Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Satyros
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 43
Registration date : 24/11/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΔευ 05 Ιαν 2009, 14:52

Λοιπόν , έχω διάφορα φιλόδοξα projects στα σκαριά( ... μάλλον στα χαρτιά έπρεπε να πω ) , αλλά για το στρατό μου θα κάνω το εξής , σχετικά άμεσα :

Θα αντικαταστήσω όλα τα cult troops πλην Khorne Berzerkers με δικές μου δημιουργίες .

Για την ακρίβεια θέλω να κάνω robot-οειδείς Marines ( ακόμα δεν έχω σκεφτεί από ποια ακριβώς bits ) ή και πλήρη robots ( slow and purposeful 4+ inv save ) για Thousand Sons , με " Aspiring Sorcerer " ένα converted terminator με Kai-gun ή/και παραλλαγές ( warp flamer / bolter / missile launcher για Wind of Chaos / Doombolt / Bolt of Change αντίστοιχα ) ή ακόμα καλύτερα ένα converted tech-marine με τα προαναφερθέντα όπλα . Το σκεπτικό είναι να μη χρησιμοποιεί "psychic powers" αλλά "warp weapons" , εκτός από το Force weapon . Πιστεύω ότι 3-4 Kai guns θα μου έλυναν τα χέρια , όπως αυτά που είχε ο μεταλικός Terminator Lord που δυστυχώς δεν πωλείτα πια στα μαγαζιά .

Για τους Plague Marines αποφάσισα να πάρω κανονικούς Marines να τους προσθέσω bionics, χέρια , πόδια , λοιπά μηχανικά μέρη ( T5 Feel , No pain ) , και να τους βάψω με radioactive slime scheme επί του κανονικού της LEGION μου ( αν έχετε καμιά ιδέα επί του θέματος παρακαλώ ενημερώστε , πράσινο ή κίτρινο ή πορτοκαλί φωσφοριζέ /πολύ , πάρα πολύ λαμπερό είναι αυτό που ψάχνουμε παίδες ) για τις blight grenades .

Για τους Noise Marines αποφάσισα να πάρω πάλι κανονικούς marines και να τους προσθέσω καλωδίωση από το πίσω μέρος του κεφαλιού στα χέρια/ όπλα ( Ι5 ) , και ψάχνομαι πως να φτιάξω τα " sonic weapons " που δε θα είναι βεβαίως τέτοια αλλά και αυτά "counts as" . Μια καλή τροποποίηση του bolter είναι αυτό που ψάχνουμε εδώ μάλλον . Επίσης μια καλή ιδεά για τη doom siren ψάχνουμε .

Τι κερδίζω με αυτό πέρα από το extra coolness . Κερδίζω τον υπερκερασμό των fluffy περιορισμών που βάζω στις λίστες μου , πέρα από τον standard περιορισμό του να είναι τα troops σε πολλαπλάσια του 3 , Iron warriors κετς . Δυστυχώς με το καινούριο codex σε λίστες που θέλω να έχουν δεύτερη διαθέσιμη επιλογή για special/heavy weapon τα απλά μου troops ( Chaos Space Marines ) , ψυχαναγκάζομαι να βάλω 3 10δες . Έχω πρόβλημα το ξέρω .

Ναι το ξέρω είναι χαζό , αλλά αρνούμαι π.χ. να κατεβάσω Emperor's children σε νούμερο διάφορο του 6 , 12 , 18 κλπ .

Δε με νοιάζει που με λέτε βαρεμένο .

Επίσης κερδίζω σε fluffness ( διότι απ όσο ξέρω , πέρα από Khorn-ίτες δεν είχαν πάρε δώσε οι δικοί μου με άλλες legions ) . Τώρα θα μου πεις , "γιατί αυτά που λες υπάρχουν στο fluff ; " και θα σου πω "σκάσε" , δημοκρατικά και όμορφα διότι μου χαλάς το όραμα .

Για να μην πω ότι έτσι μεγάλώνει η LEGION μου σε APOCALYPTIC-ά νούμερα .

Αυτά .

Τι ζητάω από την κοινότητα : α) Kai-gun bits ( το μεγάλο shooty όπλο με τους σωλήνες που προεξέχουν από το shoulder pad ) προς πώληση από τον παλιό μεταλικό Terminator Lord , αν είναι διαθέσιμα , 3-4 θα ήταν αρκετά (πανάθεμα αν θα χρειαστώ ποτέ πάνω από 4 troops 1k Sons ) , αν υπάρχουν , όποιος μπορεί να μου πουλήσει έστω και ένα ας μιλήσει , ή κανά καλό καλό tutorial γι αυτά . β) ιδέες για sonic " non- sonic " weaponry , noise blaster , blastmaster , doom siren , ιδέες για bionics πέρα από τις γνωστές χορδές κλπ . Για τα πόδια έχω μια αρκετά πειστική λύση ( την έχω ήδη εφαρμόσει στο lord μου ) αλλά θέλει αρκετή δουλειά , οπότε αν έχετε κάποια φτηνή και γρήγορη και πειστική πρόταση ρίχτε , θα προσπαθήσω να μην κινηθώ σε παραγγελίες online για Iron Hands - και 4 Terminator lords για τα Kai Guns ( πωλούνται ως collectors από τη GW ) - , διότι έτσι εκτοξέυεται το κόστος σε απαγορετυικά νούμερα . γ) Ακόμη , αν γνωρίζετε αν/πως θα μπορούσα να φτιάξω mini defilers από gw bits ( 4 αραχνομηχανικά πόδια για μέγεθος marine ) παρακαλώ ενημερώστε με να δω αν αξίζει τον κόπο να μαζέψω λεφτά για να κάνω έτσι τους Thousand Sons . Σε βάση marine , τόσο mini .

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν θα μπορούσαν αυτές οι δημιουργίες , ολοκληρωμένες και βαμμένες και στο μεγαλύτερο ποσοστό κατασκευασμένες από GW bits να χρησιμοποιηθούν σε επίσημα τουρνουά με κανόνες counts as . Αν είναι μόνο για εσωτερική κατανάλωση ίσως και να μην προχωρήσω .

Η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη . Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ας ενημερώσει παρακαλώ .

Οι Legions ΖΟΥΝ !

Σάτυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΔευ 05 Ιαν 2009, 15:42

Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι θα δωσω τους Chaos Marines μου . Θα δω ομως τι εχει περισσεψει απο bits και θα σου πω τις επομενες μερες αν βρω κατι Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 45
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΔευ 05 Ιαν 2009, 15:46

Oraio kai filodokso to sxedio sou.
merikes foto θα βοηθουσαν.


Oso gia to fluorescent yellow kai green exei h vallejo sthn kathgoria game color me toυς αντιστιχους κωδικους 103 και 104


a)το kay gun ειναι αυτο?
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Chtermi1

οσο για το αν ειναι επιτρεπονται σε τουρνοθα για ΕΤC den exeis kanena problhma nomizo
(oso afora thn xrysh non gw kommation / to an einai εγκυρη η μετατροπη σου στο μοντελο που αντιπροσοπευεις ειναι αλλο θεμα.)

Σε gw events και ισος game fairs isos na μην σε αφησουν, τωρα αμα βαλεις 3-4 κομματια (οχι μοντελα) σε ενα στρατο ολο convertion δεν θα το δουνε καν.

οσο για βιονικα κομματα ισος μια φτηνη και ευκολη λυση να ηταν ena koyti necrons.

μια αλλη ιδεα ειναι καποια απο τα παρακατω
http://www.privateerpress.com/WARMACHINE/gallery/default.php?level=picture&id=34

http://www.privateerpress.com/WARMACHINE/gallery/default.php?level=picture&id=399


αραχνοειδες
http://www.privateerpress.com/WARMACHINE/gallery/default.php?level=picture&id=33

αυτο ειναι πολυ καλο
http://www.privateerpress.com/WARMACHINE/gallery/default.php?level=picture&id=398

http://www.privateerpress.com/WARMACHINE/gallery/default.php?level=picture&id=44


αλλιως με plasticcard σιγα σιγα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kiour_gr στις Δευ 05 Ιαν 2009, 16:22, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΔευ 05 Ιαν 2009, 16:07

Ειναι αυτα που ζητησε ;ο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Satyros
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 43
Registration date : 24/11/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΤρι 06 Ιαν 2009, 12:15

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω παίδες .

Κατ αρχίν ευχαριστώ πολύ για τα links ψάχνω ακριβώς αυτό .

Αναρωτιέμαι όμως - ακόμα κι αν είχα τα λεφτά να αγοράσω τόσες πολλές φορές αυτό το μοντέλο δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν αποδεκτό .

Υπάρχει περίπτωση να μη δεχτούν το "καλλιτεχνικό μου όραμα" οι διαιτητές σε ένα τουρνουά ακόμα κι αν πληροί τις βασικές προϋποθέσεις για τα μοντέλα που δικαιούνται συμμετοχή (δηλ να είναι κατασκευασμένα στο μεγαλύτερο μέρος τους από GW κομμάτια με μικρές άλλες προσθήκες π.χ. bionics ) αν δε συμφωνούν με την ιδέα μου για την εν λόγω μονάδα ;

Επιβάλλεται να έχω παραλλαγή του δεδομένου μοντέλου δηλαδή ;

@Kiour_gr

Ακριβώς αυτό το κομμάτι ψάχνω , όχι τίποτα άλλο να μην ξεκινήσω να φτιάχνω ΚΑΙ αυτά .

Ευχαριστώ για τη βοήθεια παίδες , το συντομότερο δυνατόν ( λόγω αρκετά υψηλού προϋπολογισμού του εγχειρήματος ) θα ξεκινήσω και υπόσχομαι ότι θα σας κρατήσω ενήμερους με φωτογραφίες .

Σάτυρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 45
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΤρι 06 Ιαν 2009, 13:43

den xreiaxetai na agoraseis olo to montelo poulane podia xeria xorista. des edo selida ena kai duo

http://store.privateerpress.com/index.asp?PageAction=VIEWCATS&Category=123&Page=2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 45
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΤρι 06 Ιαν 2009, 13:53

Satyros έγραψε:


Υπάρχει περίπτωση να μη δεχτούν το "καλλιτεχνικό μου όραμα" οι διαιτητές σε ένα τουρνουά ακόμα κι αν πληροί τις βασικές προϋποθέσεις για τα μοντέλα που δικαιούνται συμμετοχή (δηλ να είναι κατασκευασμένα στο μεγαλύτερο μέρος τους από GW κομμάτια με μικρές άλλες προσθήκες π.χ. bionics ) αν δε συμφωνούν με την ιδέα μου για την εν λόγω μονάδα ;

Επιβάλλεται να έχω παραλλαγή του δεδομένου μοντέλου δηλαδή ;
Σάτυρος

ola einai sxetika. emeis oti kai na sou poume o judge tou kathe tournoua apofasizei.
mipos exei mia foto me to montelo pou exoun gia tous kanones kaimia me to montelo pou theleis na baleis?

na sou poume an einai se logika plaisia h teleios paralogo akyro.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Satyros
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ηλικία : 43
Registration date : 24/11/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΤρι 06 Ιαν 2009, 17:05

Η αλήθεια είναι ότι φωτογραφία από Χίλιους Γιους θα έχει , κι εγώ σχεδιάζω κάτι ριζικά διαφορετικό βασισμένος σε διαφορετική προσέγγιση των ιδίων κανόνων .

Γι αυτό ρωτάω , αλλά νταξ , δέχομαι ότι είναι πάντα ανά περίπτωση και ότι δε θα μπορούσατε να ξέρετε ακριβώς .

Αν λοιπόν έχει κανείς Kai- gun bits προς πώληση , όπως αυτό που παρουσιάστηκε πιο πάνω στο δεξί χέρι του μεταλικού Εξολοθρευτή Λόρδου , ας με ενημερώσει .

Τελευταία ερώτηση : επειδή δεν έχω στα χέρια μου κανέναν καινούριο πλαστικό Εξολοθρευτή Λόρδο του χάους , υπάρχει κάποιο αντίστοιχο κομμάτι , μιας και ξέρω ότι προσφέρει πληθώρα επιλογών ως προς τις διαθέσιμες αναβαθμίσεις .

Ευχαριστώ και πάλι

Σάτυρος

Υ.Γ. : Ο λόγος που τα γράφω περίεργα και ελληνιστί είναι ότι δε δουλέυει καλά η συντόμευση σ' αυτόν τον υπολογιστή και μου σπάει τα νεύρα να σηκώνω τα χέρια μου από το πληκτρολόγιο κάθε τρεις και λίγο για να αλλάζω γλώσσα κατά την πληκτρολόγηση . Δείξτε κατανόηση μέχρι να επιστρέψω στον παλιό καλό υπολογιστή μου .
Υ.Γ.2 : Μήπως ξέρετε αν υπάρχουν αυτά τα κομμάτια σε κομμάτια της GW ; Αναφέρομαι στα αραχνοειδή πόδια . Αλλιώς αυτά δείχνουν ιδανική περίπτωση .


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Satyros στις Τρι 06 Ιαν 2009, 17:26, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Μια ακόμα ερώτηση)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 45
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει   Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει I_icon_minitimeΤρι 06 Ιαν 2009, 17:31

Isos to kaneis conversion

http://www.trademe.co.nz/Gaming/War-games/Warhammer-40000/auction-194388779.htm




an pali oxi tote dokimase na kaneis post edo (sto market field)
http://warhammer.org.uk/PhP/index.php


episei dokimase kai sites gia 40k chaos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φιλοδοξο project - όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» My new VC project.
» Eldritch Project
» Eldritch Project 2.0
» project Spartacus

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: Painting and Modelling-
Μετάβαση σε: