδι και μόνο, παρε Κοσμολακ - Βιβεχρωμ - Ντουροστικ κλπ....

Για λιγο καλύτερο αποτέλεσμα πάρε Αρμυ ΠΕΗντερ. Το κακό με αυτά είναι οτι χαλάει πολύ ευκολα το στόμα πριν τελειώσει το χρώμα μέσα.

Για ακόμα καλύτερο πας στην GW. Ακριβο αλλά σταθερή αξία χρόνια. Αυτό έχω τώρα (μαυρο)

Για κάπως καλύερο από GW είναι τα σπρέυ της Vallejo. Πολύ λεπτός κόκκος, λίγο πιο δύσκολα για σωστή χρήση.

Τέλος έχουμε τον μαγκα τον αερογράφο που σου κάνει τα πάντα. Πολλά χρώματα αστάρια (σωστά χρώματα). Το πιο οικονομικό απ΄όλα τα πάνω νομίζω. Τα 200 μλ χρώμα κάνει όσο το σπρέυ της army πεηnter.  Τελος με αερογράφο, αμα το μάθεις δλδ το μαραφέτι, κάνεις το πιο λεπτό αστάρωμα! Αστάρωμα για διαγωνισμό!


Άρα η γνωμη μου είναι.  
Για παιχνίδι αρμύ ΠΕΗντέρ (τόνος αλά γαλλικά)
Για έκθεση αερογράφο (για την έκθεση μας βάφεις????)


ΕΔΙΤ...Υπάρχει κι ένα καλό γκρι αστάρι που το εχουν οι φαναρτζήδε για αυτοκίνητα. Πολύ λεπτό και κρατάει καλά. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΔευ 18 Απρ 2016, 16:33

Ευχαριστώ πολύ όλους... μου φαίνεται κατέληξα! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
moric
Champion
Champion



Αριθμός μηνυμάτων : 136
Ηλικία : 44
Currently Playing : 4th Company Blood Angels/Protectorate of Menoth
Registration date : 19/06/2012

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 29 Απρ 2016, 22:07

αστάρι αυτοκινήτου HP Body Βασιλειάδη με κόκκωση 5:1 το ψιλό! εφαρμογή με αερογράφο και προσοχή μιάς και το συγκεκριμένο είναι νίτρου. Έχει 12 ευρώ το κιλό και κρατάει άπειρα (έχω ακόμα 1 που είχα πάρει πρίν απο 2 χρόνια και μου τελείωσε χτές) Επίσης ξέχασα το χροισημοποιώ χωρίς τον σκλυρηντή αφήνει μία ελαφριά πουδρίτσα στην επιφάνεια την ξεσκονίζεις με ένα πινελάκι και είσαι έτοιμος για βαφή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yria
Knight
Knight
Yria


Αριθμός μηνυμάτων : 484
Registration date : 30/04/2009

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2016, 10:10

για Ρητινες και μεταλλικα, MOTIP γκρι ματ, ειναι οτι καλυτερο. Για πλαστικα, το Cosmos-Lac (3,5euro το μπουκαλι) Μαυρο Ματ, ειναι σουπερ. Το αφηνεις μιση ωρα να στεγνωσει.
Εαν πας για διαγωνισμο, μαλλον με πινελο, (η αερογραφο) απλωσε 2-3 χερια 50%μαυρο+50%ασπρο χρωμα καλης ποιοτητας (vallejo-Scale75). το αφηνεις 2-3 ωρες να στεγνωσει το καθε χερι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2016, 17:38

Yria έγραψε:
για Ρητινες και μεταλλικα, MOTIP γκρι ματ, ειναι οτι καλυτερο. Για πλαστικα, το Cosmos-Lac (3,5euro το μπουκαλι) Μαυρο Ματ, ειναι σουπερ. Το αφηνεις μιση ωρα να στεγνωσει.
Εαν πας για διαγωνισμο, μαλλον με πινελο, (η αερογραφο) απλωσε 2-3 χερια 50%μαυρο+50%ασπρο χρωμα καλης ποιοτητας (vallejo-Scale75). το αφηνεις 2-3 ωρες να στεγνωσει το καθε χερι

Εάν δε χρησιμοποιήσει κάποιος αερογράφο -στην περίπτωση που θέλει να κάνει μια πολύ καλή δουλειά-, η άλλη τεχνική που προτείνετε θεωρείται καλύτερο από το Imperial Primer (το οποίο έχω αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα); study

Προς εσάς που προτείνεται συγκεκριμένα υλικά, επισυνάψτε ένα link (καλό θα ήταν από την ίδια την εταιρία) στην απάντησή σας Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yria
Knight
Knight
Yria


Αριθμός μηνυμάτων : 484
Registration date : 30/04/2009

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΠεμ 05 Μάης 2016, 14:52

εαν δεν χρησιμοποιεις αερογραφο, 50-50 ασπρο-μαυρο με πινελο, 2-3 χερια οπως σου εγραψα και πιο πανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsaks89
Champion
Champion
tsaks89


Αριθμός μηνυμάτων : 186
Ηλικία : 34
Τόπος : πειραιας
Currently Playing : the empire,tau empire,blood angels
Registration date : 23/10/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΠεμ 05 Μάης 2016, 15:27

Εγω εχω παρει πολλα σπρει απο χρωματοπωλειο αλλα βλεπω μεγαλη διαφορα με της G.W...Της G.W. δεν χαλαει τις λεπτομερειες ενω του εμποριου αν πεσει λιγο παραπανω καταστρεφουν την μινιατουρα...Η αληθεια ειναι οτι μονο το cosmos δεν εχω βαλει...:Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΠεμ 05 Μάης 2016, 16:31

Το αστάρωμα με το χερι πρέπει να γίνει μόνο με ΜΑΤ χρώματα.
Δλδ το απλο ασπρο δεν κάνει. Το Foundation White Vallejo είναι το πιο ματ που βρίσκουμε εύκολα εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουν 2016, 23:49

Ένα μικρό update στο άρθρο...

Δοκίμασα το Imperial Primer της Citadel και μπορώ να πω πως αν εξαιρέσουμε το ότι δεν κάθεται εύκολα και ότι ξεφλουδίζει με το που τριφτεί με κάτι (ακόμα και αφού έχουν περαστεί αρκετές στρώσεις μπογιάς), το αποτέλεσμα είναι πολύ λείο, ενώ η μπογιά κάθεται πολύ όμορφα πάνω του. Σημειωτέον πως πέρα από το καλό κούνημα που χρειάζεται, προτείνεται από πολλούς η εισαγωγή μιας μεταλλικής μπίλιας μέσα στο δοχείο για καλύτερο ανακάτεμα.

Μια πληροφορία για τα σπρέι της Army Painter...

Για να αποφύγετε το κοκκώδες αποτέλεσμα για το οποίο φημίζονται τα σπρέι της εταιρίας αυτής, ψεκάζεται από κοντά (5 ίντσες περίπου μακριά από το μοντέλο) και σύντομα. Το medium από το οποίο αποτελούνται τα σπρέι αυτά, τείνει να στερεοποιείται πολύ πιο γρήγορα από αυτό της Citadel και φτάνει στο μοντέλο με τη μορφή μικρών κόκκων. Τέλος, το καλό κούνημα εξυπακούεται!

:Cx:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john doc
Hero
Hero
john doc


Αριθμός μηνυμάτων : 525
Ηλικία : 29
Τόπος : patra
Currently Playing : daemons
Registration date : 08/08/2010

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΠεμ 23 Ιουν 2016, 13:33

Το Cosmos Lack ματ μαυρο εχει καποιο μειονεκτημα/ιδιαιτεροτητα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BrutalSailor
Mercenary
Mercenary
BrutalSailor


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 32
Τόπος : Ίλιον
Currently Playing : Deathwatch αλλά ακόμα στο βάψιμο είμαστε...
Registration date : 22/01/2017

Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου   Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου I_icon_minitimeΠαρ 11 Αυγ 2017, 01:36

Για περίεργες μέρες εγώ χρεισιμοποιώ το Gesso Black Primer. Η τιμή του αν θυμάμαι καλά είναι 4,5 ευρώ τα 600ml. Μιλάω για πινέλο έτσι... Απλά είναι πολύ παχύρευστο, και χρειάζεται να προσθέσεις λίγο νερό. Αν θέλεις για Tabletop Quality, τότε πας ένα χέρι και 2:1 Primer και νερό. Αν θες Display Quality, τότε πας 1:1 και δυο στρώσεις με προσοχή. Αλλά από ποιότητα, είναι απίστευτο. Αφήνει πολύ ωραία ματ στρώση, χωρίς να γυαλίζει και κάνεις πολύ σωστό Basecoating, δεν χρειάζεται να βάλει και Nuln Oil ή οτιδήποτε τέτοιο.
Από σπρέι τώρα είχα χρεισιμοποιήσει ένα γκρι για αυτοκίνητα (για μέταλλο δηλαδή). Έκανε δουλειά, αλλά με όσους έχω μιλήσει, όλοι λένε Chaos Black της GW ή με αερογράφο.
Η δικιά μου γνώμη... Ότι πληρώσεις παίρνεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σπρέι εναντίον primer εναντίον αερογράφου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: Painting and Modelling-
Μετάβαση σε: