Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)

Πήγαινε κάτω 
+27
mandragora
Sn4k30r
Aerico
6+
skario
Papajohn
Xereus
Achaian
Releaser...
h34dnotf0und
Nepenthe
kiour_gr
Nosphiel
Laskoulas
admin
Tzortz
Khar Vader
Thanos
BiG GoBBo
belial
Overmind
Trollzor
Johneleos
JimBouz
Asarnil the Dragonlord
Aramil Sair Sianontel
medas
31 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
medas
Spamlord
Spamlord
medas


Αριθμός μηνυμάτων : 1293
Ηλικία : 52
Τόπος : Portsmouth, Gunwharf Quays
Currently Playing : -
Registration date : 24/09/2008

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤρι 22 Ιουν 2010, 23:54

Στις 10 Ιουλίου κηδεύομεν την πολυαγαπημένη μας 7η έκδοση . . .

Ζήτω η 8η!!!

Θα φανταζόσασταν ποτέ ότι νάνοι θα μπορούν να κάνουν 15" charge (21!!! με anvil).
Μήπως σας είχε περάσει ποτέ από το μυαλό ότι θα βλέπατε ένα Doombull ή ένα Tyrant να πετάει σε μαγικό χαλί της ανατολής; Ή και τον Νανολόρδο πάνω στις ασπίδες του;

Το WFB όπως το ξέραμε πέθανε και γεννιέται ένα άλλο. Καλύτερο; Χειρότερο; Δεν γνωρίζω και δεν έχω επαρκή πληροφόρηση, σίγουρα όμως ένα διαφορετικό παιχνίδι.
Θα δούμε:
Μεγάλα μπλόκια πεζικού . . . ?
Πολλούς και φτηνούς ήρωες . . .?
Δυνατή μαγεία . . .?
Δύο Λόρδους . . .?
Σενάρια.
Το 6+ πληγώνει τα πάντα

Δεν θα δούμε:
Από ένα μοντέλο τρομοκράτη (terror causing) να διαλύεται ο στρατός.
5 σκιν από πίσω να σου γ... τη μονάδα που υποχωρεί.
Τα dwarfs να παίζουν πρώτα σε μάχη?!?

Το μόνο σίγουρο . . . θα απαιτηθεί πολύ διάβασμα στις διακοπές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://it.wikipedia.org/wiki/Manolesso
Aramil Sair Sianontel
Spamlord
Spamlord
Aramil Sair Sianontel


Αριθμός μηνυμάτων : 1664
Ηλικία : 40
Τόπος : coming...
Registration date : 22/10/2008

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 00:59

cheers cheers cheers

Long live 8th!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 01:34

medas έγραψε:
Στις 10 Ιουλίου κηδεύομεν την πολυαγαπημένη μας 7η έκδοση . . .

Ζήτω η 8η!!!

Θα φανταζόσασταν ποτέ ότι νάνοι θα μπορούν να κάνουν 15" charge (21!!! με anvil).
Μήπως σας είχε περάσει ποτέ από το μυαλό ότι θα βλέπατε ένα Doombull ή ένα Tyrant να πετάει σε μαγικό χαλί της ανατολής; Ή και τον Νανολόρδο πάνω στις ασπίδες του;

Το WFB όπως το ξέραμε πέθανε και γεννιέται ένα άλλο. Καλύτερο; Χειρότερο; Δεν γνωρίζω και δεν έχω επαρκή πληροφόρηση, σίγουρα όμως ένα διαφορετικό παιχνίδι.
Θα δούμε:
Μεγάλα μπλόκια πεζικού . . . ?
Πολλούς και φτηνούς ήρωες . . .?
Δυνατή μαγεία . . .?
Δύο Λόρδους . . .?
Σενάρια.
Το 6+ πληγώνει τα πάντα

Δεν θα δούμε:
Από ένα μοντέλο τρομοκράτη (terror causing) να διαλύεται ο στρατός.
5 σκιν από πίσω να σου γ... τη μονάδα που υποχωρεί.
Τα dwarfs να παίζουν πρώτα σε μάχη?!?

Το μόνο σίγουρο . . . θα απαιτηθεί πολύ διάβασμα στις διακοπές.

Ενα παιχνιδι φτιαγμενο απο τον Matt Ward εγγυαται πως θα ειναι παραγοντας ανωμαλιας... σαν τα βιβλια του.
Μatt Ward
Ο ανθρωπος που δημιουργησε τις κατηγοριες στο ETC...
τωρα φτιαχνει και την εκδοση ενος αλλου παιχνιδιου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 09:50

σας το λεγα για το basic move + 2d6 στο τσάρτζ! ρε παιδιά ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ο άχρηστος? και το πιο σημαντικό. πως πέρασε απ το "εξαντλητικό" πλέιτεστ? πιστευω ότι σε αυτό το εντίτιον οι σπασμωδίες θα ναι τόσο πολλές που ακόμα και οι εχθροί του ETC θα το παρακαλούν να αναλάβει δράση.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JimBouz
Spamlord
Spamlord
JimBouz


Αριθμός μηνυμάτων : 1643
Ηλικία : 49
Currently Playing : WARHAMMER FB & 40K
Registration date : 23/03/2009

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 10:07

ναι το ειδα κι εγω χτες το νεο τομο!!!

οι Νανοι επωφελουνται παααρα πολυ απο τους νεους κανονες.!
μπουστ στα πεζικα, τσαρτζ πολυ παραπανω απο 6'',ιπταμενος λορδος που κοβει φετες..
Θα δειτε να επανερχονται οι Κορνιτες απο το χρονοντουλαπο της ιστοριας...
το φρενζυ ειναι σαν ιμπετουους δηλ με ενα λιντερσιπ δεν κανεις τσαρτζ.....
Αν κανεις τσαρτζ και ο αλλος φλι, με ενα λιντερσιπ κανεις ρινταιρεκτ....
Αν κανεις τσαρτζ και πιασεις το φλιινγκ γιουνιτ εχεις φρι ριφορμ..χαχαχαχα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 10:08

Θελω νανο με charge stis 15 inches ναααααααααααααιιιι 2χ 10αδα με χαμερες και για σας και 1 αnvil θα φτανei στην ακρη του τραπεζιου απο τον πρωτο γυρο , θα γινουν υπερδυναμη oi dwarfs cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 10:11

medas έγραψε:
Στις 10 Ιουλίου κηδεύομεν την πολυαγαπημένη μας 7η έκδοση . . .Ζήτω η 8η!!!
The Έκδοση is Dead! Long Live the Έκδοση!
Asarnil έγραψε:
Ο ανθρωπος που δημιουργησε τις κατηγοριες στο ETC...
τωρα φτιαχνει και την εκδοση ενος αλλου παιχνιδιου...
Η απάντηση βρίσκεται μέσα στο ίδιο σου το κείμενο. Ο δημιουργός των κανόνων φτιάχνει ένα σύστημα για να παίζεις. Μία χαρούμενη παρέα που δεν θέλει να παίζει αποφασίζει ότι θέλει κάτι άλλο και κάνει κάτι άλλο (όχι ο δημιουργός, γιατί αν κανείς δεν έκανε την κίνηση, όλοι απλό whfb θα παίζαμε ή θα γκρινιάζαμε για το "ομιτζί σπασμενίλα σνιφκλαψλυγμ", ανάλογα το χαρακτήρα), και για το κατά πόσο διόρθωσε/έφτιαξε/καλυτέρευσε ή καταράκωσε/έθαψε/σέξισε, οι απόψεις διίστανται.
Πολύς κόσμος υπερασπίζεται το σύστημα αλλαγμένων κανόνων το οποίο φτιάχτηκε για να υποστηρίζει ένα πρωτάθλημα ομάδων και να λειτουργεί στα πλαίσια αυτού, και πολύς κόσμος έχει ξενερώσει γιατί οι ίδιοι κανόνες που κατασκευάστηκαν για να εφαρμόζονται σε ομαδικό παιχνίδι έχουν καθιερωθεί σαν άγραφος νόμος και στις καλημέρες των ατομικών.

Με τον ερχομό της νέας έκδοσης, η μεν μερίδα υπέρ του etc στεναχωριέται για το "my precious", ενώ η μέχρι τώρα δυσαρεστημένη μερίδα κοιτάει την έκδοση σαν το Brother Chaplain που κατέβηκε από το διαστημόπλοιο να τους δείξει το δρόμο του αυτοκράτορα. Όλα έρχονται να καταλήξουν λοιπόν στο ότι, δεν περιμένουμε στην πραγματικότητα τη νέα έκδοση και το πως θα γίνει το παιχνίδι, γιατί είναι το χόμπυ μας και μας αρέσει και θα το παίζουμε γιατί έτσι, αλλά περιμένουμε εναγωνίως αν "η κακιά GW πάλι έκανε τη μαλακία της και θα μας σώσει το ETC γιατί τσιτ/μπροκεν/ομιτζι" ή αν "θα είναι μια χαρά η έκδοση για να σταματήσουν να γκρινιάζουν και να παίξουμε το παιχνιδάκι μας όπως το γράφει το βιβλιαράκι του"...

Προσωπικά ελπίζω, να δεί ο κόσμος εκτός από τα "καλά" (a.k.a. αυτά που τον βόλεψαν) του ETC και τι προβλήματα έφερε, και να αρκεστεί στο να παίζει την 8η έκδοση του παιχνιδιού χωρίς να το παίζει Judge/Jury/Executioner, ή απλά να ξεχωρίσει το WHFB από το ETC. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο, και τα δύο μπορούν να συνυπάρξουν αν τα ξεχωρίσουμε στο μυαλό μας.

BTW, επειδή τώρα τελευταία τα νερά είναι ήρεμα και είναι βαρετό το σάητ (εκτός των ravings του johneleos) ελάτε όλοι μαζί να βριστούμε να ξεσκάσουμε ρε αδερφέ! Αρχίζω!!!:::

Όπως τα βίωσα σαν τρίτος, η μόνη διαφορά που έχει έρθει με την λειτουργία του ETC είναι μία κάθετη αλλαγή των συμπεριφορών των παικτών, οι οποίοι από χομπίστες που παίζουν το παιχνίδι τους με μπύρες και φραπέδες μοιράστηκαν σε "Είμαι γαμάτος γιατί ασχολούμαι με GW & European Team & Εθνικές" και "Είσαι noob και πως να παίξω μαζί σου και να χάσω το χρόνο μου, εγώ παίζω με τους γαμάτους και προπονούμαι"... Το ένα έφερε το άλλο, και εγώ είμαι ουμπεργαμάτος και πρέπει να μπώ εθνική και σούξουμούξου και λουλάς.

Αυτή τη συμπεριφορά να αλλάξουμε, και όλα καλά θα πάνε δε θα τους νοιάζει ούτε αν ο "δαίμονας οπωπω" ούτε αν "άντε να βγούν τα ρηστρίξιονζ για τα ρατζ, με μαμήκανε!"

Flame me babyZ bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 10:19

Chronomancer έγραψε:
BTW, επειδή τώρα τελευταία τα νερά είναι ήρεμα και είναι βαρετό το σάητ (εκτός των ravings του johneleos) ελάτε όλοι μαζί να βριστούμε να ξεσκάσουμε ρε αδερφέ! Αρχίζω!!!:::

Ειμαι το πιο ζωντανο μελος ( με καθε σημασια που μπορει να σκευτει καποιος) γιατι βαριεμε και σπιτι μου καθομε ολη μερα στο PC με τις μπογες μου διπλα και βαφω βλεποντας Soul eater kai spammarontas sto Gwf μπας και ξυπνισετε αλλα ο chrono εχει δικιο ειναι λιγο βαρετα αυτες τις μερες και μου φενετε θα εξαφανιστω και θα αρχησω κανα ΜΜΟ και αντε βρειτε με για αυτο FLAME ON..... Charge to the Keyboard and start spamming guitar guitar guitar guitar guitar guitar guitar
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Overmind
Hero
Hero
Overmind


Αριθμός μηνυμάτων : 806
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens
Currently Playing : 40Κ, WoW, Space Hulk, WFB, BFG, Epic 40K, LotR SBG, Necromunda, Gorkamorka, Bloodbowl, Dreadfleet
Registration date : 01/04/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 10:25

Flames sketo έγραψε:
σας το λεγα για το basic move + 2d6 στο τσάρτζ! ρε παιδιά ΠΩΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ο άχρηστος?

Το έχω πει ήδη αρκετές φορές χωρίς να έχει κυκλοφορήσει καν ακόμα η νέα έκδοση.
Το σύστημα είναι ήδη δοκιμασμένο στο War of the Ring. Το ζάρι στο charge είναι άμεσα συνδεδεμένο με το premeasuring. Μπορεί οι "έμπειροι" παίκτες να θεωρούν σαν δεδομένο ότι μπορούν να υπολογίσουν με το μάτι την απόσταση (ή να την μετρήσουν κρυφά με τους αγκώνες τους Shocked ) αλλά για τον περισσότερο κόσμο ήταν πάντα ένας παράγοντας απροσδιόριστος!

Τώρα πλέον θα ξέρουν ακριβώς και οι δύο παίκτες πόσο μακριά είναι και τί ζάρι θέλει να φέρει για να σε φτάσει. Και αν ο νάνος δηλώσει 15" έφοδο, και κάνει 15" έφοδο, και δεν θες να σε φτάσει, μπορείς πάντα να κάνεις flee!

Όμως πλέον θα έχει λιγότερη σημασία το ποιός κάνει έφοδο από το από ποιά κατεύθυνση κάνει έφοδο. Και πιστεύω πραγματικά ότι λύνει περισσότερα προβλήματα από όσα δημιουργεί...

Και στην τελική είναι λάθος να κάνουμε σύγκριση με τις προηγούμενες εκδόσεις. Γιατί τότε και εγώ θέλω ο Chaos Lord μου να κρατάει plasma pistol & power fist! Αφού κάποτε μπορούσε...
Αυτή είναι η νέα έκδοση του Warhammer είτε μας αρέσει είτε όχι. Live with it! Wink

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Overmind
Hero
Hero
Overmind


Αριθμός μηνυμάτων : 806
Ηλικία : 50
Τόπος : Athens
Currently Playing : 40Κ, WoW, Space Hulk, WFB, BFG, Epic 40K, LotR SBG, Necromunda, Gorkamorka, Bloodbowl, Dreadfleet
Registration date : 01/04/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 10:28

Και +1 στον Chronomancer! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 10:29

Εμενα προσοπικα μου αρεσει, γιατι θα ευχαριστιθω παιχνιδι, γιατι παλιοτερα επαιζα ( δεν ηξερα και το μαρς και μου το ειπε την Κυριακη ο Λασκουλας) βαριομουν διοτι οι νανοι δεν ευφταναν ευκολα τον αντιπαλο να κανουμε κανα CC να μιρασουμε ξυλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:02

ρε συ κρόνο έχει μια λογική αυτό που λες αλλά πχ επειδή μιλάω εξ ιδίων παρακολουθησε τη σκέψη μου πλζ. το ιτισι μ αρέσει γιατί είναι μια προσπάθεια αρχικά ισορρόπησης του αγαπημένου μου παιχνιδιού (μετά το σέρφινγκ και το 4άρι ελεύθερο αλλά είναι ατομικά ιιιχααααααααααααα). σίγουρα δεν είναι τέλειο αλλα κάποιες σπασμωδίες τις κόβει, τουλάχιστον στην έβδομη. για ομάδες κλπ κλπ ΔΕΝ με απασχολεί όπως μπορουν να σε διαβεβαιώσουν τα παιδιά που ας πούμε είχα μια καλή πιθανότητα για εθνική κλπ κλπ και φυσικά -επειδή συμφωνώ με αρκετά απ όσα λες δεν είναι όμως του παρόντος- την έκανα στην άκρη. αυτό που αν θες με ενοχλεί σε αυτό το εντίτιον είναι η υπεραπλουστευση. δεν μ αρέσει. μ αρέσει που μπορώ και υπολογίζω ίντσες (ικανότητα), που κάνω συμπαθητικούς ελιγμούς (ικανότητα) κλπ κλπ. δεν θα μ αρέσει να έχει τόση μεγάλη επίδραση το ζάρι (τύχη). θα μου πεις βέβαια είναι ένα παιχνίδι με ζάρι και θα χεις δίκιο αλλά ε όπως και να το κάνουμε πεζικό με ΠΙΘΑΝΟ τσάρτζ 15 ε δεν μ αρέσει! πες με συντηριτικό ή οτιδήποτε.
οβερμάιντ επειδή αφήνεις και κάποιες μπηχτές για αγκώνες κλπ κλπ, πιστέυεις ειλικρινά ότι όποιος κάνει τέτοια σε αυτό το εντίτιον ως δια μαγείας θα γίνει αθώα περιστέρα? εκ πρώτοις φαίνεται ότι εξαλείφονται τέτοια φαινόμενα, μαζί σου, αλλά ο κλέφτης θα ναι κλέφτης μια ζωή, θα βρει να σε κλέψει. όπως οφείλουμε να είμαστε επιφυλακτικοί ως προς τα αρνητικά (εχουν δίκιο οι ηπιότεροι που το υπερθεματίζουν) ασ είμαστε όμως επιφυλακτικοί και προσ τα φαινομενικά θετικά. το ιτισί γεννήθηκε και περπάτησε επειδή εξέφραζε μια ΡΟΠΗ των εκάστοτε κοινοτήτων ενάντια στην ....αηδία των δαιμόνων, των de των βαμπιριών κλπ κλπ. αν σε αυτό το εντίτιον αποδειχθεί μια αντίστοιχη προφανής ευνοια κάποιων στρατών, ε πίστεψέ το δεν θα αργήσει να εμφανιστεί κάτι αντίστοιχο. μόνο ο χρόνος θα δείξει. πάντως η λογική "αυτή είναι η έκδοση κ σε όποιον αρέσει" είναι λάθος με ....ακροδεξιά στοιχεία. ο καθένας είναι ελευθερος να επιλέξει, τη τον εκπροσωπεί και βολευει. προσωπικά θεωρώ ότι ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχουμε ατομική και ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ κρίση και αντίληψη. ενα εκ των 2 να λείπει δεν μπορείς να έχεις καθαρή εικόνα. αν δεν έχεις καθαρή εικόνα δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. αν σε αυτό βάλεις και την τυπική ελληνική φανατίλα καταλαβαίνεις γιατί ΠΑΝΤΑ θα υπακούμε στους ευρωπαίους πατέρες (ΊΤΙΣΙ, ΔΝΤ κλπ κλπ) που τουλάχιστον λόγω κυρίως παιδείας κατέχουν ως ένα ποσοστό τισ δύο αυτές αρετές, ή τουλάχιστον έτσι δείχνουν. αυτά, το τράβηξα αλλά food for thought....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
belial
Arch Spammer
Arch Spammer
belial


Αριθμός μηνυμάτων : 4528
Ηλικία : 46
Τόπος : Πειραιάς
Currently Playing : WM Cygnar
Registration date : 25/08/2009

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:14

Εγώ καλού κακού έχω βάλει 2 anvil παραγγελιά μην ξεμένουμε και από απόθεμα Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:18

ναι για να σου σκάνε και τα δύο! και να φτιάχνεις ποπ κορν!χαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BiG GoBBo
Arch Spammer
Arch Spammer
BiG GoBBo


Αριθμός μηνυμάτων : 3579
Ηλικία : 36
Registration date : 01/09/2008

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:22

johneleos έγραψε:
Ειμαι το πιο ζωντανο μελος ( με καθε σημασια που μπορει να σκευτει καποιος) γιατι βαριεμε και σπιτι μου καθομε ολη μερα στο PC με τις μπογες μου διπλα και βαφω βλεποντας Soul eater kai spammarontas sto Gwf

Ξέρεις ό,τι υπάρχει κάτι που λέγετε εργασία έτσι? Rolling Eyes Rolling Eyes
ξέρεις ό,τι κάποτε θα το κάνεις κι εσύ Cool ..ε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Thanos
Knight
Knight



Αριθμός μηνυμάτων : 363
Ηλικία : 35
Τόπος : Πατρα
Currently Playing : Lizardmen/ Wood Elves
Registration date : 12/02/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:23

Flames sketo έγραψε:
αν σε αυτό βάλεις και την τυπική ελληνική φανατίλα καταλαβαίνεις γιατί ΠΑΝΤΑ θα υπακούμε στους ευρωπαίους πατέρες (ΊΤΙΣΙ, ΔΝΤ κλπ κλπ)

ETC και ΔΝΤ ειναι αλληλενδετα, πρωτα ερχεται το ΔΝΤ μας παιρνει τα λεφτα και δεν εχουμε να αγορασουμε ενα τριτο stegadon ή μια δευτερη υδρα και μετα ερχεται να μας παρηγορησει το ETC λεγοντας μας οτι και να τα ειχαμε δεν θα μπορουσαμε να τα παιξουμε! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:29

χαχαχα καλο ρε συ, είδες conspiracy for eva!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:31

ειμαστε το μικρο ομορφο κρατιδιο αναμεσα στα τερατα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Khar Vader
Arch Spammer
Arch Spammer
Khar Vader


Αριθμός μηνυμάτων : 10443
Ηλικία : 50
Currently Playing : DICE :P
Registration date : 28/08/2008

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 11:59

+1 Overmind

H 8η εκδ είναι εδώ, ζήτω ο νέος βασιλιάς. Ήδη έχω ξεχάσει την 7η. Αν ο νέος βασιλιάς τώρα προσφέρει διασκέδαση όλα καλά. Αν χρειαστεί ETC για να προσφέρει , κανένα πρόβλημα. Αν όχι , ας είν' καλά το FoW Razz

Θα παίξουμε και θα δούμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 12:09

BiG GoBBo έγραψε:
johneleos έγραψε:
Ειμαι το πιο ζωντανο μελος ( με καθε σημασια που μπορει να σκευτει καποιος) γιατι βαριεμε και σπιτι μου καθομε ολη μερα στο PC με τις μπογες μου διπλα και βαφω βλεποντας Soul eater kai spammarontas sto Gwf

Ξέρεις ό,τι υπάρχει κάτι που λέγετε εργασία έτσι? Rolling Eyes Rolling Eyes
ξέρεις ό,τι κάποτε θα το κάνεις κι εσύ Cool ..ε?

μη μου το τζονελεος τάραττε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 12:13

BiG GoBBo έγραψε:
johneleos έγραψε:
Ειμαι το πιο ζωντανο μελος ( με καθε σημασια που μπορει να σκευτει καποιος) γιατι βαριεμε και σπιτι μου καθομε ολη μερα στο PC με τις μπογες μου διπλα και βαφω βλεποντας Soul eater kai spammarontas sto Gwf

Ξέρεις ό,τι υπάρχει κάτι που λέγετε εργασία έτσι? Rolling Eyes Rolling Eyes
ξέρεις ό,τι κάποτε θα το κάνεις κι εσύ Cool ..ε?
καλα ηθελα να βρω καμια δουλεια για να παρω φαντασυ και more BA απλα βαριεμαι και ειναι ενα μικρουλι θεματακι οποτε ολη μερα με το πινελο στο ενα και με το ποντικι στο αλλο Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 12:19

Που να σου ξεραθούν τα χρώματα... Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 12:21

galvert έγραψε:
Που να σου ξεραθούν τα χρώματα... Suspect
δηλαδη ?? scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 12:30

Flames sketo έγραψε:
αυτό που αν θες με ενοχλεί σε αυτό το εντίτιον είναι η υπεραπλουστευση. δεν μ αρέσει. μ αρέσει που μπορώ και υπολογίζω ίντσες (ικανότητα), που κάνω συμπαθητικούς ελιγμούς (ικανότητα) κλπ κλπ. δεν θα μ αρέσει να έχει τόση μεγάλη επίδραση το ζάρι (τύχη). θα μου πεις βέβαια είναι ένα παιχνίδι με ζάρι και θα χεις δίκιο αλλά ε όπως και να το κάνουμε πεζικό με ΠΙΘΑΝΟ τσάρτζ 15 ε δεν μ αρέσει! πες με συντηριτικό ή οτιδήποτε.
Η υπεραπλούστευση είναι διφορούμενος χρισμός, σίγουρα. Φυσικά και θα παίζει περισσότερος κόσμος σωστά γιατί δεν θα τον μπερδεύουν τόσο οι κανόνες, σίγουρα η μάχη θα γίνει πιό γρήγορη κλπ. Σίγουρα επίσης, ένα γιουρούσι που υπολόγιζες μπορεί να μη σου κάτσει επειδή προστέθηκε ένα ζάρι αντί για standard. Βέβαια, και πριν η κίνηση είχε μαλακίες όπως τα monsters που κάνανε ένα ωραίο Pivot και ξαφνικά εκεί που εσύ είσουν 12,5 inches και δεν έφτανες αυτά είναι 11,5 και σε γιουρουσάρουν... Είναι κάτι διαφορετικό, και η απλούστευση θα φέρει στο σπόρ περισσότερο νέο αίμα. Φυσικά και συμφέρει την εταιρία, αλλά... συμφέρει και εμένα σα παίκτη & σα λέσχη να έχω περισσότερα άτομα. Απλό & γρήγορο. Έχω παίξει πολλά παιχνίδια στρατηγικής με μινιατούρες, και μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι, ο κύριος λόγος που το WH40K, WHFB κλπ έχουν επικρατήσει είναι γιατί είναι πιό γρήγορα και απλά από τα άλλα. Πραγματικά, αν θέλει κάποιος να λέγεται "στρατηγός" υπάρχουν χίλια μύρια ζόρια παιχνίδια που είναι πραγματικά κάτι άλλο από το μπαρμπούτι που παίζουμε, ας μου στείλει pm να του στείλω μια πρόχειρη λίστα. Αλλά κάτι τέτοιο παίρνει για απλή φιλική παρτίδα πάνω από 3 ώρες, με μοντελάκια πολύ πιό μικρά και για να σκοτώσεις 1 σου βγαίνει η πίστη.

Flames sketo έγραψε:
το ιτισί γεννήθηκε και περπάτησε επειδή εξέφραζε μια ΡΟΠΗ των εκάστοτε κοινοτήτων ενάντια στην ....αηδία των δαιμόνων, των de των βαμπιριών κλπ κλπ. αν σε αυτό το εντίτιον αποδειχθεί μια αντίστοιχη προφανής ευνοια κάποιων στρατών, ε πίστεψέ το δεν θα αργήσει να εμφανιστεί κάτι αντίστοιχο.
Πριν κατέβω Πάτρα και ακούσω για την όλη "αηδία των δαιμόνων, των de των βαμπιριών", ήταν ανύπαρκτη για μένα και για την παρέα μου που παίζαμε 2-3 φορές την ημέρα, κυριολεκτικά. Υπάρχουν προβλήματα υπαρκτά, προβλήματα ανύπαρκτα, και προβλήματα κατασκευασμένα. Το όλο ETC ήρθε να δώσει λύση σε πρόβλημα της τρίτης κατηγορίας, πράγμα το οποίο εμένα & πολλούς άλλους δεν αφορά. Αλλά ας κάνω πιό σαφές αυτό που είπα στο προηγούμενο. Η κοινότητα πρέπει να διαχωρίσει ξανά το WHFB που είναι παιχνίδι με συγκεκριμένο σύστημα κανόνων με το ETC το οποίο δεν είναι σύστημα κανόνων, αλλά τροποποίηση στο υπάρχον σύστημα για προσαρμοσμένη χρήση σε εναλλακτικό τουρνουά λογικής ομάδων. Όταν πάω για κυριακάτικο τουρνουά, πάω για κυριακάτικο τουρνουά, δεν πάω για να "προπονούμαι" (λολ ελεόσα ομιτζί νιόσε παιχνιδάκι για παιδάκια είναι, και εμείς μπέμπηδες που αρνούμαστε να μεγαλώσουμε και έτσι μας αρέσει) για εθνικές και λοιπά. Στα "καθολικά" και στα "guild wars" ότι νά'ναι, κανένα θέμα και όποιος θέλει παίζει αυτό, παίξε/λιώσε/προπονήσου και εγώ μαζί σου και καλή επιτυχία. Αλλά πρέπει να γίνει σαφής διαχωρισμός και όχι αυτή η γαμημπήηηηηηηηηηηηηηηηηηπ ητισοκρατία που μας έπριξε τα συκώτια τόσο καιρό, και για να παίξεις τουρνουαδάκι gt έπρεπε να κάνεις τάμα γιατί "υπάρχει GW σε λίγο καιρό και πρέπει να προπονηθώ στο τοπικό τουνρού ενάντια στο πιτσιρίκι που δεν ξέρει ή στον άκυρο φλαφιάρη που κατέβασε ότι γουστάρει"... Γιατί ούτε προπόνηση είναι να τις ρίχνεις σε τσιπιρίκι, ούτε να έχεις στρατό "Beastmen" παλιάς έκδοσης και να κληρώνεσαι ενάντια σε Vampires φούλ του etherial που ποτέ δεν θα πάρεις σε GW... Έχει χαθεί η μπάλα, και πρέπει να τη βρούμε για το καλό του χόμπυ. Αλλά σε κάθε πρόβλημα το πρώτο βήμα επίλυσης είναι η αναγνώρισή του, πράγμα στο οποίο πολλοί εθελοτυφλούν και στρουθοκαμηλίζουν έχοντας μασήσει το παραμύθι "Το ETC είναι καλό είναι φίλος μας είναι απαραίτητο δεν υπάρχει νόημα χωρίς αυτό".

Χμμμ... ξεκινάω να γράψω μια σύντομη απάντηση και καταλήγω σε ρεπορτάζ. Ναρκισισμός λογικά, μου αρέσει να διαβάζω αυτά που γράφω Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Chronomancer στις Τετ 23 Ιουν 2010, 12:35, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)   8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι) I_icon_minitimeΤετ 23 Ιουν 2010, 12:40

ρε κρόνο κάνεις φόκους σε συγκεκριμένα πράγματα και τα βλέπεις άσπρα μάυρα. δικαίωμά σου. εγώ πιστεύω στο γκρι περισσότερο. σου ξαναγραψα σψστά αυτά που στηλιτεύεις περί εθνικών, μεγαλείων κλπ κλπ αλλά προσωπικά εμμένω στους μηχανισμους του παιχνιδιού, δλδη, το ανέβασμα της τύχης σε σχέση με την ικανότητα. αν αυτό το νέο μείγμα εξυπηρετεί εσένα και την παρέα σου, με γεια σας με χαρά σας! τώρα εμείς οι "κακοί" υπερασπιστές του ιτισι παίζει να δούμε παιχνίδι όπως το θέλουμε με το "κυάλι". άρα τώρα εσείς θα είστε οι ....ιτισίδες, ή μάλλον οι γκουγούδες, με πιάνεις? τεσπα το θέμα είναι να περνάμε καλά και ότι δώκει. θα σου δώσω ένα χίντ πάντως, μια πρώιμη πρόβλεψη. ετοιμάσου για ...πολύ ποντίκι σε αυτό το εντίτιον !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
8η Έκδοση (ένα άλλο παιχνίδι)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 23Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer Fantasy :: Warhammer Fantasy General Discussion-
Μετάβαση σε: