Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
PL12, Spyrek vs Ogyon 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 PL12, Spyrek vs Ogyon

Πήγαινε κάτω 
+7
Altair
bariemai
Trollzor
aphelion
Spyrek Frysirensson
Cad@veR
kiour_gr
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Ποια μινιατουρα σας αρεσε περισσοτερό;
Spyrek
PL12, Spyrek vs Ogyon I_vote_lcap76%PL12, Spyrek vs Ogyon I_vote_rcap
 76% [ 28 ]
Ogyon
PL12, Spyrek vs Ogyon I_vote_lcap24%PL12, Spyrek vs Ogyon I_vote_rcap
 24% [ 9 ]
Σύνολο Ψήφων : 37
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 46
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΔευ 02 Μάης 2011, 21:31

Ποιά μινιατούρα από τις 2 που βλέπεται σας αρέσει περισσότερο?

Ο νικητής της ψηφοφορίας θα λάβει 3 βαθμούς για το Painters League ενώ, για κάθε 10 ψήφους που κερδίζει μια μινιατούρα, θα λαμβάνει και 1 βαθμό στο Painters League ο συμμετέχοντας. Διαρκεια 1 εβδομαδα.


Spyrek
PL12, Spyrek vs Ogyon Maneateeer


Ogyon
PL12, Spyrek vs Ogyon Centaurork1


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kiour_gr στις Πεμ 03 Νοε 2011, 14:21, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cad@veR
Knight
Knight
Cad@veR


Αριθμός μηνυμάτων : 277
Registration date : 16/07/2010

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΔευ 02 Μάης 2011, 21:38

Δυσκολο αυτο! Θα πω Spyrek γιατι μου αρεσει το μοντελο. Ο ορκενταυρος ειναι προτοτυπο concept αλλα νομιζω οτι το αλογο δν ταιριαζει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.cadaver.co.nr
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΔευ 02 Μάης 2011, 21:38

την ψηφο μου στον Spyrek. Καλη τυχη ρε συ!
(βγαλε μια καλυτερη φωτο και δωσε την στον Μητσο να την αντικαταστησει.. Κριμα ειναι να μην φαινεται η δουλεια σου..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Spyrek Frysirensson
Knight
Knight
Spyrek Frysirensson


Αριθμός μηνυμάτων : 431
Ηλικία : 28
Τόπος : Πατρα
Currently Playing : WHFB Dwarfs//Runescape//Die2Nite//Battlefield Heroes//Τα πάντα όλα!!
Registration date : 06/08/2010

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤρι 03 Μάης 2011, 22:50

Λοιπον...στον Κιουρ εστειλα σημερα καινουργια! Very Happy
Ψηφιζω Ogyon για το fairplay και γιατι καταφερε να συνδυασει fantasy με 40k Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 16:41

χωρις να θελω σε καμια περιπτωση να θιξω το βαψιμο του spyrek, το οποιο πιθανον να ειναι αψογο, θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Πως ειναι δυνατον σε ενα διαγωνισμο βαψιματος μινιατουρας, μια μινιατουρα που δεν φαινεται το βαψιμο της, λογω της φωτο, να νικαει μια μινιατουρα που φαινεται το βαψιμο της, και να θελουμε ολο αυτο να συνεχισουμε να το λεμε διαγωνισμο, κι οχι απλα εκθεση μινιατουρων, ή κατι τετοιο?
Για να μην παρω αμπαριζα ολα αυτα που εχω δει στις προηγουμενες ψηφοφοριες, θα ασχοληθω μονο με αυτην εδω (και plz για να μην υπαρχει η οποιαδηποτε παρεξηγηση, τυπου: "με καιει η βαθμολογια, κλπ, απο τωρα στο αποτελεσμα παρακαλω να δωσετε και τους δικους μου βαθμους στον spyrek). Αναλυω λοιπον:
Ενας νεος βαφεας (πρωτη μου μινιατουρα) χαζευοντας ολα αυτα που κανετε στο forum, klp, αποφασιζει, να μπει κι αυτος στο λουκι. Ετσι παλευει στην πρωτη του μινιατουρα, με οτι μπορει (nmm στο οπλο, blending στο δερμα του αλογου, αλλα και στα πετσια, highlighting απο δω κι απο κει, shadowing χωρις washes/dipping και τα ρεστα, φαινονται εδω, για οποιον θελει να τα σχολιασει), και βγαζει αυτο το χαμηλο αποτελεσμα που βγαζει. Υστερα, για να δεχτει σχολια προς βελτιωση, το παραθετει προς συγκριση στο διαγωνιστμο βαψιματος του φορουμ. Ατυχως, συναγωνιζεται με μια μινιατουρα που δεν φαινεται. Παρολ'αυτα χανει, χωρις ομως να δεχτει διορθωτικα σχολια απο οποιονδηποτε αλλο βαφεα, περαν του "ψηφιζω τον αντιπαλο σου, γιατι το μοντελο που διαλεξε μου αρεσει περισσοτερο", το οποιο πουθενα δεν βοηθαει, και δεν ταιριαζει σε διαγωνιστμο βαψιματος. (αντιστοιχο του, ψηφιζω τον Α επειδη ειναι απο τη Σαμο, ή επειδη ειναι Γαυρος, ή επειδη δεν παω τον Β, ή επειδη σιχαινομαι τα necrons ή επειδη..)
Ετσι, καταληγωντας, και για να μην το κουρασω, πειτε μου, που στεκει το σχολιο των βαφεων στο γιατι να γινονται οι διαγωνισμοι : "για να εμψυχωνονται οι νεοι" ? Να εμψυχωθω απο ολο αυτο πως? Προσωπικα πραγματικα στα @@ μου η εμψυχωση, μιας και το κανω μονο για πλακα το βαψιμο, αλλα εαν με ενδιεφερε πραγματικα το βαψιμο, αντι να εμψυχονομουν, απλα θα καταρακονομουν, μιας και δεν θα καταλαβαινα πραγματικα τι ειναι αυτο που εκανα τοσο λαθος..

Ενας βαφεας, ας ξοδεψει εαν μπορει παρακαλω το χρονο του να αναλυσει επι αυτου..




Spyrek, και παλι σορυ που μανουριαζω εδω που διαγωνιζεσαι. Ειλικρινα δεν εχει να κανει καθολου με εσενα ή οτι αντιστοιχο.. Ειναι κατι που απλα θελω πολυ καιρο τωρα να ρωτησω, ομως αφου δεν συμμετειχα, δεν ενιωθα πως ειχα και το δικαιωμα να το κανω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 16:47

@ogyon: take it like a man Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 16:51

Ρε συ Ogyon, αφού ούτε εσύ κρίνεις με βάση το επίπεδο βαψίματος και μόνο, γιατί κάνεις τώρα παράπονα?

Η ερώτηση είναι ποιά μινιατούρα σας αρέσει πιο πολύ! Το αλογόρκ δεν πέτυχε και τόσο και πιο πολλοί γουστάρουν το Ογκρ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:00

aphelion έγραψε:
Ρε συ Ogyon, αφού ούτε εσύ κρίνεις με βάση το επίπεδο βαψίματος και μόνο, γιατί κάνεις τώρα παράπονα?

Η ερώτηση είναι ποιά μινιατούρα σας αρέσει πιο πολύ! Το αλογόρκ δεν πέτυχε και τόσο και πιο πολλοί γουστάρουν το Ογκρ.

Κωστη διαφωνω εντονα μαζι σου σε 3 πραγματα εδω:
Α) κρινω παντα στην ψηφο μου, βαση του βαψιματος. Το εαν δεν ειναι σωστα τα κριτηρια μου, ειναι αλλο θεμα.
Β) στο οτι ενα painters league, αφορα στο ποια μινιατουρα αρεσει περισσοτερο.
Γ) στο οτι δεν ειναι παραπονο για την δικη μου περιπτωση (προλαβα να προτεινω να δωσετε τους βαθμους στον αντιπαλο κλπ, για να μην υπαρχουν τετοιες νυξεις). Ειναι απλα ενα σχολιο που ηθελα να κανω καιρο τωρα, και οπως ειπα, το κραταγα μεχρι να συμμετειχα κι εγω ωστε να "δικαιουμαι" να το κανω.

Ετσι, περα απο το να απαντας υποκειμενικα ρε συ Κωστα, μιας και εισαι απο τους διοργανωτες του PL, μπορεις να απαντησεις απλα σε οσα ρωταω στο ποστ μου? Εκτος και η απαντηση σου ειναι πραγματικα το :"ψηφιστε ποιο μοντελο σας αρεσει περισσοτερο, ασχετα με το τι δειχνουν οι φωτο".
Πριν το γυρισεις, κοινως, σε τσακωμο, ας προσπαθησουμε να κανουμε μια απλη κουβεντα, ως εξαιρεση για το συνηθες σε αυτο το forum, μοναχα, με επιχειρηματα και παραθεση αποψεων.. Εαν δεν γινεται, σορυ που το ανοιξα το θεμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:17

"Με θυμασαι ρε πούστη?" Ελα να τσακωθούμε! χαχαχαχα

Κοίτα τέτοια θέματα έχω ανοίξει κι εγώ πιο παλιά και πάντα έβγαινα ο κακός της παρέας και το ψώνιο. Άρα δεν είναι να το ψάχνεις πια το ζήτημα. Από την στιγμή που δεν έχουμε αντικειμενικά κρητίρια (μην πεταχτεί κανείς τώρα και πει μλκ*), ο καθένας ψηφίζει ότι τον εντυποσιάζει! Αυτο πρέπει να το δεχτούμε πια.

Και για να σου πώ τώρα σε αυτά που ρώτησες σχετικά με τον τρόπο βαψίματος σου, και μην το παρεις στραβά σε καμιά περίπτωση αυτο που θα πω, είναι οτι στο βάψιμο δεν μετράει η προσπάθεια όσο το αποτέλεσμα. Δλδ λες οτι κάνεις ΝΜΜ. Οκ. Το πρώτο λάθος είναι οτι έχεις και ΝΜΜ και ΤΜ στο ίδιο μοντέλο. Εδώ πρέπει επιλέξεις και να κάνεις μία τεχνική και όχι και τις 2 γιατί από την φύση τους δεν είναι συμβατές. Επιπλέον το ΝΜΜ δεν είναι τόσο πετυχημένο. Το ίδιο και τα χαιλαιτ, και το μπλεντιν που λες δεν το βλέπω καν.
Τέλος η ιδέα προσωπικά δεν με τρέλανε. Αυτό που μου αρέσει και έχεις πετύχει πάρα πολύ καλά (σκιες και χαιλαιτ) είναι το ΤΜ. Θα σου έλεγα να επικεντρωθείς σε αυτό και άσε το ΝΜΜ για αργότερα.


*Λέγοντας αντικειμενικά εννοώ ότι μπορουμε να πουμε οτι μια γραμμη είναι ίσια και ποιά όχι. Αμα δεν μπορεί κάποιος να το διακρίνει αυτό ας πάει να πάιξει μπαλα! FLAME ON! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:25

aphelion έγραψε:


Και για να σου πώ τώρα σε αυτά που ρώτησες σχετικά με τον τρόπο βαψίματος σου, και μην το παρεις στραβά σε καμιά περίπτωση αυτο που θα πω, είναι οτι στο βάψιμο δεν μετράει η προσπάθεια όσο το αποτέλεσμα. Δλδ λες οτι κάνεις ΝΜΜ. Οκ. Το πρώτο λάθος είναι οτι έχεις και ΝΜΜ και ΤΜ στο ίδιο μοντέλο. Εδώ πρέπει επιλέξεις και να κάνεις μία τεχνική και όχι και τις 2 γιατί από την φύση τους δεν είναι συμβατές. Επιπλέον το ΝΜΜ δεν είναι τόσο πετυχημένο. Το ίδιο και τα χαιλαιτ, και το μπλεντιν που λες δεν το βλέπω καν.
Τέλος η ιδέα προσωπικά δεν με τρέλανε. Αυτό που μου αρέσει και έχεις πετύχει πάρα πολύ καλά (σκιες και χαιλαιτ) είναι το ΤΜ. Θα σου έλεγα να επικεντρωθείς σε αυτό και άσε το ΝΜΜ για αργότερα.



ok.. τωρα απλα ευχαριστω πολυ, μιας και ειλικρινα πιστευω οτι μονο τετοια σχολια βοηθανε εναν νεο στο αθλημα..
-Το nmm με το tm, γιατι δεν κολανε στο ιδιο μοντελο?
Ετσι κι αλλιως το tm ειναι αυτο που μου αρεσει σαν τεχνικη (το παρατηρω σε οσα μοντελα χαζευω στα μεγαλα sites, οτι εκεινα με τραβανε περισσοτερο). Απλα σαν πρωτο μοντελο (δεν το ετοιμαζα για διαγωνισμο ή κατι τετοιο) ειπα να δοκιμασω και τα 2. Το nmm, πετυχε IMO(κοιτωντας το απο κοντα) μονο στην μια οψη ενος απο τα 2 τσεκουρια (θα στο φερω το ΣΚ, στο sh, εαν περασεις, να μου πεις κι αποψη απο κοντα).
-Το blend πιθανον να το δεις καλυτερα, στις αλλες φωτο (αν και δεν μπορεσα να το φωτογραφισω ετσι ωστε να φαινεται). Ισως να φαινεται περισσοτερο απο ολα, στις σκιες του αλογου..
Οπως και να εχει, ισως απο κοντα (εαν ισχυσει αυτο με το SH), να ειναι πιο ευκολα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:32

To NMM παρουσιάζει το μέταλο πιο καρτουνίστικά και με το φώς από στάνταρ γωνιία. Το ΤΜ είναι ρεαλιστικό. Άρα με ποιά κριτήρια θα πει κανείς η ασπίδα είναι ΤΜ ενω στο άλλο χέρι το σπαθι θε έιναι ΝΜΜ. Ή το ένα ή το άλλο.
Μπλέντιν είναι η σταδιακή μετάβαση από σκούρο σε ανοιχτό χρώμα χωρίς να βλέπεις τα στάδια. Αυτο που είναι σταδιακή μετάβαση με φανερά στάδια είναι το λειερινγκ. Στα πόδια βλέπω τα στάδια γι αυτό στο είπα.

Το Σάββατο θα είμαι στο μαγαζί απο τις 12.30.

Όποιος θέλει να έρθει να μου πετάξει γιαούρτια! Τα θάλω όμως ΤΟΤΑΛ για να κάνω τζατζίκι! Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:33

Η μινιατούρα που Spyrek δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία, και η απορία του ogyon είναι βάσιμη.

Για το μοντέλο του ogyon:
Πανοπλία:
Το highlighting του ασημί (υποθέτω boltgun?) είναι πολύ χοντρό και έχει ξεφύγει σε σημεία ώστε να φαίνεται σαν "μπαλάκι" ενώ σε άλλα έχει ξεχαστεί.
Το ίδιο το σώμα πανοπλίας δεν έχει τις σκιές που πρέπει, οι οποίες δεν είναι δυνατό να επιτευχθούν με μελάνι λόγω της φύσης/κλίσης του μοντέλου και ήθελε ή να παραμείνει το αρχικό στάδιο (αν υπήρχε καφέ κάτω από το μπρούτζινο) ή ύστερο lining.
Black Leather:
Έχει πολύ χοντρό και απότομο highlight. Στη σέλα μοιάζει άβαφο.
Horse skin:
Το μπροστά αριστερό πόδι (δεξιά όπως βλέπουμε), έχει κηλίδα ανοιχτό καφέ.
Βάση:
Υποθέτω ότι το "καφέ" έδαφος δεν έχει δουλειά γιατί έχει χρησιμοποιηθεί ως υπόστρωμα για το γρασίδι, το οποίο είναι τοποθετημένο υπερβολικά.

Εγώ ψήφισα τον Spyrek. Δεν ψήφισα με κριτήριο την "καλή δουλειά" του Spyrek, αλλά με τον αριθμό των ατελειών που έβλεπα στην μινιατούρα του ogyon. Υποθέτω ότι ο Spyrek έχει τον ίδιο αριθμό ατελειών, ή λίγο χειρότερο καλύτερο, και έδοσα την ψήφο στον Spyrek για το νεαρό της ηλικίας.

Βαθμολόγησα δύο υποθετικά ισάξιες μινιατούρες, δίνοντας το πόντο στον Spyrek γιατί ορισμένες φορές αξίζει να αξιολογείς την προσπάθεια, όπως σε αυτή την ψηφοφορία.

Η ψήφος μου μπήκε από τις πρώτες, και προτιμώ να μην σχολιάζω όταν τα σχόλιά μου είναι αρνητικά, γιατί δεν ξέρω πόσο "ευαίσθητος" είναι καθένας.

Υπενθυμίζω ότι:
-δεν είναι απόλυτο ότι η όποια άποψη είναι σωστή
-οι φωτογραφίες μπορεί να μη δείχνουν την πραγματική όψη του μοντέλου (παράδειγμα: Ο Astorath που ανέβασε ο billap. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τόσο μάπα το μοντέλο που έβαψα όταν το βλέπεις live!!!)
-δεν είναι αντικειμενικός διαγωνισμός από τη στιγμή που δεν γίνεται από ειδήμονες. Αν ήταν, αρκετές βαθμολογίες θα ήταν διαφορετικές, συζήτηση την οποία έχουμε κάνει με τον aphelion και είμαστε σύμφωνοι ότι δεν υπάρχει λόγος στενοχώριας.



aphelion έγραψε:
Όποιος θέλει να έρθει να μου πετάξει γιαούρτια! Τα θάλω όμως ΤΟΤΑΛ για να κάνω τζατζίκι! Cool
Ξύνεις πληγές ρε λούστη... ξύνεις πληγές... Ούτε σκορδαλιά ούτε τζατζίκι γουστάρει η γιονέκα και τα κάνω "δίαιτα"...
medas μπορείς να αγνοήσεις το σχόλιο από το quote και κάτω.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Chronomancer στις Τετ 04 Μάης 2011, 17:37, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:35

aphelion έγραψε:

Μπλέντιν είναι η σταδιακή μετάβαση από σκούρο σε ανοιχτό χρώμα χωρίς να βλέπεις τα στάδια. Αυτο που είναι σταδιακή μετάβαση με φανερά στάδια είναι το λειερινγκ. Στα πόδια βλέπω τα στάδια γι αυτό στο είπα.


οκ.. ξαναπηρα το μοντελο στα χερια για να δω τα περι blending που αναφερω.. LoL.. blending ειναι.. (αν και εχει φυγει ενα σημειο..)

Το σαββατο θα σου φερω ενα κομματι απο αυτο που πεταξα, εχμ, καποιος πεταξε, στον Παγκαλο.. ειχε μεινει στο δαχτυλο μου, και το φυλαξα για σουβενιρ.. Σου κανει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:40

Chronomancer έγραψε:
..

αυτο με την πανοπλια δεν το καταλαβαινω ρε συ, μιας και δεν εχει καθολου πανοπλια..
Για το ποδι, εχεις απολυτο δικιο, κι ειναι αυτο το σημειο που αναφερω ως "κατι που ξεφυγε".
Η σελα δεν ειναι αβαφη, αλλα οντως κοιτωντας τις φωτο, μια μαυριλα δειχνει..
Με το "καφε υποστρωμα" εννοεις το χωμα, κατω απο το γρασιδι, ή κατι αλλο? Υπερβολικα στο γρασιδι, δεν καταλαβαινω τι σημαινει? Εννοεις πολυ? Ψηλο? Πυκνο?


Βαρατε.. Δεν προσβαλομαι κλπ, για κανενα λογο.. Αγαπαω την κριτικη, γιατι εαν ειναι καλοβουλη βοηθαει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:45

Σου λέω από βάθος τησ καρδιάς μου ..."εισαι λούστης και πρεζάκιας". Ελπίζω να σε βοηθάει το σχόλιο μου με το βάψιμο της επόμενης φιγούρας.

Καημένε Χρόνο...κάνεις τεράστιες θυσίες για την αγάπη! Είχα κι εγώ κάποτε μια κοπέλα που δεν ήθελε ούτε τζατζίκι, ούτε κρεμύδια, ούτε τυριά!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 17:50

ogyon έγραψε:
αυτο με την πανοπλια δεν το καταλαβαινω ρε συ, μιας και δεν εχει καθολου πανοπλια..
Με το "καφε υποστρωμα" εννοεις το χωμα, κατω απο το γρασιδι, ή κατι αλλο? Υπερβολικα στο γρασιδι, δεν καταλαβαινω τι σημαινει? Εννοεις πολυ? Ψηλο? Πυκνο?
-Το barding.
-Ναί, το χώμα.
-Το γρασίδι έχει αυτό το look όταν βάζεις την altacol κάτω και μετά ρίχνεις static grass και το πατάς με το χέρι να κολλήσει, ή όταν το κάνεις την ίδια ώρα με το χώμα. Ο σωστός τρόπος είναι να τελειώνεις με το χώμα (βάψιμο dry high κλπ) και μετά να "drybrush"-άρεις νερωμένη κόλλα σε επιλεγμένα σημεία και να "πασπαλίζεις" το γρασίδι, και όσο κολλήσει.
Και γενικά πρέπει να το "τρίβεις" με τα δάκτυλα να ξεκολλάει γιατί μέσα στο κουτάκι είναι "πιασμένο" σε μπλόκια.
ΑΜΑΝ: "Νεαρό ζευγάρι ζητεί ηλικιωμένο με Parkinson για να του ρίχνει τυρί στα μακαρόνια" και γρασίδι στα μοντέλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 18:09

aphelion έγραψε:
Σου λέω από βάθος τησ καρδιάς μου ..."εισαι λούστης και πρεζάκιας". Ελπίζω να σε βοηθάει το σχόλιο μου με το βάψιμο της επόμενης φιγούρας.

Καημένε Χρόνο...κάνεις τεράστιες θυσίες για την αγάπη! Είχα κι εγώ κάποτε μια κοπέλα που δεν ήθελε ούτε τζατζίκι, ούτε κρεμύδια, ούτε τυριά!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!

μλκ.. Ειλικρινα τι πινεις και γραφεις ετσι..? Και το κυριοτερο.. Εμας ποτε θα μας κερασεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 18:14

Σε λίγο καιρό που θα πάω Αμστερνταμ θα σου στείλω ένα δωράκι από εκεί!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 18:18

aphelion έγραψε:
Σε λίγο καιρό που θα πάω Αμστερνταμ θα σου στείλω ένα δωράκι από εκεί!

τι να'ναι? δν θελω... τεσπα.. αντε στειλε να δουμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 18:26

Εχουν κάτι ωραίες μπύρες οι Ολλανδοι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bariemai
Champion
Champion
bariemai


Αριθμός μηνυμάτων : 137
Τόπος : samos
Currently Playing : warriors of chaos
Registration date : 17/11/2010

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 18:51

ogyon έγραψε:
(αντιστοιχο του, ψηφιζω τον Α επειδη ειναι απο τη Σαμο, ή επειδη ειναι Γαυρος, ή επειδη δεν παω τον Β, ή επειδη σιχαινομαι τα necrons ή επειδη..)

Εεεεεε για ήρεμα αααα τι δλδ κοιτά εδώ σε παρακαλώ παρά πολύ λίγα τα λόγια σου το ότι είναι κάποιος από την Σάμο είναι ύψιστης σημασίας και επιβάλλεται να έχει καλύτερη μεταχείριση από οποιονδήποτε άλλον οκ! το ξεκαθαρίσαμε αυτό ??? Suspect

Περά από την πλακά και εγώ θα τσαντιζόμουνα αν κάποιος με μια θολή Φώτο που μπορεί ο καθένας να φαντάζετε ότι 8ελει να πηγαίνει καλύτερα από κάποιον που φρόντισε να κάτσει να ασχοληθεί να φωτογραφίσει την μινιατούρα του (που μπορεί να έχει άπυρα λαθη τα όποια ώμος φαίνονται )

(sorry Spyrek) Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Altair
Arch Spammer
Arch Spammer
Altair


Αριθμός μηνυμάτων : 3224
Ηλικία : 31
Τόπος : Πάτρα
Currently Playing : Lizardmen, Bretonnia, Daemons
Registration date : 21/01/2010

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 20:00

cool down

ogyon μην σε παιρνουν τα ζουμια αν χασεις ή αν δεν αρεσει η μινιατουα σου σε καποιους (μιλαω γενικα). σε πολυ λιγους αρεσει το ΝΜΜ μου αλλα εμενα μου αρεσει και συναχιζω να βαφω ετσι.

δεν εχω ψηφισει ακομα αλλα μαλλον σε σενα θα παει η ψηφος γιατι μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα σου (αν και στην υλοποιηση μπαζει λιγο) και γιατι ο spyrek εχει μακρια μαλλια....

υγ. πιττογυρο χωρις τζατζικι; ειπαμε εχει καποια επιρροη το αλλο φυλο σε μας αλλα οχι και ετσι.... Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 20:04

Στέλιος έγραψε:
υγ. πιττογυρο χωρις τζατζικι; ειπαμε εχει καποια επιρροη το αλλο φυλο σε μας αλλα οχι και ετσι.... Evil or Very Mad

Σε δίαιτα είπα κούρε όχι σε νηστεία Smile Απλά παλιά έτρωγα 5 μέρες τη βδομάδα... Razz

Ο σπύρεκ αξίζει την ψήφο μόνο και μόνο για την προσπάθεια να κρατήσει το μαλλί έξω από την μπογιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Spyrek Frysirensson
Knight
Knight
Spyrek Frysirensson


Αριθμός μηνυμάτων : 431
Ηλικία : 28
Τόπος : Πατρα
Currently Playing : WHFB Dwarfs//Runescape//Die2Nite//Battlefield Heroes//Τα πάντα όλα!!
Registration date : 06/08/2010

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 20:19

PL12, Spyrek vs Ogyon Maneateeer

Για να ηρεμισουμε, αν γινεται καποιος να βαλει αυτην αντι της υπαρχουσας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aphelion
Arch Spammer
Arch Spammer
aphelion


Αριθμός μηνυμάτων : 7272
Ηλικία : 42
Τόπος : Terra
Currently Playing : with your nerves :D
Registration date : 29/08/2008

PL12, Spyrek vs Ogyon Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: PL12, Spyrek vs Ogyon   PL12, Spyrek vs Ogyon I_icon_minitimeΤετ 04 Μάης 2011, 20:27

Οχι ρε φιλε δεν θα ηρεμίσουμε! Εμείς θέλουμε να τσακωνόμαστε! Cool

Πολύ ωραίο το μοντλελο σου. Μου αρέσει που έχεις και τιρκουάζ στην πανοπλία Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
PL12, Spyrek vs Ogyon
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» PL12, Cad@ver vs Elhion
» PL12, Aphelion vs Kiour_gr
» PL12. Abducted vs Stelios
» PL6, Aramil Vs Spyrek

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Painting and Modelling :: GWF Online Competitions :: Painters League Board-
Μετάβαση σε: