Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Realistic black, tarnishing and varnishing 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Ιούνιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Realistic black, tarnishing and varnishing

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
khayman
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 28
Registration date : 27/05/2009

Realistic black, tarnishing and varnishing Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Realistic black, tarnishing and varnishing   Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουλ 2009, 08:36

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι. Έχοντας τελειώσει τον πρώτο μου μικρό στρατό απο dwarfs (600-700 πόντοι, όχι τίποτα τραγικό) και τελειώνοντας τον αντίστοιχο απο goblins έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα όσον αφορά τη μεθοδολογία, παράλληλα όμως έχω κάποιες απορίες στις οποίες δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη γκουγκλιάζοντας το σύμπαν.

α) Οκ, τους έβαψα. Τώρα πρέπει να βερνικώσω. Έμαθα με τον δύσκολο τρόπο οτι το purity seal της GW μάλλον δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Η βασική μου απορία με τα matte ή satin finishes είναι τι γίνεται με τα μεταλλικά χρώματα και τις επιφάνειες που θα έπρεπε να γυαλίζουν (ασπίδες πχ). Αν περάσεις matte απο πάνω το αποτέλεσμα είναι ψιλοχάλια. Οπότε, πώς το σώνεις; Αν περάσω gloss βερνίκι πάνω απο το matte γίνεται δουλειά;

β) Έχω ένα gloss βερνίκι, νομίζω το 'ardcoat της GW που έρχεται στη γνωστή paint pot συσκευασία της εταιρίας. Πως το δουλεύω αυτό; Παίρνω λίγο στην παλέτα και κάνω μίξη με νερό; Αν ναι, ποιές είναι οι συνήθεις αναλογίες νερού/βερνικιού;

γ) Tarnishing. Βάφοντας ένα cannon των dwarfs έκανα basecoat με boltgun metal και μετά το έπλυνα τρείς φορές με badabb black. Το φοβήθηκα λίγο γιατί δεν είχα διαβάσει κάπου κάποια μεθοδολογία και αυτοσχεδίασα λίγο αλλά τo αποτέλεσμα βγήκε αρκετά κοντά σε αυτό που ήθελα. Η απορία είναι, θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο; Πχ, θα μπορούσα να περάσω ένα πάρα πολύ ελαφρύ drybrush με boltgun metal πάνω απο μαύρο undercoat; Με ενδιαφέρει κυρίως γιατί ξεκινάω με chaos warriors και θέλω να δω πως θα δουλέψω την πανοπλία τους.

δ) Γενικώς, δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα του εντελώς μαύρου. Στα night goblins πχ στις ρόμπες χρησιμοποίησα και λίγο μπλε στο μείγμα και βγήκε αρκέτα πιο ενδιαφέρον απο την πρώτη φουρνιά που απλά έμεινε με chaos black. Υπάρχει κάτι standard στο πως βάφουμε μαύρο ρουχισμό/πανοπλίες χωρίς το αποτέλεσμα να είναι εντελώς μη ρεαλιστικό;

Καλά μπάνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 45
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

Realistic black, tarnishing and varnishing Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Realistic black, tarnishing and varnishing   Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουλ 2009, 11:23

Καλημερα και καλο καλοκαιρι khayman.
Θα μπω και εγω κατευθειαν στο ψητο...

α,b) Ναι τα βερνικια σπρευ της΅GW ειναι τραγικα.
Αυτο που κανω εγω για βερνικη με μοντελα ειναι :
πεντακαθαρο νερο σε καλοπλυμενο ποτηρι με πεντακαθαρο πινελο. περναω το μοντελο 1 χερι matt varnish tis gw (ayto pou einia se bazaki san tis mpogies, an den mporeis na to breis auto tote to antistixo gloss varnish tis vallejo) h analogia einai peripou 1:3 nero -vernikh. Otan bazeis to bernikh prosekse na mhn παει το βερνικη και κατσει στισ εσοχες του μοντελου. Αν γινει στεγνωσε το πινελο και τραβηξε με το πινελο το βερνικη εξω.

Αφηνο το μοντελο μιση μερα να στεγνωσει, με την ζεστη στην Ελλαδα και ενα τετραωρο ισος φτανει.

Μετα με λιγο blue tag κολλαω το μοντελο σε μια σανιδα και το ψεκαζω με Testors Dullcoat einai to kalytero sthn αγορα. Δεν ξερω αν μπορεις να το παραγειλεις απο ευρωπη, αν οχι δευτερο ερχετε το sprey tis army painter "Anti-Shine Matt Varnish - CP3003"
http://www.thearmypainter.com/product_presentation.php?page=1&ProductgroupId=2

ψεκασε ελαφρα με αυτο, αστο για μια μερα και ψαναψεκασε οπου εχει μεινει η γυαλαδα και αστο παλι να στεγνωσει. μετα σωστα λεσ πας με gloss varnish kai bazeis se orismena metalika shmeia stomata, aimata, gems. gia ta matia kia metala tha elega mia miksh 1:1 gloss varnish me matt varnish.

To gloss barnish prosferei thn kalhterh prostasia kai meta to spray einai kurios gia na bgalei thn gualada kai deuteron allo ena stroma.


γ) μπορεις να κανεις πολλα πραγματα : μετα το μαυρο undercoat να to bapseis tin bits meta drybrush me dwarf bronze. meta mud wash meta maauro wash, meta drybrush dwarf bronnze me boltgun kai meta me to pinelo hiighlight me ψηαινμαιλ σε μερικεσ κοφτερεσ εντονες γωνιες. Γενικα δεν υπαρχει ο ενας ο σωστος τροπος. Εξαρτατε απο το μερακι σου και το χρονο σου διαθεσημο.


δ) και παλι μεσα επεσες οταν θες να κανεις μαυρο προσθετουν σκουρο μπλε ή scorched brown san kurio xrvma me tis esoxes me katharo mauro kai προσθετεις λιγο γκρι σταδιακα για τα highlights.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BiG GoBBo
Arch Spammer
Arch Spammer
BiG GoBBo


Αριθμός μηνυμάτων : 3579
Ηλικία : 36
Registration date : 01/09/2008

Realistic black, tarnishing and varnishing Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Realistic black, tarnishing and varnishing   Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουλ 2009, 11:59

khayman έγραψε:
Καλημέρα και καλό καλοκαίρι. Έχοντας τελειώσει τον πρώτο μου μικρό στρατό απο dwarfs (600-700 πόντοι, όχι τίποτα τραγικό) και τελειώνοντας τον αντίστοιχο απο goblins έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα όσον αφορά τη μεθοδολογία, παράλληλα όμως έχω κάποιες απορίες στις οποίες δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη γκουγκλιάζοντας το σύμπαν.

α) Οκ, τους έβαψα. Τώρα πρέπει να βερνικώσω. Έμαθα με τον δύσκολο τρόπο οτι το purity seal της GW μάλλον δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Η βασική μου απορία με τα matte ή satin finishes είναι τι γίνεται με τα μεταλλικά χρώματα και τις επιφάνειες που θα έπρεπε να γυαλίζουν (ασπίδες πχ). Αν περάσεις matte απο πάνω το αποτέλεσμα είναι ψιλοχάλια. Οπότε, πώς το σώνεις; Αν περάσω gloss βερνίκι πάνω απο το matte γίνεται δουλειά;

β) Έχω ένα gloss βερνίκι, νομίζω το 'ardcoat της GW που έρχεται στη γνωστή paint pot συσκευασία της εταιρίας. Πως το δουλεύω αυτό; Παίρνω λίγο στην παλέτα και κάνω μίξη με νερό; Αν ναι, ποιές είναι οι συνήθεις αναλογίες νερού/βερνικιού;

γ) Tarnishing. Βάφοντας ένα cannon των dwarfs έκανα basecoat με boltgun metal και μετά το έπλυνα τρείς φορές με badabb black. Το φοβήθηκα λίγο γιατί δεν είχα διαβάσει κάπου κάποια μεθοδολογία και αυτοσχεδίασα λίγο αλλά τo αποτέλεσμα βγήκε αρκετά κοντά σε αυτό που ήθελα. Η απορία είναι, θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο; Πχ, θα μπορούσα να περάσω ένα πάρα πολύ ελαφρύ drybrush με boltgun metal πάνω απο μαύρο undercoat; Με ενδιαφέρει κυρίως γιατί ξεκινάω με chaos warriors και θέλω να δω πως θα δουλέψω την πανοπλία τους.

δ) Γενικώς, δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα του εντελώς μαύρου. Στα night goblins πχ στις ρόμπες χρησιμοποίησα και λίγο μπλε στο μείγμα και βγήκε αρκέτα πιο ενδιαφέρον απο την πρώτη φουρνιά που απλά έμεινε με chaos black. Υπάρχει κάτι standard στο πως βάφουμε μαύρο ρουχισμό/πανοπλίες χωρίς το αποτέλεσμα να είναι εντελώς μη ρεαλιστικό;

Καλά μπάνια.

Πρώτον καλώς ήρθες στο Warhammer Fantasy και ακόμα περισσότερο στο painting του κομμάτι cheers. Ελπίζω να σε βοηθήσω and feel free to ask anything in the near future.

α)Θα σε συμβούλευα να μην βερνικώσεις καμία σου μινιατούρα ακόμα..Θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς για να κρίνεις ότι έχεις βάψει το κάθε μοντέλο στο μέγιστο των δυνατοτήτων σου. Για να σου δώσω να καταλάβεις έχω ξεβάψει goblin chariot 3 φορές affraid γιατί κάθε φορά που το έβλεπα μετά απο λίγο καιρό έβλεπα ό,τι μπορούσα να το βάψω πολύ καλύτερα..ή ακόμα και λάθη πολλές φορές (ειδικά στην αρχή) κάνουμε κάποια λαθάκια απο απειρία που στη πορεία τα βλέπουμε και τα διορθώνουμε. Έβαλες λοιπόν βερνίκι στη μινιατούρα ξέχνα τις αλλαγές, ξέχνα τις διορθώσεις το μοντέλο το καταδίκασες στη μορφή που το έχεις τώρα..και σου ξαναλέω σε λίγους μήνες εξάσκησεις θα δείς πολλά πραγματάκια που δεν θα σου αρέσουν και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα γι'αυτά..επομένως αν δεν είσαι 101% σίγουρος για το αποτέλεσμα μην σκεφτείς καν να το περάσεις βερνίκι. Όσο αναφορά την ερώτησή σου varnish πάνω απο varnish το μόνο που θα κάνεις είναι να χαλάσεις την μινιατούρα. Οι πανοπλίες και γενικά τα ασημένια κομμάτια του μοντέλου δεν φαίνονται άσχημα με mat varnish ποιός το είπε ή πού το διάβασες?Δοκίμασέ το, βέβαια, γιατί μπορεί να μην σου κάνει..τότε έχεις άλλη μια επιλογή να περάσεις με mat όλη τη μινιατούρα εκτός απο τα ασημένια μέρη. Όταν στεγνώσει πέρνα με gloss τα μέρη αυτά..Ίσως σου αρέσει καλύτερα έτσι αλλά δεν το προτείνω ιδιαίτερα.

β) Το βερνίκι δεν το αραιώνεις. Αν το αραιώσεις χάνει την πυκνότητά του και δεν κάνει τη δουλειά που είνα φτιαγμένο να κάνει. Δεν θα σου προφυλάξει 100% τις μινιατούρες,επομένως ποιο το νόημα No

γ) Το να ασταρώνεις μια μινιατούρα μάυρη πριν τη βάψεις ,ειδικά σαν αρχάριος, είναι ότι καλύτρο μπορεις να κάνεις :thup:
θα σε βοηθήσει αρκετά και θα δεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Το ασημένιο undercoat και θα σε δυσκολέψει πολύ (πολλά washes) :mrs: και δεν θα βγεί το επιθυμητό αποτέλεσμα..

δ) Σε κανένα δεν αρέσει η μαύρη μαυρίλα Suspect στα μοντέλα του.. Το να βάλεις λίγο grey με μαυρο mix και να το περάσεις στη μινιατούρα θα δείχνει πιο φωτεινές τις λεπτομέρεις και δεν θα φαίνεται διαφορά.Προσοχή στην αναλογία δεν θες να φανεί ο ρουχισμός σκούρος γκρι αλλά μαύρος Exclamation

Ελπίζω να σε βοήθησαν οι συμβουλές μου και μη ξεχνάς practice makes you a pro Exclamation Exclamation Exclamation

:rl5: :rl5: :rl5:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
khayman
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 28
Registration date : 27/05/2009

Realistic black, tarnishing and varnishing Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Realistic black, tarnishing and varnishing   Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουλ 2009, 13:02

Kiou, thanks.

Big Gobbo :

α) Οκ, δεκτό και κατανοητό, thanks για το tip. To matte varnish το δοκίμασα και ψιλοαναιρεί το νόημα των metallics. Ήλπιζα να γλιτώσω τον κόπο με κάποιο spray και να περάσω τα μεταλικά με gloss μετά.

β) Αν δεν το αραιώσεις εστω και λίγο πως θα αποκτήσει υγρή μορφή για να πάει στο πινέλο;

γ) Οχι, πάντα περνάω chaos black για undercoat. Απο πάνω basecoat boltgun metal και μετά washes.

Thanks και πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BiG GoBBo
Arch Spammer
Arch Spammer
BiG GoBBo


Αριθμός μηνυμάτων : 3579
Ηλικία : 36
Registration date : 01/09/2008

Realistic black, tarnishing and varnishing Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Realistic black, tarnishing and varnishing   Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουλ 2009, 13:10

Δε βλέπω να άλλαξες όμως τη γνώμη σου σε σχέση με το varnish είσαι σίγουρος οτι θες να τις περάσεις με varnish? albino
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
khayman
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 28
Registration date : 27/05/2009

Realistic black, tarnishing and varnishing Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Realistic black, tarnishing and varnishing   Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουλ 2009, 13:12

Οχι, οκ, μία εχω βερνικώσει ούτως ή άλλως. Θα τις αφήσω λίγο και βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BiG GoBBo
Arch Spammer
Arch Spammer
BiG GoBBo


Αριθμός μηνυμάτων : 3579
Ηλικία : 36
Registration date : 01/09/2008

Realistic black, tarnishing and varnishing Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Realistic black, tarnishing and varnishing   Realistic black, tarnishing and varnishing I_icon_minitimeΤετ 22 Ιουλ 2009, 13:15

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις... :thup: Πιστεύω πως και ο kiour συμφωνεί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Realistic black, tarnishing and varnishing
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Varnishing
» Time to be realistic
» The Black Gobbo
» Black knights!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: Painting and Modelling-
Μετάβαση σε: