Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Mawloc deepstrike 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Mawloc deepstrike I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Mawloc deepstrike I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Mawloc deepstrike I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Mawloc deepstrike I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Mawloc deepstrike I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Mawloc deepstrike

Πήγαινε κάτω 
+2
Cegorach
Sephiroth
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sephiroth
Champion
Champion
Sephiroth


Αριθμός μηνυμάτων : 193
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθηνα
Currently Playing : The Great Devourer
Registration date : 12/11/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΠαρ 28 Μάης 2010, 14:50

Θελω να ρωτησω κατι για να ξεκαθαριστει για ολο το guild wars ωστε να μην εχουμε προβλημα με τον καθενα ξεχωριστα. Το mawloc θα επιτρεπεται να κανει ds κατευθειαν πανω σε αλλα units?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dragoonsephiroth@hotmail.com
Cegorach
Knight
Knight
Cegorach


Αριθμός μηνυμάτων : 310
Ηλικία : 40
Τόπος : L.A.risa
Currently Playing : Cheddar
Registration date : 26/01/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΠαρ 28 Μάης 2010, 14:52

fysika, aytos einai o skopos tous alwste...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΠαρ 28 Μάης 2010, 14:57

Sephiroth έγραψε:
Θελω να ρωτησω κατι για να ξεκαθαριστει για ολο το guild wars ωστε να μην εχουμε προβλημα με τον καθενα ξεχωριστα. Το mawloc θα επιτρεπεται να κανει ds κατευθειαν πανω σε αλλα units?

αν δεν κανω λαθος, δεν μπορεις να δηλωσεις ds πανω σε αλλα μοντελα. Το κανεις διπλα και εαν σκατεριασει τα βαβουριαζει! Τσεκαρε τα Ds rulez να το δεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΠαρ 28 Μάης 2010, 17:44

Τα μεταφέρω στο... FAQ...

Δεν έχω το βιβλίο μαζί. Έχει διαφορετικό wording. Το βάζεις πάνω στα μοντέλα που θέλεις. και ψάχνεις hit.

Συζητήστε την συζήτηση αν δεν σας κάλυψε στην ενότητα WH40.000, θα απαντήσει και ο Overmind.

Η ενότητα μεταφέρθηκε από το GC.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sephiroth
Champion
Champion
Sephiroth


Αριθμός μηνυμάτων : 193
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθηνα
Currently Playing : The Great Devourer
Registration date : 12/11/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΣαβ 29 Μάης 2010, 00:24

Δεν ειναι ξεκαθαρο απο τους κανονες το θεμα ειναι οτι πρεπει να αποφασισει καποιος για να μην εχουμε θεμα κατα τις μαχες. Εγω απλα πιστευω οτι πρεπει να διευκρινιστει απο το faq αλλα οτι θα μπορει να κανει οπου θελει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dragoonsephiroth@hotmail.com
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΣαβ 29 Μάης 2010, 08:17

ειναι ξεκαθαρο οτι DS δεν μπορεις να δηλωσεις πανω σε model.. Κοιτα τα Ds rules!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΣαβ 29 Μάης 2010, 10:31

ogyon έγραψε:
ειναι ξεκαθαρο οτι DS δεν μπορεις να δηλωσεις πανω σε model.. Κοιτα τα Ds rules!

"When a Mawloc Deep Strikes....blahblah"

Βάση των Αγγλικών που ξέρω (ηλίθια γλώσσα αλλά την ξέρω όπως εσύ Γαλλικά) το "Deep Strikes" αναφέρεται στην όλη πρόθεση του μοντέλου, σαν ενέργεια. Είμαι DEEP STRIKING, OUTFLANKING κλπ όταν είμαι σε Reserve. Κάνω Deep Strike και όταν ρίχνω το ζάρι για να έρθει το 4+. Επιλέγεις να κάνεις DS πάνω στον άλλο, για αυτό φτιάχτηκε το Mawloc.
Το Trygon, έχει τελείως διαφορετικό wording, ίδιο περίπου με τα mycetic, drop pods Wink

Υπάρχει το RAW και το RAI.

Παρόμοια συζήτηση είχα με άλλο άτομο (δεν τον καρφώνω μουχαρχαρ) που μου έλεγε για το Drop Pod (&mycetic), ότι, όπως είναι γραμμένοι οι κανόνες, αν το Drop Pod κάνει deep strike εντός 1 ίντσας από μοντέλο, αλλά όχι να ακουμπάει το μοντέλο, το DP τρώει Misshap... Βάση αυτών που γράφονταν... είχε δίκιο... Αλλά ο κανόνας του DP φτιάχτηκε για να μην τρώει misshap.

RAI και στις δύο περιπτώσεις. Μην το κουράζουμε Wink μπορεί να κάνει DS πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΣαβ 29 Μάης 2010, 11:10

Chronomancer έγραψε:
ogyon έγραψε:
ειναι ξεκαθαρο οτι DS δεν μπορεις να δηλωσεις πανω σε model.. Κοιτα τα Ds rules!

"When a Mawloc Deep Strikes....blahblah"

Βάση των Αγγλικών που ξέρω (ηλίθια γλώσσα αλλά την ξέρω όπως εσύ Γαλλικά) το "Deep Strikes" αναφέρεται στην όλη πρόθεση του μοντέλου, σαν ενέργεια. Είμαι DEEP STRIKING, OUTFLANKING κλπ όταν είμαι σε Reserve. Κάνω Deep Strike και όταν ρίχνω το ζάρι για να έρθει το 4+. Επιλέγεις να κάνεις DS πάνω στον άλλο, για αυτό φτιάχτηκε το Mawloc.
Το Trygon, έχει τελείως διαφορετικό wording, ίδιο περίπου με τα mycetic, drop pods Wink

Υπάρχει το RAW και το RAI.

Παρόμοια συζήτηση είχα με άλλο άτομο (δεν τον καρφώνω μουχαρχαρ) που μου έλεγε για το Drop Pod (&mycetic), ότι, όπως είναι γραμμένοι οι κανόνες, αν το Drop Pod κάνει deep strike εντός 1 ίντσας από μοντέλο, αλλά όχι να ακουμπάει το μοντέλο, το DP τρώει Misshap... Βάση αυτών που γράφονταν... είχε δίκιο... Αλλά ο κανόνας του DP φτιάχτηκε για να μην τρώει misshap.

RAI και στις δύο περιπτώσεις. Μην το κουράζουμε Wink μπορεί να κάνει DS πάνω.

εισαι υπερβολικα γαματος!!! Σε ζηλευω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sn4k30r
Spamlord
Spamlord
Sn4k30r


Αριθμός μηνυμάτων : 1466
Ηλικία : 37
Τόπος : Larisa
Currently Playing : KILL THeM! KILL THeM aLL!!
Registration date : 30/07/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΣαβ 29 Μάης 2010, 20:10

ogyon έγραψε:
Chronomancer έγραψε:
ogyon έγραψε:
ειναι ξεκαθαρο οτι DS δεν μπορεις να δηλωσεις πανω σε model.. Κοιτα τα Ds rules!

"When a Mawloc Deep Strikes....blahblah"

Βάση των Αγγλικών που ξέρω (ηλίθια γλώσσα αλλά την ξέρω όπως εσύ Γαλλικά) το "Deep Strikes" αναφέρεται στην όλη πρόθεση του μοντέλου, σαν ενέργεια. Είμαι DEEP STRIKING, OUTFLANKING κλπ όταν είμαι σε Reserve. Κάνω Deep Strike και όταν ρίχνω το ζάρι για να έρθει το 4+. Επιλέγεις να κάνεις DS πάνω στον άλλο, για αυτό φτιάχτηκε το Mawloc.
Το Trygon, έχει τελείως διαφορετικό wording, ίδιο περίπου με τα mycetic, drop pods Wink

Υπάρχει το RAW και το RAI.

Παρόμοια συζήτηση είχα με άλλο άτομο (δεν τον καρφώνω μουχαρχαρ) που μου έλεγε για το Drop Pod (&mycetic), ότι, όπως είναι γραμμένοι οι κανόνες, αν το Drop Pod κάνει deep strike εντός 1 ίντσας από μοντέλο, αλλά όχι να ακουμπάει το μοντέλο, το DP τρώει Misshap... Βάση αυτών που γράφονταν... είχε δίκιο... Αλλά ο κανόνας του DP φτιάχτηκε για να μην τρώει misshap.

RAI και στις δύο περιπτώσεις. Μην το κουράζουμε Wink μπορεί να κάνει DS πάνω.

εισαι υπερβολικα γαματος!!! Σε ζηλευω!


Mε αηδιαζεις..... Αφανταστα! affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΣαβ 29 Μάης 2010, 22:17

εμενα να δεις! LoL!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Overmind
Hero
Hero
Overmind


Αριθμός μηνυμάτων : 806
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens
Currently Playing : 40Κ, WoW, Space Hulk, WFB, BFG, Epic 40K, LotR SBG, Necromunda, Gorkamorka, Bloodbowl, Dreadfleet
Registration date : 01/04/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 00:40

ogyon έγραψε:
ειναι ξεκαθαρο οτι DS δεν μπορεις να δηλωσεις πανω σε model.. Κοιτα τα Ds rules!

Deep strike, rulebook pg. 95:

"First place one model from the unit anywhere on the table, in the position you would like the unit to arrive, and roll the scatter dice."

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι δεν μπορείς να διαλέξεις σημείο πάνω σε εχθρικό μοντέλο όταν κάνεις deep strike, απλά θα ρίξεις αυτόματα mishap αν δεν κάνεις αρκετό scatter!
Αλλά το Mawloc δεν ρίχνει mishap, απλά ακολουθεί τους δικούς του κανόνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 08:28

Overmind έγραψε:
ogyon έγραψε:
ειναι ξεκαθαρο οτι DS δεν μπορεις να δηλωσεις πανω σε model.. Κοιτα τα Ds rules!

Deep strike, rulebook pg. 95:

"First place one model from the unit anywhere on the table, in the position you would like the unit to arrive, and roll the scatter dice."

Δεν αναφέρεται πουθενά ότι δεν μπορείς να διαλέξεις σημείο πάνω σε εχθρικό μοντέλο όταν κάνεις deep strike, απλά θα ρίξεις αυτόματα mishap αν δεν κάνεις αρκετό scatter!
Αλλά το Mawloc δεν ρίχνει mishap, απλά ακολουθεί τους δικούς του κανόνες.

ναι , το διαβαζα χτες βραδι. Απλα ηθελα σημερα να βρω το codex nids για να δω τι εγραφε για τον mawloc συγκεκριμενα περι αυτου.. εννοω λεξη προς λεξη! μαλλον ομως το καλυψες το ζητημα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 08:47

Chronomancer έγραψε:

Υπάρχει το RAW και το RAI.

Για μένα η ουσία της υπόθεσης βρίσκεται στην παραπάνω φράση! RAW δεν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω σε άλλα μοντέλα ούτε το mawloc ούτε κανένα άλλο μοντέλο γιατί έτσι θα παραβίαζε τα όσα λέγονται στην παράγραφο "models in the way", στην αρχή του section του movement phase του rulebook (μην ξεχνάτε ότι τα reserves έρχονται στην αρχή του movement phase, όχι πριν).

Από εκεί κ πέρα όμως, αν το παίξεις έτσι, κατ'εμέ είσαι λιγάκι νέρντουλας. Το ζουμί του μοντέλου είναι ότι μία σκουληκαντέρα βγαίνει κάτω από τα πόδια σου κ κάνει σαματά! Προσωπικά λοιπόν δε θα είχα κανένα πρόβλημα αν ο αντίπαλός μου γούσταρε να το χρησιμοποιήσει έτσι!

Καλό όμως είναι να ξεκαθαρίσετε αν με βάση τα παραπάνω, η επίθεση του mawloc επιτρέπει τα cover saves. Δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να σε βοηθήσει το δεντράκι που βρίσκεται δίπλα σου, αν χαθεί η γη κάτω από τα πόδια σου! Fluffwise! Ταυτόχρονα όμως, αν αποφασιστεί ότι δεν επιτρέπονται τα cover saves, μιλάμε για ένα ισχύρότατο μοντέλο! Gamewise!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 10:22

mandragora έγραψε:
Chronomancer έγραψε:
Υπάρχει το RAW και το RAI.
Καλό όμως είναι να ξεκαθαρίσετε αν με βάση τα παραπάνω, η επίθεση του mawloc επιτρέπει τα cover saves
Βασικά, εδώ δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι που δεν είναι ξεκάθαρο... Η επίθεση είναι με Armour Piercing, άρα και shooting attack. Επειδή δεν αναφέρει ότι κάνει ignore cover saves, μπορείς να τα πάρεις properly and with the shoulder (κανονικά και με το νόμο).
Μην μπερδεύουμε το RaΙ με το wishlisting...
ogyon έγραψε:
Overmind έγραψε:
ogyon έγραψε:
ειναι ξεκαθαρο οτι DS δεν μπορεις να δηλωσεις πανω σε model.. Κοιτα τα Ds rules!
"First place one model from the unit anywhere on the table, in the position you would like the unit to arrive, and roll the scatter dice."
Δεν αναφέρεται πουθενά ότι δεν μπορείς να διαλέξεις σημείο πάνω σε εχθρικό μοντέλο
ναι , το διαβαζα χτες βραδι. Απλα ηθελα σημερα να βρω το codex nids για να δω τι εγραφε για τον mawloc συγκεκριμενα περι αυτου.. εννοω λεξη προς λεξη! μαλλον ομως το καλυψες το ζητημα!
Για να είμαστε απολύτως σωστοί, το rulebook ζητάει ξεκάθαρα να τοποθετήσεις στο τραπέζι. Αλλά εδώ είναι αυτό που λέμε "ούπς, σόρρυ". Άνθρωποι είναι, τα γράφουν παράξενα, και επικρατεί η κοινή λογική a.k.a. Rules As Intended (RAI), και έτσι, μπορείς να δηλώσεις το Mawloc πάνω σε άλλον, αλλά όχι το Trygon που λέει "if scatters on".

Τάκη; σου πριονίζω την καρέκλα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 10:41

Στο θέμα του cover save είναι φανερό ότι μιλάω περισσότερο fluffwise κ όχι με βάση κάποιο κανόνα! Το armour piercing value το λέει κ στο δικό μου codex ξέρεις!

Για το θέμα του Deep Strike (κ για το mawloc κ εν γένει) συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ξεκάθαρο κ αν κάποιος φέρει σοβαρές αντιρρήσεις μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα. Για αυτό καλό θα ήταν αν συμφωνήσουν όλοι να θεωρηθεί ως faq για τα genocide chronicles, το οποίο θα ισχύει πάντα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 10:54

mandragora έγραψε:
Στο θέμα του cover save είναι φανερό ότι μιλάω περισσότερο fluffwise κ όχι με βάση κάποιο κανόνα! Το armour piercing value το λέει κ στο δικό μου codex ξέρεις!

Από φλαφιές ότι θές... έχω να κάνω παράπονα για το λίκτορ που το +1 στις ρεζέρβες είναι τόσο τζιτιπί... αλλά, όπως προείπα...
Chronomancer έγραψε:
Μην μπερδεύουμε το RaΙ με το wishlisting...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Overmind
Hero
Hero
Overmind


Αριθμός μηνυμάτων : 806
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens
Currently Playing : 40Κ, WoW, Space Hulk, WFB, BFG, Epic 40K, LotR SBG, Necromunda, Gorkamorka, Bloodbowl, Dreadfleet
Registration date : 01/04/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 11:15

Chronomancer έγραψε:

Τάκη; σου πριονίζω την καρέκλα;

Μπα, έτσι κι αλλιώς δεν είμαι εγώ judge στα genocide chronicles... Cool

Θεωρώ ότι το μοντέλο που τοποθετείς πρώτο εκτελεί χρέη 'game marker' άρα μπορεί να τοποθετηθεί παντού. Ακόμα και το Trygon. Ακόμα και ο Μονόλιθος.
Όσον αφορά το cover save, ναι, πιστεύω ότι αφού έχει ΑΡ είναι shooting attack με όσα συνεπάγεται αυτό. Θα προτιμούσα το αντίθετο βέβαια! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 12:33

Άλλο το παράπονο και το "γιατί σε μένα" και άλλο κάτι που στηρίζεται από το fluff. Βέβαια θα μπορούσες να κάτσεις και να μου βρεις άλλα 15 παρόμοια παραδείγματα και να τρέχουμε οπότε πάσο.

Το ζήτημα είναι ότι σε ό,τι έχει να κάνει με το Mawloc συμφωνούμε και απλά θέλω να παρουσιάσω τις αντιρρήσεις που θα μπορούσε να έχει κάποιος (και πιστέψτε με υπάρχουν). Για αυτό και θα πρέπει η οποιαδήποτε τοποθέτηση πάνω σε παρόμοια θέματα να είναι σαφής και ξεκάθαρη.

Overmind, σχετικά με το θέμα του marker που λες, αν λάβουμε σα σωστή την άποψή σου, πρέπει το εν λόγω μοντέλο, να μην υπακούει σε κανέναν από τους κανόνες, σωστά; Αφού δεν πρόκειται για in game μοντέλο! Αν αυτό συμβαίνει, την απόσταση για το teleport homer, θα τη μετρήσεις μετά ή πριν το αποτέλεσμα του deep strike; Προφανώς και πριν θα μου πεις και θα έχεις δίκιο, αλλά η τοποθέτησή σου μπορεί άνετα να δημιουργήσει άλλη μία "τρύπα" στους κανόνες.

Επίσης κάτι ακόμα! Σε περίπτωση που θες να βάλεις το marker , το οποίο έχει μεγάααλη βάση, να σκάει πανω στα μοντέλα μου! Τι θα κάνεις θα μετακινήσεις άτομα από τη μονάδα! Θα τα κάνεις στην άκρη με αποτέλεσμα να χάσουν κάποια από τα πλεονεκτήματα που ίσως έχουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sn4k30r
Spamlord
Spamlord
Sn4k30r


Αριθμός μηνυμάτων : 1466
Ηλικία : 37
Τόπος : Larisa
Currently Playing : KILL THeM! KILL THeM aLL!!
Registration date : 30/07/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 13:14

Koλλησατε με το Μawloc! Θα το πω απλα ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ! Ελα γινεται λιγο ρεαλιστες....


το εχουμε αναλυσει το θεμα....ΚΑΝΕΙ DS πανω σε αντιπαλα μοντελα (αυτος ειναι ο σκοπος


του αλλωστε) και ναι περνεις cover shooting ειναι??....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 19:39

Sn4k30r έγραψε:
Koλλησατε με το Μawloc! Θα το πω απλα ΚΛΑΙΝ ΜΑΙΝ! Ελα γινεται λιγο ρεαλιστες....


το εχουμε αναλυσει το θεμα....ΚΑΝΕΙ DS πανω σε αντιπαλα μοντελα (αυτος ειναι ο σκοπος


του αλλωστε) και ναι περνεις cover shooting ειναι??....
+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 21:02

Νομίζω ότι το mawloc είναι το μόνο που δεν κολλήσαμε αλλά πραγματικά σου εύχομαι να μην μπλέξεις ποτέ με κανέναν που θα έχει πραγματικά κολλήσει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Overmind
Hero
Hero
Overmind


Αριθμός μηνυμάτων : 806
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens
Currently Playing : 40Κ, WoW, Space Hulk, WFB, BFG, Epic 40K, LotR SBG, Necromunda, Gorkamorka, Bloodbowl, Dreadfleet
Registration date : 01/04/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 22:21

mandragora έγραψε:

Επίσης κάτι ακόμα! Σε περίπτωση που θες να βάλεις το marker , το οποίο έχει μεγάααλη βάση, να σκάει πανω στα μοντέλα μου! Τι θα κάνεις θα μετακινήσεις άτομα από τη μονάδα! Θα τα κάνεις στην άκρη με αποτέλεσμα να χάσουν κάποια από τα πλεονεκτήματα που ίσως έχουν;

Θα μετακινήσεις τα μοντέλα της μονάδας για ένα και μόνο λόγο: επειδή οι ειδικοί κανόνες του συγκεκριμένου μοντέλου στο επιτρέπουν! Και σου λένε ακριβώς πώς να το κάνεις...

Mawloc: βγάζεις όλα τα μοντέλα απο το χώρο που πιάνει η βάση του, και τα τοποθετείς 1" μακριά. Αναφέρει συγκεκριμένα νομίζω ότι προσπαθείς να μην αλλάξεις το σχηματισμό τους.
Μονόλιθος: Απομακρύνεις τα μοντέλα τη συντομότερη δυνατή απόσταση μέχρι να βγουν 1" μακριά από το Μονόλιθο. Στην προκειμένη περίπτωση μπορούν να αλλάξουν οι μεταξύ τους αποστάσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sephiroth
Champion
Champion
Sephiroth


Αριθμός μηνυμάτων : 193
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθηνα
Currently Playing : The Great Devourer
Registration date : 12/11/2009

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 22:27

Απλα δε θελω να μπλεξω σε αυτο το ζητημα κατα το τουρνουα στη μεση μαχης γιατι τοτε δε ξερω τι κανουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://dragoonsephiroth@hotmail.com
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 22:30

Overmind έγραψε:
mandragora έγραψε:

Επίσης κάτι ακόμα! Σε περίπτωση που θες να βάλεις το marker , το οποίο έχει μεγάααλη βάση, να σκάει πανω στα μοντέλα μου! Τι θα κάνεις θα μετακινήσεις άτομα από τη μονάδα! Θα τα κάνεις στην άκρη με αποτέλεσμα να χάσουν κάποια από τα πλεονεκτήματα που ίσως έχουν;

Θα μετακινήσεις τα μοντέλα της μονάδας για ένα και μόνο λόγο: επειδή οι ειδικοί κανόνες του συγκεκριμένου μοντέλου στο επιτρέπουν! Και σου λένε ακριβώς πώς να το κάνεις...

Mawloc: βγάζεις όλα τα μοντέλα απο το χώρο που πιάνει η βάση του, και τα τοποθετείς 1" μακριά. Αναφέρει συγκεκριμένα νομίζω ότι προσπαθείς να μην αλλάξεις το σχηματισμό τους.
Μονόλιθος: Απομακρύνεις τα μοντέλα τη συντομότερη δυνατή απόσταση μέχρι να βγουν 1" μακριά από το Μονόλιθο. Στην προκειμένη περίπτωση μπορούν να αλλάξουν οι μεταξύ τους αποστάσεις.

Μα δεν κουβεντιάζουμε για τα μοντέλα αυτά που έχουν special rules. Με τα drop pods τι θα κάνεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Overmind
Hero
Hero
Overmind


Αριθμός μηνυμάτων : 806
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens
Currently Playing : 40Κ, WoW, Space Hulk, WFB, BFG, Epic 40K, LotR SBG, Necromunda, Gorkamorka, Bloodbowl, Dreadfleet
Registration date : 01/04/2010

Mawloc deepstrike Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mawloc deepstrike   Mawloc deepstrike I_icon_minitimeΚυρ 30 Μάης 2010, 23:27

mandragora έγραψε:


Μα δεν κουβεντιάζουμε για τα μοντέλα αυτά που έχουν special rules. Με τα drop pods τι θα κάνεις;

Ναι συγγνώμη το ξέχασα, τελείωσαν οι διαφημίσεις στην tv και άφησα το post στη μέση! Wink
Θα ακολουθήσεις τον δικό του ειδικό κανόνα (που ασφαλώς και έχει): το μεταφέρεις το ίδιο την ελάχιστη απόσταση που χρειάζεται για να τοποθετηθεί 1" από εχθρούς και να μην πέσει σε impassable terrain.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Mawloc deepstrike
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Mawloc evaluation

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer 40K :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: