Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
New Dark Eldar... 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
New Dark Eldar... I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
New Dark Eldar... I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
New Dark Eldar... I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
New Dark Eldar... I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
New Dark Eldar... I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 New Dark Eldar...

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
BiG GoBBo
Arch Spammer
Arch Spammer
BiG GoBBo


Αριθμός μηνυμάτων : 3579
Ηλικία : 36
Registration date : 01/09/2008

New Dark Eldar... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: New Dark Eldar...   New Dark Eldar... I_icon_minitimeΔευ 20 Αυγ 2012, 18:26

Καλησπέρα παίδες,
μόλις πήρα τα ακόλουθα:
1 Archon
20 warriors
20 wyches
10 incubi
6 reavers
5 hellions
2 raiders
και θα ήθελα να με βοηθήσετε να κάνω ένα army list με κάποιες προτιμήσεις:
a)θέλω να χω mandrakes
b)θέλω wracks
c)θέω lelith
γενικά θέλω να είναι στρατός με πεζικό elite και όχι με οχήματα, το ξέρω οτι θα μου πείτε πως θα χάνω συνέχεια αλλά δεν με απασχολεί αρκεί η λίστα να έχει ενα plan.
Παρεμπιπτόντως δεν έχω ιδέα απο 40k ούτε τα βασικά δεν γνωρίζω γιαυτό κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




New Dark Eldar... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Dark Eldar...   New Dark Eldar... I_icon_minitimeΤρι 21 Αυγ 2012, 23:43

1500 Pts - Dark Eldar Roster - DE

Total Roster Cost: 1499

HQ: Archon
1 Archon, = (base cost + Venom Blade + Blaster + Webway Portal ) + Ghostplate Armour + Combat Drugs + Shadow Field

HQ: Lelith Hesperax
1 Lelith Hesperax

Elite: Incubi
8 Incubi, =
1 Klaivex = (base cost + Murderous Assault )
1 Raider, pts = (base cost ) + Enhanced Aethersails + Flickerfield

Troops: Kabalite Warriors
19 Kabalite Warriors = (base cost ) + Splinter Cannon x2
1 Sybarite

Troops: Wyches
9 Wyches, = (base cost + Haywire Grenades + Agoniser )
1 Raider, = (base cost ) + Enhanced Aethersails + Flickerfield

Troops: Wyches
9 Wyches, = (base cost + Haywire Grenades ) + Hydra Gauntlets x1
1 Hekatrix = (base cost + Haywire Grenades + Agoniser )

Fast Attack: Reavers
5 Reavers,= (base cost ) + Heat Lance x2
1 Arena Champion

Fast Attack: Hellion
4 Hellion
1 Helliarch

Composition Report:
HQ: 2 (1 - 2)
Elite: 1 (0 - 3)
Troops: 3 (2 - 6)
Fast: 2 (0 - 3)
Heavy: 0 (0 - 3)


Μια ιδέα είναι, 1500 πόντοι, θα σου εξηγήσω το πλάνο αύριο.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την metaller στις Τετ 22 Αυγ 2012, 09:38, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lance-a-lot
Arch Spammer
Arch Spammer
lance-a-lot


Αριθμός μηνυμάτων : 2642
Ηλικία : 39
Registration date : 03/09/2008

New Dark Eldar... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Dark Eldar...   New Dark Eldar... I_icon_minitimeΤετ 22 Αυγ 2012, 09:25

Μα χωρίς οχήματα; Μεγάλους περιορισμούς βάζεις Gobbo.. DE είναι ταχύτητα και ελιγμός, τι να κάνουν οι αυτιάδες σου ποδαράτοι στην άλλη μεριά του τραπεζιού;
Ναι μεν δε σε ενδιαφέρει να χάνεις, αλλά για να χαρείς το στρατό σου πρέπει να μπορείς να πέσεις πάνω στον εχθρό, για να φανεί η μαγεία..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




New Dark Eldar... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Dark Eldar...   New Dark Eldar... I_icon_minitimeΤετ 22 Αυγ 2012, 09:47

Δεν είναι καλή η λίστα που σου πόσταρα, δεν το νομίζω δηλ. Στην 6η έκδοση, το καλύτερο unit των DE είναι το razorwing, flyer, το βαράει ο αντίπαλος στα 6άρια. 1-2 τέτοια νομίζω χρειάζονται. Επίσης δεν σου έβαλα wracks, γιατί χωρίς haemonculus δεν γίνονται troops, και ο ρόλος τους νομίζω είναι να κρατάνε obj.
Στο πλάνο:
Ο Archon με τους incubi στο raider. Πρώτο γύρο πάει μπροστά και ενεργοποιεί το portal. Μετά πάει για assault αν μπορεί. Από το Portal 2ο γύρο βγαίνει η Lelith με 10 wyches και πάνε για assault στον επόμενο γύρο. Επίσης, και οι άλλες 10 wyches με το raider πάνε για assault. Το πρόβλημα είναι ότι με το που θα βγουν οι wwyches στο έδαφος θα θεριστούν από το αντίπαλο shooting. Χρειάζονται haemonculus να τους δίνει το feel no pain.
Ta reavers ή τα κρύβεις, ή σουτάρεις, η κάνεις turboboost, γενικά είναι πολύ χρήσιμα. Τα 5 hellions σουτάρουν και μετά πάνε για assault. Κανείς που ξέρω δεν κατεβάζει μόνο 5 βέβαια, κατεβάζουν τη γνωστή 15άδα και πολλές φορές με το βαρόνο Sathonyx που τους κάνει troops.
Η 20άδα warriors οχυρώνονται στο obj. και βαράνε ότι πλησιάζει. Δεν είναι ανταγωνιστική λίστα, είναι απλά μια ιδέα, όταν παίξεις αρκετά θα δεις τι σου λείπει. Νομίζω razorwings, κι άλλοι warriors, 2-3 haemonculus (για να προστατεύουν λίγο τα troops) και κάποια transports ακόμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BiG GoBBo
Arch Spammer
Arch Spammer
BiG GoBBo


Αριθμός μηνυμάτων : 3579
Ηλικία : 36
Registration date : 01/09/2008

New Dark Eldar... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Dark Eldar...   New Dark Eldar... I_icon_minitimeΤετ 22 Αυγ 2012, 12:34

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια...mandrakes δλδ με τίποτα έ?
Αγορασα κάτι wracks και ενα haemonculus..ελπιζω να τα χώσω κάπου..άρα η επόμενη αγορά να είναι σίγουρα razorwing?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




New Dark Eldar... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Dark Eldar...   New Dark Eldar... I_icon_minitimeΤετ 22 Αυγ 2012, 13:29

ουτε εμενα μου αρεσουν τα transports, αλλα χωρις οχηματα μονο οι τυρανιδες παιζουν (και αυτες εχοθν drop pods πλεον βεβαια Razz)

χωσε πεζικα με καλο firepower Vs infantry και οχηματα με καλο antitank για να χτυπας τα enemy tanks

εγω στα ορκακια για antitank χωνω deffkoptas και ork bommer (lootas δεν εχω ακομα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




New Dark Eldar... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: New Dark Eldar...   New Dark Eldar... I_icon_minitimeΤετ 22 Αυγ 2012, 15:37

O haemonculus είναι πολύ χρήσιμος, μια μονάδα παίρνει feel no pain και αυξάνει τις πιθανότητες επιβίωσης. Οι wracks επίσης γίνονται troops και έχουν feel no pain από τη μάνα τους, οπότε τους παρκάρεις σε ένα obj., αν θες, για να το κρατάνε. Mandrakes δεν παίζει κανένας που ξέρω για να σου πω τι κάνουν, γενικά προτιμώ κάτι που θα σουτάρει κιόλας. Tα razorwings και τα voιdraven είναι flyers. Τα flyers στην αρχή της 6ης που είμαστε μαμούν και δέρνουν. Το razorwing μπορεί να πυροβολήσει με 3-4 όπλα στο BS του, ενώ ο αντίπαλος σε βαράει στα 6άρια αν δεν έχει skyfire. Αυτή τη στιγμή, skyfire έχουν μόνο οι Imperial Guard Hydras. Βέβαια, flyer σε flyer βαράει κανονικά, οπότε με τα razorwings πρέπει να φροντίζεις να χτυπήσεις το αντίπαλο flyer πρώτος, αλλιώς έχεις πρόβλημα. Το Razorwing έχει 2 lances για αντιτανκ, flyer κλπ. και πυραύλους-splinter cannon για αντι ίνφαντρυ.
Στην αρχή της 6ης είδα πολλές λίστες φουλ infantry, αλλά με το μπουστάρισμα που πήρε το disembark από τα drop pods, σου κατεβαίνουν 2 flamers στη μούρη πχ. και κλαις τους πεζικάριους. Το όπλο της 6ης είναι για μένα το flamer, ενώ στην 5η είχαμε το melta. Από την άλλη, τα transports των DE είναι από χαρτί και διαλύονται εύκολα, οπότε είναι δίλημμα. Παίξε μερικές μάχες να μπεις στο κλίμα και θα δεις τι σου ταιριάζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
New Dark Eldar...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Eldar + Dark Eldar vs IG + Blood Angels (photo report)!
» Craftworld Eldar + Dark Eldar = battle brothers
» Eldar - Dark Eldar... Battle Brothers???
» Dark eldar

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer 40K :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: