Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Καταραμένο Greenstuff 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Καταραμένο Greenstuff

Πήγαινε κάτω 
+4
aphelion
When_Black_Roses_Bloom
Legion2636
Satyros
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Satyros
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 43
Registration date : 24/11/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΠαρ 05 Δεκ 2008, 05:53

Έχω λυσσάξει να φτιάξω ένα μοντέλο με τα χέρια ανοιχτά , και δεν μπορώ με τπτ να φτιάξω αξιοπρεπώς τη " μασχάλη " κάτω από το shoulder pad η οποία σε κανονική πόζα δε φαίνεται .

Τέσπα επειδή είναι Λορντ μάλλον θα το καλύψω με τίποτα κεφάλια που θα βάλω πάνω , η κανά κομμάτι γούνα κρεμαστό από μπροστά . Να μη βγάζει μάτι ρε παιδί μου .

Ελπίζω με τη γούνα να τα βγάλω πέρα .

Είναι το πρώτο μοντέλο που προσπαθώ να τροποποιήσω και τα χω βρει μπαστούνια με το Greenstuff .

Είναι φιλόδοξη προσπάθεια και επίσης έχω γουστάρει αφάνταστα με την ιδέα μου , διότι είμαι ψώνιο χεχ , γι αυτό δε , έχω ζαλίσει την - απολύτως άσχετη με το χόμπι - κακομοίρα κοπέλα μου.

Τέλοσπάντων , πείτε καμιά συμβουλή .

Συνυπολογίστε ότι δουλεύω με μαχαίρι κουζίνας και βελόνα ραψίματος .

Σάτυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΠαρ 05 Δεκ 2008, 06:53

anti gia kommati gouna kremase kana misokatestrameno kommati chain mail mprosta...

einia eukolo kai tha tonisei to entono ths drashs
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Legion2636
Mercenary
Mercenary
Legion2636


Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 38
Registration date : 14/11/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΠαρ 05 Δεκ 2008, 12:13

Ψιλοκόβουμε την ντομάτα με το κουζινομάχαιρο και τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι μέχρι να μυρίσει, σβήνοντας με κρασί.
Εν τω μεταξύ, και επειδή η κοπέλα σου σού κρατάει μούτρα που την έπρηξες, ράψε και το ρημάδι το σορτσάκι με την τρύπα μόνος σου. Να μάθεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
When_Black_Roses_Bloom
Champion
Champion
When_Black_Roses_Bloom


Αριθμός μηνυμάτων : 249
Ηλικία : 44
Τόπος : Athens
Currently Playing : Nai.
Registration date : 15/10/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΠαρ 05 Δεκ 2008, 12:20

Βασικά, ερώτηση:

Δουλεύεις πάνω σε αρματούρα, ή έχεις την φιγούρα έτοιμη, και απλά τροποποιείς το σημείο για να φανεί η λακούβα της μασχάλης? Διότι, αν δουλεύεις σε αρματούρα, μπορείς να κάνεις την μασχάλη σε διαδοχικά στάδια. Κατ'αρχας, να θυμάσαι ότι αυτή η λακούβα, είναι ουσιαστικά ενα σημείο που δημιουργείται απο την ύπαρξη του τραπεζοειδή και του δελτοειδή μυ, μπρός και πίσω αντίστοιχα. Πέραν δηλαδή του ότι υπάρχει εκεί για να μυρίζει μασχαλίλα, έχει και ουσιαστική χρήση. Είναι το σημείο που αναδεύονται φερομόνες για να μυρίζει ο ένας τον άλλο. Αλλά τέσπα. Έχω κάνει κάτι ανάλογο, πρέπει να το δείς απο κοντά για να καταλάβεις τι ενοώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΠαρ 05 Δεκ 2008, 12:27

Για τι μοντέλο μιλάμε ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Abducted47
Spamlord
Spamlord
Abducted47


Αριθμός μηνυμάτων : 1589
Ηλικία : 42
Τόπος : Into the Abyss
Currently Playing : D3 + LOL
Registration date : 24/11/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΠαρ 05 Δεκ 2008, 12:28

Katarxin vale mia foto na doume akrivos ti les.
Gia na kaneis to gs smooth theleis kati malako san goma.Poulane pinela pou anti gia vourtsa brosta exi malaki goma (colour shaper ta lene)
Episis oso pio poli vregmeno einai toso pio eukola boris na to metaxiristeis kai den tha kolaei sta daxtula sou.
Opote exe ugra ta daxtula sou kai ta ergaleia sou. Kai den einai anagki na to kaneis olo to kommati se mia vradia. Bori to sugkekrimeno simeio na thelei na kaneis ena kommati, na to afiseis na stegnosi kai meta na kaneis epomeno kommati.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Satyros
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 43
Registration date : 24/11/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΠαρ 05 Δεκ 2008, 15:33

Λοιπόν παίδες ευχαριστώ για το χρόνο σας , αλλά δυστυχώς δεν είχα την υπομονή να περιμένω .

Έκατσα μέχρι το πρωί και πάλευα , διότι έχω αϋπνίες , και γνωρίζοντας ευτυχώς τα βασικά για το greenstuff , έκανα ό,τι μπορούσα .

Δυστυχώς δεν μπορώ προς το παρόν να ποστάρω φωτογραφίες , διότι δεν έχω εξοπλισμό να βγάλω φωτογραφίες .

Το μοντέλο είναι ο περίφημος - για μερικούς φίλους - λορντ σε μπάικ .

Κουτσοέφτιαξα μια μπέρτα από Greenstuff η οποία έχει βγει κάπως καλή , αν είχα εργαλεία για smooth-άρισμα θα τανε καλύτερη , με σκελετό από τις χορδές της πεταμένης κιθάρας που βρίσκεται στο σπίτι μου . Έχω αφήσει κομμάτια του σκελετού προς το λαιμό να περισεύουν και σκέφτομαι να κάνω τρύπες στο πλαστικό μοντέλο ούτως ώστε να τη στερεώσω μέσα του , διότι ο σκοπός είναι να είναι οριζόντια και κυματίζει . Έχω χρησιμοποιήσει χέρι από χέβι μπόλτερ ( αυτό με τη λαβή , σα το μέριτο ) για το αριστερό χέρι του λορντ και με αυτό κρατιέται απ' το τιμόνι , γέρνοντας στο πλάι , εφορμώντας με το σπαθί με το άλλο χέρι ( πρόβλημα μασχάλης που λέγαμε ) . Επειδή πλέον το βασικό μοντέλο είναι έτοιμο , θα είναι δύσκολο να διορθώσω τη λεπτομέρεια του να στρέψω τη νεκροκεφαλή της λαβής προς τα μπρος , αλλά πιστεύω ότι μόλις ξαναβρώ νυστέρι θα γίνει σχετικά εύκολα .

Το νυστέρι μου το φαγε ένας μούλος στο στρατό , ναι , όταν πάλιωσα και παλάβωσα από βαρεμάρα πήρα μέσα να βάψω/φτιάξω . Που να κάτσει πάνω και να του σκίσει το γκώλο .

Πάντως για τη μασχάλη που λέγαμε , μάλλον θα ρίξω κάτι από πάνω , με το φως της ημέρας σήμερα δεν μπορώ να πω ότι έχω μείνει ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα .

Οπότε ερχόμαστε στην επόμενη ερώτηση : Πως θα φτιάξω γούνα ; Θα χρειαστώ 2 είδη : α ) γούνα για ώμους και β ) δύο λωρίδες γούνας ( πόδια ; ) να κατεβαίνουν μπροστά απ τους ώμους ( κρύβοντας της μασχάλη που λέγαμε ). Επίσης , οι λωρίδες θα πρέπει να ανεμίζουν και προς τα πίσω μην ξεχνάτε .

Σε άλλα χαριτωμένα αξεσουάρ , έχω φτιάξει μια πλεξίδα ( που θέλω να τη λέω ) άντερα απ την οποία θα κρεμάσω ( ελπίζω ) τα κεφάλια τρόπαια που σέρνει μαζί του ο Λορντ .

Αυτά .

Ε , εντάξει δε θα είναι εκπληξη τελικά το μοντέλο , δεν πειράζει . εμείς να μαστε καλά . Να το χω να το χαίρομαι να κατατροπώνω τους αντιπάλους μου . Ω γαία .

Σάτυρος

Υ.Γ. : Vrmnd , τη χάλασα τη βελόνα δεν πολυκάνει για ράψιμο . Αλλά δε μου κρατάει κακία no worries , είναι χαρούμενη που δε θα ξαναπατήσει εδώ . Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fubanga
Mercenary
Mercenary
fubanga


Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 40
Τόπος : Athens
Registration date : 07/12/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΔευ 08 Δεκ 2008, 11:02

Satyros έγραψε:

Οπότε ερχόμαστε στην επόμενη ερώτηση : Πως θα φτιάξω γούνα ;

Aerovolo. Skiourakia. Sto parko.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΔευ 08 Δεκ 2008, 11:27

fubanga έγραψε:
Satyros έγραψε:

Οπότε ερχόμαστε στην επόμενη ερώτηση : Πως θα φτιάξω γούνα ;

Aerovolo. Skiourakia. Sto parko.

Quit spamming! Newcomer!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 45
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

Καταραμένο Greenstuff Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταραμένο Greenstuff   Καταραμένο Greenstuff I_icon_minitimeΔευ 08 Δεκ 2008, 17:20

Για να φτιαξεις την γουνα,
Απλωσε το green stuff ekei pou θελεις και ασε το για 30 λεπτα.
Μετα απο πανω προς τα κατω σκαλισε τα μαλλια με μκρες καμπυλωτες γραμμες.

Αν θες να ανεμιζουν λιγο μην λυπαινεις το εργαλεο και τραβα το μαλι λιγο προς τα
εξω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καταραμένο Greenstuff
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: Painting and Modelling-
Μετάβαση σε: