Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Dark Eldar 1750

Πήγαινε κάτω 
+3
Laskoulas
mandragora
Cegorach
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 21 Οκτ 2010, 14:51

Αt your command, εξηγώ:

Το "Summary" θα έχει λάθη όπως και το NID summary. Μερικά από αυτά πιστεύω τα βλέπω (τα πιό απλά)

Inqubi, θα είναι HQ, χωρίς να πιάνουν slot, αν αγοράσεις Archon ή Archon SpC (όπως η Command Squad // Honour Guard SM)
Elitebitches (έλα τώρα με τα ονόματα Razz) το ίδιο, αν αγοράσεις Wychlord
Dhrazzar, θα είναι Character Upgrade αντί για Klavex (όπως Sgt Telion, Marines)

οπότε, θέλω να πώ, άραξε να τσιμπήσουμε το real stuff στα χέρια και σου λέω. Προς το παρόν, μου φαίνεται ότι θα παίξει καλά το Portal με πολλά πεζά (helions, beasts, harlequins κλπ)

Αλλά εμένα με πορώνει η φάση ντού και ξύλο στον πουστ@ρ@ το θρύλο (όπου θρύλος ο κάθε ένας βάζει το όνομα του Unit στόχου). Poisoned Derkaderka? με Re-Roll? Με ψήνει. Και, εκ πείρας, όταν έχεις INQUBI, wyches κλπ λαλακίες, οι warriors δεν τρώνε derkaderka. Αυτό με έψηνε πάντα, μεταγωγικά με φαντάρους να βαράνε όλες τις βολές, αλλά στην προηγούμενη έκδοση, το S3 AP5 Takisgun ήταν για κλάματα... ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ????????????? ΡΟΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 21 Οκτ 2010, 16:05

Ψιτ άλλαξε πλευρό ή βρες το codex. Δεν παίζει τίποτα από αυτά που λες για τα retinues!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 21 Οκτ 2010, 16:42

mandragora έγραψε:
Ψιτ άλλαξε πλευρό ή βρες το codex. Δεν παίζει τίποτα από αυτά που λες για τα retinues!

uiuiui καλέ μή, τσούζει! Μή βαράς σε λέω Smile Μιά υπόθεση έκανα Wink το κόντεξ είναι στα ταχυδρομεία και έρχεται γαρ!

χμμμ το ξαναβάλανε απ'ότι είδα, καλογραμμένο, βάλανε και τους πόντους που υπολόγισα στα wyches Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cegorach
Knight
Knight
Cegorach


Αριθμός μηνυμάτων : 310
Ηλικία : 40
Τόπος : L.A.risa
Currently Playing : Cheddar
Registration date : 26/01/2010

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 21 Οκτ 2010, 16:50

εισαι βλαμενος????

στο εχω στειλει σε pm βαζιβουζουκε! εδω και μερες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sn4k30r
Spamlord
Spamlord
Sn4k30r


Αριθμός μηνυμάτων : 1466
Ηλικία : 37
Τόπος : Larisa
Currently Playing : KILL THeM! KILL THeM aLL!!
Registration date : 30/07/2009

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 21 Οκτ 2010, 16:51

Cegorach έγραψε:
εισαι βλαμενος????


Νο Comments.... Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 21 Οκτ 2010, 16:56

Cegorach έγραψε:
εισαι βλαμενος????

στο εχω στειλει σε pm βαζιβουζουκε! εδω και μερες!

Το έχω διαβάσει την ίδια μέρα και έχω ποστάρει comments πάνω στα οποία έχεις σχολιάσει.

Αλλά είναι typed (όπως ήταν και άλλα στο παρελθόν) και περιμένω το printed εκ πείρας.

Τώρα θα με πάρεις αγκαλίτσα? I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
The_Chargeling
Knight
Knight
The_Chargeling


Αριθμός μηνυμάτων : 285
Registration date : 12/06/2010

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 28 Οκτ 2010, 12:20

Cego, μια ερώτηση. Πως θα σου φαινόταν μια 15-20άδα Helions με τον Baron; Φαντάζει αρκετά
αστείο ωστέ να μπορεί να δουλέψει το μεγάλο troop με stealth, reroll τα failed Dangerous
Tests και χάρη στον φτηνό αγαπητό Baron plasma grenades Very Happy

Τώρα, το όλο κολπάκι με τον Archon και τον Urien για τα pain tokens μου φαίνεται ότι σε καθυστερεί.
Εξηγούμαι:
Πέραν των περισσότερων πόντων που χρειάζεσαι λόγω του Urien και των flickerfields,
θα αναγκαστείς να στήσεις τα 2 μεταγωγικά (grots + incubi) κοντά και πίσω από το ίδιο μάλλον cover. Έπειτα έχεις τον περιορισμό της κίνησης σου σε 12".
Καλό αλλα όσο και να φαντάζει ωραίο το 5+ inv, νομίζω ότι το 4+ cover είναι καλύτερο Very Happy
Νομίζω ότι είναι καλύτερο στην άτυχη στιγμή που τα παιδιά μείνουν χωρίς την σαίτα τους να
είναι δίπλα σον αντίπαλο παρά αρκετά μακριά του (μέση τραπεζιού ας πούμε)
Ίσως αν στην θέση του Urien έβαζες 2 Haemon-Κουλούς, 1 για Incubi και 1 για τα Wracks
αντικαθιστώντας τα Grots με μία μονάδα Wracks ακόμα ή μια μονάδα με blasters.

O Λόρδος μου αρέσει μαζί με τα Incubi αλλά επειδή οι πόντοι είναι πολλοί, είμαι
επιφυλακτικός σχετικά με το τι υπάρχει εκει έξω ώστε να αξίζει την προσοχή τόσων PW attacks Very Happy

+1 για το Void και τα Chronos>Pain. Δεν έχω κοιτάξει με ακριβείς πόντους τις αλλαγές που
πρότεινα ούτε έχω κάνει playtests οπότε μπορεί να λέω και μπούρδες Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cegorach
Knight
Knight
Cegorach


Αριθμός μηνυμάτων : 310
Ηλικία : 40
Τόπος : L.A.risa
Currently Playing : Cheddar
Registration date : 26/01/2010

Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 28 Οκτ 2010, 14:27

Βασικα εχω δοκιμασει και παραγκειλει πραγματακια για διαφορετικη λιστα τελικα...
-Οντως τα ανεβοκατεβασματα ειναι λιγο περιεργα και δε χρειαζονται.
-Το voidraven ειχα την αντυπωση οτι τα implosions δεν αφηνουν το οποιοδηποτε save, οποτε αλλαξα γνωμη και για αυτα. Σαν να καλοσκεφτομαι το fighter τωρα, μιας και εχω αρκετα dark lances etc αλλα οχι κατι για να χτυπαω camperomena units οπως lootas ή long fangs etc.
-Θα επιμεινω στον archon για την ωρα, μεχρι να εχω περισσοτερα παιχνιδια στα χερια μου και να μπορω να εχω καλυτερες εντυπωσεις απο το codex. Επισης ποτε δεν ειναι αρκετα οσα pw κι αν εχεις Wink αλλωστε μπορεις να τον κατευασεις και να κανει charge καποιο αλλο unit αν χρειαστει.
-Τον Urien τελικα μου φαινεται μονο για το μοντελο θα τον παρω, οταν βγουν μοντελα, παιζει να δοκιμασω λιστες με περισσοτερα "mutants".
-Σαφως 4 cover ειναι καλυτερο και το 5 inv το ειχα σε περιπτωση που τα οχηματα που θα κανουν turbo boost και θα καλυπτουν τα πισω πεσουν, οποτε δεν θα ειναι πια καλυμενα (αν εχουν παει στα ανοιχτα εξαρχης)

Γενικα λοιπον ωραιο το κολπο για fnp και fc, αλλα παιζει ρισκο πολυ και δεν αξιζει

Οσο για τον baron και το unit, αν τον διαλεγα κι εγω, κατι τετοιο θα εφτιαχνα. Ενα καλο unit. Μην ξεχνας οτι εχουν και κλο shooting, και skilled rider και stealth και καλο Ι και drugs και καλο descent str.
Δυο προβληματα βλεπω ομως.
-αν παιζεις με οχηματα, τοτε δινεις λιγοτερους στοχους διαλεγοντας ενα τετοιο troop για τα anti tank του αντιπαλου
-ο baron παροτι φθηνος για hq και δινει και ενα καλο bonus to +1 στο roll, σου τρωει ενα hq slot και ουσιαστικα ειναι ενας upgread char στο unit που κοστιζει 105 ποντους, δεν ειναι και λιγοι.
Προσωπικα, για την ωρα δεν τον διαλεγω γιατι θελω να παιζω με incubi (δηλαδη και archon) και haemonculi, και μιας και σκοπευω να τα παω προς τα εμπρος με οχηματα, θελω οσο το δυνατον περισσοτερα raiders.

Αν σκεφτεις καποια λιστα που να βολευουν τα helions, τοτε δεν μου φαινονται ασχημα σαν troops και παλι μαλλον μονο ενα unit με τον baron
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Dark Eldar 1750   Dark Eldar 1750 - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 28 Οκτ 2010, 14:50

Chronomancer έγραψε:


Τώρα θα με πάρεις αγκαλίτσα? I love you

GAY alert!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Dark Eldar 1750
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Dark eldar V1. 1750
» Dark Eldar 1750
» Dark Eldar 1750 Lists

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer 40K :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: