Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά

Πήγαινε κάτω 
+9
talazorn
Laskoulas
Hunter
ToPaxyGourouni
Asarnil the Dragonlord
reaper84
kiour_gr
Happy_doctor
admin
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
admin
Arch Spammer
Arch Spammer



Αριθμός μηνυμάτων : 3165
Registration date : 27/08/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 14 Φεβ 2009, 20:19

Ok Εddie, ξεκίνα την προσπάθεια σου να φτιάξεις ομοσπονδία και πήγαινε να οργανώσεις την άναρχη κουμούνα και ό,τι θες μετά χαράς να βοηθήσουμε. Δες λίγο και τις απαιτήσεις που χρειάζεται για καταστατικά και πάει λέγοντας όμως ναι?

Στο ενδιάμεσο, οι προσπάθειες και οι συζητήσεις μέσω φόρουμ για μια γενικότερη συνεννόηση μεταξύ των κοινοτήτων warhammer στην Ελλάδα δεν νομίζω να φταίει ε? Γιατί στο κάτω κάτω, καλά είναι να παίζουμε κάθε εβδομάδα σε ένα τουρνουά 20-24 ατόμων, αλλά όπως και να το κάνεις το εκάστοτε μαγαζί δεν έχει τον φυσικό χώρο να κάνει κάτι καλύτερο παρά μόνο 1-2 φορές το χρόνο σε ένα fair. Οπότε τί νόημα έχει το ranking του Χ μαγαζιού για εμένα? Αν λοιπόν σου αρκεί το να παίζεις σε ένα τουρνουά με 20-24 άτομα και να βγαίνεις ο καλύτερος, όλα καλά. Εγω θα προτιμούσα όμως να εχω σαν παίκτης μια συνενόηση και μια επικοινωνία και με άλλα τουρνουά και κοινότητες παικτών. Και ίσως έτσι να κατορθώσουμε να συνενοηθούμε και για ένα ανεξάρτητο μεγάλο τουρνουά, όπως είναι το αυτονόητο στο εξωτερικό.

Τέλος, μην το λες ότι μόνο οι παίκτες που έχουν παίξει στις ελληνικές συμμετοχές είναι οι καλύτεροι. Βεβαίως είστε πολύ καλοί και έμπειροι παίκτες με τα δικά μου κριτήρια. Όμως, μπορώ να σου πω 2-3 ονόματα που είναι εξίσου καλά αν όχι καλύτερα από μέλη της ελληνικής ομάδας πάλι με τα δικά μου κριτήρια. Γενικά μην την πηγαίνεις την συζήτηση στο ποια είναι η ελίτ. Το θέμα είναι το κατά πόσο μπορούμε να συνεννοηθούμε σαν παίκτες από διαφορετικές περιοχές για κάτι κοινό, πέρα απο το ranking του Χ μαγαζιού ή το ELO...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 14 Φεβ 2009, 20:23

πες τα ονοματα δημοσια,δεν νομιζω να ντρεπεσαι....Και προτεινε τα και στον καπταιν αν θες καλυτερα.
Edit
Kαι επειδη, αλλα γραφουμε και αλλα εννουμε...
Κανενας δεν εμποδιζει την κοινοτητα των Ελληνων παικτων να κανει ενα μεγαλο τουρνουα. Αρκει να βγει στα forum η ειδηση και να κανονιστει .
Αλλα παλι, περισσοτεροι απο 40-45 ατομα αποκλειεται να μπορουν να διαθεσουν, ενα διημερο.
Και τοτε, καποιοι θα πρεπει να τρεξουν να διοργανωσουν το τουρνουα. Να βρουν τους χωρους, τα τραπεζια, τα σκηνικα...
Να βαλουν το χερι τους στην τσεπη.
Αλλα εν τουτοις θα εχουμε ενα ενιαιο ranking...Και ολα θα ειναι καλυτερα...
Αν θελουμε να δωσουμε κυρος στο hobby μας χρειαζεται να δουλεψουμε ομαδικα, ανα club, με στοχο την ομοσπονδια.
Και εκει θα φανει ποιος νοιαζεται πραγματικα για το WHFB.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 14 Φεβ 2009, 21:25

Eimai tis gomeis oti o Enti kai o Elxion einai to idio nomisma me 2 opsis Smile
exete kai oi dikio se arketa simia...
Nomizo oti ena eniaio sistima bathmologisis , opoio - oso - kai oti diskolo einai me endiaferei kai tononi to endiaferon mou gia to paixnidi... alloste an den ipirxane auta ta ello de tha kserame gia ti sarapova kai ti venus,slourp(gia ti sarapova pai Razz ) h gia alla No1-2-3-101.Eimai uper se opiodipote sistima.
Apo tin alli o Endi den exei adiko , de ksero an einai outopiko i anefikto i apla na mi mas tairiazei sa racial xaraktiristiko , alla einai ligo diskolo na katsoune pano apo 2-3 atoma na broune mia koini grami kai na sizitisoune se logika plaisia, idiaitera otan auta ta atoma einai katastimatarxes oi apla proothites tou paixnidiou (panta iparxei to thema tou Kerdous kai tou poiou to skeftike protos)...Sinithos stin Ellada de prospathoume na ftasoume ton proto ginomenoi (nea leksi Razz ) kaloiteri emeis para , prospathoume na kanoume ton kalitero ligotero kalitero Razz
Tora oso afora ti simperifora kai genika to epipedo ton fluff tournoua ktl
Mmmm blakies ....?
An opoisdipote paei esto kai mia fora Agglia (i mitera tou game) as paiksei me agglous i kai me atoma allis enthikotitas kai as mou pei leksis , agapi , sintrofikotita , fluff (kai alla ginekia @@ Razz )ktl ktl.
Ta tournoua de ta diepei bebaia enas ipermetros antagonismos alla einai sigoura antagonistika , me antidrasis kabgades diafonies, gia auto alloste iparxoune kai diaitites...
Opoioi lene auta einai pithanon atoma pou den exoune kamia tixi i einai adinamoi sto hobby sa taktiki pano sto table(den einai kako) h apo atoma pou idi paizoune se ena xoro (koinotita) apomonomenoi kai exoune mathi na nikane me ton "diko" tous tropo (katharo , de thelo na psovalo kanena) kai erxonte se epafi me mia nea koinotita stin opoia xanoune to wining spirit pou exoune... kai antidrane etsi (de ksero an genika egine katanoith h paragrafos:P)... Genika otan den nikame i otan xanoume sinexia kai asxima de fteei to antagonistiko perivalon i i kakia tou antipalou isos fteme k emeis pou exoume kalomathi kai exoume mathi na ipotimoume panta tous antipalous mas (kanis de mas nikaei kathara , kai emeis xanoume mono apo tixi kai nikame panta apo ikanotita)...
Ego paizo panta analoga pos me antimetopizi o antipalos, exo ti timi (esto kai an prokite gia ena aplo game) na exo paiksi me tous kaliterous gamers tis elladas kai europis meso ETC h kai GT exo paiksi euxarista game , kai disaresta , omos de brika dikaiologies gia kamia ita mou i gia otidipote apotelesma efera , tin kakia tin antagonsitikotita to asximo perivalon pou antimetopisa, giati Diaole einai tournoua an thelo filiki maxi an thelo fluff an thelo na balo oti tha me kani na gelaso oti tha me kani na fxaristitho tha paikso tis filikes maxoules mou tha pao spiti tou manoli i tou giorgou i kato sto magazi kai tha gelasoume (afou me kerasoune souvlakia !!!! ) an o antipalos mou ferthei sti maxi kirios tha eimai k ego an o antipalos mou einai skliros (me tin enoia pou kseroune oi pathontes , px Belluti , Max,Braouzi) the eimai kai ego ... Oxi se epipedo klepsias alla se epipedo oti de tha afiso tipota na pesei kato , i paramikri intsa to paramikro epeireazei tin ekseliksi tou game (afou den iparxei pc na kini kai na blepoume amesos ti kai ti de ginete , opos sta strategy) tha tou fertho to idio...
Etsi einai kai gia auto legete tournoua ... kai gia auto exei 1h thesi 2h thesi 3 thesi gia na mi to pernoume se xavale , an itane gia xavale tha dinane se olous mia anamnistiki tampleta , kkthnxbb tha legane...Sinepos einai to ligotero astio auto peri simperiforas se tournoua , an de as aresei enas paixtis mi paizete mazi tou , an sas klevei fonakste to diaititi an sas spaei ta neura spaste tou ta k eseis Smile



To warhammer einai toso spanio game giati kathe maxi einai diaforetiki einai ena game pou kamia epomeni maxi den einai idia , kathe trapezi kathe tournouna kathe paixtis einai kati toso ksexoristo - kati toso monadiko (kamia sxesi me ta epanalmvanomena epitrapezia)...


Na ipenthimiso oti den ithela kai oute itane stis prothesis mou na prosvalo kapoion tha milaga epi prosopikou...
Isos na ksefiga ligo apo to thema alla ok mou to sixorite nomizo Razz
Apla thelo na kautiriaso mia antilipsi (osoi nikane den einai akarda apsixa plasmata , mixanes xoris sinaisthimata Razz lol lol )...

Laskoulas o Farao ... farao Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 14 Φεβ 2009, 23:39

Νομίζω ότι έχετε πάρει το warhammer πολύ στα σοβαρά... είναι ένα φοβερό παιχνίδι και χόμπι αλλά δεν υπάρχει θέμα ελίτ παίχτη warhammer ούτε χρειάζονται πανελλήνιοι οργανισμοί ή κάτι τέτοιο. Ένα παιχνίδι είναι για το χαβαλέ. Παίζεις για να κερδίσεις αλλά κυρίως παίζεις για να διασκεδάσεις. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ. Βεβαίως και είναι θεμιτό και σωστό να φτιάχνεις ανταγωνιστικές λίστες και να παίζεις ανταγωνιστικά σε τουρνουά κτλ (και μπράβο σε όποιον το καταφέρνει) όπως είναι και θεμιτό να παίζεις με fluff λίστες για να χαίρεσαι το στρατό σου.
Το θέμα πάντως κατά τη γνώμη μου δεν είναι να διακριθεί κάποιος παίζοντας το παιχνίδι, το θέμα είναι να υπάρχει μία μεγάλη ομάδα ανθρώπων που να είναι μέσα στο χόμπι. Και ένας σύλλογος του τύπου που συζητάμε δεν ξέρω αν θα βοηθούσε σε αυτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Achaian
Spamlord
Spamlord
Achaian


Αριθμός μηνυμάτων : 1824
Registration date : 12/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 14 Φεβ 2009, 23:57

Laskoulas έγραψε:

To warhammer einai toso spanio game giati kathe maxi einai diaforetiki einai ena game pou kamia epomeni maxi den einai idia , kathe trapezi kathe tournouna kathe paixtis einai kati toso ksexoristo - kati toso monadiko (kamia sxesi me ta epanalmvanomena epitrapezia)...

Θα συμφωνησω με το καταλήκτικο συμπερασμα του ερυθρολευκου Stegadon απο πανω!
Το warhammer ξεκινησε σαν χομπι και σιγα σιγα πηρε χαρακτηριστικα αθληματος. Οποτε ενστερνιζοντας το πνευμα του μεγαλου ποστ του ακομα πιο μεγαλου Φαραω Laughing ,
θα ηθελα να πω οτι και Νικος και ο Εντι εκφραζουν με τον πλεον χαρακτηριστικο τροπο ολες τις πτυχες του Warhammer! Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 00:24

Λοιπον, Talazorn...
Θα βοηθουσε.
Ξερρεις γιατι?
Γιατι , ετσιι θα υπηρχε μια κοινη γνωμη για πολλα πραγματα.Για το ranking,για τα μεγαλα τουρνουα, για χορηγειες σε παικτες που εκπροσωπουν την χωρα,για επιδειξεις μαχων.Υπο εναν ενιαιο κοινο φορεα.
Και ετσι δεν θα υπηρχαν γκρινιες απο κανεναν. Και ουτε καποιοι ανθρωποι θα επρεπε να ριχνουν τα μουτρα τους, πηγαινοντας να ζητησουν κατι απο μαγαζια,για το καλο της κοινοτητας, για την διασκεδαση της κοινοτητας , για την εξαπλωση της κοινοτητας κλπ.
Αλλα για να δουλεψουν τα πραγματα σωστα, χρειαζεται μια συγκεκριμενη σειρα, ενα μοντελο,μια "εξισωση"..
Και αυτο μπορει να το προσφερει μια Ομοσπονδια/Επισημος Φορεας εστω. Και απο εκει να μπουν οι βασεις για το καλυτερο. Αλλιως, καποιοι θα σφετεριστουν τις ιδεες καποιων αλλων, θα δημιουργηθει συγκρουση μεταξυ των κοινοτητων και παλι απο την αρχη...
Ειναι παιχνιδι και ειναι χομπυ.Ναι,Ολα τα παιχνιδια ετσι ξεκινησαν.
Εσεις εχετε την εντυπωση, πως οταν επινοηθηκε το ποδοσφαιρο, φανταζοταν κανενας την εμπορευματοποιηση του στο μελλον?
Οχι βεβαια.
Αλλα ακομα και αν ειναι επιτραπεζιο παιχνιδι, ξαναρωταω:
Υπαρχει κανενας που κατεβαινει να παιξει με σκοπο να χασει?
Αυτα τα,κατεβαινω να διασκεδασω κλπ, ακουγονται ωραια.
Γι αυτο και εγω,που ειμαι πολυ ανταγωνιστικος σαν παικτης και το παραδεχομαι (αν και τελευταια το εχω περιορισει...) περιμενω ολους τους υποστηρικτες του fluff που κατεβαινουν σε τουρνουα, απο εδω και στο εξης, να μου δινουν πριν τον αγωνα τη νικη, με ενα 12-8 και μετα να παιζουμε μια μαχη για να διασκεδασουμε...
Σας παρακαλω...ας μην κοροιδευομαστε.
Θες να παιξουμε για πλακα και γελιο?
Ελα μεσα στην βδομαδα και τρωμε μετα και τα Λεχματζουν μας.
Ειμαστε σε τουρνουα?
Παιζουμε για τη νικη.Αλλιως γιατι κατεβαινουμε?Αλλιως γιατι σκεφτομαστε να κανουμε ενα fluff charge για το χαβαλε με 30 Goblin σε ενα Steam Tank? Ή με 5 Dark Riders σε ενα Stegadon? Γιατι ειναι λιγοτερο διασκεδαστικο?Ισα ισα! Αυτο εχει γελιο.Να πανε τα σαπιοGoblinακια να την πεσουν σε ιπποτες Χαους.Ετσι δημιουργειται το fluff σε μια μαχη.
Ολα τα αλλα μοιαζουν υποκριτικα σε μενα τουλαχιστον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
talazorn
Spamlord
Spamlord
talazorn


Αριθμός μηνυμάτων : 1653
Ηλικία : 34
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : warhammer fantasy
Registration date : 06/10/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 00:34

Παράθεση :
Υπαρχει κανενας που κατεβαινει να παιξει με σκοπο να χασει?
Αυτα τα,κατεβαινω να διασκεδασω κλπ, ακουγονται ωραια.
Γι αυτο και εγω,που ειμαι πολυ ανταγωνιστικος σαν παικτης και το παραδεχομαι (αν και τελευταια το εχω περιορισει...) περιμενω ολους τους υποστηρικτες του fluff που κατεβαινουν σε τουρνουα, απο εδω και στο εξης, να μου δινουν πριν τον αγωνα τη νικη, με ενα 12-8 και μετα να παιζουμε μια μαχη για να διασκεδασουμε...
Σας παρακαλω...ας μην κοροιδευομαστε.
Θες να παιξουμε για πλακα και γελιο?
Ελα μεσα στην βδομαδα και τρωμε μετα και τα Λεχματζουν μας.
Ειμαστε σε τουρνουα?
Παιζουμε για τη νικη.Αλλιως γιατι κατεβαινουμε?Αλλιως γιατι σκεφτομαστε να κανουμε ενα fluff charge για το χαβαλε με 30 Goblin σε ενα Steam Tank? Ή με 5 Dark Riders σε ενα Stegadon? Γιατι ειναι λιγοτερο διασκεδαστικο?Ισα ισα! Αυτο εχει γελιο.Να πανε τα σαπιοGoblinακια να την πεσουν σε ιπποτες Χαους.Ετσι δημιουργειται το fluff σε μια μαχη.
Ολα τα αλλα μοιαζουν υποκριτικα σε μενα τουλαχιστον.

Όχι εγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες (αν και το fluff δεν είναι αυτό που περιγράφεις). Απλά το θέμα είναι ότι όταν ένα παιχνίδι επισημοποιείται υπερβολικά χάνει τη μαγεία του... δεν έχει πλάκα πλέον. Μετά είναι σαν επάγγελμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 00:35

Αν θέλουμε να κάνουμε κάτι όλοι μαζί τότε πρέπει τουλάχιστον να συμφωνήσουμε σε κάποια βασικά πράγματα...

Το καλό και το κακό είναι υποκειμενικά σε όλες τους τις εκφάνσεις, άρα και στην ποιότητα των παιχτών. Κατ'επέκταση δεν έχει νόημα να δημιουργήσουμε ένα σύστημα βαθμολόγησης, αν δεν ξέρουμε πρώτα:
α) ΤΙ μετράμε?
β) ΓΙΑΤΙ το μετράμε?

Οι απαντήσεις στις πιο πάνω ερωτήσεις μπορεί να φαίνονται απλές αλλά δεν είναι αν το σκεφτούμε λίγο πιο βαθιά. Ας αρχίσουμε με το πρώτο ερώτημα που είναι το "απλό". Μετράμε την ποιότητα των παικτών warhammer στην Ελλάδα, σωστά?

ΛΑΘΟΣ κύριοι... Μετράμε (ή καλύτερα προσπαθούμε να μετρήσουμε) την ποιότητα μόνο αυτών που δέχονται να συμμετάσχουν στην μέτρηση!! Αν κάποιος δεν συμμετάσχει στην διαδικασία της βαθμολόγησης για οποιονδήποτε λόγο, είτε απόστασης, είτε επειδή βαριέται είτε επειδή δεν του αρέσει η φάτσα μου αυτομάτως θεωρείται ανύπαρκτος και ως εκ τούτου κατά το κοινώς λεγόμενον... "νούλα", "μεδέν", "μυρωδιάς" και ότι άλλο όμορφο μπορείτε να σκεφτείτε για να εμπλουτίσουμε το λεξιλόγιό μας.

Δεν θέλω καν να μπω στην διαδικασία να σκεφτώ τι θα γίνει αν κάποιος αποφασίσει να απέχει ή να συμμετάσχει στην μέση της διαδικασίας... (Τι πάει να πεί ο τάδε είναι καλύτερος από μένα γιατί ήρθε πρώτος σε 4 τουρνουά? εγώ σε ένα έχω παίξει και ήρθα πρώτος και τον κέρδισα, άρα είμαι καλύτερος!)

Καθορίσαμε λοιπόν το ποιους συγκρίνουμε. Πάμε να δούμε το ΤΙ μετράμε. Είμαι της άποψης ότι καλός παίχτης δεν είναι αυτός που κερδίζει συνέχεια, αλλά αυτός που παίζει σωστά. Όταν λέω σωστά δεν έννοω "by the rules" φυσικά, αφού όλοι ξέρουμε τους κανόνες και κανείς δεν κλέβει (ή τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω εγώ μέσα από τη γυάλα μου). Παίζει σωστά αυτός που παίρνει τις σωστότερες αποφάσεις στις κρίσιμες στιγμές. Το πρόβλημα που ανακύπτει εδώ είναι πως το warhammer παίζεται με ζάρια, και εμπεριέχει ρίσκο αλλά και τύχη. Δεν μπορούμε λοιπόν να κρίνουμε εκ του αποτελέσματος αν μια απόφαση είναι σωστή ή λάθος από τη στιγμή που κρίνεται από μια ζαριά, γιατί σήμερα μπορεί να σου κάτσει, αλλά αύριο που θα παίζουμε για το ΟΥΑΟΥ πρωτάθλημα και θα κάνεις την ίδια επιλογή μπορεί να μην σου κάτσει και να κλαίμε όλοι μαζί ομαδικώς.

Αν κάποιος λοιπόν μπορέσει να μου βρει αντικειμενικά κριτήρια ώστε να αποφασίσουμε ποιος είναι καλός παίχτης και ποιος όχι τότε πρώτος εγώ θα ξεκινήσω να φτιάξω την συνομοσπονδία των παιχτών WHFB.

Πάμε τώρα στο β) ερώτημα που έχει και το πιο πολύ ψωμί κύριοι... ΓΙΑΤΙ να μετρήσουμε την ποιότητα των παιχτών?
1)Για το ποιοι θα μας εκπροσωπίσουν στην εθνική ομάδα στο ETC?
2)Για να λέει ο πιο πάνω στον πιο κάτω "ρε μλκ είσαι για τον πούτσο, σε έχω χαλαρά"?
3)Για να λέει ο πιο κάτω στον πιο πάνω "ρε μλκ είσαι για τον πούτσο, αν δεν σου καθόταν το ζάρι σε είχα" ?
4)Καθαρά για λόγους ματαιοδοξίας του πρώτου και επιδίωξης του καθενός να γίνει creme de la creme?
5)Για καθαρά οικονομικούς λόγους αφού ο πρώτος κάθε μήνα θα παίρνει ένα δώρο ή κάτι τέτοιο?

Η λίστα προφανώς μπορεί να συνεχίσει επ' αόριστον, και αυτή τη στιγμή βαριέμαι να γράψω άλλα γιατί θα παρασεντονιάσει το ποστ (φυσικά και πάλι θα σας παρακαλούσα να συνδράμετε, καθώς οι λίστες με διασκεδάζουν απίστευτα)


Κατά την άποψη μου το warhammer είναι πρώτα hobby και μετά παιχνίδι. Αυτό που μετράει είναι στο τέλος της μέρας να πας σπίτι σου και να μην βλαστημάς λέγοντας "πάλι χαράμισα τη μέρα μου". Σε τελική ανάλυση τι έγινε αν το φτερό του πήγασου έστριψε 1/8 της ίντσας και τώρα με βλέπεις για να με chargάρεις ή όχι? Ειπώθηκε πιο πάνω η ατάκα "οκ βάφεις πολύ καλά, και τι έγινε, δεν σε κάνει αυτό καλύτερο παίχτη" συμφωνώ με τον φίλτατο που το είπε. Θα ήθελα όμως να επισημάνω και το άλλο: "οκ έφερες τα ασσάκια στο ld σου και κέρδισες τη μάχη. Αυτό δεν σε κάνει καλύτερο παίχτη". Και στις δύο περιπτώσεις χάνουμε την ουσία. Αν ο πρώτος ενδιαφέρεται για το βάψιμο μόνο τότε είναι κερδισμένος, άσχετα με την κατάληξη της μάχης. Αν ο δεύτερος ενδιαφέρεται μόνο για το αποτέλεσμα της μάχης και για τίποτε άλλο πάλι είναι σε αντίστοιχη θέση.

Το warhammer είναι λοιπόν πολυδιάστατο και επειδή ακριβώς οι διαφοροι παίχτες τονίζουν διαφορετικές διαστάσεις του, γίνεται ακόμα πιο δύσκολο να ορίσουμε τον καλύτερο συνολικά.


Αν λογίσουμε το warhammer σαν άθλημα και όλους όσους ασχολούνται μαζί του αθλητές τότε είναι πολύ λογικό κάποιοι να είναι ερασιτέχνες και κάποιοι "επαγγελματίες" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν ξέρω αν κάποιος στην Ελλάδα μπορεί να ζήσει παίζοντας επαγγελματικά warhammer). Το αριθμητικό παράδειγμα που αναφέρθηκε πιο πάνω πως για κάθε 100 ερασιτέχνες υπάρχουν 5-10 επαγγελματίες με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Βρισκόμαστε λοιπόν μπροστά σε ένα σταυροδρόμι καθώς αυτοί οι 5-10 επαγγελματίες προτείνουν πως για να αναπτυχθεί το άθλημα θα πρέπει όλοι να βαθμολογούνται ανάλογα με το πόσο καλοί είναι γιατί έτσι οι μικροί θα έχουν ένα κίνητρο να κερδίσουν τους μεγάλους.
Γνωρίζετε έστω και ΕΝΑΝ άνθρωπο που να ξεκίνησε να παίζει σκάκι μόνο και μόνο για να κερδίσει τον Kasparov? όχι να τον κέρδισε, αλλά να το σκέφτηκε σαν κίνητρο. Κατ'αναλογία άλλοι τόσοι θα ξεκινήσουν warhammer για να κερδίσουν τον αντίστοιχο top player.

Κατά την άποψη μου θα πρέπει να υπάρχει ένας διαχωρισμός των hardcore και των πιο χαλαρών παικτών. Κάθε άθλημα είναι μια πυραμίδα, με βάση τους ερασιτέχνες. Για να φτάσει ψηλά η πυραμίδα πρέπει να έχει μεγάλη βάση. Με το να κάνουμε το παιχνίδι πιο ανταγωνιστικό δεν κερδίζουμε τίποτα απόλύτως.
Ακόμα και το γεγονός ότι στην Ελλάδα πλέον πολύ σπάνια διοργανώνονται τουρνουά με non-ETC κανόνες είναι λίγο εκνευριστικό για κάποιους. Σε τελική ανάλυση ποιος αποφάσισε να αγωνιστεί η Ελλάδα στο ETC? δεν θυμάμαι κανέναν να έκανε δημοψήφισμα ή κάτι τέτοιο. Γιατί λοιπόν θα πρέπει οι 100 να δεσμεύονται και να παίζουν όλα σχεδόν τα τουρνουά τους με τους κανόνες των 5? και μην πείτε να παίξω φιλικό με non-etc κανόνες γιατί όπως είπε και ένα παλικάρι πιο πάνω, άλλο το φιλικό νίκος-τάκης και άλλο ο αγώνας στο τουρνουά egw-esy.

Καταλήγοντας αναρωτιέμαι και εγώ και σας ρωτάω και εσάς να μου πείτε το πολύ απλό:
Με ποιον ακριβώς τρόπο μία ενιαία βαθμολόγιση θα βοηθήσει την εξάπλωση του warhammer στην Ελλάδα? Παρακαλώ τεκμηριωμένες απαντήσεις.

ΥΓ1: και τώρα που τέλειωσα τα γενικά ας αρχίσω τα ειδικά

ΥΓ2: @παχύ γουρούνι αν όλοι έβλεπαν το warhammer σαν εσένα μπορεί να παίρναμε τον πούλο στα τουρνουά του εξωτερικού, αλλά τουλάχιστον θα περνάγαμε καλά και θα κάναμε το χαβαλέ μας

ΥΓ3: @ Asarnil λες κατά λέξη "Το ETC ομως δεν ειναι ενα απλα ενα χομπιστικο παιχνιδι.Ειναι ενας μικρος πολεμος..." σιγά ρε φίλε μη σου δώσουμε και σύνταξη αντιστασιακού επειδή έπαιξες μια φορά σε ένα μεγάλο τουρνουά. Έλεος πια, χαλαρώστε κάποιοι εδωμέσα. Το warhammer είναι ένα από τα πιο ωραία ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ πράγματα στη ζωή (για να παραφράσω τον Σωτηρακόπουλο)

ΥΓ4: @ Λασκούλας. Ρε παλικάρι κατάφερες μέσα σε ένα πόστ να πεις το πιο σωστό πράγμα και την μεγαλύτερη μαλακία που ειπώθηκε σε όλο το thread. Για αυτό και μόνο κερδίζεις το σεβασμό μου γιατί δεν είναι εύκολο πράγμα. Εξηγούμαι:
"idiaitera otan auta ta atoma einai katastimatarxes oi apla proothites tou paixnidiou (panta iparxei to thema tou Kerdous kai tou poiou to skeftike protos)...Sinithos stin Ellada de prospathoume na ftasoume ton proto ginomenoi (nea leksi Razz ) kaloiteri emeis para , prospathoume na kanoume ton kalitero ligotero kalitero Razz"
μαζί σου 100% έχεις χίλια δίκια.

"Opoioi lene auta einai pithanon atoma pou den exoune kamia tixi i einai adinamoi sto hobby sa taktiki pano sto table(den einai kako) h apo atoma pou idi paizoune se ena xoro (koinotita) apomonomenoi kai exoune mathi na nikane me ton "diko" tous tropo (katharo , de thelo na psovalo kanena) kai erxonte se epafi me mia nea koinotita stin opoia xanoune to wining spirit pou exoune... kai antidrane etsi (de ksero an genika egine katanoith h paragrafos:P)..."

μπορεί να μην θες αλλά προσβάλεις οπότε καλό θα ήταν να ανασκευάσεις λίγο τα λόγια σου. Για να σου φέρω ένα ακραίο παράδειγμα... Αν κατέβαινε ο Γκαστόνε Ντακ σε τουρνουά ETC έχεις έστω την παραμικρή αμφιβολία ότι θα κέρδιζε? Και για να το κάνω ακόμα χειρότερο. Αν παίξουμε έναν αγώνα οι δυο μας, εσύ που έχεις μια άλφα πορεία στο χώρο κι εγώ που άρχισα προχθες, εσύ θα διαλέξεις τους στρατούς, κι εγώ θα διαλέγω τι ζάρια θα φέρνουμε οι δυο μας, έχεις καμία αμφιβολία για το ποιος θα χάσει massacre?
Το ότι κάποιος δεν είναι καλός σε κάτι είτε αυτό λέγεται τακτική είτε μαγείρεμα, δεν του αφαιρεί το δικαίωμα να έχει την άποψη του και να τη λέει. Καλή η αριστοκρατία, και εγώ προσωπικά είμαι φαν, αλλά πρόσεξε μήπως έρθεις ποτέ on the receiving end...

ΥΓ5: Προτείνω να αφήσουμε τις βαθμολογίες και τις παπαριές και να κοιτάξουμε πραγματικά την προώθηση του hobby με τον έναν τρόπο που είναι σίγουρα σωστός: να το κάνουμε πιο ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 01:10

Δεν ξερω ποιος εισαι, αλλα φανταζομαι πως αν επαιζες οπως γραφεις,σιγουρα θα ησουν το νο1...Αλλα μαλλον, γραφεις οπως κ οταν παιζεις συνεπως...Παμε παρακατω:
Εννοειται πως το ranking δεν βοηθαει και αν ειχες διαβασει τα post προσεκτικα, θα ειχες καταλαβει το νοημα των κειμενων.
Τα παιχνιδια στρατηγικης διεπονται απο καποιους κανονες στατιστικης.
Το παραδειγμα με τον Gastone Duck ηταν εντελως αστοχο.
Eσυ μιλας για τον Capone Duck!
Δεν χρειαζεται να εισαι ζαρακιας για να κερδιζεις στο Warhammer.
Oκ καποιες μαχες θα τις χασεις ή θα τις κερδισεις απο το ζαρι.Εννοειται.

Επειδη, οπως ανεφερα και πιο πριν , μαλλον γραφεις οπως παιζεις , ασε με να σου εξηγησω ποτε ενας παικτης ειναι καλος.
Ενας καλος παικτης ξερει απο το στησιμο κατα 90% το αποτελεσμα της μαχης του.
Το πιστευεις? Περα απο τα ζαρια! Γι αυτο και συνηθως κερδιζει.
Ενας καλος παικτης κερδιζει γιατι ξερει απ εξω 16-17 βιβλια με τα αντικειμενα τους. Οχι γιατι εχει καλο ζαρι.
Ενας καλος παικτης κερδιζει γιατι ειναι ψυχραιμος σε μια μαχη.Οχι γιατι τον παει το ζαρι.
Ενας καλος παικτης ξερει πως οταν δεν μπορει να κερδισει, θα παει για draw.Οχι γιατι τον παει το ζαρι.
Και παρολα αυτα, καποια στιγμη, ενας καλος παικτης μπορει να χασει. Απο το ζαρι!

Επι προσωπικου:
Δεν σε ξερω, αλλα συμπεραινω πως για να μην σε ξερουν και οι περισσοτεροι,εδω μεσα,απλα δεν μπορεις να κατεβαινεις σε τουρνουα.
Απο την αλλη, αφου δεν εχεις την εμπειρια ενος ETC, με ποιο δικαιωμα σχολιαζεις ενα ETC?
Τα 10 ατομα που εχουν παει 2 χρονια τωρα στο τουρνουα,ξερουν πολυ καλα πως ειναι ενα αλλο παιχνιδι,μια διαφορετικη προσεγγιση του WHFB.Kαι κανενας απο εμας δεν παιζει ετσι στα τουρνουα, εκτος ισως απο τις μεταξυ μας μαχες και σε αυτες οχι συνεχεια.
Ξαναλεω και ελπιζω να το κατανοησουν καποιοι καλυτερα:
Αν θες να διασκεδασεις,παιζεις με φιλους, παιζεις με SC, παιζεις με 1000 ποντους μαχες, παιζεις χωρις Lord Choices κλπ.
Παραγγελνεις και 2-3 πιτσες και κοκα κολα και μια χαρα.
Αν κατεβαινεις σε τουρνουα,τα πραγματα αλλαζουν...
Και αυτο ειναι πρωτα και κυρια επιλογη του παικτη που κατεβαινει σε Τουρνουα!
PS
Αν νομιζεις πως μπορεις να με συνταξιοδοτησεις, ευχαριστως σου δινω εναν τραπεζικο λογαριασμο να βαζεις μεσα χρηματα.
Στα Ελληνικα, ξερεις, υπαρχουν εννοιες οπως η μεταφορα και η παρομοιωση.
Αν δεν μπορεις να τις κατανοησεις...ειναι δικο σου προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Happy_doctor
Mercenary
Mercenary



Αριθμός μηνυμάτων : 40
Registration date : 12/12/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 02:03

Λοιπόν, το ποστ αυτό θα είναι μικρότερο από το προηγούμενό μου γιατί α) Είναι αργά, β) Μέσα σε 10 δημοσιεύσεις διάβασα ένα κάρο πράγματα που θα ήθελα να σχολιάσω, αλλά θα μου έπαιρνε 5000+ λέξεις γ) Από τις απαντήσεις αντιλαμβάνομαι ότι δεν γίνεται συζήτηση, τα λόγια πέφτουν στο κενό.

Πρώτα από όλα, το αν κάποιος ασχολείται ή όχι με τα τουρνουά για εμένα είναι ένα θέμα προσωπικής επιλογής περισσότερο σχετιζόμενης με τα όριά του και τις αντοχές του και λιγότερο με την ποιότητά του ως χομπίστα.
Και εξηγούμαι: Παίζω εδώ και πολλά χρόνια το παιχνίδι και αποτελεί σημαντικό κομμάτι της διασκέδασής μου, βοηθώντας με να χαλαρώσω μετά από μια δύσκολη ημέρα, είτε πρόκειται για δυσκολία στη δουλειά, στις σπουδές ή στην προσωπική μου ζωή. Το να παίξω ζόρικες μάχες είναι μέρος της διασκέδασης, αλλά το να υποστώ τα νεύρα κάποιου κολλημένου και ανώριμου 30άρη σε καμία περίπτωση. Αν, τελειώνοντας ένα παιχνίδι Warhammer είσαι τσατισμένος και βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή που πάτησες το πόδι σου στο κατάστημα, τότε κάτι πάει στραβά.

Αν και ο Nepenth μιλάει λιγάκι έξω από τα δόντια, πρέπει να παραδεχτώ ότι συμφωνώ μαζί του.

Πρόκειται για ένα ΠΑΙΧΝΙΔΙ, και όταν αποφασίσω να πάω σε κάποια διοργάνωση, τότε είναι για να γνωρίσω 5 συμπαθητικούς τύπους και να περάσω με τον καθένα τους 2,5 διασκεδαστικές ώρες σπρώχνωντας "μπαρμπαδάκια" σε ένα πράσινο τραπέζι 1,80χ1,20μ. Γνώμη μου είναι ότι το να το δει κανείς σαν ένα διαγωνισμό στον οποίο πρέπει να βγει πρώτος (για να αποδείξει τι, άλλωστε; ) είναι προβληματικό και πιθανώς συμπλεγματικό ως θεώρηση.

Όσο για τα βραβεία, Laskoula, πίστεψε με, αν οργάνωνα τουρνουά ο κάθε παίχτης θα έπαιρνε προκαταβολικά ένα blister με ένα μέρος της συμμετοχής του και βραβεία θα υπήρχαν για τον καλύτερα βαμμένο στρατό, τον πιο φιλικό παίχτη, τον πιο γκαντέμη και τον καλύτερο γνώστη του κόσμου του Warhammer (Warhammer Quiz...οι παλιότεροι θα θυμούνται πως ήταν μέρος του Grand Pageant). Όσο για τον πρώτο, θα έπαιρνε ένα χαρτί που θα έλεγε ότι ήρθε πρώτος...

Τέλος, να δηλώσω ότι είμαι κατά του ελιτισμού, γιατί πιστεύω ότι έχει φροϋδικές προεκτάσεις και μπορώ μονάχα να τον ερμηνεύσω είτε ως μια μορφή αυνανισμού είτε ως περίτρανη επίδειξη κοινωνικού αυτισμού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 02:12

Αισθάνομαι πραγματικά τυχερός που παίρνω μαθήματα warhammer από τον μέγιστο Asarnil που καταδέχτηκε να μου εξηγήσει κάποια πράγματα. Γράφω όπως ζω και παί-ζω το αν θα γίνω κάποτε ή ποτέ νο1 είναι ένα μικρό καπρίτσιο της τύχης και τίποτε παραπάνω. Καταλαβαίνω ότι θίχτηκες και αυτό φαίνεται γιατί στα σοβαρά ερωτήματα που έθεσα δεν απάντησες, αλλά προτίμησες τον δρόμο του εντυπωσιασμού και της επίκλησης στην αυθεντία που θεωρείς τον εαυτό σου.

Το παράδειγμα με τον Γκαστόνε το έφερα καθαρά ως ακραίο όπως και το είπα άλλωστε, τώρα αν δεν έχεις αίσθηση του χιούμορ τότε πάω πάσο. Κατεβαίνω χαμηλά για να αναδείξω το σπουδαίο που λεει και ο Τζιμάκος. Δεν είπα ποτέ ότι το warhammer είναι ΜΟΝΟ ζάρι, άσχετα με το τι κατάλαβες εσύ. Είπα απλά πως το ζάρι παίζει ρόλο και μάλιστα σημαντικό ρόλο.

Ο παίχτης που ξέρει το αποτέλεσμα της μάχης από το στήσιμο που λες, γιατί δεν ρίχνει ένα δεκάπλευρο και κάθεται και παίζει 3 ώρες μάχη? Μήπως γιατί δεν μετράει μόνο αυτό?
Η ψυχραιμία θα σώσει τον λόρδο σου πχ από ένα irresistible spell of doom ή μήπως ένα ward (την τελευταία φορά που έπαιξα το ward save το ρίχναμε με ζάρι, δεν πιστεύω να άλλαξε αυτό έτσι? διαφώτισε με σε παρακαλώ)

Οι επιθέσεις επί προσωπικού είναι διασκεδαστικότατες, αλλά σπανίως προωθούν τη συζήτηση. Το πλέον διασκεδαστικό βέβαια είναι ότι αυτοαναιρείσαι, μου λές ότι δεν έχω δικαίωμα να κρίνω το ETC environment γιατί δεν έχω παίξει τέτοιο τουρνουά, και ταυτόχρονα εσύ με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις προσωπικά. Διάλεξε λοιπόν, θα κρίνουμε μόνο αυτά που ξέρουμε ή όχι? Smile Εγώ είμαι της άποψης να τα κρίνουμε. Το ότι δεν έπαιξα και δεν θα παίξω δεν σημαίνει ότι δεν έχω μάτια να δω τι γίνεται. Εκτός και αν θεωρείς πως μόνο οι 10 έχουν δικαίωμα να μιλάνε. Σε αυτήν την περίπτωση συγγνώμη που σπατάλησα τον πολύτιμο χρόνο σου.

ΥΓ: Ευχαρίστως θα σε προσθέσω στην λίστα των ατόμων που σκοπεύω να συνταξιοδοτήσω, δώσε μου λογαριασμό. Ελπίζω μόνο να μην σε ενοχλεί που είναι μεγάλη η λίστα και μπορεί να αργήσεις να λάβεις... Αν μου το έλεγες λίγο πιο νωρίς κάτι θα κάναμε και για σένα.

ΥΓ2: Εξακολουθώ να περιμένω τεκμηριωμένες απαντήσεις, σε αυτό το ποστ. Οποιαδήποτε προσωπική αντιπαράθεση θα την συνεχίσω ευχαρίστως σε ξεχωριστό thread για να μην τα κάνουμε και μπάχαλο Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
Tzortz
Admin
Tzortz


Αριθμός μηνυμάτων : 12004
Ηλικία : 41
Τόπος : Νικαια
Currently Playing : Sylvaneth - Stormcast - AoS in general
Registration date : 27/08/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 02:26

Πολλα απο αυτα που λετε ειναι μεγαλες μαΚακιες και πολυ προσβλητικα για πολλους.Ισως δεν ειναι αυτος ο σκοπος το "βλεπω" , αλλα η ουσια ειναι αυτη. Αλλα παλι , ειναι 101% σωστα αλλα λαθος. Οι αποψεις ειναι σαν τις (_ο_)δες , ολοι εχουν απο μια, το εχουμε ξαναπει αυτο.

Το Ranking για να γινει απαιτει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλεια οχι μονο απο τους μαγαζατορες αλλα και απο τους παικτες τους ιδιους. Η Ελλαδα δεν ειναι ακομη ετοιμη να δεχθει κατι τετοιο , μιας και στην πρωτη προσπαθεια που εγινε φετος , οσο ΧΑΖΟ και αν σας φανει αυτο , εγινε απο εμενα οταν ζητησα απο ΟΛΟΥΣ να μου γραφουν τα αποτελεσματα τους . Εγινε για 2 λογους , να πω την αληθεια ( 1 Ομαδα 2 Ranking ) . Δεν περπατησε γιατι απλα οι περισσοτεροι βαριοντουσταν να γραψουν / δεν προλαβαν / δεν δεν δεν δεν / οποτε και περιοριστικε σε 10-15 ατομα. Θα μου πειτε , αυτη την δουλεια πρεπει να την κανει το καθε καταστημα μετα το τελος καθε τουρνουα . Ναι , υπαρχουν ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολλα προβληματα σε αυτο.

Παραδειγμα

ο "Χ" ειναι ο καλητερος παικτης αναμεσα σε 20 στον Πειραια οπου ολοι τους ειναι level 6/10. Ο "Ψ" ειναι ο καλητερος αναμεσα σε 30 στην Νικαια οπου ολοι τους ειναι level 8/10 .Αυτο να το κανετε x15 . Μετα θα πρεπει να γινει ενα τουρνουα ΜΟΝΟ με τους top2-3 απο καθε μαγαζι που ΠΕΡΝΟΥΝ μερος στο Ranking και εκει , σε ενα 2μερο τουρνουα να κριθει ποιος ειναι για φετος η κορυφη.

Στα χαρτια και στα παραδειγματα ειναι ΠΟΛΥ ευκολο , αλλα οταν μπενει στην μεση η φιρμα του καθε μαγαζιου ειναι ΛΟΓΙΚΟ να υπαρχ(ξ)ουν προβληματα. Αν μια αλυσσιδα εχει 15 μαγαζια και καποιος αλλος 1-2 ειναι καθαρα "εμπορικο" να υποστιριξει το δικο του καρβελι ψωμι και οχι του αλλου φουρνου. Το λεω γιατι εχω μαγαζι και ασχολουμε με το εμποριο απο τα 14 . Περα απο το hobby και την καβλα υπαρχει και το χρημα - κερδος που ΔΕΝ πρεπει να ξεχναμε. Μπορει εμεις να το κανουμε στον ελευθερο μας χρονο αλλα ορισμενοι ΖΟΥΝ μεσα απο αυτο οποτε και πρεπει να το σεβαστουμε.
Αυτο ομως μπορει να το κανει καποιος ( ο καπταιν ? ) . Δηλαδη , καθε χρονο να βρισκει ενα "μερος" και να καλει ΜΟΝΟ τους τοπ2-3 απο καθε μαγαζι και καθε ranking και να τους αφηνει να βγαζουν τα ματια τους. Δεν μπορει συνεχεια να ειναι ατυχος ο ενας η τυχερος ο αλλος.

Μια ομοσπονδια οπως πολυ σωστα λετε , θελει τουλαχιστον 300-500 ευρω και ορισμενους μαλακες να τρεχουν σαν την σβουρα . Ειναι ΠΟΛΥ λιγοι αυτοι που θελουν να το κανουν αυτο και ακομη λιγοτεροι αυτοι που θα τρεχουν συνεχεια . Ναι , το σωστο θα ηταν αυτο , να υπηρχε και να ειμασταν ολοι χαρουμενοι. Να συνεργαζοταν με τα μαγαζια απλα και καθε τοσο να εκανε ορισμενα τουρνουα . Ακομη και για τα επομενα 1-2 χρονια αυτο ειναι λιγο δυσκολο . Ηδη ειμαι σε συζητηση με ορισμενους ανθρωπους για να φτιαξουμε κατι τετοιο για του χρονου , αλλα υπαρχουν ορισμενα προβληματα που ελπιζουμε να ξεπερασουμε συντομα.


Οσο για το Warhammer - hobby - good general - good "lucker" - bad system κλπκλπκλπ...

Οπως ειπατε ηδη το warhammer ειναι κατι το μοναδικο . οπως και καθε μαχη-πολεμος στην ιστορια . Το ζαρι απλα παιζει τον ρολο του στην μαχη ,οπως και η τυχη/ατυχια/ammo/καιρος/κλπκλπκλπ στις κανονικες μαχες. Και εγω σπαζομαι οταν φερνω 1 2 2 1 3 οταν βαραει ο σουπερ λορδος μου μια πενταδα wolf riders και σπαω αλλα τι να κανουμε μπορει να σκονταψε καθως εκανε charge. Ειναι ενα παιχνιδι το οποιο εχει ζαρι - τελος . Αν δεν θελουμε τον παραγοντα τυχη τοτε ας παμε στο Σκακι η στα strategy games στο PC . Ολους μας εξηταρει το ζαρι , ειναι η τυχη , το οτι δεν ξερεις ποτε τι θα γινει . Ειναι κατι το εθιστικο ιμο :Ρ Οπως οταν παιζεις ζαρια , μπαρμπουτι . Συνδιαζει τα παντα. Ο καλος στρατηγος και ο σουπερ παικτης για μενα ειναι αυτος που μπορει τον ζαρι να τον φτυνει και παρολα αυτα να εχει προβλεψει ετσι ωστε αυτη η χαλια ζαρια να μην τον "πειραξει" τοσο στην στρατιγικη του.

Ο καθενας βλεπει το παιχνιδι διαφορετικα . Στην τελικη ειναι ενα παιχνιδι που σου δινει μερικα πλαστικα-μεταλλικα κομματια και ορισμενους κανονες. Σκοπος του ειναι να σε "αγγιξει" και στο modelling και στο painting - convertioning αλλα και στο gaming. Αν καποιος μπορει να συνδιαζει ολα αυτα τοτε αυτος ειναι "by the book" o σωστο παικτης. Τωρα , αν σε καποιον αρεσει μονο καποιο απο αυτα τα κομματια ( πχ εμενα το gaming - convertion ) καλα κανει ! Δεν παει να πει οτι δεν ειναι εξυπνος η δεν ειναι "Μεγας Στρατηγος" η "χαζος" η δεν ξερω κι εγω τι. Σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι εξυπνοτεροι απο εμενα που τους εχω κερδισει με μεγαλη ανεση. Δεν με κανει ουτε ανωτερο τους ουτε μαγκα ουτε τιποτα. Την επομενη φορα μπορει να χασω απο καποιον που μολις ξεκινησε να παιζει.

Η ουσια και η διαφορα ειναι ποσο βαρος δινουμε στην Νικη στην Ισοπαλια και στην Ηττα μας . Αν εχουμε κομπλεξ τοτε αν χανουμε σιγουρα θα μας πειραξει . Αν παλι εχουμε κομπλεξ τοτε σιγουρα αν νικαμε θα το παιζουμε κοκορες. Δεν λεω οτι δεν πρεπει να εχουμε εγωισμο μεσα μας . Αλλο εγωισμος ομως και αλλο κακια η σνομπισμος. Μετα απο τοοοοοσες μαχες πραγματικα το λεω, δεν αισθανομαι και δεν καταλαβαινω ΤΙΠΟΤΑ οταν παιζω με πολυ ΔΥΝΑΤΟΥΣ παικτες ( fontana belluti max ben kasdobill sirmitsos klp klp klp klp klp ) για απλα ξερω απο "τι" ειναι φτιαγμενοι . Οταν ομως παιζω με παικτες ΝΕΟΥΣ ειμαι σαν ψαρι γιατι δεν ξερω τι κουφο μπορει να εχουν σκεφτει και στο τελος να με pwnaρουν ασχημα :Ρ Δεν με πειραζει να χασω , δεν με ενοχλει , ειδικα αν ξερω οτι το ζαρι με εκανε να χασω. Παιχνιδι ειναι και εχει 3 αποτελεσματα , ζαρι ειναι και εχει 6 πλευρες , αρα 1/2 θα σου κατσει η στραβη :Ρ

Οσο για τα τουρνουα , συμφωνω με τους περισσοτερους. Τα τουρνουα ειναι σαν τις αγωνιστικες στο ποδοσφαιρο . Καθε Κυριακη αν θες να "παιξεις" θα δωσεις το 101% για να παρεις το αποτελεσμα . Στα φιλικα πριν αρχισει η περιοδος μπορεις να κανεις οτι δοκιμες θελεις , οτι νεους παικτες θες να βαλεις οτι σχημα θες να παιξεις. Οταν αρχισει η σεζον ομως και ΘΕΣ να παρεις μερος στο πρωταθλημα , τοτε τα κεφαλια μεσα και παιζεις. Εγω για παραδειγμα δεν μπορω ΠΛΕΟΝ να παιζω σε τουρνουα μαγαζιων , παρα μονο ΣΠΑΝΙΑ . Οχι γιατι δεν ειμαι καλος η δυνατος παικτης ουτε γιατι ειμαι σνομπ , αλλα γιατι δεν μπορω την ατμοσφαιρα και προτιμω να παιζω σπιτι μου / σου /του η μαχες σε μερες εκτος τουρνουα. Αν θελω να παιξω fluff τοτε θα το πω στον αντιπαλο μου και αν μπορουμε θα παιξουμε και οι δυο μας . Ολοι μας οταν παιζουμε ενα παιχνιδι θελουμε να νικαμε . Κανεις δεν παιζει για να χασει . Ειτε ειναι σε PC ειτε σε Playstation ειτε μπουνιες στον δρομο. Αλλα ειναι και ενα ρισκο που περνουμε καθως δεν υπαρχει μονο η νικη ουτε καποιο "God Mode" για να τα σπαμε ολα.


Το ETC εδωσε εναν αλλο αερα στην Ελλαδα . Εβαλε ποοοολυ κοσμο στο παιχνιδι . Γιατι πολυ απλα περιορισε τις σπασμοδιες του GT . Δεν επεβαλε ΚΑΝΕΙΣ σε ΚΑΝΕΝΑΝ να παιζει με αυτο το συστημα . Απλα τα μαγαζια το "καπαρωσαν" γιατι ειδαν οτι οι παικτες το θελουν. Δεν ειναι μονο για τους 8 . Αυτοι θα βρουν να παιξουν , δεν θα χαθουν. Επιλογη ειναι του καθε καταστηματος να ακουσει τους πελατες του.

Σιγουρα υπαρχουν παικτες που θα επρεπε να ειναι στην Ομαδα . Βουλτζατης Γιαννης - Καβαλαρακης Δημητρης 2 απο τα πολυ δυνατα χαρτια . Το οτι δεν ειναι ομως δεν τους κανει ουτε ασχημους παικτες ουτε τιποτα. Απλα ο καθενας για τους δικους του λογους δεν ειναι , οποτε και δεν μπορει ο Καπταιν ( εγω -.- τρομαρα μου ) να τους υπολογιζει ειτε ειναι πρωτοι σε ολα τα τουρνουα ειτε παιζουν με ολους και τα σπανε σε φιλικες μαχες.

ΥΓ1Ειναι αργα και τα γραφω καπως χαζα Wink
ΥΓ2Μην αναγκαστω να κανω lock το topic πλζ :/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 02:31

Πραγματικα, πιστευω,πως ακομα δεν εχεις παρει ουτε καν την "ειδικοτητα"σου, για αυτο και εισαι Happy-Doctor.
Ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.
Ειναι δικαιωμα του.
Αλλα επιτελους, οταν συζηταμε για κατι, προσπαθηστε να μενετε στην ουσια του κειμενου και μην επεκτεινεστε σε γενικολογα και ευχολογια.
Ερωτηση:
Τι αξιολογουμε με το Ranking?
Την"ικανοτητα"ενος παικτη.
Απεναντι σε ποιους αντιπαλους?
Απ:
???
Το ranking δεν βοηθαει στην εξαπλωση του παιχνιδιου. Γιατι ειναι ΑΣΧΕΤΟ με την εξαπλωση του παιχνιδιου.
Happy_Doctor:
Ελπιζω να μην εισαι Doctor....Αλλα κατι μου λεει πως....Ειναι τοσο ξυλινα τα λογια σου σαν να διαβαζω Ιατρικα Βιβλια...
Μιλας για Ελιτισμο, βαζοντας ορους ιατροεπιστημονικους?
Προχωρα λιγο πιο κατω στο βιβλιο, εκει που λεει για το Μαζοχισμο,τις Παρενδυσιες κλπ...
Διαβασε το καλα.
Ειναι αφιερωμενο σε οσους κατεβαινουν σε τουρνουα για να ...διασκεδασουν.
Και κατι τελευταιο...
Αν οντως εισαι Doctor και εισαι κατα του Ελιτισμου, προτεινω, να εργαστεις σε ενα καυταυλισμο ενος χωριου του τριτου κοσμου,αφηνοντας ανωριμους 30αρηδες να κανουν την ιδια δουλεια σε ενα ελιτιστικο χωρο, με ελιτιστικες δημοσιευσεις, και ελιτιστικα ταξιδακια/χορηγειες απο εταιριες...
Και ημαρτον πια ,μα τα εχουμε πει ξανα:
Υπαρχει και το Golden Daemon!
Υπαρχουν και οι φιλικες μαχες.
Τι σχεση εχουν αυτα με ενα τουρνουα Warhammer ?
Διαβαζω/κρινω/απαντω.
Αν ειναι να επεκταθουμε σε ατερμονες ειρωνιες...χανουμε το στοχο.
Και αυτος ειναι η εξαπλωση του παιχνιδιου.
Και ειμαι ενας απο τους 2 (ο αλλος ειναι ο...Laskoulas) που εχω τη διαθεση να μαθω νεους παικτες να παιζουν WHFB. Kαι το εχω πει και στο club που παιζω.Κατι καλυτερο δεν μπορω να προσφερω ,απο τον χρονο μου που ειναι αρκετα πολυτιμος!
Αυτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 02:48

Στην ερώτηση "ΓΙΑΤΙ να χρησιμοποιήσουμε ranking" τι απαντάμε?

Γεγονός παραμένει πως στα ερωτήματα που έθεσα καθώς επίσης και στο γενικότερο σκεπτικό που ανέπτυξα στο πρώτο μου ποστ δεν έλαβα σοβαρη απάντηση παρά μόνο χλευασμό γιατί είμαι νέος παίχτης. Αν ρε συ Asarnil χρησιμοποιείς αυτόν τον τρόπο για να μάθεις τους νέους παίχτες WHFB τότε ευτυχώς που είμαι κάτω από το αυλάκι.

Όταν ανοίγουμε ένα θέμα συζήτησης, είναι χρήσιμο να ακούμε τι έχουν να πουν οι άλλοι. Αν δεν είμαστε διατεθιμένοι να ακούσουμε τότε τι το ανοίγουμε το thread?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 02:58

Nepenthe έγραψε:
Στην ερώτηση "ΓΙΑΤΙ να χρησιμοποιήσουμε ranking" τι απαντάμε?

Γεγονός παραμένει πως στα ερωτήματα που έθεσα καθώς επίσης και στο γενικότερο σκεπτικό που ανέπτυξα στο πρώτο μου ποστ δεν έλαβα σοβαρη απάντηση παρά μόνο χλευασμό γιατί είμαι νέος παίχτης. Αν ρε συ Asarnil χρησιμοποιείς αυτόν τον τρόπο για να μάθεις τους νέους παίχτες WHFB τότε ευτυχώς που είμαι κάτω από το αυλάκι.

Όταν ανοίγουμε ένα θέμα συζήτησης, είναι χρήσιμο να ακούμε τι έχουν να πουν οι άλλοι. Αν δεν είμαστε διατεθιμένοι να ακούσουμε τότε τι το ανοίγουμε το thread?

Ο χλευασμος ειναι η απαντηση στην Ειρωνια.
Την οποια εσυ χρησιμοποιησες,απεναντι μου,χωρις καν να με γνωριζεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nepenthe
Arch Spammer
Arch Spammer
Nepenthe


Αριθμός μηνυμάτων : 3332
Currently Playing : Vampire Counts
Registration date : 24/10/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 03:03

Asarnil έγραψε:
Nepenthe έγραψε:
Στην ερώτηση "ΓΙΑΤΙ να χρησιμοποιήσουμε ranking" τι απαντάμε?

Γεγονός παραμένει πως στα ερωτήματα που έθεσα καθώς επίσης και στο γενικότερο σκεπτικό που ανέπτυξα στο πρώτο μου ποστ δεν έλαβα σοβαρη απάντηση παρά μόνο χλευασμό γιατί είμαι νέος παίχτης. Αν ρε συ Asarnil χρησιμοποιείς αυτόν τον τρόπο για να μάθεις τους νέους παίχτες WHFB τότε ευτυχώς που είμαι κάτω από το αυλάκι.

Όταν ανοίγουμε ένα θέμα συζήτησης, είναι χρήσιμο να ακούμε τι έχουν να πουν οι άλλοι. Αν δεν είμαστε διατεθιμένοι να ακούσουμε τότε τι το ανοίγουμε το thread?

Ο χλευασμος ειναι η απαντηση στην Ειρωνια.
Την οποια εσυ χρησιμοποιησες,απεναντι μου,χωρις καν να με γνωριζεις.


Είναι γιατί εκτός από τις παρομοιώσεις και τις μεταφορές, η Ελληνική γλώσσα έχει και την υπερβολή σαν σχήμα λόγου, αλλά μάλλον δεν το ξέρεις αυτό!

όπως βλέπεις το να διαιωνίσουμε προσωπικές επιθέσεις και να παίζουμε την κολοκυθιά δεν είναι δύσκολο. Επειδή όμως με αυτό συντελούμε στο να ξεφύγει εντελώς το θέμα, σε παρακαλώ αν έχεις κάτι εποικοδομίτικο να προσθέσεις Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://taxaftixreiazontai.wordpress.com
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 03:14

Δεν απαντω σε υποθετικα"καλοπροαιρετες"υπερβολες,γιατι ηταν επι προσωπικου.Εκτος και αν σε λενε ETC.
Ειπαμε :
το ενιαιο Ranking δεν βοηθα στην παρουσα φαση σε τιποτα!
Ολα εχουν μια σειρα για να γινουν σωστα.
Μονο ετσι καποια πραγματα αποκτουν υποσταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Laskoulas
Arch Spammer
Arch Spammer
Laskoulas


Αριθμός μηνυμάτων : 15580
Ηλικία : 47
Τόπος : "The God of War hates those who hesitate."
Registration date : 27/08/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΚυρ 15 Φεβ 2009, 10:45

Kala re foustides Razz hmera ton eroteumenon kai anti na eiste ekso katheste k malonete - postarete gia @@kies ?Razz Razz (einai omos apolaustikoi oi dialogoi asarnil - nepethe )
Loipon sto prokimeno , exo malosei para poles fores me ton enti sto "elit" thema , eimai telios antithetos me auto , kai an h opoios me gnorizei kserei poli kala oti epithimo na do nea atoma , gamatous paixtes na erthoun sto proskinio , kathos leo oti siga min eimaste oi kaliteroi paixtes ktl ktl , atermonoi kabgades sto magazi me mena ton enti darlok ktl ... Peite to opos thelete alla persi pou o Grom itane agnostos sxetika k bgike protos ego xarika PERISOTERO apo ta ebgena ego ... eilikrina , kai an oxi as mi bro gkomena Razz (kalo e ! )
Panta xriazete neo aima panta xriazonte neoi paixtes pou emlpoutizoun to game pou kanoun to paixnidi kalitero kai mesa apo auto kai emas kaliterous.
Exo paiksi me polous paixtes kai fisika me kapoious pou theorounte fluff ,kathos kai exo dei kai polles maxes fluff paixton me kapoious alles , kala oi "fluff" paixtes einai autoi pouy fonazoun perisotero Smile kai paraponiounte panta , xeirotera apo opoiodipote (isos omos den einai o kanonas, h apla to game se pai sti paidiki ilika kai ginomaste (bazo k mena) gkriniarides )
To thema tis tixis - zariou , koita Nepethe (ti simeni wtf ?Razz ) pisteuo pos to game einai 70% ikanotita 20% zari 10% tixi (kamia fora paei mazi me to zari)
Na eksigitho... eimai tis apopsis oti prepei na exeis tous arithmous mazi sou oste na min exei to zari pithanotites na se @@sei diladi ena rear charge me 3 rank banner outnamber eisai idi sto +7 xoris kan na kanis tis attacks , oi pihtanotites na minei o antipalos sou sto pedio einai elaxistes...(akraio paradigma alla thelo na dikso tin eikona )
Ksereis pia einai i diafora enos kalou kai enos metriou paixti ?
H katanoisi ton kanonon - biblion, panta se kathe paixnidi otan nomizis oti ola exoune xathi tha erthi mia zaria pou isos alaksi tis isoropies... otan paizo px me ena paixti me oxi aristi gnosi ton biblion akoma k an kano lathos kapoia stigmi logo tis agnoias tou kai tis mi empirias tou tha kani ena lathos (tha ferei mia monada pio konta h tha mou dosi ena charge h tha kani kaki xrisi shooting ktl) opote ena game gia mena einai pio eukolo na to giriso akoma kai an exo paiksi asxima afou o antipalos den einai empiros.Oi maxes metaksi kalon - top (opos tous lete paixton) basizonte sto zari sxedon panta ... ta lathi pou kano se mia maxi einai liga ta lathi pou kani o thodoris se mia maxi einai pali liga otan paizoume mazi simasia den exi toso to lathos afou isoropoume se mia agonia tromou alla to zari pios tha anteksei perisotero i ligotero , an ego peraso ena iresistable i an ferei 6 sto wagh k me piasei , (kapos etsi elpizo na piasate tin geniki eikona)
Kai kati allo , tha doso ena hint , panta autos pou theori ton euato tou kalitero (sto paixnidi) tha paiksi me risko giati exei sigouria stis ikanotites tou , edo esis prepei na ton tsakisete ... kai na to ekmetaleutite na paiksi gia sas oxi eseis gia auton (kalo ! poioma kano o foustis !)
Alloste de prepei na nikai mono o kaliteros, se ola ta athlimata kai to competition , giati tote de tha eixane kamia elpida tosoi alloi , ara mi stereite to oniro apo kanena, i omorfia tou game einai na nika k kapios allos oxi toso super imba gamatos, esto kai apo tixi esto kai apo otidipote ,ego mazi tou ! .....
Auta elpizo na mi sas kourasa , kai xalaroste re , mi milate toso epi prosopikou alloste de gnorizeste kai an gnorizosastan (xoris na exete grapsi edo) mporei na pigenate kai gia kafe..Min epireazete ti krisi sas gia tous anthropous-xaraktires meso tou game...

Ante ante na mas kanoun Olimpiako athlima Razz


Ksefige ligo to post Razz alla thelo kai ego enoieo rankink (den eimai omos sigouros oti ta magazia theloun) psaxte na breite formoula !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
admin
Arch Spammer
Arch Spammer



Αριθμός μηνυμάτων : 3165
Registration date : 27/08/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΔευ 16 Φεβ 2009, 00:51

@ Nepenthe

Το ενιαίο Ranking πιστεύω ότι βοηθάει γιατί είναι μια κοινή βάση αναφοράς μεταξύ των tournament players διαφορετικών κοινοτήτων. Σε ένα δεύτερο επίπεδο, ελπίζω αυτός ο υγιής συναγωνισμός να οδηγήσει στην οργάνωση περισσότερων μεγάλων τουρνουά από τους παίκτες, είτε άμεσα (εύρεση χώρου - εθελοντική δουλειά για δημιουργία τερέν), είτε έμμεσα (μέσω πίεσης προς τα μαγαζια). Σε κάθε περίπτωση είναι μια διαδικασία που οδηγεί σε εξωστρέφεια την κάθε κοινότητα tournament παικτών, κάνοντάς τους να δουν πέρα και έξω από τα τοπικά ranking κάθε μαγαζιού ή club (τα οποία βεβαίως μπορούν να λειτουργούν παράλληλα με αυτό το ranking).

Σκοπός μου δεν ήταν να γίνει όλη αυτή η βαβούρα και να ειπωθούν τόσα πολλά παιδιά. Σκοπός μου ήταν να μπούμε σε μια τετοια συζήτηση γιατι πραγματικά πιστεύω ότι οι κοινές προσπάθειες των παικτών, πέρα από club και μαγαζιά και παρέες - και όχι οι προσπάθειες των καταστημάτων - μπορούν να προωθήσουν το παιχνίδι μας στην Ελλάδα. Και ο ανταγωνισμός που μπορεί να παραχθεί μεταξύ των παικτών για αυτό το κοινό ranking μπορεί να γίνει ο μοχλός για να κινηθούν τα πραγματα. Και αυτό το λέω έχοντας ακούσει και ψάξει το πως λειτουργούν οι κοινότητες παικτών στο εξωτερικό (μέχρι και σε άλλες βαλκανικές χώρες - ήμαρτον!), όπου το παιχνίδι έχει εξαπλωθεί όχι σε επίπεδο ανταγωνισμού απαραίτητα, αλλά σε αριθμούς παικτών και τουρνουά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skario
Admin
skario


Αριθμός μηνυμάτων : 1578
Ηλικία : 45
Τόπος : Πάτρα
Currently Playing : Vampire Counts Empire
Registration date : 23/09/2008

Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά   Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ 18 Φεβ 2009, 11:14

Λοιπόν εγώ θα ψήφιζα ένα τέτοιο σύστημα να δημιουργηθεί. Εξάλλου δεν χάνουμε και τίποτα. Αφού δημιουργηθεί, τότε να συζητήσουμε τις δυσκολίες του. Κάτσατε και γράψατε 3 σελίδες post με ευχολογία και καταστροφολογία για ένα σύστημα που δεν έχει καν δημιουργηθεί καν. Εγώ τουλάχιστον είμαι της αντίθετης τακτικής. Το δημιουργούμε, βλέπουμε κατά πόσο μας κάνει και αν είναι το κρατάμε, αν είναι το αφήνουμε. Έτσι δεν έγινε και με τα ETC τουρνουά? Τα δοκιμάσανε, τους άρεσε, τα κρατήσανε.
Όσο για το σύστημα αυτό: Ξεκινάει από το μηδέν. Γι' αυτό κανένας παίκτης δεν μπορεί να θεωρηθεί από το σύστημα elite ή παιχταράς ή ότι άλλο. Ο elite παίκτης φαίνεται μέσα από το σύστημα με την πάροδο του χρόνου. Συνεπώς θα πρέπει να το αφήσουμε να οριμάσει και μετά θα εμφανιστούν οι Top παίκτες. Ο elite παίκτης βάση αυτού του συστήματος, πρέπει να έχει συμμετοχές σε τουρνουά και καλές θέσεις σε αυτά. Πολύ σωστό. Τί άλλο θέλουμε δηλαδή να έχει ένας elite παίκτης? Τί να τον κάνω τον Λασκούλα (α ρε παιχταρά!!!) άμα δεν παίζει στα τουρνουά?
Τώρα το ποιος θα τρέξει αυτό το σύστημα, θα μπορούσαμε να στείλουμε ένα mail στους Αυστραλούς και να τους ρωτήσουμε πως το τρέχουν. Αφού οι κοινότητα μας είναι "ανώριμη", γιατί δεν παίρνουμε λίγες πληροφορίες από τους ώριμους. Προτείνω να το στείλει ο elhion που ξεκίνησε και το πόστ. Να μάθει τον τρόπο οργάνωσης, ποιά άτομα εμπλέκονται, τί γίνεται με τα εμπορικά καταστήματα και τα τουρνουά πως μοιράζονται οι εργασίες κλπ.
Εμείς πάντως ως Πάτρα, θα το υποστηρίξουμε ένα τέτοιο σύστημα. Xώρο έχουμε για ανεξάρτητα τουρνουά χωρίς εμπορικά κέρδη και γιατί όχι, μπορούμε να οργανώνουμε το ΤΟΠ 10 στην Πάτρα, οπότε λύνετε και το πρόβλημα για το ποιός καταστηματάρχης θα διεκδικήσει και αυτό το event.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ενιαίο σύστημα βαθμολόγησης τουρνουά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: Warhammer Fantasy General Discussion-
Μετάβαση σε: