Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Chaos Mortals 2250 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Chaos Mortals 2250

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤρι 23 Δεκ 2008, 17:09

Demon Prince of Tzeentch level 4 (All Shooting reduces Strength by D3, Shooting 12" 2d6 S1 No armour saves)
Exalted Hero of Tzeentch BSB on Disc of Tzeentch (level 1 fire mage me +1 to cast, 3+ ward gia shooting, flail, shield)
Exalted Hero of Tzeentch on Demonic Mount (3+ ward gia non-magical, 5+ ward gia ola, flail, shield)
Sorcerer of Tzeentch (+ or - D3 se ola ta miscast, Enchanted Shield)

10 Chaos Warriors of Slaanesh w/ shields (banner, Rapturous Standard = opoiodipote double i asos metraei gia insane courage)
10 Chaos Warriors of Slaanesh w/ shields
10 Chaos Warriors of Slaanesh w/ shields

3x5 Warhounds

War Altar of Slaanesh
Giant of Slaanesh

Βασικά τη λίστα την έφτιαξα για Order Mortals (άλλαξα την αρχική λίστα που είχα σκεφτεί) και νομίζω πως είναι πολύ καλή.
Υπάρχουν 4 γρήγορα support units για ξύλο που δεν πέφτουν εύκολα και εκτελούν παράλληλα και άλλους ρόλους (demon prince, bsb, demonic mount hero, shaggoth). O Bsb πχ με τον demon prince αν είναι κοντά ο demon prince exei ld8 stubborn με re-roll. Επίσης οι 2 κάνουν και μαγεία που κάνει ζημιά από μακριά (κάτι που λείπει γενικά από το χάος) και δεν χρειάζεται los.
Επίσης με συνδυασμένα charge απο τα γρήγορα αυτά units, είτε μαζί με warriors είτε χωρίς σκοτώνουν αρκετά καλά με πολλές high strength επιθέσεις.
Η μονάδα των χάος warriors με το λάβαρο αν είναι κοντά ο bsb δεν σπάει ποτέ και για κανένα λόγο και θα έχει ως detachments τους άλλους χαοτικούς. Γενικά έχει 16/36 πιθανότητες να φέρει insane courage, και μαζί με το re-roll... περίπου 25/36! Μόνο για insane courage, χωρίς να υπολογίζουμε τα άλλα κανονικά ld.
Το war altar θα δίνει το blessing κάπου, ίσως στους 10 πολεμιστές με το λάβαρο ή το λόρδο ή το shaggoth. Επίτηδες δεν έχω champions ωστε να μη χρειάζεται να κάνω challenge και πέσω σε καμία παγίδα με χαρακτήρες multiple wounds etc.

Πως σας φαίνεται η λίστα;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Talazorn στις Παρ 26 Δεκ 2008, 17:20, 4 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤρι 23 Δεκ 2008, 19:40

3x5 warhounds μονο :ο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤρι 23 Δεκ 2008, 19:59

λογο etc ε? καλα δεν πειράζει βάζω ασπίδα στους δύο χαρακτήρες και δίνω great weapon στις δύο μονάδες των warriors και βγάζω 5 warhounds
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤετ 24 Δεκ 2008, 09:41

Δυστυχώς οι 10άδες chaos warriors δεν πάνε πουθενά, δεν μπορούν να αντέξουν charge από heavy cavalry (το δοκίμασα χτες Sad). Κάνε τις 15άδα με banner και την παλεύουν.

Επίσης οι chaos warriors είναι πιο αργοί απο το θάνατο οπότε τα great weapons πολύ σπάνια θα πιάσουν τόπο - 99% θα χρησιμοποιήσεις ασπίδα για το 2+ save. just FYI.

Το warshrine γιατί όχι του Tzeentch για 3+ ward save? Άσε που προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί είναι πολύ απρόβλεπτο και σου δίνει ότι bonus νάναι (ή και αδιαφορία/ηλιθιότητα Sad) se αντίθεση με το cauldron των DE.

Rapturous standard από μόνο του σου δίνει 11/36 πιθανότητα για insane courage. Με BSB σε 12" σου δίνει πιθανότητα 22/36 για insane courage.

O Daemon Prince είναι απλά πανάκριβος και θα πρέπει να τον κρύβεις σε όλη τη μάχη για να μην τον χάσεις - έτσι και τον χάσεις μετά κυνηγάς την ισοπαλία. Και αυτός θέλει BSB κοντά για να δουλέψει καλά το stubborn του. Με S5 δεν μπορεί να πολεμήσει τίποτα με καλό touhness ή καλό armor save (knights, monsters). Και φυσικά δεν μπορεί να πάρει magic items - μόνο chaos gifts που είναι πανάκριβα για αυτό που κάνουν. 75 pts για να κόβεις d3 strength από τα missile attacks? Όταν φας την κανονιά και γίνει δηλαδή S7 δεν θα σε τσούξει? Καταραμένη GW Razz

Τα dispel scrolls που είναι?

Ο level 1 fire mage δεν έχει +1 to cast - το mark of tzeentch σε exalted hero δίνει μόνο 6+ ward (για αυτό είναι και πιο φθηνό από το μαρκ του tzeentch sorcerer).

Στους mounted hero παίζει καλά και τo flail νομίζω με S7 (VS chariots/knights).

To Shaggoth είναι καλό με S8 αλλά πιστεύω το αστέρι του chaos army book είναι το hellcannon. Σου δίνει λίγο shooting που το χρειάζεσαι και απλά δεν πεθαίνει - είναι και unbreakable, νομίζω το καλύτερο unit του βιβλίου μαζί με τους chaos knights και τους chaos warriors (το υπόλοιπο βιβλίο όσο το δοκιμάζω τόσο πιο μούφα μου φαίνεται).

Kαταραμένη GW θα το γυρίσουμε σε δαίμονες οι χαοτικοί Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skario
Admin
skario


Αριθμός μηνυμάτων : 1578
Ηλικία : 45
Τόπος : Πάτρα
Currently Playing : Vampire Counts Empire
Registration date : 23/09/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤετ 24 Δεκ 2008, 09:45

Αυτή είναι λίστα 2250?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤετ 24 Δεκ 2008, 09:48

αν αφαιρέσεις τον Daemon Prince είναι λίστα 1700 pts Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤετ 24 Δεκ 2008, 21:14

Κοίτα για τις πιθανότητες κάνεις σίγουρα λάθος γιατί τις προσθέτεις... όμως αν εχεις 2 saves 5+ δεν μας κάνουν ένα 3+... πρέπει να πολλαπλασιάσεις τις αντίστροφες πιθανότητες για να σου βγει. Πχ με 2 saves 4+ ειναι 1/2 Χ 1/2=1/4 να το χάσεις. όπως και με 2 5+ είναι 2/3 Χ 2/3 = 4/9 να το χάσεις.
Επίσης δεν είναι 11 στις 36, είναι 16. Πρόσεξε τις πιθανότητες: 11, 12,13,14,15,16,21,31,41,51,61,22,33,44,55,66. Σου λέει that includes a double or the roll of a 1.

Το warshrine στην αρχή το είχα του Tzeentch αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν θέλω να τον αποτρέψω τον άλλον απ' το να μου το βαρέσει. Αντίθετα, το προτιμώ απ' το να μου βαρέσει οτιδήποτε άλλο. Το έκανα slaanesh για να μη φύγει από κάνα terror κτλ.

omg δεν είχα δεί ότι παίρνουν flail!!! μάλλον θα τους το βάλω γιατί ο πρώτος γύρος είναι που μετράει.

Για τους chaos warriors ίσως έχεις δίκιο. Απλά για core δεν ήξερα τι να βάλω... δεν ήθελα να βάλω marauder horsemen. Όχι γιατί δεν είναι καλοί, απλά γιατί έχω τα σκυλάκια και ήθελα η στρατιά μου να είναι όσο πιο steelclad γίνεται. Αν δεν κάνουν τίποτα θα τους αλλάξω, αλλά πρώτα θα δω τι κάνουνε.

Όσο για το hellcannon... λίγο ακριβό δεν είναι; πόση ζημιά να κάνει; εντάξει έχεις μεν την ικανοποίηση ότι θα κρατήσεις τους πόντους του (μάλλον) αλλά δεν κάνει και πολλή δουλειά στο να σε βοηθήσει να νικήσεις.

Ο lvl 1 fire mage EXEI +1 to cast (bug βέβαια, αλλά έτσι είναι) γιατί ο κανόνας λέει a wizard with a mark of tzeentch. Δεν λέει μόνο για τους sorcerers (pg 110).

Για το war altar... είναι λίγο απρόβλεπτο, αλλά είναι τζάμπα.

Για τον demon prince: το ξέρω ότι είναι πολλοί πόντοι και δεν τους βγάζει ποτέ πίσω (εκτός αν φέρεις ένα καλό gateway) αλλά τον έχω φτιάξει έτσι ώστε ο άλλος να μην μπορεί σχεδόν με τίποτα να σου πάρει τους πόντους του. Και αυτό το gift μόνο στα κανόνια δεν μετράει. Δεν έχουν όλοι great cannon...

edited η λίστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΠεμ 25 Δεκ 2008, 11:59

Καλά μάλλον κάποια λαλακία έχω κάνει στις πιθανότητες στο rapturous standard...

Για τον Daemon Prince μια άλλη σκέψη είναι να τον αντικαταστήσεις με 2 μάγους:

- Ενα Level 4 Tzeentch Sorcerer σε δίσκο με golden eye of tzeentch (3+ ward save σε shooting) και skull of katam
- Ενα Level 2 Tzeentch Sorcerer σε δίσκο με enchanted shield (2+ save)

είναι ίδιοι πόντοι(560) με τον daemon prince (550) και με +2 to cast (και οι δυο αν τους κρατάς κοντά) θα περάσεις πολλά spells.

και εμένα κάτι με χαλάει στους marauders, γιαυτό θα κατεβάσω μόνο chaos warriors/knights/chariots στο επόμενο τουρνουά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΠεμ 25 Δεκ 2008, 16:41

Απλά αν αντικαταστήσω τον demon prince μετά όλο το concept της λίστας που αποτελείται από 4 πράγματα που γυρνάνε γύρω γύρω παύει να ισχύει... το ξέρω οτι είναι πολύ ακριβός γι' αυτά που κάνει αλλά ήθελα να τον βάλω.

Πότε είναι το επόμενο τουρνουά; γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κατέβω (όχι όμως με χάος, μιας και δεν έχω ακόμα το στρατό).

Για combo με μάγους εγώ θα έβαζα στον μικρό bloodskull pendant, favour of the gods (επειδή δεν το έχω άλει πουθενά αλλού) και στον μεγάλο staff of katam, collar of khorne, dispel scroll και barded warhorse +word of agony. Απλά η μλκία είναι ότι έχουν και οι μάγοι τον κανόνα eye of the gods και πρέπει να κάνουν challenge...

Α και κοίταξα και τελικά δεν νομίζω να μπορείς να βάλεις enchanted shield στους chaos sorcerers γιατί δεν έχουν option για shield στο profile τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
reaper84
Knight
Knight
reaper84


Αριθμός μηνυμάτων : 257
Registration date : 01/09/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΠεμ 25 Δεκ 2008, 21:45

Έχουν ειδικό κανόνα που τους το επιτρέπει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΠεμ 25 Δεκ 2008, 22:26

Ωραία :orc1: 1+save!!! What a Face

εβαλα bloodcurdling roar στον demon prince
mark of tzeentch στον sorcerer
και άλλαξα το shaggoth σε giant of slaanesh
(Όλα edited στη λίστα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΠαρ 26 Δεκ 2008, 12:11

οι chaos sorcerers παίρνουν magic shields & magic armor, το λέει στο βιβλίο λίγο πριν τα spell lists.

chaos sorcerer + enchanted shield + chaos steed = 0+ save Twisted Evil

για sorcerer lord λέει και το bronze armor of zhrakk, ούτως ή άλλως όλοι LD 8 έχουν δεν χάνεις κάτι...

στο στράτετζυ έχει τουρνουά αύριο στις 12, με βλέπω να κατεβάζω chaos warriors of nurgle...λίγοι αλλά βρωμεροί pig
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΠαρ 26 Δεκ 2008, 13:21

Οχιιιιι Nurgle Sad Ειναι ο δικος μου θεματικος στρατος Sad Sad Sad Sad Καταρα!


Μου αρεσει η λιστα σου Ταλαζορνιδη , επισης αυτο με τους μαγους 0+1+ ειναι καφρικο ιμο ;ο τους κανει chaos knights Ο_ο . Εγω εχω μονο 1 τετοιον στην λιστα μου αλλα σκοπευω να βαλω και 2ο (πρεπει να αγορασω το μοντελο γιατι εχω onfoot :Ρ )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΠαρ 26 Δεκ 2008, 17:18

Για sorcerer μου αρέσει και το bloodskull pendant (3 Str8 killing AUTOMATIC HITS με killing blow!!! OMFG εντάξει είναι σε 3 διαφορετικούς αλλά imba!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ToPaxyGourouni
Spamlord
Spamlord
ToPaxyGourouni


Αριθμός μηνυμάτων : 1889
Ηλικία : 39
Registration date : 09/12/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΚυρ 28 Δεκ 2008, 11:55

Και το pewpewpew? Οποιοσδήποτε shooting στρατός που σέβεται τον εαυτό του θα σε σκοτώκει πρίν το πάρεις χαμπάρι. 40 μοντέλλα, τα 35 από αυτά με 1 wound είναι πάρα πολύ λίγα, ασχέτως πόσο καλά armor έχουνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΚυρ 28 Δεκ 2008, 13:34

Αν έχει ο άλλος full shooting list, κρύβεις όλο το στρατό πίσω απ' τα δάση και βγάζεις μόνο τους χαρακτήρες έξω και full μπροστά. Έχουν 1 γύρο να στους φάνε όλους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ToPaxyGourouni
Spamlord
Spamlord
ToPaxyGourouni


Αριθμός μηνυμάτων : 1889
Ηλικία : 39
Registration date : 09/12/2008

Chaos Mortals 2250 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Chaos Mortals 2250   Chaos Mortals 2250 I_icon_minitimeΤρι 30 Δεκ 2008, 04:53

Bon apetit! albino
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Chaos Mortals 2250
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Chaos Mortals - 2250 - ETC
» Chaos Nurgle 2250
» Chaos Mortals
» Chaos Mortals 2000
» Fast Attack Chaos Warriors 2250

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: