Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 New Price increase 4th of June.

Πήγαινε κάτω 
+11
Ikarosx
Shieldwolf
Desfer
Blood Guzzler
Johneleos
galvert
tomahawk
Mπαρμπα Θανασηs
Flames
xrisomiga
leandros
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
leandros
Knight
Knight
leandros


Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα (νομίζω...)
Currently Playing : Κρυφτό
Registration date : 06/10/2009

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 28 Μάης 2012, 23:01

Πραγματικά από αυτά που γράφεις μου φέρνεις πολύ στον μέσο Έλληνα έφηβο...

Δηλαδή ότι έχεις άποψη χωρίς να έχεις γνώση αλλά παρ'όλα αυτά αντί να προβληματιστείς ρωτώντας "γιατί άραγε το λέει αυτό?" μου γράφεις τα παραπάνω...

Το Wargaming φίλτατε δεν περίμενε καμμιά Games Workshop για να είναι το αγαπημένο hobby πολλών. Και η εν λόγω εταιρία ΗΤΑΝ η καλύτερη δεν είναι πλέον. Οι επαφές μου με την αγαπημένη σου εταιρία είναι πολύ περισσότερες από αυτές που φαντάζεσαι οπότε επέτρεψε μου να σου πώ κάτι που ίσως δεν έχεις σκεφθεί βρισκόμενος στην μικρή wargaming ουτοπία σου.

Η εταιρία που σου αρέσει τόσο έχει κάνει τόσο μεγάλες επιχειρηματικές π...πες που δεν φαντάζεσαι. Γιατί όταν μου είπε εμένα στο Amsterdam ο Manager πως θέλουν να ανοίξουν 9 μαγαζιά στην Ολλανδία... aka σε μια έκταση λίγο μεγαλύτερης της Πελλοπονήσου, εγώ γέλασα. Και στο interview τον ρώτησα το γιατί... Ξέρεις ποια ήταν η απάντηση? "Γιατί έτσι μου είπαν". Αυτή η εταιρία είναι για το π...ος και θα παραμείνει.

Αν θες να αλλάξει αυτό, γίνει άνθρωπος επιτέλους και μάθε πως έχεις την δύναμη να μποικοτάρεις. Αν όχι σου αξίζει ότι θα πάθεις. Και το ίδιο ισχύει και σε πολιτικό επίπεδο.

Cheers!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 28 Μάης 2012, 23:10

αλλα νταλον απαντησες ... Εγω ειπα για.το.συστημα της gw aka warhammer 40k fantasy. Εγω μιλησα με αυτα που βλεπω παιζω κλπ . Δεν θα κατσω να αναλησω την οικονομικη πολιτικη της gw .. Δικο της προβλημα .

Σε ρωταω το συστημα warhammer fantasy battles δεν ειναι το καλητερο αυτη την στιγμη μαζι με το 40k ? Αν οχι πες μου πιο ειναι να το δω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leandros
Knight
Knight
leandros


Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα (νομίζω...)
Currently Playing : Κρυφτό
Registration date : 06/10/2009

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 28 Μάης 2012, 23:31

Εν αντιθέση η απάντηση που σου έδωσα δεν ήταν καθόλου άσχετη με το θέμα. Γιατί ακριβώς αποτυγχάνεις να δείς λίγο πιο πέρα από αυτό που λέω.

Τα οικονομικά τους είναι ΚΑΙ υπόθεση δική σου. Διότι αν δεν βγάζει η μαμά εταιρία αρκετά λεφτά σημαίναι πως οι κανόνες θα βγαίνουν προωθώντας συγκεκριμένα κουτιά/μονάδες/προιόντα... Και τα λεφτά τα χάνουν γιατί τα ξοδεύουν ηλιθιοδώς...

Η 8η έκδοση του φάντασυ γιατί λες ότι είναι γεμάτη στο πεζικό, ενώ αυτό το πουλάνε σε κουτιά των 10? Υπενθυμίζω ότι στο φάντασυ παλαιότερα κάποια κουτιά είχαν περισσότερα μοντέλα από ότι έχουν τώρα.

Άρα καταλήγουμε στό ότι η απάντηση μου δεν ήταν και τόσο άσχετη.

Αν θες καλύτερα παιχνίδια ξεκίνα με το Flames of War μετά κοίταξε το Operation Squad, συνέχισε με Infinity, χωρίς φυσικά να παραλήψεις Hordes/Warmachine. To spice it up παίξε Mordheim/Necromunda. Κανένα δεν θα σου στερήσει το μοντελιστικό κομμάτι και όλα αν ψαχτείς θα σου δώσουν μια πολύ καλύτερη συνολική εμπειρία...

Δεν μ'αρέσει όμως η νοοτροπία σου. Και στο λέω με όλο μου το σεβασμό πως αυτό δεν θα σου βγει σε καλό. Να ψάχνεσαι πριν το πάρεις πατριωτικά το θέμα γιατί κάποιοι ίσως να έχουν ψαχτεί περισσότερο. Μάθε να σκέφτεσαι λοιπόν για αυτό πάμε πανεπιστήμιο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
galvert
Spamlord
Spamlord
galvert


Αριθμός μηνυμάτων : 1090
Ηλικία : 43
Τόπος : Π. Φαληρο
Currently Playing : wfrp
Registration date : 10/05/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 07:21

KazDarian έγραψε:
Σε ρωταω το συστημα warhammer fantasy battles δεν ειναι το καλητερο αυτη την στιγμη μαζι με το 40k ?

Καλύτερο ως προς τι; Για την 8η του fantasy δεν έχω ακούσει κάποιον να είναι 110% υπέρ σε σχέση με άλλες eds. Ή μήπως να θυμήσω πως την βγάλαν λίγο πιο νωρίς απ' όσο θέλαν γιατί στην 7η βγάζαν το ένα army book πιο σπασμένο από το προηγούμενο, προσπαθώντας να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα που είχαν ξεκινήσει με τους δαίμονες (ή τα βαμπίρια - δε θυμάμαι). Αν είναι τόσο υπεργαμιστερογαμάτο γιατί όλοι πάνε στο ETC;

Aνάλογα στο 40k που η 6η είναι να βγεί τον Ioύλιο και έχεις στρατούς με codex 3rd ed. Δε θέλει καν comments. Aν όμως θες καθαρά για κανόνες, αυτούς τους στρατούς τους κάνει unplayable η ίδια η version των rules που σε σπρώχνει προς συγκεκριμένες λίστες (mech) ενώ τα όποια codices έχουν γραφτεί με άλλα rules κατά νού. Σου μοιάζει balanced αυτό; Ή φταίνε οι παίχτες και όχι οι κανόνες για units σπασμοδίες, τύπου nob bikers, seer council on jetbikes κτλ.;

H GW ήταν ίσως κάποτε η εταιρεία με το καλύτερο σύστημα, όχι γιατί ήταν πραγματικά καλό (4-5 ed herohammer εσύ δε θα θυμάσαι, με lord πάνω σε emperor dragon στους 1000+ πόντους να σφάζει ολόκληρα units σε ένα round), αλλά γιατί δεν υπήρχε η σημερινή πληθώρα από alternatives, και για όσα υπήρχαν στην Ελλάδα δεν είχαμε ενημέρωση. Sorry αλλά πιο εύκολα θα πω "καλύτερη" (υποκειμενικό όπως και να 'χει) μία εταιρεία που έχει τους κανόνες στο site της να κάνεις download ή σου στέλνει το καινούριο rulepack μόνη της λόγο dedication (οι Corum & Ritter μπορούν να κάνουν confirm για Flames of War Wink ) και μετά θες MAXIMUM 100-200 ευρώ για έναν playable army και όχι απλά μία βάση. Γιατί αυτή, μου δείχνει ότι δεν την νοιάζει τόσο το να αρμέξει και τα cents από μένα, αλλά θα μου βγάλει ένα απλό και φιλικό σύστημα, και το οποίο μπορώ να κρίνω πριν ανοίξω πορτοφόλι, και όχι ένα που αφού το κοστολογίσουν στις 55 λίρες πριν την πρώτη μου mini (βασικό βιβλίο + army book / codex), θα με σπρώξουν και προς μία συγκεκριμένη λίστα γιατί έτσι ορίζει η αυτή edition. Αν θέλω απλά να βάλω κάτι που μου κάνει κλίκ, ας περιμένω την επόμενη μπας και έχει κάποιο νόημα...

To ότι μάλλον αγνοείς άλλα συστήματα για μεγάλες μάχες (όχι skirmishes όπως το malifaux), δε πάει να πει ότι αυτό που ξέρεις είναι και το καλύτερο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 08:00

Μπλαα μπλα μπλαα
Flames of war δεν μου αρεσει λογο εποχης που γινετε.. It too damn realistic .. . Το hordes h.to warmachimes ενα απο τα δυο το ειχα διαβασει
Αλλα δεν μου εκανε και τοσο κιπκ . Τα αλλα.δυο δεν τα ξερω infinity και op squad. Θα.τα δω.

Γκαλβερτ εμενα μου αρεσε η 5η εκδοση του 40k , ειχα ξεκινισει απο την αρχη σχεδον οταν εωιχαν βγει οι ig νομιζω αλλα μου αρεσαν τα τανξακια ξενισα να παιζω ba επειδη μου αρεσε σαν στρατος θεμα αλλο αν στην πορεια καταληξα με 15 tanks και 50-60 φανταρακια :p δν ξερω αν θα ακολουθησω στην νεα εκδοση αν την κανουν ινφαντρι θα περιμενω την επομενη...
Στο φαντασυ και γω etc παιζω ...

Τεσπα απο αλλα.συστηματα θα τα κοιταξω , αν και εμενα μου αρεσει το malifaux( κολιμενος εκει)...
Γενικα δεν το εχω ψαξει γιατι ειμουν ηδη υπερ ευχαριστημενος απο gw περαν των συνεχων αυξησεων στις τιμες. Και γω τζαντιστικα αλλα δεν ξερω αν ειμαι σ θεση να πουλησω τους στρατους μου για να παρω κατι καινουριο και να ξεκινησω απο το 0


Α και ακομα ειμαι μονο κατα 66,66% φοιτητης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leandros
Knight
Knight
leandros


Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα (νομίζω...)
Currently Playing : Κρυφτό
Registration date : 06/10/2009

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 08:24

Με κάλυψε πλήρως ο Galvert, επιπροσθέτως δεν σου άρεσαν τα tanks και πήγες προς τα εκεί, απλά είδες ότι έπαιζες καλύτερα με αυτά ,άρα γυρνώντας στα αρχικό επιχείρημα πως το ruleset σε έστρεφε προς τα εκεί...

Α και ή είσαι φοιτητής η δεν είσαι καθόλου, 66,66% φοιτητής είναι ένας όρος που μόνο από Έλληνα μπορούσα να φανταστώ πως θα ακούσω....



Υ.Γ. Ελπίζω λέγοντας πως "ένα από τα 2 το είχα διαβάσει" να μην σημαίνει πως το έχεις απορίψει σαν δοκιμασμένο παιχνίδι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xrisomiga
Arch Spammer
Arch Spammer
xrisomiga


Αριθμός μηνυμάτων : 3097
Registration date : 19/03/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 08:43

πρωτον η mantic δεν ειναι GW οποτε το που βλεπεισ το α) δεν ξερω

δευτερον το ρυλεπαck την GW ειναι πολυ καλο και ο κοσμοσ ( fantasy ) ειναι ακομα καλυτεροσ , μπορει να μασ τα χαλασε λιγο η 8τη με τισ ρανδομιεσ αλλα τι να κανουμε. H GW μπορει να βγαλει οσα νεα μοντελα 8ελει , proxy παντα θα υπαρχουν οπωσ και substitute models αλλων εταιριων

εμενα δεν μου αρεσει οτιδηποτε εχει λασερ και κανονια και δεν ξερω και εγω τι αλλο ,
θελω βελι σπα8ια και καταπελτεσ . δυστυχοσ δεν υπαρχει η δεν εχω βρει αλλο wargame εκτοσ του φαντασυ και του κινγσ οφ war που να ταιριαζει στα δικα μου κριτιρια.

το οτι παιζουμε warhammer δεν σημαίνει οτι παιζουμε GW.


επισησ οι εξυπναδεσ του style η εισαι η δεν εισαι φοιτητησ ειναι πολυ βαρετεσ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shieldwolf
Spamlord
Spamlord
Shieldwolf


Αριθμός μηνυμάτων : 1216
Registration date : 07/03/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 08:49

Πρωί πρωί... όρεξη έχετε. Να σας διευκολύνω; κανένας σας δε θα πείσει κανέναν οπότε δε το σταματάτε εδώ; φιλικά σας το λέω Wink
για να μη το πιπερίσω μιας και αυτά που λέει ο leandros με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shieldwolfminiatures.com
xrisomiga
Arch Spammer
Arch Spammer
xrisomiga


Αριθμός μηνυμάτων : 3097
Registration date : 19/03/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 09:09

solegga δεν εχουμε κανα 8εμα, ουσιαστικα το ιδιο πραγμα λεμε
ο λεανδροσ σταματαει το warhammer γτ η GW αυξανει τισ τιμεσ συνεχεια . δεκτον
εγω διαλεγω την αλλη λυση , παιζω warhammer με μοντελα αλλων εταιρων . δεκτον


αλλα εκανα και εγω την παρεμβολη μου γτ δεν μου αρεσει ετσι οπωσ μιλαγε στον 8ρυλο του φορυμ ( καζδαριαν Razz ) o leandros Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 09:40

galvert έγραψε:
σου στέλνει το καινούριο rulepack μόνη της λόγο dedication (οι Corum & Ritter μπορούν να κάνουν confirm για Flames of War Wink ) και μετά θες MAXIMUM 100-200 ευρώ για έναν playable army και όχι απλά μία βάση.

Όποιος είχε παλιό rulebook, πήρε δωρεάν το καινούριο. Εμείς πήραμε έτσι τρία νέα rulebook τσάμπα. Με 200 ευρώ φτιάχνεις στρατάρα στο FOW, όχι απλά στρατό. Αλλά δεν έχει μαγεία και ξόρκια το παιχνίδι, οπότε ο πολύς κόσμος δεν το γουστάρει (καλύτερα ΙΜΟ, λίγοι και καλοί Smile).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
galvert
Spamlord
Spamlord
galvert


Αριθμός μηνυμάτων : 1090
Ηλικία : 43
Τόπος : Π. Φαληρο
Currently Playing : wfrp
Registration date : 10/05/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 10:17

Corum έγραψε:
Αλλά δεν έχει μαγεία και ξόρκια το παιχνίδι, οπότε ο πολύς κόσμος δεν το γουστάρει (καλύτερα ΙΜΟ, λίγοι και καλοί Smile).

Άλλο να λες ότι σκάει ένα βλήμα 15cm από Brummbar και τα κάνει όλα ιερόδουλες και άλλο ότι ο μάγος Barbrumm σκάει ένα ξόρκι και κάνει το ίδιο....

χμού!

Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leandros
Knight
Knight
leandros


Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα (νομίζω...)
Currently Playing : Κρυφτό
Registration date : 06/10/2009

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 10:21

xrisomiga έγραψε:
solegga δεν εχουμε κανα 8εμα, ουσιαστικα το ιδιο πραγμα λεμε
ο λεανδρος σταματαει το warhammer γτ η GW αυξανει τισ τιμεσ συνεχεια . δεκτον
εγω διαλεγω την αλλη λυση , παιζω warhammer με μοντελα αλλων εταιρων . δεκτον

αλλα εκανα και εγω την παρεμβολη μου γτ δεν μου αρεσει ετσι οπωσ μιλαγε στον 8ρυλο του φορυμ ( καζδαριαν Razz ) o leandros Wink

Συμπειφέρομαι όπως μου συμπεριφέρονται. Προς θεού δεν μου είπε τίποτα το παιδί, αλλά αντιμετωπίζω την ανωριμότητα των επιχειρημάτων με το να γίνομαι απόλυτος.

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου όμως. Το α) όπως προανέφερες εξακολουθεί να ισχύει ακόμη και με την προυπόθεση πως αγοράζεις από την mantic. Διότι ακόμη και παίζοντας ETC στην Ευρώπη (προφανώς) συνεχίζεις να διαφημίζεις μόνος σου ένα σύστημα και κατά επέκταση ότι άλλο συσχετίζεται με αυτό. Θα μου πεις τώρα ότι τους κανόνες τους έχεις και σε pdf (Στο greek warhammer forum όμως ΟΛΟΙ αγοράζουμε τα βιβλία μας έ??? Very Happy μην μας πάνε και μέσα).+ Ότι κάποια πράγματα δεν τα βρίσκεις από αλλού.

Βλέπεις το μεγαλύτερο όπλο ενός marketer είναι το να κάνει τον κόσμο να διαφημίζει ένα προιόν μόνος του. Με το να κάνεις μεγάλες διοργανώσεις ότι μοντέλα και να έχεις διαφημίζεις θέλοντας η μη το παιχνίδι που παίζεις. Άρα μπορεί εσύ να λες ότι δεν αγοράζω άλλο από Games Workshop αλλά παίζοντας στην ουσία προωθείς το παιχνίδι σε άλλους 5 για παράδειγμα. Προς θεού δεν σου λέω να μην παίζεις σε τουρνουά απλά το λέω για να έχεις υπόψη σου πως ΕΣΥ και κάθε άλλος παίκτης είναι μέρος μιας διαδικασίας που λέγεται Holistic Marketing.

Και να ξεκαθαρίσω κάτι. Εγώ το σταματάω γιατί θέλω να μποικοτάρω την εταιρία. Γιατί με τον τρόπο μου θέλω να πω πως ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια χάνει την ομορφιά του λόγω οικονομικών συμφερόντων. Γι'αυτό και στηρίζω την Battlefront. Σε αντίθεση με πολλούς όμως δεν θα μπω στην διαδικασία του γνωστού ωχαδελφισμού αλλά θα το κάνω ακόμη και μόνος μου. Εγώ μπορεί να φαίνομαι ο κακός της όλης ιστορίας αλλά εκεί που μεγάλωσα εγώ μου έμαθαν στο σχολείο πως ότι δεν μου αρέσει έχω την δύναμη να το αλλάξω, δεν σημαίνει πως θα το καταφέρω κιόλας , αλλά τουλάχιστον προσπαθώ Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xrisomiga
Arch Spammer
Arch Spammer
xrisomiga


Αριθμός μηνυμάτων : 3097
Registration date : 19/03/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 11:12

εεε οκ πεσ μου ΕΝΑ πραγμα που δεν διαφημίζουμε με το να ζουμε.
εδω διαφημιζουμε και πουλαμε και κανοθμε markting στουσ εαυτουσ μασ για να ζησοθμε το να κανουμε διαφημιση στην οποια GW μασ πειραξε?
φορασ ρουχα με μαρκα κανεισ διαφημιση τησ μαρκασ
τρωσ απο πιζζα χατ κανεισ διαφημιση στην πιζζα χατ
οι γυναικεσ δημιουργου μια ατμοσφαιρα limited για να δωσουν αξια/ δημιουργησουν ενδιαφερον/ προο8ησουν στουσ εαυτουσ τουσ
κτλ
κτλ
κτλ

δεν 8α κατσω να πε8ανω κιολασ γτ δεν 8ελω να διαφημιζω μην κανεισ το ενα μην κανεισ το αλλο . Οταν η ΖΩΗ / TA IDANIKA/ ΟΙ ΑΞΙΕΣ μασ ειναι ΛΑΘΟΣ απο τισ βασεισ η GW δεν σου φταιει σε τιποτα επιχειρηση ειναι οπωσ και η forgewolrd που κανει market scimming στουσ CD εκμεταλλευεται το brand name kai to brand loyalty τησ εγω το βρισκω λογικοτατο( οχι σωστο αλλα λογικο ) σαν επιχειριματικη κίνηση.


μαζι σου στην απαραδεκτη πολιτικη τησ εταιαριασ ( οσον αφορα τουσ καταναλωτεσ) να τουσ πιεσουμε ο κα8ενασ με τον τροπο του , εγω με τα μοντελα απο την μαντικ και εσυ απο με το μποικοταρισμα σου αλλα μην περιμενεισ ολοι να νιωσουν ετσι πολυ απλα για επηρεαζονται αλλιωσ απο την εταιρια .

εγω δηλαδη δεν εχω αλλο γαμε που να μου αρεσει και να ειναι φαντασυ ( οχι τανκσ δηλαδη)
εσυ εχεισ για αυτο και εισαι πιο "elastic" οσον αφορα τισ τιμεσ απο εμενα




υ.γ

βεβαια τωρα η avatars of war φτιαχνει το δικο τησ wargame.... αμα ειναι καλο πουλοσ στισ GW Twisted Evil Twisted Evil


Έχει επεξεργασθεί από τον/την xrisomiga στις Τρι 29 Μάης 2012, 11:27, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flames
Arch Spammer
Arch Spammer
Flames


Αριθμός μηνυμάτων : 9034
Ηλικία : 50
Registration date : 28/08/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 11:22

εμένα μ αρέσει η στάση του λέανδρου. τίμια και ξεκάθαρη και θέλει θάρρος αν όντως έχει επενδύσει χρόνια στο χάμερ. αλλά μην πυροβολείτε τον καζντάριαν λολ!
προσωπικά οι στρατοί και η πώρωση που έχω -δυστυχώς- με κάνουν να μην μπορώ να το κάνω.
αν και...δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω.
όμως δεν χρειάζομαι πολλές νέες μινιατούρες για να παίζω οπότε ...αυτοδικαιολογούμαι.
αλλά
μακάρι όλοι οι καταναλωτές να είχαμε την στάση του. αυτά τα καραγκιοζιλίκια των εταιρειών δεν θα πέρναγαν. θα κάνω κ εγώ ένα μίνι μποικοτ απλά κρατώντας το μπάτζετ μου σταθερό για χάμερ. πχ έδινα 200 -300 ευρά το χρόνο ? ε το ίδιο θα μείνει και τώρα. ούτε σεντ παραπάνω. απλά θα ρίξω το ρυθμό βαψίματος. αλλά η άυξηση των τιμών δεν θέλω να τους επιφέρει ούτε ένα ευρώ πάνω, από εμένα τουλάχιστον.

@εμείς, οι καταναλωτές ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ έχουμε όλη τη δύναμη. κανένας άλλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 11:35

Το μεγαλο προβλημα του Φλειμς οφ Γουορ ειναι η στασιμοτητα σε στρατους-παραταξεις, το βαθος σε αρμι λιστ δε φτανει αφου οτι και να παιζεις ειτε βρετανους ειτε γερμανους,σε οποια παραλαγη , μηχανικο , πεζικο κτλ παιζεις πχ παντα την ιδια παραταξη με διαφορετικα Οπλα.
Πχ η ιδια η εταιρεια θα μπορουσε να δημιουργησει Ιαπωνες , ωστε να τονωσει το ενδιαφερον και να εισηγαγει ενα νεο στρατο με νεες παραλαγες.
Δε το κανει , αυτη χανει.

Απο πλευρας ρουλπακ το Φλειμς ειναι καλητερο απο της Γκου Γου , ομως ενω στο ΕΤΣ φανταζυ πανε 500 ατομα στο ετς και φλειμς ελαχιστοι και οταν στην ελλαδα εγινε τουρνουα μαζι και φλειμς και φαντασυ ητανε 5-6 παιδια για φλειμς και 30 για φανταζι , εμενα που μου αρεσει ο κοσμος η βαβουρα ο χαλασμος κυριου θα παω φανταζι
Πλας οτι εχει και 14 στρατους για ολα τα γουστα να διαλεξεις.

Αν γινοτανε τουρνουα φλειμς στην ελλαδα και πηγαινανε 10-15 ατομα , το διαβαζε ο κοσμος , εβλεπε το χαβαλε , σιγουρα την επομενη φορα θα ητανε παραπνω τα ατομα και θα κερδιζε παιχτες.
Δυστηχως αυτο γινετε μονο απο το 40γκει/φαντασυ

Να πω για το Μπλαντ Μποοουλ , επισης παλι πολυ καλο παιχνιδι αλλα παλι με γνωστα προβληματα.

Ειναι λοιπον η διαφημηση , το βαθος και ο αριθμος των ατομων που σχετιζονται με ενα παιχνιδι για να το κανουνε ενδιαφερον.

Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισοτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xrisomiga
Arch Spammer
Arch Spammer
xrisomiga


Αριθμός μηνυμάτων : 3097
Registration date : 19/03/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 11:38

avatars of war λεμε!!!!! oxi flames of war


xD
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leandros
Knight
Knight
leandros


Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα (νομίζω...)
Currently Playing : Κρυφτό
Registration date : 06/10/2009

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 12:39

Η Battlefront κατ'εμέ δεν έχει προωθήσει σωστά το προιόν της.
Και το λέω αυτό καταλήγοντας με την έρευνα που κάνω πάνω στο Social Network Marketing Strategies.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανεβάσει τις πωλήσεις της μέσα από τα κοινωνικά δίκτυα και να τραβήξει νέους παίκτες μιας και δεν ανταγωνίζεται κάποια άλλη εταιρία.

@Χρυσομυγα. Καταλαβαίνω τι λες αλλά θέλω να σου ξεκαθαρίσω πως εγώ το πόστ δεν το άνοιξα για να σε πείσω να το παρατήσεις αλλά για να παρατηρήσεις της αλλαγές στο hobby σου, και μήπως τελικά η εταιρία της οποίας τα προιόντα έχουν τιμηθεί και με μεράκι δουλευτεί από σενα τελικά σε εκμεταλεύεται χείριστα. Το να διαφημίζεις κάτι δεν είναι κακό, είναι κακό μόνο όταν σε "κλέβουνε" και εσύ συνεχίζεις να τους διαφημίζεις.

Παίζω Warhammer 9 χρόνια και όπως και εσείς έχω δώσει πολλά λεφτά σε αυτό. Αλλά όπως στήριξα την εταιρία ανά τα έτη ζητάω και κάτι πίσω στην τελική, ζητάω να μην υπάρχει αισχροκέρδια εις βάρος μου. Αυτός είναι και ο λόγος που θα σταματήσω να αγοράζω, τρελό? ίσως, αλλά το αγαπάω αυτό το παιχνίδι και δεν θέλω κάτι βλάκες να το χαλάσουν.

Cheers!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 12:44

leandros έγραψε:
Η Battlefront κατ'εμέ δεν έχει προωθήσει σωστά το προιόν της.
Και το λέω αυτό καταλήγοντας με την έρευνα που κάνω πάνω στο Social Network Marketing Strategies.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανεβάσει τις πωλήσεις της μέσα από τα κοινωνικά δίκτυα και να τραβήξει νέους παίκτες μιας και δεν ανταγωνίζεται κάποια άλλη εταιρία.

σουτ! Laughing

δεν θελουμε τετοια διαφημιση, να μαζευτουνε μαλ@κισμενα 14χρονα να μας πρηζουν τα ούμπαλα

πηγαίντε παιδιά μου να παίξετε warhammer, nothing to see here study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 29 Μάης 2012, 15:24

Ενα wargame αμα δεν εχει elves η αν δεν ειναι σε steampunk gothic apocaliptic system δεν μου αρεσει . Οποτε flames of war = Ban! Για μενα δεν κανει.....

@ λεανδρε καλα τα λες εγω εσυ το βλεπεις αλλιως το game. Εγω το βλεπω με διαφορετικο ματι. Αυτο που κανεις οπως ειπε και ο flames σωστο ειναι αλλα κατι πορωμενοι σαν και εμας δεν μπορω μονο αν βρω κοσμο για μαλιφαου . Αδυνατο . βεβαια ...

Απλα και του.χρονου θα υπαρχει η ιδια γκρινια οπως ειπες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
galvert
Spamlord
Spamlord
galvert


Αριθμός μηνυμάτων : 1090
Ηλικία : 43
Τόπος : Π. Φαληρο
Currently Playing : wfrp
Registration date : 10/05/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 11 Ιουν 2012, 22:52

Codex Space Marines printed 25 λίρες. Digital, 24.99...

Kόστος χαρτιού 0.01 λίρα; Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Flames
Arch Spammer
Arch Spammer
Flames


Αριθμός μηνυμάτων : 9034
Ηλικία : 50
Registration date : 28/08/2011

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 11 Ιουν 2012, 23:09

ναι ρε χρησιμοποιούν παλιά ελληνικά....χιλιάρικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leandros
Knight
Knight
leandros


Αριθμός μηνυμάτων : 447
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθήνα (νομίζω...)
Currently Playing : Κρυφτό
Registration date : 06/10/2009

New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Price increase 4th of June.   New Price increase 4th of June. - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΔευ 11 Ιουν 2012, 23:11

Όοοοχι εντάξει διαφωνώ με αυτό που λες... Όντως είναι ακριβό αλλά μέσα σε αυτό έχεις editors, salaries, shipment, promoting (advertising, marketers), και τα έξοδα των καταστημάτων τους....

Αυτά τα κόστη προφανώς διαιρούνται σε όλα τα προιόντα τους αλλά όπως και να έχει είναι λεφτά... Ξαναλέω και εγώ πιστεύω πως είναι τραγικό αλλά θεωρώ πως το υπεραπλούστευσες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
New Price increase 4th of June.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» X-wing for sale (New Price)!!!!
» GW MAY 2011 PRICE INCREASE ???
» WTS Deathwing army (Photos) "New Price"
» Hellspawn's half price SALE!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Off Topic :: Off Topic Συζητήσεις-
Μετάβαση σε: