Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Imperial Guard first list  08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Imperial Guard first list  I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Imperial Guard first list  I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Imperial Guard first list  I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Imperial Guard first list  I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Imperial Guard first list  I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Imperial Guard first list

Πήγαινε κάτω 
+4
Trollzor
Aerico
lance-a-lot
helmet
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helmet
Warrior
Warrior
helmet


Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 43
Registration date : 10/10/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤρι 26 Οκτ 2010, 23:56


Χρόνια πάλεψα το μικρόβιο του 40Κ αλλά τελικά δεν τα κατάφερα.
Λίστα 1750 Imperial Guard. Έβαλα μέσα όσα μου άρεσαν από το βιβλίο αλλά
δεν έχω παίξει ποτέ μάχη (γενικά 40Κ) και βαδίζω με υποθέσεις.
Όλες οι συμβουλές δεκτές. Δεν θέλω να φτιάξω/βάψω κάτι άχρηστο γι αυτό please.

HQ: Company Command Squad
=
4 Company Command Squad 105 Pts / 1 Company Commander 26 Pts
Flak Armour, Frag Grenades, Close Combat Weapon (x5), Lasgun (x5)
1 Chimera 55 Pts
Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Turret Heavy Bolter, Amphibious, Mobile Command Vehicle.

Heavy Support: Leman Russ Squadron (X3, 590 Pts)
=
1 Leman Russ Demolisher [245] Pts + Knight Commander Pask[50] Pts
Demolisher Siege Cannon, Multi-melta Sponsons (x2), Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Lumbering Behemoth

1 Leman Russ Executioner [190] Pts
Executioner Plasma Cannon, Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Lumbering Behemoth.

1 Leman Russ Vanquisher [155] Pts
Vanquisher Battle Cannon, Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Lumbering Behemoth.

Fast Attack: Hellhound Squadron (X2, 260 Pts)
=
1 Hellhound [130] Pts
Tank, Fast, Inferno Cannon, Heavy Bolter

1 Hellhound [130] Pts
Tank, Fast, Inferno Cannon, Heavy Bolter

Fast Attack: Vendetta Gunship Squadron (X4, 520 Pts)
Deep Strike; Grav Chute Insertion; Scouts
=
1 Vendetta [130] Pts
Extra Armor, Searchlight, Twin-linked Lascannon (x3)

1 Vendetta [130] Pts
Extra Armor, Searchlight, Twin-linked Lascannon (x3)

1 Vendetta [130] Pts
Extra Armor, Searchlight, Twin-linked Lascannon (x3)

1 Vendetta [130] Pts
Extra Armor, Searchlight, Twin-linked Lascannon (x3)

Troops: Veteran Squad (3X10, 210 Pts) (vendeta crew)
=
9 Veteran Squad, 70 Pts + 1 Veteran Sergeant
Infantry, Flak Armour, Frag Grenades, Krak Grenades, Close Combat Weapon, Lasgun.

9 Veteran Squad, 70 Pts + 1 Veteran Sergeant
Infantry, Flak Armour, Frag Grenades, Krak Grenades, Close Combat Weapon, Lasgun.

9 Veteran Squad, 70 Pts + 1 Veteran Sergeant
Infantry, Flak Armour, Frag Grenades, Krak Grenades, Close Combat Weapon, Lasgun.


Elite Guardsman Marbo (65 Pts)
=
Demolition Charge, Envenomed Blade, Flak Armour, Frag Grenades, Melta Bombs, Ripper Pistol,
He's Behind You, Loner, Fearless, Fleet, Hit & Run, Move Through Cover, Stealth
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 00:26

Λίγα πράγματα μπορώ αν σου πω από τις λίγες μάχες με IG που έχω παίξει, οι επόμενοι ας καταθέσουν τις πολύτιμες εμπειρίες τους.
Οι Vendettas είναι υπερπολύτιμες με τα TL Lascannons. Θα έχεις ψιλοπρόβλημα με τη μεταφορά ίσως, είναι θηρία όπως ξέρεις.
Στους βετεράνους είναι καλό να βάλεις και καλά weapons, ιδίως melta κλπ, τα lasguns είναι σχεδόν άχρηστα! Ένα broken thing που κάνουν οι IG players είναι να βάζουν κάμποσα melta στις Χίμαιρες και ότι πλησιάζει, η Χίμαιρα έχει κανόνα ότι 5 μοντέλα νομίζω από μέσα βαράνε, οπότε ψήνουν τα πάντα!
Οπως λέει και ο Chronomancer επίσης, όπου μπορείς να χώσεις μια power φίστα βάζε!
Γενικά και ο astropath με τον άλλο, τον officer of the fleet, που δίνουν +1 στα reserves και -1 ατον αντίπαλο λένε, καθώς οι δικοί σου μπαίνουν πιο γρήγορα, του άλλου περιμένουν.
Α, και μην ξεχάσω! Θες Χίμαιρες, πολύ καλά μεταγωγικά. Οι βετεράνοι έξω από αυτές θα πεθάνουν λογικά πολύ γρήγορα. ίσως η command squad να είναι πιο μακριά προστατευμένη και έξω και τις Χίμαιρες να τις παίρνουν τα στρατά.
ΕDIT: Βέβαια, τώρα είδα ότι χρησιμοποιείς τις Βεντέτες ως μεταγωγικά, που κι αυτές είναι φοβερές! Είναι θέμα επιλογής κλπ.
Νομίζω επίσης ότι πρέπει να διαλέξεις doctrines για τους Βετεράνους! Θα τους boostάρουν λίγο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 07:05

Η λιστα δειχνει μια χαρα.. Αυτα που προτεινει ο Metaller ειναι σωστα (εκτος απο την fist, η οποια στους IG ειναι ανουσια χαρην χαμηλου strenght), αλλα αφορουν αλλο στησιμο απο αυτο που πας να κανεις. Δοκιμασε τη στο τραπεζι και πες μας. Ειμαι προθυμος να τη δοκιμασεις πανω μου.. I just love IGs toasted!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helmet
Warrior
Warrior
helmet


Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 43
Registration date : 10/10/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 07:46

Για να μπουστάρω τα πεζικά θα πρέπει να βγάλω τον Marbo από την λίστα, τον οποίο δεν έχω ιδέα αν βγάζει τα λεφτά του στην μάχη αλλά δεν παύει να είνα ο Ράμπο του 40Κ Smile
Σε γενικές γραμές του πεζούς τους έχω διακοσμητικούς για να πιάσουν κανα objective πέφτοντας από τις Βεντέτες. Τα 2 Leman Rush και τα 2 Hellhound νομίζω θα κάνουν καλή δουλειά με το αντίπαλο infantry και το Vanquiser με τα 12 lascannon από τα ιπτάμενα κατά αρμάτων.
Υπάρχει κάποιος στρατός που η λίστα μου δείχνει να έχει σοβαρό πρόβλημα απενεντί του?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lance-a-lot
Arch Spammer
Arch Spammer
lance-a-lot


Αριθμός μηνυμάτων : 2642
Ηλικία : 39
Registration date : 03/09/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 12:20

Έχεις 1 heavy slot με 3 αρματα, είναι squadron? Το καθένα απο αυτά κάνει διαφορετική δουλειά, γιατί να τα δεσμεύσεις να χτυπούν τον ίδιο στόχο; Συν το οτι στο immobilised καταστρέφονται.. Χώρισε τα, δε χάνεις τίποτα

Κατα τα άλλα καλή μου φαίνεται, έχεις πολύ αντι-τανκ και ανθεκτικές μονάδες. Προσπάθησε να προστατεύεις όσο γίνεται τα 3 troops σου ωστε να ζήσουν μεχρι τελους να πιάσουν κανα objective. Επίσης ο Marbo εμένα δε με έχει πείσει.. Στην 4η εκδοση που μετράγαμε vp, μπορούσε να κάνει τεράστια ζημιά (μπουμ, 5-6 termies έξω) , τώρα είναι απλά ένα εύθραυστο killpoint
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 12:28

Εγώ εξακολουθώ να νομίζω επίσης ότι θες καλά weapons αλλά και doctrines στους βετεράνους, αλλιώς δε διαφέρουν από τους απλούς. Το lasgun είναι σαν να μην υπάρχει, όλοι βγάζουν save.
Θα έχεις λογικά πρόβλημα με cc στρατούς, Ορκς (αυτοί είναι και αρκετά δύσκολοι γενικά με κάτι feel no pain και τέτοια), tyranids, space marines με cc weapons κλπ. καθώς δεν έχεις καθόλου cc ικανότητες (γενικά οι Ig στο cc είναι πάτος). Ο,τι πιάσει (αν πιάσει) τους βετεράνους σου τους έσφαξε και γι'αυτό τα melta κλπ όπλα, αδυνατίζουν τον αντίπαλο και τον φοβίζουν λίγο να πλησιάσει. Οπότε πρέπει να έχεις καλό mobility με τις Valkyries κλπ και γενικά κίνηση, αλλά θα δοκιμάσεις και θα δεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aerico
Hero
Hero
Aerico


Αριθμός μηνυμάτων : 714
Currently Playing : There is only one army
Registration date : 21/12/2009

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 12:45

lance-a-lot έγραψε:
Έχεις 1 heavy slot με 3 αρματα, είναι squadron? Το καθένα απο αυτά κάνει διαφορετική δουλειά, γιατί να τα δεσμεύσεις να χτυπούν τον ίδιο στόχο; Συν το οτι στο immobilised καταστρέφονται.. Χώρισε τα, δε χάνεις τίποτα

agree agree

lance-a-lot έγραψε:
Kατα τα άλλα καλή μου φαίνεται, έχεις πολύ αντι-τανκ και ανθεκτικές μονάδες. Προσπάθησε να προστατεύεις όσο γίνεται τα 3 troops σου ωστε να ζήσουν μεχρι τελους να πιάσουν κανα objective.

Δεν γίνεται αυτό που λές γιατι πολύ απλά στον πρώτο γύρο δεν θα έχει troops για να τα προστατέψει. Η Imperial Guard δεν ειναι μαρινεσ, δεν μπορεις να παίξεις με 30 φαντάρους γιατι θα πεθάνουν αμέσως και μετά δεν θα έχεις τι να κάνεις. Η Imperial guard θελει φανταρια !! Βάλε και ένα πλατοον μέσα να τους εχεις αυτούς ή βάλε άλλες 2-3 βετεραν squads αλλα το πλατοον ειναι καλύτερο.

lance-a-lot έγραψε:
Επίσης ο Marbo εμένα δε με έχει πείσει.. Στην 4η εκδοση που μετράγαμε vp, μπορούσε να κάνει τεράστια ζημιά (μπουμ, 5-6 termies έξω) , τώρα είναι απλά ένα εύθραυστο killpoint

Ναι αλλά εχει πλάκα !!!!!! ΑΑΑΑ μπήκε !! He is behind you !!! Φάε τώρα ένα demolision charge !! Ουυυυυυπς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 12:48

Οι 30 είναι στις Βεντέτες θέλει να σου πεί. Αλλά θέλουν όπλα, δε θέλουν; Εγώ προτιμώ το πλήθος με τα heavy weapons, lascannons, mortars, missile launchers κλπ, όπου έχεις 50-60 φαντάρους που αρκετοί από αυτούς σκοτώνουν κιόλας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 13:58

Είμαι ο μόνος που βλέπει τον Pask στο Demolisher? Για τα Multi-Melta? Death to the False Parsk! More comments coming up.

EDIT:
ο Σταλόνε είναι τσάμπα KP για τον αντίπαλο.
Βετεράνοι με καραμπίνες & μέλτα.
Δεν θυμάμαι αν τα Hellhounds τα παίρνεις squadron, αλλά οκ. Εμένα μου αρέσει πιό πολύ το Banewolf. Marine Killer.
Vanquisher/Executioner χωρίς sponsons, νομίζω τσάμπ δε λέφτ. Επίσης, αν είναι "Squadron" όπως λές, άλλαξέ το. Το Squadron είναι κάτι σα "unit". Επίσης, το Vanquisher βαράει τανκ, δώστου "λασκάνον". Δεν τα θέλεις μαζί, εφ'όσον είναι διαφορετικού τύπου (άρα έχουν διαφορετικά targets).
Μιάς και βάζεις που βάζεις τον Ιπποτοδιοικητή για τα μέλτα, δώσε και λασκάνον!

Έχεις 3 ομάδες Troop, πολύ λίγες για objective grabbing. Αν βγάλεις την 1 βαλκυριοβεντέτα (άδεια απ'ότι κατάλαβα) και το ράμπο έχεις λεφτά για τα upgrades more or less.

Το εν λόγω command group άστο ως έχει. Το μόνο που θα έλεγα, είναι προσθήκη του -1 enemy reserves τύπου. Βεβαίως, ένα λασκάνον μέσα για να βαράει από μέσα από το tank δεν είναι άσχημο...

Τέσ/πα, πολλά βάλε, λίγα βγάλε σου λέω, οπότε "δεν βγαίνω μάνα μου"

Χαίρομαι που είδες το φως. 40Κ Σε λέω! Πλανήτες καταστρέφουμε, όχι φλωροχώρια!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Chronomancer στις Τετ 27 Οκτ 2010, 14:10, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 14:00

Αντί να κοιτάς λίστες από εδώ και από εκεί, δε πα νας κάνεις καμιά κλήρωση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ursarkar E. creed
Knight
Knight
ursarkar E. creed


Αριθμός μηνυμάτων : 342
Τόπος : Athens,Orestiada
Currently Playing : Ig ,Chaos Space Marine ,Chaos Daemons(Αν πετύχει το summoning!!)
Registration date : 28/01/2010

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 16:53

Συμφωνώ με τον Cronomancer κατα το ήμιση...Pask όχι....στο Demolisher....αλλά είναι υπέρτατος στο vanquiser!!!!!2 land raider immobilised σε 2 γύρους...battle report απο προσφατη μάχη μου.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helmet
Warrior
Warrior
helmet


Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 43
Registration date : 10/10/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 17:05

Τον κανόνα για τον σχηματισμό που πρέπει να ρίχνει στον ίδιο στόχο δεν τον ήξερα
Νόμιζα ότι είναι όπως τα Bolt-throwers στο fantasy που απλά σου λένε πόσα μπορείς να έχεις.
Αυτό αλλάζει πάρα πολύ τα πράγματα και τα hellhound παρέα με την τέταρτη βεντέτα θα πάρουν πόδι.
Επίσης είχα φάει μεγάλο κόλημα πως μπορώ να καταστρέψω Land Raider που έχει 14 armor από παντόυ.
Το Vanquiser (αρχικά είχα βάλει 2) με Str 8 έκανε ζημιά μόνο στο 6 και τα Lascannon από τις Βεντέτες στο 5.
Κοινός, ζήσε Μάι μου...
Έτσι έβαλα το demolisher με str 10 και τον pask (BS4) λόγο του blast που κάνει διασπορά ώστε να έχω το αντίπαλο σασί ποιο έυκολα από κάτω. Το ξέρω ότι είναι ακριβό update αλλά η μία ίντσα ίσως φέρει οριακά το tamplate στον στόχο.
Δεν θυμάμε αν τα πλατούνς πάνε στις βεντέτες. Αν ναι, θα βάλω φανταράκια μέσα για να κατεβούν στα objectives και οι βετεράνοι θα πάρουν χήμερες και extra Guns.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helmet
Warrior
Warrior
helmet


Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 43
Registration date : 10/10/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 17:09

ursarkar E. creed έγραψε:
Συμφωνώ με τον Cronomancer κατα το ήμιση...Pask όχι....στο Demolisher....αλλά είναι υπέρτατος στο vanquiser!!!!!2 land raider immobilised σε 2 γύρους...battle report απο προσφατη μάχη μου.....

Για ένα λεπτό...μήπως εκεί που λέει ότι το Vanquisher ρίχνει 2 ζάρια για το αντίπαλο armor, θέλει να πει το άθροισμα και όχι ότι κρατάς το ποιο μεγάλο????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 17:10

Το μυστικό στην imperial guard ειναι το "πολλά" γιατι αμα κατεβάσεις 9 lascannon, ε μη μου πεις οτι δε θα φερεις τα πεντάρια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 17:19

Ναί, κρατάς και τα δύο, επειδή το λέει το όπλο. S8+2d6 Wink Wink

Αλλά το Multi-Melta, λέει το ίδιο πράγμα για όταν είσαι κοντά (half range, melta rule, rulebook). Επίσης, τα ORDNANCE ρίχνουν 2 ζάρια (ενάντια σε οχήματα) και κρατάνε το μεγαλύτερο.
Εκ του melta κανόνα και τα 3χmeltagun στους βετεράνους Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helmet
Warrior
Warrior
helmet


Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 43
Registration date : 10/10/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 18:55

Πρώτα απόλα εχαριστώ για την βοήθεια. Είναι πολύ δύσκολο αν δεν παίξεις να μάθεις τους κανόνες και να αγοράσεις τα σωστά μοντέλα. Έκανα αρκετές αλλαγές.
Έχω ακόμα μεγάλη δύναμη πυρός ενάντια σε μεγάλα πράματα, αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι οκ και ενάντια στα πεζικά.

1750

HQ: Company Command Squad (140 Pts)
Flak Armour, Frag Grenades, Close Combat Weapon (x4),
Lasgun (x1), Vox Caster, Meltagun (x3)
1 Company Commander (Senior Officer)
1 Chimera
Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Turret Heavy Bolter, Amphibious, Mobile Command Vehicle.

Fast Attack:
1 Vendetta Gunship 140 Pts
Deep Strike, Grav Chute Insertion, Scouts, Extra Armor,
Searchlight, Twin-linked Lascannon (x3), Heavy Bolter Sponsons (x2).
1 Vendetta Gunship 140 Pts
Deep Strike, Grav Chute Insertion, Scouts, Extra Armor,
Searchlight, Twin-linked Lascannon (x3), Heavy Bolter Sponsons (x2).
1 Vendetta Gunship 140 Pts
Deep Strike, Grav Chute Insertion, Scouts, Extra Armor,
Searchlight, Twin-linked Lascannon (x3), Heavy Bolter Sponsons (x2).


Heavy Support
1 Leman Russ Vanquisher + Knight Commander Pask 255 Pts
Vanquisher Battle Cannon, Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers,
Plasma Cannon Sponsons (x2), Dozer Blade, Lumbering Behemoth.
1 Leman Russ Vanquisher 195 Pts
Vanquisher Battle Cannon, Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers,
Plasma Cannon Sponsons (x2), Lumbering Behemoth.
1 Leman Russ Executioner 230 Pts
Executioner Plasma Cannon, Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers,
Plasma Cannon Sponsons (x2), Lumbering Behemoth,

Troops
10 Veteran Squad 170 Pts
Flak Armour, Frag Grenades, Krak Grenades,
Close Combat Weapon (x10), Lasgun (x7),Vox Caster, Meltagun (x3).
1 Chimera 65 Pts
Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Turret Heavy Bolter, Dozer Blade, Amphibious.
10 Veteran Squad 170 Pts
Flak Armour, Frag Grenades, Krak Grenades,
Close Combat Weapon (x10), Lasgun (x7),Vox Caster, Meltagun (x3).
1 Chimera 65 Pts
Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Turret Heavy Bolter, Dozer Blade, Amphibious.
10 Veteran Squad 170 Pts
Flak Armour, Frag Grenades, Krak Grenades,
Close Combat Weapon (x10), Lasgun (x7),Vox Caster, Meltagun (x3).
1 Chimera 65 Pts
Heavy Bolter, Searchlight, Smoke Launchers, Turret Heavy Bolter, Dozer Blade, Amphibious.

Total Roster Cost: 1750
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 19:10

Θα έκοβα ένα Leman για να βάλω ένα Infantry platoon, ίσα για να καβαλάει τις χίμαιρες. Ο Pask γενικά δεν είναι τίποτα ιδιέταιρο. Free the points!
Infantry platoon, command 30, 2x troop 100 = 130. Αν βάλεις και κανά οπλάκι για το fluff του θέματος, και αυτό καλό.

Με τόσο melta&Lascannon, δεν χρειάζεσαι Vanquishers. Μπορείς να πάρεις απλά Leman που είναι θάνα-τοστ με h.bolters παντού, ή demolisher με Lascannon & Plasma Sponsors. Ακόμα και Hydras ή άλλο artilliery θα σε βολέψει.

Στις βεντέτες τα HB sponsors δε νομίζω ότι θα πολυχρησιμεύσουν αλλά, πάλι, αν σου περισσεύουν οκ.

Βρες πόντους για έναν advisor, αυτόν που χαλάει το reserve roll του άλλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ursarkar E. creed
Knight
Knight
ursarkar E. creed


Αριθμός μηνυμάτων : 342
Τόπος : Athens,Orestiada
Currently Playing : Ig ,Chaos Space Marine ,Chaos Daemons(Αν πετύχει το summoning!!)
Registration date : 28/01/2010

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 19:47


Chronomancer έγραψε:
Βρες πόντους για έναν advisor, αυτόν που χαλάει το reserve roll του άλλου.
Eννοεί τον Officer of the Fleet, ο οποίος όχι μόνο αφαιρεί -1 απ' ολα τα reserve rolls,αλλά αναγκάζει τον αντίπαλο παίκτη να ξαναρίξει το ζάρι όταν κάνει outflank.Mε τόσα vendetas/valkyries μία καλή ιδέα θα ήταν να έβαζες και τον Αστροπαθ,που κάνει για σένα τα ακριβώς αντίθετα απ'α αυτά που κάνει ο officer of the fleet στον αντίπαλο παίκτη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helmet
Warrior
Warrior
helmet


Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 43
Registration date : 10/10/2008

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 20:02

Αν βγάλω,
1) τους ασήρματους από τα πεζικά,
2) τις μπουλντόζες από τα τανκς,
3) τα bolter sponsors από τις Βεντέτες,
4) τον Πασκ από το ένα Vanquisher και
5) το δεύτερο Vanquisher το μετατρέψω σε απλό Λεμαν με Bolter sponsors,
μπορώ να χωρέσω δίχως σοβαρές περικοπές,
1) έναν advisor (Αstropath or Οfficer)*
2) ένα γυμνό πλατούν με 25 μοντελάκια για μπούγιο (κι άλλο βάψιμο αχ-βαχ).
*Δεν έχω παίξει για να ξέρω, αλλά νομίζω ότι θα είναι εύκολο οι Βεντέτες να πετάξουν στο σημείο που θέλουν. Αντίθετα το να φυλάξω το φλάνκ των οχημάτων από αντίπαλους μου ακούγεται ποιο ελκυστικό.
Για να βάλω και τους δύο, πρέπει να μειώσω από 3 σε 2 όλα τα μελτα όπλα των βετεράνων.
Αν αξίζει θα το κάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 20:23

Μπά, βεντέτες και reserves δε πάνε. Πρέπει να τις κουνήσεις πάνω από 6 όταν έρχονται μέσα (μή σου πω 12...) και βαράνε 1 όπλο. Οπότε κράτα τες μέσα και γλύτωσε το ζάρι σου, και τους πόντους σου Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΤετ 27 Οκτ 2010, 23:32

Αυτή η λίστα μου φαίνεται καλύτερη (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) με officer of the fleet για να δυσκολεύει τον αντίπαλο. Επίσης σκέψου και τα flamers (γιατί κόβουν τα cover saves και κάνουν καλή ζημιά σε infantry) και είναι και φτηνά. Ασυρμάτους δεν πολυχρειάζονται. Για αρχή, μπορείς να δοκιμάσεις να φορτώνεις πεζικό στις Βεντέττες και να δεις πως πάει, μετά αν είναι αγοράζεις Χίμαιρες. Το λέω μήπως σου φανεί ότι τα πας καλά μόνο με Βεντέττες. Γενικά βέβαια η Χίμαιρα κάνει δουλειά (και με τα melta να βαράνε από μέσα, στη μισή απόσταση ρίχνουν 2 ζάρια για penetrating, θανατος!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mandragora
Admin
mandragora


Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Registration date : 11/03/2010

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΠεμ 28 Οκτ 2010, 08:59

Πάντως ο officer καμιά φορά μπορεί να σου βγει και ξινός. Να σκάσουν 1-2 μονάδες του αντιπάλου 5ο γύρο, να κάνουν contest τίποτα objectives και να έρθει το draw από εκεί που δεν το περιμένεις. Αν φυσικά τελειώσει το παιχνίδι στον 5ο. Σε γενικές γραμμές οι πιθανότητες είναι υπερ του IG αλλά οι "shit happens".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ursarkar E. creed
Knight
Knight
ursarkar E. creed


Αριθμός μηνυμάτων : 342
Τόπος : Athens,Orestiada
Currently Playing : Ig ,Chaos Space Marine ,Chaos Daemons(Αν πετύχει το summoning!!)
Registration date : 28/01/2010

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΠεμ 28 Οκτ 2010, 10:07

Aπ' το να "σκάνε" τα drop pods όπου και όποτε θέλει ο αντίπαλος παίκτης ,το δεύτερο ρίσκο είναι υποφερτό......Τώρα το Executioner μέχρι τώρα δεν με έχει πείσει....μέτρια αποτελέσματα όσες φορές το έβαλα...και πανάκριβο....μήπως το Demolisher "λέει" περισσότερο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Just_a_Justicar
Knight
Knight
Just_a_Justicar


Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ηλικία : 31
Registration date : 15/12/2009

Imperial Guard first list  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Imperial Guard first list    Imperial Guard first list  I_icon_minitimeΠεμ 28 Οκτ 2010, 10:51

Θα προτεινα να βαλεις στις chimeres flamer αντι για heavy bolter.Εφ οσον θα τις κουνας καθε γυρο για να φτασουν κοντα τα meltaguns δεν θα μπορεσει ποτε να βαρεσει και τα 2 της οπλα.Το flamer πιστευω ειναι καλυτερη επιλογη καθως δεν επηρεαζεται απ το BS και θα κοψει κατι οταν βαρεσει σε αντιθεση με το heavy bolter που δεν θα βαραει ποτε.

Θα μπορουσες να βαλεις την command squad μεσα σε vendetta αντι για chimera,ωστε αν παιζεις πρωτος, να μπορεις να αδειασεις 3 meltaguns με bring it down στην μουρη του αλλου.

Επειτα μου φαινεται οτι σπαταλας πολλους ποντους στα leman.Στην θεση σου θα τα περιοριζα σε ενα με πολυ οπλισμο και commander pask.Με τους ποντους των αλλων 2, μπορεις να βαλεις psykers και hydra flank tanks, ωστε να εχεις ποικιλια λυσεων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Imperial Guard first list
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Imperial Guard 1750pts list
» Imperial Guard 1750 List
» WTB Imperial Guard
» My Imperial Guard

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer 40K :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: