Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Warhammer fantasy - Σελίδα 3 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Warhammer fantasy

Πήγαινε κάτω 
+11
Papajohn
Khar Vader
iatroblast (t)
Nepenthe
Laskoulas
Flames
iron man
belial
tomahawk
Sedekiel
Nireas
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Nireas
Spamlord
Spamlord
Nireas


Αριθμός μηνυμάτων : 1299
Ηλικία : 31
Currently Playing : Chaos space marines, Dark angels, Adeptus Mechanicum
Registration date : 10/03/2013

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 18:12

Belial εσυ τελικα για τι στρατο ψηθηκες Razz?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iatroblast (t)
Spamlord
Spamlord
iatroblast (t)


Αριθμός μηνυμάτων : 1328
Τόπος : Faliro - Attiki
Currently Playing : Warhammer Fantasy (The Empire), Magic the Gathering (casual), RISK Legacy
Registration date : 24/02/2009

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 18:16

@Nireas
Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλους σκελετούς, εννοείται! Εγώ εχω δύο ήρωες από Reaper όταν θέλω να αλλάζω λίγο (θα είχα κ από shieldwolf ΑΝ είχαν βγάλει humans :p )
Αλλά να ξέρεις δύο πράγματα: στο παλιότερο βιβλίο έλεγε πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα μοντέλα (της GW) από αυτα που προτείνονται για μια μονάδα, με τη προϋπόθεση ότι χρησιμοποιείς αυτα τα μοντέλα για όλες της μονάδες αυτού του τύπου. Δηλ. αν εγώ χρησιμοποιήσω Dwarf Thunderers για Empire Handgunners, θα πρέπει όλες μου οι μονάδες Handgunners να αντιπροσωπεύονται από Thunderers- δε μπορώ να εχω δύο μονάδες ίδιες και οπτικά διαφορετικές μεταξύ τους. Εννοείται επίσης πως οι μονάδες που επιλεγεις ως αντικαταστάτες, πρέπει να μην κρατάνε τελείως διαφορετικά όπλα ή να είναι παραπλανητικά άσχετες από την κανονική (δε μπορώ να εχω αντί για Handgunners, Swordsmen)
To άλλο είναι πως στα επίσημα τουρνουά επιτρέπονται μόνο μινιατούρες Warhammer. Εγώ δε παίρνω μέρος κ έτσι αυτό δε με αφορά

@Kyrgkikas
Όπως και για τον Nireas η απάντηση μένει η ίδια. Στην 6η ή 7η έκδοση (δε θυμάμαι ποια), υπήρχε μια ειδική λίστα που οι Black Knights ήταν Bretonnians πριν πεθάνουν, και χρησιμοποιούν εξαιτίας αυτού το lance formation. Μάλιστα στο armybook έδειχναν conversions flagellants ως spirit hosts ή empire soldiers ως zombies. Νομίζω πως είχαν κ το conversion που θέλεις να φτιάξεις αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό- θα πρέπει πρώτα να κοιτάξω
Πάντως οι καινούριοι Black Knights είναι πολύ ωραίοι IMO, και αν δεν έχεις ήδη τους Bretonnians θα πρότεινα να τους ξαναρίξεις μια ματιά πριν τους αντικαταστήσεις με τους τελευταίους


Έχει επεξεργασθεί από τον/την iatroblast (t) στις Δευ 19 Αυγ 2013, 18:25, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nireas
Spamlord
Spamlord
Nireas


Αριθμός μηνυμάτων : 1299
Ηλικία : 31
Currently Playing : Chaos space marines, Dark angels, Adeptus Mechanicum
Registration date : 10/03/2013

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 18:22

Επισημο τουρνουα gw στην ελλαδα δεν υπαρχει και δεν με ψηνει να δωσο 160 ευρω για δεκαδες τις gw οταν μπορω να δωσω για ελληνικα και πιο φτηνα κιολας οποτε κομπλε Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kyrgkikas
Spamlord
Spamlord
kyrgkikas


Αριθμός μηνυμάτων : 1030
Ηλικία : 46
Τόπος : Χανια
Currently Playing : WarHammer 40k και WFBS
Registration date : 01/01/2011

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 18:37

iatroblast (t) έγραψε:
@Nireas
Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλους σκελετούς, εννοείται! Εγώ εχω δύο ήρωες από Reaper όταν θέλω να αλλάζω λίγο (θα είχα κ από shieldwolf ΑΝ είχαν βγάλει humans :p )
Αλλά να ξέρεις δύο πράγματα: στο παλιότερο βιβλίο έλεγε πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα μοντέλα (της GW) από αυτα που προτείνονται για μια μονάδα, με τη προϋπόθεση ότι χρησιμοποιείς αυτα τα μοντέλα για όλες της μονάδες αυτού του τύπου. Δηλ. αν εγώ χρησιμοποιήσω Dwarf Thunderers για Empire Handgunners, θα πρέπει όλες μου οι μονάδες Handgunners να αντιπροσωπεύονται από Thunderers- δε μπορώ να εχω δύο μονάδες ίδιες και οπτικά διαφορετικές μεταξύ τους. Εννοείται επίσης πως οι μονάδες που επιλεγεις ως αντικαταστάτες, πρέπει να μην κρατάνε τελείως διαφορετικά όπλα ή να είναι παραπλανητικά άσχετες από την κανονική (δε μπορώ να εχω αντί για Handgunners, Swordsmen)
To άλλο είναι πως στα επίσημα τουρνουά επιτρέπονται μόνο μινιατούρες Warhammer. Εγώ δε παίρνω μέρος κ έτσι αυτό δε με αφορά

@Kyrgkikas
Όπως και για τον Nireas η απάντηση μένει η ίδια. Στην 6η ή 7η έκδοση (δε θυμάμαι ποια), υπήρχε μια ειδική λίστα που οι Black Knights ήταν Bretonnians πριν πεθάνουν, και χρησιμοποιούν εξαιτίας αυτού το lance formation. Μάλιστα στο armybook  έδειχναν conversions flagellants ως spirit hosts ή empire soldiers ως zombies. Νομίζω πως είχαν κ το conversion που θέλεις να φτιάξεις αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό- θα πρέπει πρώτα να κοιτάξω
Πάντως οι καινούριοι Black Knights είναι πολύ ωραίοι IMO, και αν δεν έχεις ήδη τους Bretonnians θα πρότεινα να τους ξαναρίξεις μια ματιά πριν τους αντικαταστήσεις με τους τελευταίους
Eυχαριστω!Τους ριχνω μια ματια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iatroblast (t)
Spamlord
Spamlord
iatroblast (t)


Αριθμός μηνυμάτων : 1328
Τόπος : Faliro - Attiki
Currently Playing : Warhammer Fantasy (The Empire), Magic the Gathering (casual), RISK Legacy
Registration date : 24/02/2009

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 18:45

Wink

@Nireas
Οι τιμές της GW έχουν ανέβει πολύ, και οι διαφορές μεταξύ κουτιών είναι πολλές φορές αδικαιολόγητες: πχ το κουτί των Graveguard κοστίζει αρκετά παραπάνω από αυτό των Skeletons
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 18:57

iatroblast (t) έγραψε:
Στην 6η ή 7η έκδοση (δε θυμάμαι ποια), υπήρχε μια ειδική λίστα που οι Black Knights ήταν Bretonnians πριν πεθάνουν, και χρησιμοποιούν εξαιτίας αυτού το lance formation. Μάλιστα στο armybook  έδειχναν conversions flagellants ως spirit hosts ή empire soldiers ως zombies. Νομίζω πως είχαν κ το conversion που θέλεις να φτιάξεις αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό- θα πρέπει πρώτα να κοιτάξω
Πάντως οι καινούριοι Black Knights είναι πολύ ωραίοι IMO, και αν δεν έχεις ήδη τους Bretonnians θα πρότεινα να τους ξαναρίξεις μια ματιά πριν τους αντικαταστήσεις με τους τελευταίους
αυτό που λες ήταν στην 6η έκδοση, όπου ειχε ξεχωριστό armylist (αν ηθελες) για το κάθε bloodline. Ξεχωριστά μοντέλα δεν υπήρχαν βέβαια, και επειδη οι τότε black knights ήταν μακράν ότι πιο άσχημο υπάρχει στο range της GW από το 1993 που βγήκαν και μετά (και φυσικά μεταλλικοί για να κοστίζουν κιολας) κατέφευγαν όλοι στο conversion από πλαστικούς knights of the realm ή empire knights. Αλλά τα νέα μοντέλα των black knights όντως ΤΑ ΣΠΑΝΕ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 19:00

Νιρεα παλικάρι μου πρεπει να το φυσας το χρήμα .

1η λίστα 20 black knights KAI blood knights ?

Πολύ χρήμα !!! Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nireas
Spamlord
Spamlord
Nireas


Αριθμός μηνυμάτων : 1299
Ηλικία : 31
Currently Playing : Chaos space marines, Dark angels, Adeptus Mechanicum
Registration date : 10/03/2013

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 19:02

Δεν θα τα παρω μπαμ ρε σι. Κανενας δεν εχει τοσα λεφτα.. Εν καιρο ολα γινονται :p. Σε κανα χρονο ++ θα τα εχω αν το παρω αποφαση. Ετσι και αλλιως σπιτι σχολη σχολη σπιτι ειμαι απο φετος γτ πτυχειο δεν βγαινει xD
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 19:06

Ε λες οπότε να βαφουμε και τίποτα ε ; :Ρ


Εγω δεν έχω αποφασίσει ακόμη , εξαρτάται και τι ευκαιρίες θα κάτσουν γιατι στην GW δεν Χανω να δώσω χρήμα πολύ .

Θα διαβάσω αύριο που γυρίζω και θα αποφασίσω . Πάντως μου αρέσει να παίζω στρατούς που δεν έχουν hype . Οπότε το ογκρε έχουν ελαφρύ προ-βάδισμα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nireas
Spamlord
Spamlord
Nireas


Αριθμός μηνυμάτων : 1299
Ηλικία : 31
Currently Playing : Chaos space marines, Dark angels, Adeptus Mechanicum
Registration date : 10/03/2013

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 19 Αυγ 2013, 19:09

Ασε ασε γτ εχω φορτωσει κατι προτζεκτ στην δικια μου και θα πεφτει παντοφλα αν δεν τελειωσω τουλαχιστον τους black legion/dark angels που εχω αναλαβει φετος οποτε ναι να βαφουμε κιολας :p
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sedekiel
Champion
Champion
Sedekiel


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Registration date : 15/10/2008

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 20 Αυγ 2013, 00:28

belial έγραψε:

Θα διαβάσω αύριο που γυρίζω και θα αποφασίσω . Πάντως μου αρέσει να παίζω στρατούς που δεν έχουν hype  . Οπότε το ογκρε έχουν ελαφρύ προ-βάδισμα Razz
Τότε wood elves πάρε...και όταν βγει το καινούριο βιβλίο του χρόνου (με true ward save στα spirits, monstrous cavalry, monstrous infantry, lvl 2 life spam) θα λες "έλα ρε γατάκια τρέξατε όλοι FOΤΜ εμείς οι παλιοί ρε"...

Πλάκα πλάκα μήπως να τα πάρω εγώ τελικά?



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 20 Αυγ 2013, 00:48

αφού πούλησα elves .!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 20 Αυγ 2013, 02:26

απεταξάμην το πουστριλίκι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 20 Αυγ 2013, 09:33

εχθές έριξα μια ματια ogre και VC . ρε nepenthe oι BK λένε τίποτα θέλω να παίξω και λίγο με ιππικό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 20 Αυγ 2013, 09:42

οι black knights ειναι ο ταχυδρόμος που πάει το γράμμα που έλεγα πιο πάνω.

οι blood knights ειναι ωραίοι, βαράνε καλά (S7 στο charge), βαράνε πολύ, ειναι γαμάτα μοντέλα, τους φχαριστιέσαι κλπ κλπ, αλλά θέλουν πολλή προσοχή για να δώσουνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
Sedekiel
Champion
Champion
Sedekiel


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Registration date : 15/10/2008

Warhammer fantasy - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Warhammer fantasy   Warhammer fantasy - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 20 Αυγ 2013, 10:36

Οι Blood knights καταληγεις ότι είναι πάρα πολύ ακριβοί για αυτό που κάνουν τελικά.
Ναι πολλές επιθέσεις μαγικό banner κτλ...
Αλλά θέλουν οπωσδήποτε character (wight King) μέσα για να μην σε πηγαίνουν βόλτα λόγω του frenzy, δεν μπορούνε να μπούνε μέσα "σημαντικοί" chars λόγω μεγέθους του unit και το σημαντικότερο μείον είναι ότι είναι Vampire unit και για να γεμίσει χαμένα wounds θα θέλει να φοκουσάρουν πάνω της τουλάχιστον 3 casters.

Από τις rare επιλογές που έχουν οι VC είναι μάλλον η χειρότερη και μόνο σε θεματικό στρατό Blood knights θα την έβαζα...

Γενικά τα units των VC,με πολύ λίγες εξαιρέσεις, έχουν μία δουλειά...να μεταφέρουν τους χαρακτήρες του στρατού, για αυτό και το σχόλιο του Nepe για το unit ταχυδρόμος.
Άρα για να δεις την αξία ενός unit κοιτάς πρώτα επιβιωσιμότητα η οποία λόγω του unstable συνεπάγεται αριθμός μοντέλων και μετά όλα τα άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Warhammer fantasy
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» WARHAMMER FANTASY TOURNAMENT Fantasy Shop Kallitheas 22/10/2011
» WTS warhammer Fantasy

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: Warhammer Fantasy General Discussion-
Μετάβαση σε: