Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα....

Πήγαινε κάτω 
+11
Asarnil the Dragonlord
Tzortz
theodddore
xrisomiga
mandragora
medas
Laskoulas
Flames
Sabbal
belial
Blood Guzzler
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Blood Guzzler
Arch Spammer
Arch Spammer
Blood Guzzler


Αριθμός μηνυμάτων : 2472
Ηλικία : 31
Τόπος : Κορυδαλλός
Currently Playing : Tyranids, Blood Angels, Necrons, Orks, Chaos SM
Registration date : 08/02/2009

Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα....   Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 04 Δεκ 2012, 13:22

Πρωτα απ ολα , ενα ευχαριστω για το χρονο και τις απαντησεις σας.

Δευτερον, προφανως μια εταιρια σαν την GW, οταν βγαζει ενα νεο προιον θελει σαφως να το πουλησει. Ειναι λογικο, το δεχομαι, αλλα νομιζω πως πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια , δηλαδη, δεν ειναι σωστο οταν βγαινει ενα νεο βιβλιο ξαφνικα να γινονται outclassed ολες οι μοναδες που παιζαμε τον προηγουμενο καιρο. Ξεκαθαρο παραδειγμα αποτελουν οι δαιμονες στο 40κ, που αν καποιος θελει να ειναι ανταγωνιστικος ουσιαστικα πρεπει να ξεκινησει το στρατο του απο την αρχη.
Αλλο παραδειγμα αποτελουν οι νεοι νεκρονς, που οταν βγηκαν στο τελος της 5ης παλι επαιζαν εντελως διαφορετικα units απ οτι παιζονταν με το παλιο βιβλιο ( παλια επαιζαν destroyers και monoliths , στην αρχη της 5ης παιζανε γαλερες και annihilation barges ) και τωρα στην 6η παλι αλλαζει το παιχνιδι και ο νεκρον πρεπει να δωσει αλλα 200 ευρω για να βαλει 5 + κρουασαν.
Δεν λεω , πουλα τις νεες μοναδες σου, αλλα μην κανεις τελειως σκατα τα παλια σου units. Γιατι μιλαμε για ενα χομπυ που αφιερωνουμε χρονο στα μοντελα και ειναι κριμα να τα βλεπεις να σαπιζουν στο ραφι. Φυσικα μιλαω στη περιπτωση που καποιος θελει να παιζει ποιο ανταγωνιστικα, αν παιζεις μονο για τη πλακα σου, οκ, αυτο σε επιρρεαζει λιγοτερο αλλα και παλι καποια στιγμη θα ξενερωσεις να χανεις.

Τριτον , για αυτο που αναφερθηκε στους κανονες...ειχα γραψει ενα αρθρο στο blog μου που ελεγα πολλα για το θεμα , θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα αν ριχνατε μια ματια γιατι νομιζω οτι κ εκει πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια.

Μανδραγορα , κ εγω πλεον αυτη τη κατευθυνση εχω παρει, απο καταστημα εχω πολυ καιρο να αγορασω μοντελο , πλεον κινουμαι μονο απο προσφορες στο ιντερνετ , στα φορουμς και πολυ, πολυ conversion. Αλλα κ αυτο δεν αρκει παντα , δυστυχως.

Εν κατακλειδι , το ολο point που θελω να θεσω ειναι οτι αυτο το χομπυ θελει σιγουρα λεφτα. Και οταν σκας σε μια εταιρια 300+ ευρω για να παρεις τα μοντελα της , εχεις καποιες απαιτησεις. Διορθωση , ΠΡΕΠΕΙ να εχεις απαιτησεις , σαν καταναλωτης. Ειναι ο τροπος που περνας τον ελευθερο σου χρονο, ειναι ενα ειδος πολυτελειας. αλλα αυτο πιστευω οτι δεν σημαινει πως πρεπει να γινομαστε σαν τα apple fanboys , ή σαν τα card games που αλλαζουν καρτες και κινητα καθε σεζον. Ο κοσμος της μινιατουρας κινηται πιο αργα και περιλαμβανει πολλα στοιχεια τα οποια θετουν καποια μορφη " αδρανειας " στο τροπο που αλλαζει το metagame. Και σιγουρα δεν με συγκινει καθολου το να ξερω πως, στις 100 παρτιδες που θα παιξω με guard ή necron , στατιστικα δεν κερδιζω ουτε το 5%.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://stefoserpent.deviantart.com/
tomahawk
Spamlord
Spamlord
tomahawk


Αριθμός μηνυμάτων : 1378
Τόπος : Κερατσίνι (Πειραιάς)
Currently Playing : Τίποτα
Registration date : 26/04/2011

Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα....   Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 04 Δεκ 2012, 15:45

Laskoulas έγραψε:
Παρακαλω ?
Γιατι η δικη σου αποψη ειναι σωστη και η δικη μου λαθος ?
και γιατι η δικη μου να ειναι σωστη και η δικη σου λαθος ?
οχι θα μου αρεσει το ξυλινο ΜΟΝΙΜΟ κινηση και τσαρτζ 8 λες και ειναι οι μοναδες ολες ιδιες σα το clone war (πρρρρ μακρια).
κωστα ειναι σχετικα αυτα και θεμα το πως αντιλαμβανομαστε στο παιχνιδι σε βαθος θεαμα και φαντασια.
Ετσι για μενα ναι η μοναδικη επελαση των νανων με 12 στο ζαρι για το τσαρτζ που θα γινει 1 φορα στις 10 μαχες και αν ειναι κατι μοναδικο και αγετε στη σφαιρα που δημιουργει ηρωες.
Μου ταιρειαζει στη σκεψη μου αρεση σαν ιδεα μιας μοναδας μια μοναδικη στιγμη , μια κρισημη ωρα να κανουνε κατι που θα εμοιαζε αδυνατο στα ματια μας ενα τσαρτζ 14/15 ιντσες πχ.
Δηλαδη και το χολντ κ φλι ειναι τοσο τελεια, νομιζεις οτι δε θα σε φτασουνε ποτε , κανε χολντ νομιζεις οτι θα σε φτασουνε κανε φλι. σκεψου ομως σε real mode το απονενοημενο τσαρτζ των ναννων που ειναι με το πιστολι στο κροταφο πχ , να φτανουνε με ενα ηρωικο τσαρτζ στις γραμμες του εχθρου.
Ιμο το ραντομ τσαρτζ ειναι ΤΕΛΕΙΟ...

και στο φιναλε σταματηστε τη καραμελα αυτη.
θες να ειναι ολα προγαματισμενα ? παιχτε σκακι.
εγω θελω οσο και να μη με συμφερει σα "καλο" παιχτη , τη τυχη γιατι ανεβαζει την αδρεναλινη μου και με πορωνει.

Η 7 ητανε μια εκδοση που ηξερα απο πριν τι θα γινει στη μαχη μου , εκτος αν εσκαγε κανας μαγος πχ. εχοντας εικονες απο 100δες μαγες ηξερα απο πριν ποσο θα παμε πανω κατω,
ε τωρα πια με το ραντομ τσαρτζ με το μαρτς (παιρνωντας ld) το παιχνιδι εχει απογειωθει.
Δε με συμφερει αλλα μου αρεσει.
και στο φιναλε στις πρωτες θεσεις ημουνα και στην 7η το ιδιο και τωρα.
κλαιν δηλαδη, δε μου εκανε και τη μουρη κρεας το ραντομ τσαρτζ,ισα ισα που βοηθα τους νεους παιχτες και ειναι η εκδοση γενικα πιο φιλικη για το νεο παιχτη ,
ορεξη γουστο και πορωση να εχεις.
και εγω θελω να πιστευω εχω και τα 3.
Οπως εχει πει ο ελχιον η 8η ειναι η επανασταση του θεαματικου και θα συμπληρωσω ειναι η εκδοση με καταστασεις που δημιουργει ΗΡΩΕΣ...
Ειπαμε γουστα.

+1

Αν και καμιά φορά αυτό το random charge και η random μαγεία μου κάνουνε τα νεύρα ζαρτιέρες, θα συμφωνήσω με το Λασκούλα. Και εγώ περνούσα ποιο καλά στην 7η, ήξερα πόσα ζάρια θα έχω σε κάθε γύρω μαγείας ή το charge distance μου, αλλά οι αλλαγές που έγιναν πρόπερσι έδωσαν μια άλλη νότα στο παιχνίδι.
Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι οι τιμές, έχουν ανέβει πάρα πολύ και ποιο πολύ από όλα μου τη δίνουν αυτά τα καινούρια (σχετικά καινούρια) blister με το ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ που κάνουν γύρω στα 15 ευρώ το ένα. 20 ευρώ έχουν οι 10αδες units στο fantasy... και μη μου πείτε μαμάει το σκάλισμα (δεν αντιλέγω βλέπε CSM: Aspriring Champion) ΑΛΛΑ δε παύει να είναι ένα πλαστικό μοντέλο! Πώς γίνεται να έχει τέτοια τιμή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iatroblast (t)
Spamlord
Spamlord
iatroblast (t)


Αριθμός μηνυμάτων : 1328
Τόπος : Faliro - Attiki
Currently Playing : Warhammer Fantasy (The Empire), Magic the Gathering (casual), RISK Legacy
Registration date : 24/02/2009

Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα....   Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 04 Δεκ 2012, 20:41

Κινδυνευοντας να αλλαξω θεμα, σε ολα τα παιχνιδια σ#@$α τα εχουν κανει. Αντε πχ να ελεγες στο magic στην εβδομη συλλογη οτι θα βγαζεις 6/6 δαιμονα με flying και trample στο τεταρτο γυρο με hardcast.

Δε τους πολυνοιαζει αν το παιχνιδι θα καταληξει διασκεδαστικο ή σπαστικο, αρκει να πουλανε συνεχεια και αυτο συμβαινει στη Workhop

Αν το δεις απο αποψη ανταγωνιστικη, αστο-- οι μοναδες και οι κανονες αλλαζουν συνεχεια. Εγω ειμαι καλλυμενος απο την αποψη οτι στο fantasy αγορασα αυτο που μου αρεσε οπτικα. Τωρα βεβαια και αυτο σχετικο ειναι. Στο 40Κ εφαγαν σουτ οι WitchHunters πριν λιγα χρονια οι Dogs of War στο fantasy. Αυριο μπορει να πουν το ιδιο για σχεδον οποιονδηποτε

Προσωπικα βαζω κι ενα οριο γιατι μου τη σπαει να με κανουν τσουl@κι τους στις αγορες, Τωρα στην Empire εβγαλαν τα κοτοπουλα και κατι chariots, αλλα f@ck off απο μενα-- οταν αγοραζα για να συμπληρωσω το στρατο να τα εβγαζαν τοτε! τωρα ειναι αργα! Razz Razz

p.s. οι καινουριοι κανονες στο fantasy παντως συμπτωματικα μου αρεσουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα....   Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 04 Δεκ 2012, 23:21

sto magic ολα ιδια εδω και αρκετο καιρο ξες οτι θες 400-500 ευρα καθε season για t2 και κανα 200 ευρω για modern Που δεν αλλαζει τοσο συχνα και ενα Legacy deck me 1000-1300 που θα τι εχεις μια ζωη
( ανταγωνιστικα μιλοντας)

στο warhammer ειναι πιο περιπλοκα γιατι ειναι και η συλογη και ο μοντελισμος οποτε θες να εχεις τιμες προσιτες αν το αλλαζεις τοσο ριζικα το game ακα υπερνερφαροντας και ουμπερ μπουσταροντας καποια πραγματα ta new συνήθως
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Shieldwolf
Spamlord
Spamlord
Shieldwolf


Αριθμός μηνυμάτων : 1216
Registration date : 07/03/2011

Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα....   Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ 05 Δεκ 2012, 03:18

Μιάς και μιλάς για Troll που κάνουν 50 λίρες τα 3... και πλαστικά μάλιστα...


Tomahok έγραψε:
Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι οι τιμές, έχουν ανέβει πάρα πολύ και ποιο πολύ από όλα μου τη δίνουν αυτά τα καινούρια (σχετικά καινούρια) blister με το ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ που κάνουν γύρω στα 15 ευρώ το ένα. 20 ευρώ έχουν οι 10αδες units στο fantasy... και μη μου πείτε μαμάει το σκάλισμα (δεν αντιλέγω βλέπε CSM: Aspriring Champion) ΑΛΛΑ δε παύει να είναι ένα πλαστικό μοντέλο! Πώς γίνεται να έχει τέτοια τιμή;

Έννοια σου και όσο κάποιοι κοιμούνται άλλοι είναι ξύπνιοι και δουλεύουν ώστε να πάρουν μερίδιο απ'αυτό που λανθασμένα νομίζουν ότι είναι μονοπώλειο.
Για δες τι κάνει ο Αμερικάνος...

Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα.... - Σελίδα 2 Mantictroll


Edit: Λέγοντας Αμερικάνος εννοώ Mantic...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.shieldwolfminiatures.com
 
Τα 'χουμε ξαναπει, αλλα....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Off Topic :: Off Topic Συζητήσεις-
Μετάβαση σε: