Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Just 2 of them... 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Just 2 of them... I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Just 2 of them... I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Just 2 of them... I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Just 2 of them... I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Just 2 of them... I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Just 2 of them...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΔευ 12 Νοε 2012, 22:15

Καλησπέρα παιδιά, θέλω τη γνώμη σας σε μια ερώτηση. Όπως όλοι γνωρίζεται πλησιάζουν τα Χριστούγεννα ( cheers ) και σαν μικρό παιδί που είμαι και εγώ θέλω να διαλέξω 2 μεταξύ 4 επιτραπέζιων παιχνιδιών.

1)Talisman (4th Edition)

2)DungeonQuest (αυτό το καινούριο)

3)Castle Ravenloft

4)Descent (2nd Edition)

Το Talisman είναι από ότι ξέρω κλασσικό παιχνίδι και η FantasyFlight έχει κάνει καλή δουλειά από όσα έχω ακούσει (αν και ξέφυγε από το κόσμο του Warhammer... η τρίτη έκδοση μου φαίνεται ήταν σε αυτόν), ανταγωνιστικό και με πολλά expasions για να το κρατήσουν περισσότερο καιρό "εν ζωή". Το DungeonQuest και αυτό κλασσικό παιχνίδι, μου αρέσει πολύ το σκεπτικό του και γενικά η φάση dungeon και έτσι (χωρίς να αποτελεί ακριβώς κάποιο RPG παιχνίδι). Όμως διάβασα κάποιες κριτικές που με έχουν κάνει να το σκεφτώ καλά, κάτι το ότι είναι ακραία δύσκολο με αποτέλεσμα να πεθαίνουν συνέχεια οι παίκτες, σπάνια παίρνεις ανταμοιβές (gold, staff κ.λ.π.) και κάτι τέτοια. Castle Ravenloft, μου αρέσει πάρα πολύ το gameplay του(εύκολο στη κατανόηση, χαλαρό, δε χρειάζεται να σημειώνεις τίποτα όλα είναι έτοιμα), είναι Dungeon and Dragons ( cheers ), αυτό με τα tiles που-αν και παίζεις το ίδιο campaing κάθε φορά-ο "χάρτης" βγαίνει κάθε φορά διαφορετικός, εξίσου αντάξια expasions. Τέλος το Descent, ή πρώτη έκδοση μου είχε κάνει κακή εντύπωση μιας και είχε ένα σωρό πράγματα που θα έπρεπε να 'ναι περισσότερο συμμαζεμένα (άπειρα είδη όπλων, ξορκιών, potions) και περίεργους κανόνες. Τώρα έρχεται η δεύτερη έκδοση που απλά διορθώνει όλα τα λάθη της πρώτης και απλοποιεί το παιχνίδι.

Αυτή είναι η γνώμη από όσα μου έχουν πει και όσες κριτικές έχω διαβάσει. Πείτε μου και εσείς τη δική σας γνώμη (εντελώς αντικειμενικά όμως) για το ποια 2 παιχνίδια από αυτά τα 4 να διαλέξω. Very Happy

X-mas are coming!!! santa santa santa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
medas
Spamlord
Spamlord
medas


Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Ηλικία : 52
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 08:45

Αν διαβάσεις στο internet, το καλύτερο θεωρείται το Descent (2nd edition) - αλλά θέλει overlord που για μένα είναι φοβερό μειον.
Αντί του Castle Ravenloft πάρε το Wrath of Ashardalon που είναι πιο καινούριο. Δες στο youtub το κανάλι WhatchItPlayed.
Τα (1) και (2) δεν τα γνωρίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 09:06

-το descent 2 ειναι imba. Ειναι καλυτερο και απο το Descent road to legends expansion.
-αντι για ravenloft, παρε wrath of ashardalon

βεβαια, εαν παρεις το descent εχεις παρει dungeon crawling game, οποτε το να παρεις ενα 2ο δεν αξιζει.
Το talisman ειναι fail. Ομορφο game, πολλα feats n' bits, αλλα μηδεν στρατηγικη. Βασιζεται στο κωλοζαρο. Πολλες ωρες/παρτιδα, για ενα βαρετο game.



Για 2ο game, για να παρεις κατι διαφορετικο, θα σου προτεινα να παρεις deck builder game. Το Dominion ειναι το πρωτο που βγηκε σε αυτο το ειδος, και παραμενει ισως η κορυφη, ωντας κ' το game με τα περισσοτερα expansions-sequels.


Αλλιως, εαν θες pure tabletop, κατηγορια απο μονο του, ειναι και το call of cthulhu the board game. Παιχνιδι στο οποιο εσυ με τους συμπαικτες σου, ειστε συμπαικτες κ' προσπαθειτε να νικησετε τα game mechanics. Συνηθως το IQless board ειναι πιο εξυπνο απο τους παικτες. Για να νικησετε το αρχικο game με βεβαιοτητα, θελει μελετη, και μπολικες παρτιδες. Και οταν το καταφερετε υπαρχουν παντα τα εκπληκτικα xpansions, που ειναι εκει για να απογοητευουν το παικτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
medas
Spamlord
Spamlord
medas


Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Ηλικία : 52
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 09:27

Ogyon, το dominion το χα κοιτάξει και γω. Αξίζει; Έχεις εμπειρία, το χεις παίξει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 09:43

Ειναι τελειως διαφορετικο στυλ απο οτι εχεις παιξει μιας κ' δημιουργησε νεο στυλ gaming. Το Dominion το αρχικο, συγκριτικα με αλλα, ειναι λιγο πιο μονοχνωτο. Ομως τα expansion του ειναι υπεροχα. Βασικα, καλο θα ειναι να σου κανουν ενα demo να δεις πως παιζει, και μετα να αποφασισεις πιο deckbuilder θες να παρεις.

Σε γενικες γραμμες χωριζονται σε:
1) hard pvp ones
2) light pvp ones
3) simple tactics
4) full tactical

και συνδυασμους αυτων. Εαν παιξεις μια φορα, θα δεις εαν σου αρεσει το κομματι οπου τις παιζεις με τον αντιπαλο, ή το κομματι της αναπτυξης ή κατι ενδιαμεσο. Περα απο αυτο, υπαρχουν κ' καποια deck builders που παροτι ειναι dominion alike, αλλαζουν theme. Π.χ. το ενα ειναι gothic, το αλλο modern ages κλπ. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Ειναι σαν το RPG, οι γεροι θελουμε να παιζουμε DnD, ενω οι νεοι gothic-WoD. Καποιοι που πρωτα warhammer και μετα RPG πανε για Sci-Fi, ενω οι πιο γραφικοι απο εμας για να νιωθουμε ψαγμενοι παιζουμε Cthulhu. Στο τελος της ημερας ολα RPGs ειναι και η ποιοτητα τους, ανεξαρτητως setting, συνεχιζει να στηριζεται σε εναν καλο DM/ST και σε 3-4 συνεννοησιμους παικτες. Ομως εαν ο αλλος τσουτσουρωνει να φανταζεται πως ρουφαει αιμα απο παρθενα αγορακια, την ωρα που εγω τη βρισκω να ειμαι palladin στην υπηρεσια του ευνουχου, ποιος μπορει να συγκρινει και να κρινει κατι απο τα 2 ως καλυτερο.
Ετσι, για να μην ξεφυγουμε τελειως, τα deckbuilders ειναι η νεα μοδα στα boardgames. Εχουν φανατικους (τωρα πια) οπαδους. Και ειναι πιθανοτατο καθε ενας που θα το δοκιμασει, να το γουσταρει. Κρητηριο ΙΜΟ, ειναι να σου αρεσει να σκεφτεσαι την ωρα που παιζεις ενα boardgame για να πας για deckbuilder. Αλλιως πηγαινες για ελιξηριο ή για talisman και καταλαθος βρεθηκες με κατι βαρυ στα χερια! Περι ορεξεως οπως προειπα.







edit: τελικα μονο στις ερωτησεις σου δεν απαντησα.
-το εχω παιξει
-δεν εχω εμπειρια σε αυτο
-εχω γεννεθλια μεθαυριο, αρα περιμενω απο τον Λασκουλας να μου το κανει δωρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 14:26

medas έγραψε:
Αν διαβάσεις στο internet, το καλύτερο θεωρείται το Descent (2nd edition) - αλλά θέλει overlord που για μένα είναι φοβερό μειον.
Αντί του Castle Ravenloft πάρε το Wrath of Ashardalon που είναι πιο καινούριο. Δες στο youtub το κανάλι WhatchItPlayed.
Τα (1) και (2) δεν τα γνωρίζω.

Ναι αυτό που με χαλάει και μένα λίγο είναι ότι θέλει Game Master... αλλά πρέπει να είναι αρκετά καλό γιατί μόνο θετικές γνώμες έχω ακούσει.
Από την άλλη σειρά έχει βγει και άλλο, το Legend of Dritzz, απλά ανέφερα το Ravenloft επειδή είναι πρώτο και μήπως περιέχει πράγματα που δεν έχουν τα άλλα και τα χρειάζεσαι... αλλά δεν είμαι σίγουρος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 14:27

ogyon έγραψε:
-το descent 2 ειναι imba. Ειναι καλυτερο και απο το Descent road to legends expansion.
-αντι για ravenloft, παρε wrath of ashardalon

βεβαια, εαν παρεις το descent εχεις παρει dungeon crawling game, οποτε το να παρεις ενα 2ο δεν αξιζει.
Το talisman ειναι fail. Ομορφο game, πολλα feats n' bits, αλλα μηδεν στρατηγικη. Βασιζεται στο κωλοζαρο. Πολλες ωρες/παρτιδα, για ενα βαρετο game.



Για 2ο game, για να παρεις κατι διαφορετικο, θα σου προτεινα να παρεις deck builder game. Το Dominion ειναι το πρωτο που βγηκε σε αυτο το ειδος, και παραμενει ισως η κορυφη, ωντας κ' το game με τα περισσοτερα expansions-sequels.


Αλλιως, εαν θες pure tabletop, κατηγορια απο μονο του, ειναι και το call of cthulhu the board game. Παιχνιδι στο οποιο εσυ με τους συμπαικτες σου, ειστε συμπαικτες κ' προσπαθειτε να νικησετε τα game mechanics. Συνηθως το IQless board ειναι πιο εξυπνο απο τους παικτες. Για να νικησετε το αρχικο game με βεβαιοτητα, θελει μελετη, και μπολικες παρτιδες. Και οταν το καταφερετε υπαρχουν παντα τα εκπληκτικα xpansions, που ειναι εκει για να απογοητευουν το παικτη.

Ogyon και εμένα μου φαίνεται το Talisman από πρώτης όψεως λίγο όπως μου το λες Razz αλλά δε ξέρω η υπόθεση, το ταμπλό, έχει κάτι που με μαγνητίζει Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kyrgkikas
Spamlord
Spamlord
kyrgkikas


Αριθμός μηνυμάτων : 1030
Ηλικία : 46
Τόπος : Χανια
Currently Playing : WarHammer 40k και WFBS
Registration date : 01/01/2011

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 15:07

medas έγραψε:
Αν διαβάσεις στο internet, το καλύτερο θεωρείται το Descent (2nd edition) - αλλά θέλει overlord που για μένα είναι φοβερό μειον.

Tι ειναι το overlord?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
medas
Spamlord
Spamlord
medas


Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Ηλικία : 52
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 15:36

Παράθεση :
Tι ειναι το overlord?
Dungeon Master - DM (in D&D)
Game Master - GM (in other RPG games)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 16:18

το ravenloft ειναι fail. Το drizt δεν ξερω. Το ashardalon ειναι pure 4e DnD, combat. Dungeon crawling, με πιεση και παθος. Εαν το αγαπας το d.crawling, παιρνωντας αυτο ή το drizt, γλιτωνεις το overlord problem του descnet, και με λιγοτερο storyline απο το descent, πας για pure hack n' slash.

δεν χρειαζεσαι κανενα για να παιξεις το επομενο. Απλα εαν τα εχεις ολα, εχεις πιο πολλες πιστες κλπ, που ομως δεν παιζει σημαντικο ρολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achaian
Spamlord
Spamlord
Achaian


Αριθμός μηνυμάτων : 1824
Registration date : 12/09/2008

Just 2 of them... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Just 2 of them...   Just 2 of them... I_icon_minitimeΤρι 13 Νοε 2012, 16:23

To Dominion με ενθουσίασε. Πρωτο έπαιξα πριν δυο εβδομάδες περίπου και μου άφησε άριστες εντυπώσεις.
Απο Cthulhu το Arkham horror μου άρεσε επίσης αρκετά.
Απο τα υπολοιπα δεν έχω ποσωπικη άποψη, αλλα για να σε μπέρδεψω και λίγο τσεκαρε
Και το Agricola.απλα κορυφαίο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Just 2 of them...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Off Topic :: Off Topic Συζητήσεις-
Μετάβαση σε: