Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις

Πήγαινε κάτω 
+5
mandragora
lance-a-lot
Tzortz
belial
Blood Guzzler
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν 2013, 23:11

Καλησπερα παιδια. Ανοιγω αυτο το θεμα για να σας ενημερωσω για μια προσφατη " περιπετεια" μου, αγοραζοντας προϊοντα απο το online καταστημα Total Wargamer

Εχοντας συγκεντρωσει ενα μεγαλο χρηματικο ποσο, εκανα την εξης παραγγελια:

- 5 Night Scythes
- 2 immortals
- 1 triarch praetorians.

Η παραγγελια εγινε στα μεσα Νοεμβριου. Απο τις πρωτες κ ολας εβδομαδες το service τους μου φανηκε πως ηταν κατω του μετριου, διοτι ενω τους ειχα στειλει 2 mails , δεν μου ειχαν απαντησει. Τελικα , οταν εστειλαν την πρωτη απαντηση μου ειπαν οτι τα μοντελα ειναι καθ οδον και οτι η καθηστερυση στις απαντησεις οφειλεται στο φορτο εργασιας τους.

Μετα απο περιπου 1 μηνα, παρελαβα το 1ο κομματι της παραγγελιας , που αποτελουταν απο τα 5 flyers , και ενα σημειωμα " to follow" , Που αναφεροταν σαφως στα υπολοιπα 3 κουτια.

Για να μην σας κουραζω λοιπον, απο τα μεσα Δεκεμβρη μεχρι τωρα στελνω mails ζητωντας τους εξηγησεις. Σε μερικα mails μου λεγανε οτι τα εχουν στειλει και πως θα τα ξαναστειλουν γιατι " πιθανως να εγινε λαθος ", αλλες φορες μου ελεγαν να περιμενω μερικες μερες γτ θα ερθουν , και ουτο καθεξης.

Δεν εχω λαβει τιποτα απο τα υπολοιπα ακομα, ενω τις τελευταιες 2μιση εβδομαδες εχω στειλει πανω απο 6 mails και δεν εχω λαβει καμια απαντηση. Δεν ξερω τι να υποθεσω , περαν απο το προφανες , οτι δηλαδη προκειται για απατεωνες που θελουν να μου κανουν scam το υπολοιπο της παραγγελιας. Να το εχετε υπ οψην αν σκοπευετε να ψωνισετε απο το εν λογω μαγαζι, πως ειναι ψυχοβγαλτες και δεν αξιζουν τα λεφτα μας.

Οσο για τη δικη μου παραγγελια , η αξια των υπολοιπομενων κουτιων ειναι περιπου 60 ευρω. Τι θα ειναι καλητερο να κανω; Να συνεχισω να στελνω μυνηματα , να επικοινωνησω με τη τραπεζα μου , ή να το παρω αποφαση πως με ληστεψαν και that's it ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν 2013, 23:13

Πλήρωσες με paypal ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν 2013, 23:15

Οχι...επειδη ειχα τα λεφτα ακριβως , δεν μου εβγαινε να πληρωσω και το fee του paypal...το εκανα με χρεωστικη της Eurobank
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν 2013, 23:16

Πάρε τράπεζα άμεσα να δείς εάν μπορείς να κάνεις refund .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν 2013, 23:16

Paypal Και να πεις οτι δεν ελαβες ουτε αυτα που εχεις .... ουπς.... ; )

Διαφορετικα , τραπεζα ναι αλλα ΚΑΙ email : )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΣαβ 26 Ιαν 2013, 18:42

Καλησπερα σας παιδια,

Ενα update για το θεμα με την Total Wargamer.

Λοιπον, μολις ειδα τις πρωτες απαντησεις σας τηλεφωνησα στη Eurobank και μου ειπαν οτι πρεπει να παω σε ενα καταστημα της και να συμπληρωσω μια υπευθυνη δηλωση " αμφισβητησης συναλλαγης". Ετσι κ εγινε, πηγα στο πιο κοντινο μου στη Σπαρτη, εκανα τη δηλωση , και μου ειπαν οτι σε 7-10 μερες θα ειχα απαντηση. Αυτο εγινε τη Δευτερα που μας περασε.

Τη Πεμπτη με πηραν τηλεφωνο απο ενα αλλο γραφειο της Eurobank και μου ζητησαν στοιχεια και παραστατικα απο την αγορα. Ευτυχως τα ειχα κρατησει ολα και τους εστειλα την αποδειξη της συναλλαγης, ενα scan απο το χαρτι που μου ειχαν στειλει με την πρωτη αποστολη κτλ κτλ.

Και πριν απο μιση ωρα ελαβα mail απο τα γατακια της Τotal Wargamer που ζητουσε συγνωμη για την καθηστερηση κτλ και μου εδινε πισω τα χρηματα για τα προϊοντα που δεν παρελαβα. Εν ολιγης , τελος καλο ολα καλα.

Απλα να πω σε οποιον συναντησει παρομοιο προβλημα στο μελλον , οτι πρεπει να τα κυνηγαμε κατι τετοια θεματα κ οχι να τα αφηνουμε. Πολλοι φιλοι μου ελεγαν " ελα ρε μλκ , 60 ευρω ειναι , που να τρεχεις; ", αλλα προσωπικα δεν γουσταρα να τα δωσω σε ανθρωπους που κανουν τετοιες πουστίες. Δεν ηταν και δυσκολο, και τα χρηματα μου επεστρεψαν στη τσεπη μου.

Αυτα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Blood Guzzler στις Σαβ 26 Ιαν 2013, 19:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΣαβ 26 Ιαν 2013, 18:53

Και πολύ καλά έκανες Στέφανε , και όσο για εκείνους που σου είπαν "έλα μωρέ 60 ευρώ etc etc , εάν δεν τους νοιάζουν ας τα δώσουν σε κάποιον άλλο ...."

Χαίρομαι που βρήκες άκρη !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lance-a-lot
Arch Spammer
Arch Spammer
lance-a-lot


Αριθμός μηνυμάτων : 2642
Ηλικία : 38
Registration date : 03/09/2008

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΣαβ 26 Ιαν 2013, 18:54

Δεν ήταν και λίγα 60 ευρώ Στέφανε! Very Happy
Τελικά, τι καλό έχει η paypal έναντι της κάρτας τραπέζης; Προφανώς αν "ψωνίζεις" απο αμφιβόλου φήμης e-shops κινδυνεύεις είτε με κάρτα είτε με paypal, ενώ αν ψωνίζεις απο σοβαρά μαγαζιά η κάρτα σου επιτρέπει και ένα ward save..
Πόσοι δεν την πάτησαν με τη βόμβα maelstrom+paypal που δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα..;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΣαβ 26 Ιαν 2013, 19:11

lance-a-lot έγραψε:
Δεν ήταν και λίγα 60 ευρώ Στέφανε! Very Happy
Τελικά, τι καλό έχει η paypal έναντι της κάρτας τραπέζης; Προφανώς αν "ψωνίζεις" απο αμφιβόλου φήμης e-shops κινδυνεύεις είτε με κάρτα είτε με paypal, ενώ αν ψωνίζεις απο σοβαρά μαγαζιά η κάρτα σου επιτρέπει και ένα ward save..
Πόσοι δεν την πάτησαν με τη βόμβα maelstrom+paypal που δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα..;

Νομιζω οτι το μονο καλο που εχει η paypal ειναι οτι σου επιστρεφει αμεσα τα χρηματα... με την τραπεζα ειναι σαφως πιο περιπλοκη και χρονοβορα διαδικασια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΣαβ 26 Ιαν 2013, 19:33

Εχει χρονικό περιθώριο όμως αλλά είναι αρκετά μεγάλο ... νομίζω 90 μέρες ; κάτι τέτοιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 00:40

lance-a-lot έγραψε:

Πόσοι δεν την πάτησαν με τη βόμβα maelstrom+paypal που δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα..;

Mα αυτό που λες δεν κολλάει. Εκτός και αν έχεις συνδέσει το paypal σου απευθείας με το λογαριασμό τραπέζης σου, το οποίο είναι fail έτσι και αλλιώς.

Το είχα ξαναπεί όταν άρχισε η ιστορία με τον mael. Χρησιμοποιώντας το paypal έχεις διπλή ασφάλεια. Αν το paypal δεν μπορεί να σου επιστρέψει τα λεφτά τότε κάνεις ότι έκανε και ο Στέφανος. Το θέμα είναι να μην ντρέπεστε να κάνετε claim, όσο αξιόπιστος και να είναι ένας seller, αν βλέπετε την οποιαδήποτε καθυστέρηση claim με τη μία και ας κλαίει ο άλλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dreal
Hero
Hero
dreal


Αριθμός μηνυμάτων : 966
Τόπος : Peiraias - Fenris - Bearcave
Currently Playing : Space Wolves - Necrons - Tau - Eldar - Death korps Of Krieg
Registration date : 30/12/2012

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 09:41

Σωστός να μην νομίζουν ότι μπορούν να μας κάνουν ότι θέλουν γιατί είναι μακριά κ δε μπορείς να τους τα πεις στο πρόσωπο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iron man
Arch Spammer
Arch Spammer
iron man


Αριθμός μηνυμάτων : 5311
Ηλικία : 39
Τόπος : Πειραιας-Νικαια
Currently Playing : WHFB
Registration date : 31/08/2008

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 12:15

βεβαια μπορειτε αν δεν θελετε να εχετε τετοια προβληματα να αγοραζετε απο τα μαγαζια εδω στο Ελλαντα!!! ετσι αν δεν στα φερει αυτα που ζητας δεν παιρνει και λεφτα και εχεις και το κεφαλι σου ησυχο Wink και βοηθαμε τον Ελληνα μαγαζατορα που θελει να ζησει και αυτος!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thane13
Knight
Knight
thane13


Αριθμός μηνυμάτων : 250
Ηλικία : 33
Currently Playing : dwarfs-empire-chaos warriors-/- Grey Knights
Registration date : 01/11/2012

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 13:43

Γιατί να αγοράσεις απ' την Ελλάδα; Όταν στην Ελλάδα βρίσκω κάτι με 45e και το ίδιο στη wayland π.χ. με 30. Σίγουρα πρέπει να περιμένεις, και έμενα η εμπειρία μου απο παραγγελίες δεν είναι καλή (για την τελευταία περίμενα 2μιση μήνες!) Παρ' όλα αυτά, αν δεν βιάζεσαι και ειδικά αν θέλεις να πάρεις "πολύ" πράμα συμφέρει 100% το online.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 17:26

Ο λογος που αγοραζει καποιος απο Ελλαδα ειναι για να εχει ενα μερος να παιζει , οσο "χαζο" μπορει να ειναι αυτο . Μεχρι να φτασουμε στο επιπεδο του εξωτερικου που υπαρχουν 100 κλαμπ με δικο τους "μερος" (πραγμα που θα αργησει) σε καθε περιοχη , καπου θα πρεπει να παιζει εγω/εσυ/αυτος/κλπκλπ . Ειναι δυσκολα για ολους , συμφωνω ,γιαυτο και ολες οι πλευρες θα πρεπει να βαλουν νερο στο κρασι τους .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thane13
Knight
Knight
thane13


Αριθμός μηνυμάτων : 250
Ηλικία : 33
Currently Playing : dwarfs-empire-chaos warriors-/- Grey Knights
Registration date : 01/11/2012

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 17:40

Ναι από αυτή την οπτική έχεις δίκιο, δεκτό.
Και εγώ έχω αγοράσει κάμποσα κομμάτια από μαγαζιά εδώ και θα ξανααγοράσω,
(κάτι που αδιαμφισβήτητα προσφέρει αμεσότητα, ασφάλεια και δεν παίζουν προβλήματα αργοπορίας κλπ κλπ..) Παρ' όλα αυτά αν θελήσω να πάρω πολλά πράγματα ή κάτι ακριβό
θα κοιτάξω σίγουρα πρώτα την τσέπη μου προφανώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 20:03

Για τα μαγαζια το εχουμε ξανασυζητησει και στο παρελθον..

Προσωπικα, αν παω σ ενα μαγαζι και δω ενα κουτι στα 40 ευρω ( πχ wraiths) και μετα το βρω στα 30 ( ή και λιγοτερο ) Online , φυσικα θα προτιμησω το online , ειδικα αν χρειαζομαι και μπολικα πακετα.

Αντιθετως , για κατι που το θελω 1 φορα, για κατι πιο μικρο ή φτηνο , χρωματα κτλ, αυτα τα αγοραζω απο καταστηματα.

Καταλαβαινω και τους μαγαζατορες οτι εχουν πολλα εξοδα, και με τα μετρα που εφαρμοζει το κρατος, το να διατηρεις ενα καταστημα γινεται ολο και πιο δυσκολο. Το χομπυ μας ειναι ειδος πολυτελειας, και μαλιστα υψηλης. Ομως η αληθεια ειναι οτι οσοι παιζουμε ( οι περισσοτεροι τουλαχιστον) για να μπορουμε να ασχολουμαστε με αυτο το χομπυ κανουμε μεγαλες οικονομιες και θυσιες, σε αλλα πραγματα. Συμφωνω με τον Tzortz στο οτι πρεπει και οι 2 μεριες να βαλουν νερο στο κρασι τους. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο για ενα μαγαζι να κατεβασει τις τιμες του, ομως ζουμε σε μια ανταγωνιστικη εποχη και ο καθενας πρεπει να κανει το κομματι του για να παραμεινει " δυνατος".

Στη πραγματικοτητα , η σχεση πελατη και πωλητη ειναι ανταγωνιστικη, εκ φυσεως. Δεν εχω σπουδασει οικονομικα, δεν εχω εμβαθυνση στην επιστημη αυτη, αλλα το βλεπω στη καθημερινοτητα μου. Το να αγοραζω απο το πιο φτηνο μαγαζι ειναι το δικο μου μετρο για να διατηρησω μια καποια οικονομικη ισχυ. Αν ενας μαγαζατορας θελει να αυξησει το κερδος του, χωρις να μειωσει τις τιμες των προϊοντων του, υπαρχουν κ αλλοι τροποι ( τουρνουα, παζαρια , άλλα events ). Αλλα και το να μου λες οτι, κατα καποιο τροπο θα πρεπει να νιωθω " τυψεις" επειδη κανω το 80% των αγορων μου απο το εξωτερικο ή απο μινιατουρες 2ο χερι, δεν με συγκινει.

Και για να γενικευσω....βλεπετε τιμες GW? Οχι ,σοβαρα, εχετε δει τι τιμες εχουν τα νεα μοντελα των Chaos Warriors? 50 ευρω μια κουραδα Troll king? Πιο ακριβο το νεο monstrous που εχουν ( αυτος ο διπλος δαιμονας khorne/tzeench ) απο το Thundertusk των Ogres? 60 ευρω το Nephilim Jetfighter , αλλα 37 το Stormtalon, παρ οτι η διαφορα τους ειναι πολυ μικρη..ειμαστε σοβαροι τωρα;

Η εικονα που εχω αποκομησει εγω απο αυτα τα releases , ειναι οτι η GW στεγνα εχει υιοθετησει μια πολιτικη ομοια με αυτη των drug sellers , που λεει οτι οσο κ να ακριβηνει το προιον που πουλαει , οι εθισμενοι καταναλωτες- πρεζακια θα το αγορασουν... Δεν θελω να προσβαλλω κανεναν με αυτα που γραφω, και αν καποιος τα βρισκει προσβλητικα, του ζηταω προκαταβολικα μια συγνωμη. Ωστοσο προσωπικα προσβαλλομαι απο αυτη τη τακτικη της GW , η οποια φυσικα αμεσα σκοτωνει τα μικρα μαγαζια και σπρωχνει τους αγοραστες στο online. Δεν ξερω αν κανω λαθος, το μονο που περιγραφω ειναι η προσωπικη μου εικονα.

Και ειλικρινα , οσον αφορα τις δικες μου αγορες, δεν βρισκω οτι εχω μεγαλη διαφορα απο καποιον που παιρνει ναρκωτικα. Και οι 2 κατηγοριες αγοραζουν ενα προϊον σε τακτικη βαση, αποκτουν απολαυση απο αυτο και περνουν καποιο χρονο καταναλωνοντας το, και θα το ξαναγορασουν επειδη καποιος εχει το μονοπωλιο και καθοριζει την τιμη.

Αυτα, κ παλι συγνωμη αν σας ζαλισα, εκανα 3 ωρες ταξιδι στη βροχη και ειμαι τα νευρα μου ειναι λιγο σαν τεντωμενο συρμα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
Mπαρμπα Θανασηs
Hero
Hero
Mπαρμπα Θανασηs


Αριθμός μηνυμάτων : 711
Τόπος : Αθηνα (Η πολη που περνανε ολοι φινα)
Registration date : 21/06/2010

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 20:09

+1 Blood Guzzler
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thane13
Knight
Knight
thane13


Αριθμός μηνυμάτων : 250
Ηλικία : 33
Currently Playing : dwarfs-empire-chaos warriors-/- Grey Knights
Registration date : 01/11/2012

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 20:13

+10000 Blood Guzzler! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 21:30

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι περίπου στην μέση μιας και ασχολούμε με το λιανεμπόριο 13 χρόνια τώρα . Αν και η κουβέντα είναι εντελώς offtopic , θα μου επιτρέψετε να πω την άποψη μου αντικειμενικά .

Οι διαφορές μεταξύ e-shop και κανονικού "φυσικού" καταστήματος έχουν πράγματι μια διαφορά . Δεν θα αναλύσω το γιατί , πρακτικά δεν ενδιαφέρει κανένα , αλλά μιας και όλοι έχουμε αγοράσει πράγματα από εξωτερικό θα ρωτήσω το εξής.

Πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγε κάποιος σ΄'ενα μαγαζί να διαπραγματευτεί για την τιμή σε μια "μεγάλη αγορά" ; Π.χ θέλω 4 LR τα βρίσκω 250 τα έχεις 300 (μην κολλήσουμε στα νούμερα τυχαία είναι) πόσο μπορείς να μου τα αφήσεις ; .

Εάν η απάντηση που θα πάρει κάποιος είναι ότι δεν μπορώ να κάνω καλύτερη τιμή οκ μαν λογικό 50 ευρώ διαφορά είναι ένα πόσο σοβαρό . Προχωράς στην αγορά που σε συμφέρει οικονομικά δεν μας τρέχουν και από τις τσέπες . Εάν όμως σου κάνει μια καλύτερη τιμή που πλησιάζει την ιντερνετική , γιατί να πάρεις από εξωτερικό ; δλδ στα 250 εάν δώσεις και 20 παραπάνω προκειμένου να στηρίξεις και τον Ελληνα Εμπορο θα νιώσεις κορόιδο και ριγμένος ; εάν οκ πάω πάσο αλλά σε την κρίση που έχουμε και με αυτή την τακτική θα κλείσουν τα πάντα και όταν θα θέλεις και αυτό το χρώμα των 3 ευρώ γιατί θέλεις να βάψεις κάτι .... ξέρεις παραγγελία από το internet για 2,90 + μεταφορικά .

Ετσι είναι παίδες κάτι δίνεις κάτι παίρνεις υποχρεωμένος δεν είσαι , ούτε κανείς θα σου κρατήσει κακία αλλά είμαστε ένα κοινωνικό σύνολο και καλό θα ήταν να βοηθάει ο ένας τον άλλο .

Αυτά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 21:51

Εμενα με τρομαζει οτι δυσκολα θα βρισκουμε να παιζουμε . Ξεχναμε τι μας δινει το καθε μαγαζι .

-Δωρεαν Τραπεζια
-Δωρεαν μαχες
-Δωρεαν eventz . Δεν σχολιαζω το ποσο της συμμετοχης γιατι αυτο παει παλι σε δωρα
-PaintDayz
-Προσφορες
-χωρος για την "παρεα" που για μενα ειναι το νο1 ... Που θα τρωμε λαχματζουν η σουβλακια ? Η οπως εχθες με τον Μακης απο Γρηγορη στο FS Καλλιθεας ΣΟΥΜΑΔΑ ?!
-κλπκλπκλπ

Ολα τα παραπανω ειναι "μεσα στην τιμη" που λεμε . Οκ , συμφωνω οπως ειπα οτι ενα κουτακι που κανει 18λιρες ( 23-25ευρω?) εδω θα εχει 30-32 αλλα ειναι και οι "παροχες" που πληρωνεις . Απο την στιγμη που δεν υπαρχει GWstore (και στα επομενα 3 χρονια δεν θα γινει , ισως σε 5 . Ελεγαν για το 2015 καποια στιγμη... ) που να εχει 2-3-4 τραπεζια ΜΟΝΟ. Τι θα γινει αν πει το καθε μαγαζι οτι θελει 1ευρω την μαχη απο καθε παικτη ? Να ζησει κι αυτο ρε μανz ... Θα πρεπει μετα οι παικτες να ψαχνουν για δικο τους "μαγαζι" να μην πληρωνουν τις μαχες τους αλλα ΚΑΤΙ θα πρεπει να πληρωνουν στο τελος ( νοικι / νερο / ρευμα / συνδρομη? / κατι τεσπα ) . Οποτε , δεν ειναι μια η αλλη τελικα ?

Οπως ειπα , οοολοι μας πρεπει να βαλουμε νερο στο κρασι μας . Αλλα να μην ξεχναμε και το τι μας "προσφερουν" μεχρι τωρα δωρεαν ... Η μηπως να βαλουν τις τιμες οπως η GW και να πληρωνουμε τις μαχες μας ? Ειναι πολυ δυσκολη αποφαση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις   Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις I_icon_minitimeΚυρ 27 Ιαν 2013, 22:54

Παντως εγω το 1 ευρω τη μαχη και 28 ευρω τα wraiths στο ραφι το συζηταω ανετα.

Επιπλεον, απευθυνομενος στον Belial, πραγματι, ποτε δεν εχω ζητησει απο μαγαζατορα να μου κανει καλητερη τιμη. Αλλα να σου πω την αληθεια, δεν το κανω απο σεβασμο, γιατι σεβομαι το οτι καποιος για να εχει την τιμη που εχει, ειναι αποτελεσμα σκεψης και υπολογισμου εσοδων-εξοδων, και συνεπως του βγαινει ετσι.

Επιπλεον, αυτο το δωρεαν, εγω δεν το βλεπω παρα μονο στις 5 μαχες που παιζω το μηνα ( και αμα ). Και φυσικα εχω το φιλοτιμο, οταν θα μπω σ ενα μαγαζι και θα παιξω, να παρω και κατι, οταν εχω λεφτα πανω μου φυσικα ( γιατι οντας φοιτητης με ενα 20ρικο στη τσεπη...ειναι δυσκολο.. ). Εκτιμω φυσικα παρα πολυ τους ανθρωπους που μας τα παρεχουν, και γι ακριβως αυτο το λογο δεν θα γκρινιαζα αν πληρωνα 1-2 ευρω για τη μαχη. Αντιθετως το βρισκω πολυ δικαιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
 
Total Wargamer. Για να μη τη πατησετε κ εσεις
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Total War: WARHAMMER
» Warhammer Total War

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Off Topic :: Off Topic Συζητήσεις-
Μετάβαση σε: