Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
AR committee - First Draft - Σελίδα 3 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 AR committee - First Draft

Πήγαινε κάτω 
+18
Khar Vader
admin
Sn4k30r
Xereus
iatroblast (t)
medas
skario
belial
talazorn
JimBouz
lance-a-lot
Siegfried VII
Laskoulas
Juan
Asarnil the Dragonlord
kiour_gr
ToPaxyGourouni
Tzortz
22 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giorel
Hero
Hero
Giorel


Αριθμός μηνυμάτων : 655
Ηλικία : 47
Τόπος : Αρτέμιδα
Currently Playing : Με τις Βασιλισσες μου ΑΟS και με τον Αυτοκρατορα μου 9η!!!
Registration date : 07/10/2009

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 18:20

Ίσως να είναι αυτό το εναρκτήριο λάκτισμα για να δημιουργήσουμε κάτι καλό και κοινά αποδεκτό, Μαζευτείτε εσείς οι ιθύνοντες νου και συζητήστε το. Τι σας πληρώνουμε;;; Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
medas
Spamlord
Spamlord
medas


Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Ηλικία : 52
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 20:08

Τα λεφτά μας πίσω . . .
Έχω επενδύσει νομίζω (by far) τα περισσότερα οικονομικά στο κ...παίχνιδο, τι είν' τούτα; Και τώρα θα πρέπει να πάρω O&G;!

Πάω στοίχημα ότι θα βγάλουν και τα skaven class A.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
Releaser...
Hero
Hero
Releaser...


Αριθμός μηνυμάτων : 653
Ηλικία : 39
Registration date : 08/12/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 20:20

Ας κάνουμε υπομονή μέχρι 31/12 και μετά βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Xereus
Knight
Knight



Αριθμός μηνυμάτων : 498
Registration date : 01/06/2009

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 20:44

Δε νομιζω οτι αξιζει η υπομονη μεχρι τις 31 / 12 Χαρη .
Η κακη ημερα απο το πρωι φαινεται.
Και η κακη ημερα ειχε φανει απο περυσι με το ladder και οχι απο αυτο το draft.Απλα αυτοι οι κανονες μας δειχνουν σε τι πλαισια θα κινηθουν οι νεες αλλαγες και οτι το ladder για καποιο περιεργο λογο αρεσε στα παιδια της επιτροπης.Πανω κατω η γραμμη που εχουν ακολουθησει απο περυσι θα συνεχιστει και μαλλον θα συνεχιστει μεχρι να δουμε 3κ εναντιον 1,5 κ στρατων στο πεδιο.
Προφανως δε μπορουμε να κανουμε και πολλα για ναλλαξουμε κατι στα μυαλα τους ,απο την αλλη μπορουμε να ετοιμασουμε κατι δικο μας .
Ηδη εγω ετοιμαζω ενα drafftaki κανονων που θα χρησιμοποιουμε σαν αρνια και αν θελετε το συζηταμε ολοι μαζι .
Κινειται στα πλαισια των πρωτων etc κανονων με τα κλασσικα restrictions και διαφορες μετατροπες αναλογα με την ισχυ του καθε στρατου και εξυπακουεται χωρις ladder .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skario
Admin
skario


Αριθμός μηνυμάτων : 1578
Ηλικία : 45
Τόπος : Πάτρα
Currently Playing : Vampire Counts Empire
Registration date : 23/09/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 20:54

O Tzortz έχει δίκιο. Το ETC rulepack είναι φτιαγμένο για ομάδες. Τέλος! Όλοι έχουν το δικαίωμα να κατεβάσουν το σπασμένο όλοι έχουν το δικαίωμα να έχουν στην ομάδα τους όλους τους 2700pts στρατούς. Σχεδόν όλοι σας το μπερδεύετε με το singles. Εδω ερχόμαστε στην μεγάλη αδυναμία της ελληνικής κοινότητας να χαράξει μια δικιά της πορεία στα single τουρνουά. Εμείς πάντως στην Πάτρα κι επειδή μας άρεσε το σύστημα των 1500 πόντων θα διοργανώσουμε δοκιμαστικό τουρνουά και βλέπουμε. Έχουμε αρχίσει αυτή την συζήτηση ώστε να ξεφύγουμε από το ETC σύστημα των ομάδων στα single τουρνουά. Δεν λέω, ωραίο σύστημα είναι το ETC, αλλά πρέπει για τα τουρνουά τα ατομικά να ξεκινήσει ένα άλλο rule pack από την αρχή που να λαμβάνει υπόψην του άλλους παράγοντες.
θα μου πείτε οτι πρέπει να προπονηθούμε για την εθνική και θα ξεφύγουμε από το ETC format etc etc. Έχουμε τα guild wars για προπόνση συν οτι οι χώρες που είναι στο βάθρο κάθε χρόνο δεν παίζουν στα ατομικά μόνο ETC αλλά διάφορων ειδών format.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Releaser...
Hero
Hero
Releaser...


Αριθμός μηνυμάτων : 653
Ηλικία : 39
Registration date : 08/12/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 20:56

@Dark brother Xereus: Από την άλλη υπάρχει έτοιμο composition system που σου επιτρέπει να βάζεις οτι θες αλλά για κάθε σπασμένο παίρνεις ποινή.
Δεν το έχω καλοδιαβάσει αλλά ίσως αξίζει μια ματιά.
http://atlantis.sverok.net/WPS/RT_WPS_Comp.pdf

@Skario: Έχω δοκιμάσει τουρνουά 1500 GT χωρίς special characters στο παρελθόν και ήταν καλό.
Το άλλο που παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον είναι GT 1999 χωρίς special characters.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
medas
Spamlord
Spamlord
medas


Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Ηλικία : 52
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 21:06

Θυμάμαι που πριν από κάποια χρόνια ήμουν ένας από αυτούς που έπαιξαν στο UK GT, σήμερα δυστυχώς παίζουμε με τόσο διαφορετικό σύστημα που είναι αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο.
Προσωπικά συντάσσομαι πίσω στο GT και (προσωπική άποψη) στους special characters.

Thorek έλα πίσω σε χρειάζομαι . . .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
iron man
Arch Spammer
Arch Spammer
iron man


Αριθμός μηνυμάτων : 5311
Ηλικία : 39
Τόπος : Πειραιας-Νικαια
Currently Playing : WHFB
Registration date : 31/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 21:07

και εγω προτιμω στρατους 2250π ολοι και στα ισια αλλα
για το ομαδικο ισως ειναι καλα τα restrictions . μην ξεχνατε οτι οταν εγιναν τα orcs 2500π ολοι ελεγαν τι μπεκριλες ειναι αυτες κ.α αλλα δεν ειδα να παιζουν και πολυ ορκς ουτε εδω αλλα ουτε και στο ETC φετος(4 νομιζω) αλλα vampire counts παιζανε οι μισες χωρες βεβαια δεν τα πηγαν καλα και το αλλαξαν. Τωρα και εγω συμφωνω με τους υπολοιπους οτι σε ατομικο τουρνουα τα restriction δεν βοηθανε και πολυ αλλα για αυτους που πανε στην εθνικη νομιζω οτι πρεπει να παιζουν ετσι για προπονηση οποτε οποιος θελει το ακολουθει αυτο ή παιζει σε αλλου ειδος τουρνουα και ολοι ειμαστε χαρουμενοι Very Happy

που εισαι asarnil να φτιαξεις το EDDIEHAMMER affraid affraid affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
medas
Spamlord
Spamlord
medas


Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Ηλικία : 52
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 21:11

@Releaser
Πολύ καλό, νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι χρησιμοποιείται στην Αμερική και την Αυστραλία. Λίγο χαζό ως προς τα ιπτάμενα και τα τέρατα αλλά ΟΚ, I could live with it.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
Juan
Spamlord
Spamlord
Juan


Αριθμός μηνυμάτων : 1274
Ηλικία : 44
Τόπος : Χώρα του Ποτέ Ποτέ
Registration date : 10/12/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 21:16

Ωραία, τώρα που συνειδητοποιήσαμε ως κοινότητα επιτέλους το αυτονόητο μένει να καταλήξουμε συλλογικά τί τελικά θα παίζουμε στα ατομικά τουρνουά και άσχετα με την εθνική και ομαδικά/8δες τουρνουά. Eddiehammer ftw? :Ρ Βέβαια αυτό παραμένει και στη κρίση του εκάστοτε διοργανωτή, απλά καλό είναι να δηλώνουμε και μεις συλλογικά τις προτιμήσεις μας...

Perestroika comrades!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aramil Sair Sianontel
Spamlord
Spamlord
Aramil Sair Sianontel


Αριθμός μηνυμάτων : 1664
Ηλικία : 40
Τόπος : coming...
Registration date : 22/10/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 21:29

Tzortz έγραψε:
Σε οποιον αρεσει παιζει σε οποιον δεν αρεσει δεν παιζει . Ειναι τοσο απλο , οπως λεει και ο CorumJanemJerusalimAramilSpam .
.

Εγώ δεν είπα τίποτα(ακόμα) κύριε spam-president Razz

...αλλά γενικά μου φαίνεται λίγο γελοίο να πάω με 2700 πόντους orcs να δείρω ένα thirster κάτι σκυλιά και τις καφτές τσίχλες. Και θα στο πω αλλιώς. Αν έπαιζα σε non-tournament enviroment, δηλαδή φιλικό, δεν θα κατέβαινα με 700 πόντους πιο πολλούς απ'το φίλο. Μου στερεί τη χαρά της νίκης!
Εσύ?
Απλά το warhammer δεν είναι και ποτέ δεν θα είναι για competitive tournament play. Οσο και αν μας αρέσει να προσποιούμαστε διαφορετικά.

Παιζουμε,(ετε-ουν) το Σίσυφο και σπρώχνουν το βράχο συνέχεια προς τα πάνω αλλά αυτός πάντα κατρακυλάει και τελικά καταλήγουμε σε ακραία μέτρα. 500 πόντοι διαφορά δεν μας κάνουν? 700 μας κάνουν? 1000? no lord choise για τους μεν- επιπλέον ήρωας για τους άλλους..τελικά κερδίζουν τα orcs τουρνουά έτσι?

Νομίζω όχι. Αλλά αν κερδίζουν μήπως πρέπει να τα μειώσουμε πάλι? Και αν τα μειώσουμε και αρχίζουν να χάνουν μήπως πρέπει να τα αυξήσουμε πάλι? Μήπως το πρόβλημα δεν διορθώνεται έτσι? No
Δεν ξέρω ειλικρινά. Ίσως απλά πρέπει να σταματήσουμε να ακολουθούμε τους περιορισμούς των άλλων και να βγάλουμε δικούς μας -GTC rule pack cheers .

Και πάλι το πρόβλημα ότι δεν είμαστε όλοι ίσοι ή ίδιοι δεν λύνεται.
Αν θέλουμε τουρνουά με τα στρατιωτάκια μας ίσως πρέπει να κρατήσουμε τις μινιατούρες και να αλλάξουμε το παιχνίδι. Σα να βλέπω και το ETC να οδεύει προς τα κει ούτως ή άλλως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 22:25

Εμενα δεν με απασχολει τιποτα . Παιζω ETC γιατι παιζουν οι φιλοι μου και διασκεδαζω οταν παιζω μαζι τους . Παιζω fluff Siege ( Orcs - Chaos Dwarfs ) , παιζω με λιγοτερους ποντους , με περισσοτερους , με Giants στην Empire γιατι το φιλαρακι μου ειχε βαψει το μοντελο , παιζω campaign με διαφορα army comp' και διαφορους στρατους . Δεν παιζω GT γιατι δεν μου αρεσουν οι Special Chars . Δεν γουσταρω τα 123947 ζαρια μαγειας και τα 2 Organ 4 BT 1 Stone Thorek 30 Thunder 20 Xbow 15 slayers .

Ειναι επιλογη μου . Οπως ειναι και επιλογη του καθε παικτη να ακολουθησει το καθε συστημα . Δεν μας αναγκαζει κανεις . Δεν εχει να κανει με ικανοτητα του καθε παικτη , αν ειναι καλος αν ειναι κακος αν ειναι μετριος . Ειναι με το τι περναει καλα . Αν του αρεσει να παιζει SpaceHulk η ManOWar ειναι δικο του θεμα .

Δεν πρεπει να μπουμε σε συζητησεις επι συζητησεων . Υπαρχει το Rulespack για οσους θελουν να πανε στο εξωτερικο και στο συγκεκριμενο τουρνουα . Οποιος θελει το ακολουθει . Υπαρχει το Rulespack της GW , οποιος θελει το ακολουθει και παιζει στην Αγγλια . Υπαρχει το rulespack του Giant Fanatic της Δανιας (που ειναι αυστηροτερο) και οποιος θελει ακολουθει .

Ας αφησουμε το καθε συστημα στο group των ανθρωπων που θελουν να κανουν το βημα παραπανω για το συγκεκριμενο Rulespack- στυλ . Ας αφησουμε το καθε συστημα στην κριση των μαγαζιων για το τι τουρνουα θα κανουν .

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα , εμεις τα κανουμε δυσκολα. Και μαλιστα χωρις λογο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Khar Vader
Arch Spammer
Arch Spammer
Khar Vader


Αριθμός μηνυμάτων : 10443
Ηλικία : 50
Currently Playing : DICE :P
Registration date : 28/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 16 Νοε 2009, 22:32

5 σελίδες για να καταλήξουμε στο αυτονόητο... "Πιείτε τον!" Laughing

Στο TWF η αντίστοιχη συζήτηση είναι μόλις στην 2η σελ! Λοοοολ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Juan
Spamlord
Spamlord
Juan


Αριθμός μηνυμάτων : 1274
Ηλικία : 44
Τόπος : Χώρα του Ποτέ Ποτέ
Registration date : 10/12/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 11:04

mohammadurk έγραψε:
5 σελίδες για να καταλήξουμε στο αυτονόητο... "Πιείτε τον!" Laughing

Στο TWF η αντίστοιχη συζήτηση είναι μόλις στην 2η σελ! Λοοοολ!!!

Μιας και ορισμένοι αιώνιοι έφηβοι ανεβάζουν το επίπεδο απ ότι βλέπω:


Κατα τ άλλα ως αυτονόητο αναφέρω τη διαπίστωση ότι ΚΑΚΩΣ χρησιμοποιούμε ένα σύστημα φτιαγμένο για ομαδικά στα ατομικά τουρνουά. Αλλά εδώ έχει χαθεί και το αυτονόητο... Από κει και πέρα σχόλια απαξιωτικά και αποπροσανατολισμού δε καταλαβαίνω τι εξυπηρετούν. Προφανώς αλλού ίσως να μην το συζητάνε το θέμα γιατί έχουν άλλα συστήματα, προωθούνται άλλα συστήματα τεσπά από τα διάφορα μαγαζιά/διοργανωτές για μη ομαδικά events. Εκτός αν ξαναμπούμε σε λογική "εγώ με τους φίλους μου, εγώ στο πειραιά παίζω έτσι, στη πεύκη πάλι εγώ γιουβέτσι κτλ" και ξεχάσουμε τα περί κοινότητας και συλλογικών και κοινών απόψεων για τα θέματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Xereus
Knight
Knight



Αριθμός μηνυμάτων : 498
Registration date : 01/06/2009

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 11:20

Προφανως ο tzortz εχει δικιο , ο καθενας παιζει οτι θελει και αμα γουσταρει.
Με το mohy θα διαφωνησω το etc rulespack δεν εφερε το κοσμο κοντα στην ελλαδα ,η εννοια των ομαδων τον εφερε (θα μπορουσε να ηταν 8 ομαδες gt ή 10 ομαδες κλαιν μαιν συστημα ).Απλα πριν 2 χρονια αυτο φαινοταν πιο ισορροπημενο.
Το ζητημα δεν αφορα τους κανονες που βγαλανε και οι 5 σελιδες δεν αναλισκωνται σε αυτο και μονο.
Αν ο καθενας εχει τη λογικη σου tzortz τοτε θα διαλυθουμε και παλι, και θα παιζουμε τα διαφορα συστηματα που γουσταρουμε σε σκοτεινες υπογες μονοι μας.
Προφανως στην Ελλαδα δε μπορουμε να εχουμε 42 τουρνουα το μηνα με 4 διαφορετικα συστηματα και να συμμετεχουν 1000 ατομα στο καθενα.
Επομενως η συζητηση γινεται για το τι δρομο θα ακολουθησουμε σαν κοινοτητα μπας και εχουμε μια κοινη γραμμη . Προφανως οι αντιδρασεις απο πολλους δειχνουν οτι τα πρωτα συμπερασματα του etc δε μας αρμοζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 11:29

Αυτο που με ειχε προβληματισει αρκετα ειναι το πως αντιδρουνε οι εκαστοτε κοινοτητες.Το 80% της Ελληνικης ισως και παραπανω αντεδρασε στην ολοτητα της πρωτης δοσης rule pack απο την διασημη επιτροπη.Αν υποθεσουμε οτι η λογικη μας ειναι στο επιπεδο "φυσιολογικο" και δεν ανατρεξουμε σε θεωριες "ελληνικου dna-λιακοπουλικες" ομοια και οι αλλες κοινοτητες του εξωτερικου θα αντεδρασαν το ιδιο η περιπου το ιδιο με μας.
Γιατι ομως δεν φαινετε μια γενικη αντιδραση ? γιατι δεν γινετε ενα ειδος "επαναστασης" με σκοπο την επιστροφη απο το σκοταδισμο-μεσαιωνα που η επιτροπη συμφωανα με αυτα που λεμε πρεσβευει στο "φως" ?
Την απαντηση τη δωσαμε μονοι μας , οι περισοτερες χωρες βασιζονται σε ενα δικο τους συστημα αξιλογησης μαχων (αλλες φορες πιο δικαιο αλλες οχι απο το etc) και βλεπουνε το etc σαν ενα καλοκαιρινο τουρνουα ομαδων.
Ομως καπου εδω μπερδευτικα .... τελικα το etc ειναι ομαδικο τουρνουα ? αλλα απο την αλλη παλι mano vs mano δεν παιζουμε , απλα δεσμευομαστε απο τα αποτελεσματα και των αλλων 7 για το τελικο αποτελεσμα νικης ή ητας ,και αυτο το κανει ελκυστικο ? Ψιλογριφος...
Νομιζω ηρθε η ωρα να κανουμε ενα μικρο βηματακι , ας ειναι δειλο ας ειναι μικρο ειναι ομως μεγαλο για τον απογαλακτισμο μας απο το θεοσφαστο του ETC.Μετα απο καποιες συζητησεις με Χουαν,Χουνταλα,xereus και προφανος και καποια αλλα παιδια θα θελουνε,
καταληξαμε οτι μαλλον ηρθε ο καιρος να παμε σε ενα ειδους "πακετου με λιγο τζατζικι" για την ελληνικη μυρωδια.
Πρεπει να γινει ενα πακετο ελκυστικο για την πολυαριθμη (σε σχεση παλια ) κοινοτητα μας , που να προσεγγιζει σε μεγαλο βαθμο τους κανονες του etc, να ειναι προσιτο ευκολο αλλα ταυτοχρονα να μην αλλιωνει τις ριζες του και να μην δυσκολευει το εργο της Εθνικης.Ομολογουμενος ειναι δυσκολο να το συνδιασουμε αυτο, με αυτο που διαβασα :
"δεν θεωρώ ότι πρέπει να σταθούνε σε ένα διεθνές τουρνουά που είναι όντως μια ωραία εμπειρία και ατμόσφαιρα, αλλά από την άλλη να "θυσιάζουν" την καθημερινότητα του παιχνιδιού , που διαδραματίζεται κάθε μέρα στα τοπικά club μεταξύ φίλων .
Κατά την ταπεινή μου άποψη 3-4 ημέρες στο εξωτερικό δεν αξίζουν να θυσιάζεις τις υπόλοιπες 360 μέρες. "
Aυτο μου εκανε μεγαλη εντυπωση , και ειναι σε μεγαλο βαθμο σωστο
πρεπει να βρουμε τη σωστη φορμουλα , να τα εχουμε ολα (αν γινεται)
και προπαντων να μην εχουμε πατρονες που να οριζουνε την τυχη μας.
Ο δρομος ειναι δικος σας νομιζω(για εσας που θελετε rule pack) , εγω ειμαι πολεμιστης (wow psarosame ntrouli Laskoula AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Icon_razz)δεν ειμαι συγραφεας και δεν μπορω να εχω πρωταγωνιστικο ρολο , ειμαι ομως κοντα σε αυτους που θελουνε να επαναφερουνε τις γλυκες μερες του ΕΤC Πολωνιας.
Θα βοηθησω οπως μπορω σε καθε προσπαθεια που θα εχει αφουγκραστει την θεληση της Ελληνικης Κοινωτητας Warhammer και χωρις να φερετε κανενα ΔΙΧΑΣΜΟ στης εσωτερικες κοινοτητες.
Θελει χρονο διαθεση και πολυ συζητηση αν αισθανεστε ετοιμοι και ωριμοι
Προχωρηστε...


Υ/Γ Ακουστηκα λιγο σαν Αβραμοπουλος ή ειναι η ιδεα μου ?AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Icon_razz


Υ/Γ2 ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΤΡΟΜΠΛΑΣΤ, ειναι μορφη και ειμαι σιγουρος οτι τους αρεσουνε και τα χενται !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 11:44

Συμφωνω στο οτι ισως διαλυθουμε αλλα απο την αλλη ηδη οι περισσοτεροι θελουν να παιξουν ενα διαφορετικο συστημα . Οποτε εχουν και τα 2 το ιδιο τελος αλλα με αλλη διαδρομη. Οι παικτες απο μονοι τους βρισκουν την λυση και απο μονοι τους κανουν παρεες , clubs , τουρνουα κλπ . Αν η Πευκη παιζει με GT τοτε και τα Squigz ισως κανουν το ιδιο για αλλαγη ( οπου GT βαλε "X" ) και μετα ΙΣΩΣ παει εκει .

Το ιδιο εγινε και με το ETC παιδια , μην το ξεχναμε . Μονο 4 μαλακες το ξεκινησαν , ΜΟΝΟ 4

- Mohammadurk
- Tzortz
- KaparelTeo
- Laskoulas

Και μετα βρεθηκε ο Skario που του αρεσε η ιδεα . Την πρωτη χρονια η Αθηνα δεν ηταν πουθενα (δεν εννοω παικτικα -.- ) , δεν εστειλε κανεναν παικτη , το ιδιο και η Πευκη , το ιδιο και ΑΡΚΕΤΟΙ αλλοι . Σιγα σιγα ομως ειδαμε (ολοι) το συστημα απο κοντα και ετσι αποφασισαν να το ψαχνουν και αυτοι με αποτελεσμα η κοινοτητα απο μονη της να διαλεξει τον δρομο του ETC κανοντας ακομα και τους "εχθρους" του ETC να αλλαξουν γνωμη.

Πριν 2χρονια περιπου (-λιγοτερο) με ειχε παρει τηλ ο Xereus και με ρωτουσε για το συστημα και τι ακριβως ειναι το ETC . Ηθελε να δει , ηθελε να μαθει , του αρεσε , ηρθε και κολλησε . Δεν τον αναγκασε κανενας . Ετσι θα γινει και με το αν αποφασισουμε να αλλαξουμε σετ κανονων . Εγω θα παρω τον Xereus και θα τον ρωτησω , ο Laskoulaz τον Grom κλπ κλπ κλπ . Θα παιξουμε 10 μαχες , θα δουμε αν μας αρεσει και ειτε παιζουμε ειτε οχι .

Δεν υπαρχουν σκοτεινες υπογες . Δεν υπαρχει καποιο club / μαγαζι που να μην θελει κοσμο οτι συστημα και να παιζει . Η λυση θα βρεθει απο εμας ... για εμας .

Το ολο θεμα το ειπε ο Δημητρης ...

"εγω ειμαι πολεμιστης" . Ξερει τι φαγωμαρα θα ξεκινησει και σου λεει αφηστε με εξω . Και εχει 100% δικιο.

Αν το συστημα το φτιαξει ο Asarnil - Mohammadurk - Grom - Xereus - Ironman τοτε θα αρχισουν ολοι την μουρμουρα κλπ κλπ κλπ τις ανακοινωσεις , τις αποχες , τις μπουνιες .


Ακομα δεν ειμαστε ετοιμοι κυριοι για κατι τετοιο και το ξερετε πολυ καλα . Η αρχη εγινε φετος με το "AR FAQ Skaven" και με το "Home rules FAQ AR" . Αφηστε να δουμε πως θα δουλεψει αυτο και τι αποδοχη θα εχει και μετα εγω πρωτος θελω να φτιαχτει(φτιαξω) μια επιτροπη (η ιδια με τα FAQ ? ) για να κανουμε τα τουρνουα μας ευχαριστα και επιτελους ΟΛΑ με 2250π και restrictions στον καθε στρατο ξεχωριστα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 11:48

Βασικα αυτο , να μη μαλωσουμε μονο , γιατι να αποδεχτω αυτο που εκανε ο Γκιορελ με το Τζορτζ και οχι το δικο μου με τον φανη κτλ κτλ
Για αυτο εγραψα θελει ωριμοτητα-σοβαροτητα ή απλα προχωραμε με φρουρο τον αυτοσιο πακετο του ΕTC.
Τιποτα δεν με χαλαει (οκ λιγο το 2700 Razz) αλλα πρεπει καπου να καταληξουμε για να ξερουμε πως να παιζουμε
Γαμοτι παντος η γραμμη ειναι πολυ λεπτη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 11:50

Αν ηταν στο χερι μου θα διαλεγα 5 ατομα που ξερω οτι θα λιωσουν το κορμι τους αλλα εχουν και εμπειρια σε θεματα τετοια και θα το εκανα ... Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
admin
Arch Spammer
Arch Spammer



Αριθμός μηνυμάτων : 3165
Registration date : 27/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 11:55

Εγώ λέω να αφήσουμε τους "κουτόγραγκους" να κάνουν ότι θέλουν και να βρεθούμε Πάτρα - Αθήνα - Πέυκη - Πειραιάς να τα συζητήσουμε. Σίγουρα η κάθε περιοχή/ club μπορεί να βρει έναν αντιπρόσωπο για να φτιάξουμε όλοι μαζί ένα σύστημα. Ιδέες υπάρχουν πολλές άλλωστε και το timing είναι καλύτερο από ποτέ. Όχι μόνο έχουμε έρθει όλοι κοντά λόγω εθνικής και guild wars, αλλά συνειδοιτοποιήσαμε επιτέλους την ανάγκη ύπαρξης ελληνικού συστήματος για το warhammer.

Αν το δούμε το θέμα συνολικά, μαζί με το θέμα της ΕΕΚ, τότε μιλάμε για πραγματική επανάσταση της ελληνικής κοινότητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Khar Vader
Arch Spammer
Arch Spammer
Khar Vader


Αριθμός μηνυμάτων : 10443
Ηλικία : 50
Currently Playing : DICE :P
Registration date : 28/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 20:22

Τότε σταματήστε να συζητάτε και απλά ΚΑΝΤΕ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 20:34

O Aγωνας τωρα δικαιωνεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Khar Vader
Arch Spammer
Arch Spammer
Khar Vader


Αριθμός μηνυμάτων : 10443
Ηλικία : 50
Currently Playing : DICE :P
Registration date : 28/08/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 20:37

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 20:40

ΚανΟμελετα και ερχομαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JimBouz
Spamlord
Spamlord
JimBouz


Αριθμός μηνυμάτων : 1643
Ηλικία : 49
Currently Playing : WARHAMMER FB & 40K
Registration date : 23/03/2009

AR committee - First Draft - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: AR committee - First Draft   AR committee - First Draft - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2009, 21:27

μη φας εχουμε γλαροσουπα..!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
AR committee - First Draft
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» AR committee - Questions
» new draft ETC
» VC draft 1
» DRAFT 1 ETC !!!!!!!!!!!
» VC DRAFT 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: Warhammer Fantasy General Discussion-
Μετάβαση σε: