Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
menoth 1st attempt - Σελίδα 3 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 menoth 1st attempt

Πήγαινε κάτω 
+2
forau
Asarnil the Dragonlord
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 14:16

Ένας πειρατής. Doc killingsworth.
 Δεν έχω τις κάρτες FFS!!!Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω πως κάνει heal σε μοντέλο.d6.
 Μπορεί βέβαια να λέω κ μλκς αλλά αν ισχύει βοηθάει το martyrdom.
 αλήθεια παίζει καλά με solos? Δεν είχα ιδέα. Δεν το διάβασα πουθενά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 14:26

Πες μου απλά που και πώς θα κρύψεις την μεγάλη της βάση μόνο με solos ... είμαι πολύ περίεργος να μάθω με 7000 Lanes ανοιχτά πώς θα την παλέψει η κακομοίρα ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forau
Hero
Hero
forau


Αριθμός μηνυμάτων : 895
Τόπος : Π. Φάληρο
Currently Playing : Hordes - Circle of Orboros
Registration date : 26/01/2013

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 14:34

Έιπα και εγώ πώς ήταν δυνατόν να μην είχα προσέξει διπλό healing effect.

Λοιπόν ο Willy ο μαύρος θερμαστής από το Τζιμπουτί (Papakonstantinou, Kavadias Cover) healarei friendly FACTION models.

Η πουτ.. εεε η Harbinger είναι μεν friendly (καλά κλάιν λέμε) αλλά δεν είναι faction.
Άρα μόνο ο φάντης τη healarei.

Από κει και πέρα σκέψου το λίγο. Με το Martyrdom κρατάς ζωντανά τα μοντέλα που θες για το γύρο που τα θες. Άρα τα solos δίνουν πόνο. Σκέψου επίσης errants + ua με Carvolo που δεν πεθαίνει και self sacrifice και crusaders call στον γύρο σου...ΚΑ ΡΑ ΤΕ !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 14:47

Μα από εκεί ξεκίνησε η σκέψη μου. Να έχω το solo που θέλω ζωντανό για ένα γύρο. Είτε παλαδινοι είτε βιλμον είτε γκραβους με soul tokens. Eδω σκεφτόμουν ακόμα και τους καρατεκα να πηγαίνουν μπροστά.
 Σπύρο
Ναι μεν η βάση είναι πρόβλημα αλλά μπορΩ να κάνω νωρίς pop το feat για να προωθήσω τα solos. Harbinger είναι δεν σκέφτομαι να πάω κ πολύ μπροστά με εκείνη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 15:15

καλά οκ δεν την έχω αντιμετωπίσει αλλά ξέρω ότι ψοφάει για πλάκα από μακριά . δεν σου επιτρέπει vassal η λίστα ; γιατί όχι το δικό της που πάει και βόλτα παιδιά ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forau
Hero
Hero
forau


Αριθμός μηνυμάτων : 895
Τόπος : Π. Φάληρο
Currently Playing : Hordes - Circle of Orboros
Registration date : 26/01/2013

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 15:16

Control area = 20"
Martyrdom = 10"

Δεν ξέρω πόσο πίσω θες να κάτσεις.
Anyway είναι καταπληκτικό το πουτανάκι αλλά θέλει playtest.

Επίσης τώρα ο Σπύρος μιλάει με όλο το στρατό να shootarei, εεε δεν είναι όλοι έτσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 15:26

γιατι ένα κολοσσός δεν την ρίχνει θα ντραπεί ; με τι θα το κόψει ; με τα solos ή τους ;errants ? . έχω άπειρα παραδείγματα από τα λίγα που ξέρω μέχρι στιγμής , μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δεν είναι καθόλου δύσκολο να την shootareis μέχρι θανάτου .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forau
Hero
Hero
forau


Αριθμός μηνυμάτων : 895
Τόπος : Π. Φάληρο
Currently Playing : Hordes - Circle of Orboros
Registration date : 26/01/2013

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 15:28

Δεν την έχω παίξει, ας τη δούμε στο τραπέζι.

Λοιπόν Σπύρε σήμερα θα σου δείξω κάτι που θα πάθεις ατύχημα.

Το αγόρασα χθες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 15:28

Αν έχω κάτι με arch node θα βοηθούσε?
Άσε μας ρε Σπύρο που ματώνει το..... Για να γλιτώσουμε από το καυτό μολύβι.
βάλε λόγχες κ έλα να τις παίξουμε σαπιε cygnarite!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 15:31

και όσοι στρατοί δεν shootaroun έχουν και 8αγουντα παιδιά να φτάσουν η heavy beast / jack lists . Τεσπά πολύ θεωρητικό ι agree στο τραπέζι και πάντα με 2η λίστα για επιλογή .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 15:34

Asarnil the Dragonlord έγραψε:
Αν έχω κάτι με arch node θα βοηθούσε?
Άσε μας ρε Σπύρο που ματώνει το..... Για να γλιτώσουμε από το καυτό μολύβι.
βάλε λόγχες κ έλα να τις παίξουμε σαπιε cygnarite!!!


Οι cygnar κάνουν πολύ καλά 1 πράγμα σκοτώνουν παιδιά . όταν είναι high arm o άλλος με 700 κουτιά στις ζώνες πρέπει να στύψεις το μυαλό σου για να δεις τι θα κάνεις . δεν είμαστε retribution εμείς να βαράμε από το σπίτι μας και να κάνουμε ignore τα πάντα (σχεδόν) . όποιος πει ότι είναι easy mode οι cygnar , τον προκαλώ να παίξει Razz 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forau
Hero
Hero
forau


Αριθμός μηνυμάτων : 895
Τόπος : Π. Φάληρο
Currently Playing : Hordes - Circle of Orboros
Registration date : 26/01/2013

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 16:05

Ντάξει τώρα μιλάμε για μεγάλη συζήτηση.
Άμα κλαίγεσαι για τα προβλήματα των Cygnar άστο γάματο.

Τέσπα ο άνθρωπας θέλει να φτιάξει μια λίστα για να αρχίσει να νιώθει το game.
Εγώ δεν έχω παίξει το κοριτσάκι, κανείς άλλος επίσης δεν το έχει κάνει, οπότε μάλλον θα μάθει μόνος του.

Τώρα για το shooting και τα collosals... όλα αυτά είναι τελείως θεωρητικά γιατί αν δεν θέλω να τη shootareis δεν θα τη shootareis και ποτέ με τον κολλοσό.

Από κει και πέρα, να μιλάμε για το πρόβλημα που έχει ο Menoth με τα 8wounda είναι πέρα από τα όρια του φανταστικού. Φέρε ΟΠΟΙΟ 8 wound unit θες να στο ρίξω σε 2 γύρους το πολύ (και μιλάω για sheild wallers με feat Xerxis και τα ρέστα γιατί τα απλά πέφτουν για το γέλιο).

Για τα beast άντε και το καταλαβαίνω αλλά για τα jacks πες μου ποιο faction έχει καλύτερα jacks από τους Menoth. Δεν παίζουν τα προβλήματα που λες στους έμπειρους παίκτες απλά είναι καινούριος και δεν θα μπορεί να την κρύψει γιατί δεν ξέρει πόσο threat έχει ο αντίπαλος και τι shootarei καλά και τι όχι.

Αλλιώς θα ήθελα πολύ να δω να πέφτει σε ένα γύρο καμπαριστή (γιατί με το spell list που έχει δεν θα έχεις άλλον) με 24 armor. Και για να σε προλάβω ΔΕΝ βγάζω έξω τα retri για τον απλό λόγο πώς θα σκοτώσει τα πάντα είτε στο feat είτε στον επόμενο γύρο. Για να σε προλάβω και πάλι, στα παπάρια μου το armor piercine όταν από τα 24 armor που θα έχει τα 10 είναι pure focus, και όχι επειδή είναι Menoth και έχει όλο το meta που υπάρχει ΔΕΝ θα καταφέρεις ποτέ να βγάλεις τα focus με την Eyriss.

ΔΕΝ είναι τόσο εύκολο να την σκοτώσεις. Αν είχε τόσο μεγάλο θέμα δεν θα την έπαιρναν όλοι στα tourneys και δεν θα νίκαγαν σημαντικά events με αυτή, και ξέρεις πόσο μίσος της έχω.

Για να καταλάβεις για 2 μήνες έπαιζε σκληρά μια λίστα που είχε μέσα μόνο το Avatar, ένα Devout, choir και vassals και όλοι η άλλη λίστα ήταν πειρατές με 4+ tough ΚΑΙ martyrdom στο unit με τον Attendant. Πήρε 1 major tourney στη Γερμανία και την GenCon και μετά άρχισαν όλοι να μετάρουν το tough.

Γενικά πρέπει να δεις και το meta του χώρου που παίζεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 21:37

ότι έλεγα για την haley που όλοι μου λέγατε το ανάποδο και τελικά μάλλον εγώ είχα δίκιο (στο πόσο εύκολη είναι να την παίξει ένας καινούργιος παίχτης και σταματώ εκεί ) νομίζω ότι το ίδιο ισχύει και για την habringer. Δεν είπα ούτε ότι δεν είναι καλή , ούτε ότι έχει πρόβλημα ντε καλά , απλά επειδή δεν την ξέρω ούτε εγώ αλλά ξέρω τι σημαίνει να έχεις controla caster που υποφέρει στο shooting και μάλιστα έχει μεγάλη βάση , είπα ότι δεν θα αισθανόμουν "άνετα" να την παίξω πρώτη . όπως εάν ξεκίναγα τώρα το παιχνίδι σαν cygnar θα έπαιζα αποκλειστικά caine 1 kai 2 και siege .

Δεν ξέρω που διαφωνείς με το ότι οι cygnar πονάνε στο high arm και στο tarpiting (pure blue όμως ε ; ) και γιατί το εκλαμβάνεις ως παράπονο ενώ είναι η αλήθεια .

Ο κάθε στρατός έχει θέματα ε οι cygnar έχουν εκεί και οι επιλογές γράφουν Mercs mercs και πάλι mercs .

That's all boy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forau
Hero
Hero
forau


Αριθμός μηνυμάτων : 895
Τόπος : Π. Φάληρο
Currently Playing : Hordes - Circle of Orboros
Registration date : 26/01/2013

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 22:57

Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο.

Η μόνη διαφωνία είναι πώς κατάλαβα ότι έχεις παράπονο από τους Cygnar. Δεν νομίζω πώς υφίσταται κάτι τέτοιο. Ρώτα και εμάς που σε τρώμε στη μάπα με τα γαμωfeat και τα κωλοspell lists που έχεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 23:26

όχι κανένα παράπονο οι cygnar είναι και γαμώ τα παιδιά και αγαπάμε μπλέ (και οι boomies μπλέ είναι ) παιδιά Smile .

Αλλά όπως όλοι οι στρατοί έχουν και αυτοί αδυναμίες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 23:36

πάντως για να κάνεις ζημιά με την haley στο feat ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ πώς δουλεύει το order of activation του αντιπάλου στρατού γιατί ως γνωστόν παίζεις τον γύρο του αντιπάλου συνεπώς θέλει υπομονή και να μάθεις τις λίστες που παίζουν αλλιώς το feat της είναι χειρότερο από της edenny . Εκεί μάλλον έχει πόντο η ψιλή μιας και είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που κάνει . Το πότε θα το κάνεις βέβαια θέλει σκέψη .

Εγώ πάντως θέλω να την δω στο τραπέζι την habringer .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forau
Hero
Hero
forau


Αριθμός μηνυμάτων : 895
Τόπος : Π. Φάληρο
Currently Playing : Hordes - Circle of Orboros
Registration date : 26/01/2013

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 23:47

Εγώ πάλι θέλω να τη δω στα τέσσερα και να τη σπρώχνει ο Kromac... στο bestial form.

Έχει και jump 5" μην ξεχνιόμαστε και 13" 8===D threat και 16 attacks.

Κομμάτια θα την κάνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤρι 17 Δεκ 2013, 23:49

Wish list ... get in line φίλος είναι πολλοί οι Haters ! δεν σας προλαβαίνω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 09:25

Λοιποοοοόν

Πρώτη μάχη χθες με harbinger...
 δοκίμασα μια λίστα 50 πόντων με λίγες μονάδες και αρκετά solos. Φυσικά κ δεν ήταν ότι καλύτερο μπορεί κάποιος να κατεβάσει αλλά είδα κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια. Θα τα σχολιάζω δίπλα στις μονάδες.

 Harbinger
 guardian
 Choir min ( δεν βοήθησαν καθόλου)
 Exemplar errants max & UA
 2*5 Knights exemplar
 3 Exemplar vengers
gravus
Vilmon
paladin
vassal of menoth ( τα ίδια με τους choir).
Eyriss mage hunter
 De Wolfe Arcane alchemist

Σκέφτομαι να βγάλω μια από τις δύΟ μονάδες που δεν βοήθησαν κ να προσθέσω μια Anastasia di Bray. Έχει ενδιαφέροντα..."προσόντα" :Ρ
 Στο θέμα τακτικής τώρα 
με το early pop του feat κερδίζεις πολλα από το πώς ακινητοποιεις τον άλλον. Μαζί με το crusaders call γίνεσαι τρομερά απειλητικός. Από εκεί κ πέρα οι errants με το self sacrifice απλά εμφανίζουν lanes απο το καπέλο που γεννάει κουνέλια κ  το martyrdom είναι απλά ενοχλητικό όσο δεν πάει. Η harbinger μου θύμισε σε στυλ παιχνιδιού ειδικά αν αποκτήσεις ένα μικρο προβάδισμα στην αρχή, κάτι σαν το necropotence deck του magic. Τα merc solos εχουν συνεργικα abilities όχι μεταξύ τους αλλά με το advance του στρατού.  Τώρα για τους vengers: Που κολλάνε? Τους έβαλα για cover, αλλά με το crusaders call δουλεύουν κ σαν μονάδα που εκμεταλλεύεται τα lanes των errants. Οι οποίοι κάνουν boost τον gravus. O όποιος γίνεται τερατακι. 
 Πάνω κάτω αυτά είδα με μια πρώτη ματιά μετά τη μάχη. Πολλη καλή καστερ. Αλλά προσοχή γιατί αν σπάσει κάποιο flank πριν κολλήσεις τον αντίπαλό σου...
run harbi run!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 10:48

τα choir και το vassal θα βοηθούσαν εάν είχες jacks . εάν δεν έχεις τι να τα κάνεις βρέ ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 10:59

forau έγραψε:
Εγώ πάλι θέλω να τη δω στα τέσσερα και να τη σπρώχνει ο Kromac... στο bestial form.

Έχει και jump 5" μην ξεχνιόμαστε και 13" 8===D threat και 16 attacks.

Κομμάτια θα την κάνει.


σε μια campariστή ehaley (που θα είναι )της κλάνει τα @@ με πίεση (darlok speaking) ούτε καν ..... βάλτα κάτω και δες πόσες boost attacks Θέλεις 



Ματ 8 def 16 θέλεις boosted ψάχνεις 8άρια . P&S 14 -> arm 25 ότι δεις -11 δηλαδή στην boosted 1 dmg και είναι ΗΔΗ λίγο πάνω από το Μ.Ο . 

συνεπώς charge -> boosted -> boosted 1-2 dmg (1 fury) 
αγοραστή -> boosted -> boosted 1-2 dmg (3 fury) 
το ίδιο (3 fury) 
feat 
το ίδιο ( 3 fury) 
το ίδιο (3 fury) 
1 fury για να το κοιτάς . 

Μ.Ο 7-8 dmg έχει 15 κουτιά το κορίτσι μου . Μάλλον πάει κλαμένος στην γωνία του ο kromac σε idle (γλύφει τα @@ρακια του κλαίει και φωνάζει κάνα άντρα για να κάνει την δουλειά βλέπε ghetorix). 

άσε μας με το γατάκι πρωί πρωί ....




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
moric
Champion
Champion



Αριθμός μηνυμάτων : 136
Ηλικία : 44
Currently Playing : 4th Company Blood Angels/Protectorate of Menoth
Registration date : 19/06/2012

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 12:45

έτσι έτσι παλιοκαμπέρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 13:09

Εσύ νόμιζα ότι ήσουν με τους warmachiνάδες !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
forau
Hero
Hero
forau


Αριθμός μηνυμάτων : 895
Τόπος : Π. Φάληρο
Currently Playing : Hordes - Circle of Orboros
Registration date : 26/01/2013

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 17:09

Eddie το παιχνίδι λέγεται warmachine για κάποιο λόγο...

Μάλλον γιατί ΠΡΕΠΕΙ να έχεις μέσα ΚΑΙ warmachines...

Καλή φάση το martyrdom αλλά εσύ στήνεις όλη τη λίστα για να μην πεθαίνουν τα παιδάκια.
Ε χεστήκαμε ας πεθάνουν και μερικά.
Δεν έχεις heavy hitters.
Δεν έχεις τρόπο να εκμεταλλευτείς το feat. Κοινώς δεν έχεις Avatar.
Δεν έχεις κάτι για να γλυτώσεις την μία σπαστική shootia στη Harbinger (i.e. Devout light jack)

Από την άλλη ήδη άρχισες να βλέπεις μερικά πράγματα όπως:
crusaders call + errants = win win
errants + martyrdom = win win
οι vengers ήταν κάτι που δεν είχα σκεφτεί αλλά καλή φάση

Τέσπα με ποιον έπαιξες? Τι στρατό? Τι caster?

Και πήγες κατευθείαν 50.???
Αν ναι... challenge.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

menoth 1st attempt - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: menoth 1st attempt   menoth 1st attempt - Σελίδα 3 I_icon_minitimeΤετ 18 Δεκ 2013, 17:28

Ρε παλιοτραμπούκε κάνεις challenge επειδή παίζει την κοριτσάρα Νο2 ; Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
menoth 1st attempt
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Starting attempt
» First Empire Attempt
» O&G 8th Ed. - attempt 1.4 at 2000p/noSC
» Daemons - 1850pts - first attempt
» Menoth 50 pts?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warmachine - Hordes :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: