Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Τέλος το Warhammer? 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Τέλος το Warhammer?

Πήγαινε κάτω 
+3
Blood Guzzler
Shieldwolf
oromis
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
oromis
Champion
Champion



Αριθμός μηνυμάτων : 115
Currently Playing : HE brettonians
Registration date : 01/03/2012

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 19:20

Καλησπέρα! Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος! Λοιπόν, από την πρώτη μέρα που έπιασα μινιατούρα warhammer στα χέρια μου μέχρι σήμερα, το FS στην Καλλιθέα ήταν το μοναδικό μου στέκι όπου έπαιζα, γνώριζα κόσμο από την κοινότητα, αγόραζα και γενικά το είχα πλήρως συνυφασμένο με το hobby..Το πρόσφατο κλείσιμο του ήταν μεγάλο πακέτο για μένα, εκτός από το προφανές συναισθηματικό πλήγμα και τη στενοχώρια (7-8 χρόνια αναμνήσεων είναι αυτά! τα είχαμε πει και με τον Κώστα από κοντά -Κώστα,we miss you φίλε! Να σαι καλα, καλή τύχη σε ό,τι κάνεις!-) προέκυψε και πρακτικό ζήτημα αφού ό,τι αγόραζα, έβαφα κλπ κλπ πλέον κάθεται σε ένα ράφι χωρίς προοπτική να ξαναδεί τραπέζι..Επίσης το μαγαζί μάζευε κόσμο από όλη την Warhammerική κοινότητα και οι περισσότεροι παίκτες fantasy σύχναζαν εκεί, γίνονταν τουρνουά κλπ κλπ..η απορία μου λοιπόν είναι: υπάρχει κάποια εναλλακτική για μένα δεδομένου ότι δε θα θελα να παρατήσω μια για πάντα το Warhammer? κάποιος χώρος? "μετακινήθηκε" κάπου η fantasy κοινότητα? Ή να το πάρω απόφαση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shieldwolf
Spamlord
Spamlord
Shieldwolf


Αριθμός μηνυμάτων : 1216
Registration date : 07/03/2011

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 20:28

Προφανώς δε μιλάω και για τους υπόλοιπους, μιας και ο καθένας είχε τις εμπειρίες του, αλλά θα πω τη γνώμη μου.
Το πρώτο μου τουρνουά ήταν και εμένα στη Καλλιθέα και ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για την εμπειρία και τα παιχνίδια. Πιστεύω ότι ο χώρος περνάει μία φάση, η οποία προφανώς οφείλεται και στην οικονομική κρίση. Παρ'όλ'αυτά, νομίζω ότι υπάρχουν διάφορες προσπάθειες όπως η ίδρυση φυσικού καταστήματος από την boxes of war στο Βύρωνα, λέσχη-έδρα των παιδιών (πρώην Μερακλήδες) στο Πόρτο-Ράφτη, τη δημιουργία του golden dwarf από τους beardedhammers + τη λέσχη και την ιστοσελίδα τους, και φυσικά και στην ίδρυση της shieldwolf miniatures για πρώτη φορά στα ελληνικά χρονικά για μινιατούρες.

Σίγουρα είναι διαφορετικά απ'ότι κάποτε. Αλλά αυτό δε θα σταματήσει τους (έστω και μικρούς) πυρήνες τέτοιων παιχνιδιών από το να ασχολούνται  Smile 
Και μετά από κάποια χρόνια πιστεύω τα καλύτερα θα έρθουν, ίσως και ακόμη καλύτερα απ'ότι στο παρελθόν. Ζούμε για να καλυτερεύουμε άλλωστε, έτσι δεν είναι;  Wink 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shieldwolfminiatures.com
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 21:11

Καλησπερα φιλε Oromis,

οπως ειπε και ο Shieldwolf, το χομπυ στην Ελλαδα περναει αυτη τη στιγμη κριση. Και δεν ειναι μονο το οικονομικο στη μεση ή τα μαγαζια που κλεινουν, αλλα και το ιδιο το warhammer και το 40κ που υποφερουν απο τα καπριτσια της GW. Οι πιο πολλοι φαντασαδες δυστυχως το εχουν παρατησει, καθε μερα βλεπεις κοσμο να πουλαει στρατους και ειτε να παραταει το χομπυ ειτε να ξεκιναει κατι καινουργιο ( warmachine-hordes).

Δυστυχως για να παιξει σημερα κανεις παιχνιδια της GW χρειαζεται να ειναι και λιγο αρρωστακι και να ανεχεται πολλα αρνητικα απο την εταιρια...και πολυς κοσμος κουραστικε απο αυτο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
h34dnotf0und
Arch Spammer
Arch Spammer
h34dnotf0und


Αριθμός μηνυμάτων : 2002
Ηλικία : 44
Registration date : 06/10/2008

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 21:22

Φίλε Oromis, εμείς μαζευόμαστε κάθε Παρασκευή απόγευμα στον σύλλογο Στρατηγικόν, πολύ κοντά στο κεντρικό FS για Fantasy και 40K αν ψήνεσαι για μαχούλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.demonicpigeon.com
Flames
Arch Spammer
Arch Spammer
Flames


Αριθμός μηνυμάτων : 9034
Ηλικία : 49
Registration date : 28/08/2011

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 21:35

ρε Μαικ μην απογοητευεσαι. πριν 25 χρονια όταν ξεκινουσαμε να παιζουμε ήμασταν στην ελλάδα...3-4. θελω να σου πω υπαρχουν και χειροτερα. αλλα σιγουρα τα πραγματα για το φαντασυ ειναι ασχημα. και κατεβα γουορζοουν για καμια μαχη αν θες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
oromis
Champion
Champion



Αριθμός μηνυμάτων : 115
Currently Playing : HE brettonians
Registration date : 01/03/2012

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 21:57

Φίλε Shieldwolf δίκιο έχεις και γω σε γενικές γραμμές αισιόδοξος προσπαθώ να είμαι απλά τώρα περνάω μια κρίση αβεβαιότητας για το μέλλον μου στο hobby Razz μη φανταστείς ότι είμαι και τα άπειρα χρόνια στο χώρο, 21 χρονών είμαι και μάλιστα από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι κατά καιρούς απείχα για λίγο! απλώς τώρα είναι σαν να έχω μείνει "στο δρόμο" warhammerικά, να το πω έτσι! αυτό που αναφέρετε κι εσύ και ο blood guzzler για τα αποτελέσματα της κρίσης στο χώρο, προφανώς το βλεπα και το ζούσα και γω αλλά άλλο είναι να βλέπεις ότι ο κόσμος δεν έχει λεφτά να πάρει μινιατούρες και ανθίζει το proxy ή οι αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων στρατών κλπ κι άλλο να κλείνει ένα μαγαζί που είχες συνηθίσει και ήταν μέρος της ζωής και της καθημερινοτητάς σου! Το δεύτερο είναι αποτέλεσμα του πρώτου βέβαια, αλλά έπρεπε δυστυχώς να έρθει αυτό το ισχυρό σοκ για να το συνειδητοποιήσω σε όλη του τη διάσταση το πρόβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
oromis
Champion
Champion



Αριθμός μηνυμάτων : 115
Currently Playing : HE brettonians
Registration date : 01/03/2012

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 21:58

Σ ευχαριστώ πολύ h34dnotf0und, θα το ψάξω για λεπτομέρειες!!

Σωτήρη, δίκιο έχεις, το ξέρω! απλά εσύ ειδικά που ήσουν και τακτικός θαμώνας καταλαβαίνεις ότι μου πεσε κεραμίδα όταν ξαφνικά ενώ υπήρχε ένας χώρος που ήξερα ότι ανα πάσα στιγμή θα μπορώ να πάω εκεί και να παίξω τη μαχούλα μου με σενα, με τον Κώστα, τον παππού, το Λασκούλα κλπ ή πχ να ρωτήσω τον Κώστα την άποψη του για μια καινούρια λίστα που έβγαλα και τα σχετικά..ξέρεις, ήταν κάπως οικογενειακό το όλο κλίμα εκεί! (Το Warzone στον Πειραιά είναι ε? μαζεύεστε εκεί?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KostasDiscordian
Champion
Champion
KostasDiscordian


Αριθμός μηνυμάτων : 192
Registration date : 04/11/2011

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 22:11

Μιχαλη εγω τελευταια παω warzone κυριως για να μαθω warmachine ,οποτε θες μαχη warhammer η γενικα να δεις που ειναι το μαγαζι πες μου και παμε μαζι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flames
Arch Spammer
Arch Spammer
Flames


Αριθμός μηνυμάτων : 9034
Ηλικία : 49
Registration date : 28/08/2011

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 22:21

αστο παιδι ρε να το διαφθειρεις ου να μου χαθεις!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Meraklis
Hero
Hero



Αριθμός μηνυμάτων : 747
Registration date : 08/11/2010

Τέλος το Warhammer? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τέλος το Warhammer?   Τέλος το Warhammer? I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 09:59

Flames έγραψε:
ρε Μαικ μην απογοητευεσαι. πριν 25 χρονια όταν ξεκινουσαμε να παιζουμε ήμασταν στην ελλάδα...3-4. θελω να σου πω υπαρχουν και χειροτερα. αλλα σιγουρα τα πραγματα για το φαντασυ ειναι ασχημα. και κατεβα γουορζοουν για καμια μαχη αν θες!

μικρε πινοκιο πριν 25 χρονια δεν ειχες ανακαλυψει το warhammer και εγραφες ακομα στο ποταπο PC Master...νιεχ νιεχ νιεχ

πέρα απο την πλάκα. Κόσμος ακόμα μαζευέται και παίζει, απλά όχι τόσο πολύ στα μαγαζιά. Εγώ που και που παίζω στο στρατηγικόν.

Ψάξου και θα βρεις κάτι. Μην απογοητευεσαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τέλος το Warhammer?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» WARHAMMER BATTLE BOOK, WHITE DWARF 234, WARHAMMER ARMIES ORC & GOBLINS

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: Warhammer Fantasy General Discussion-
Μετάβαση σε: