Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
My ultramarines 08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
My ultramarines I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
My ultramarines I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
My ultramarines I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
My ultramarines I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
My ultramarines I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 My ultramarines

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
paranoid
Champion
Champion
paranoid


Αριθμός μηνυμάτων : 167
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα
Currently Playing : LOTR, Ultramarines
Registration date : 27/10/2010

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 15:58

Λοιπόν είμαι noobas στο 40Κ, έχω μόλις 7 μάχες και υπάρχουν στρατοί όπως eldar, orks, demons εναντίον των οποίων δεν έχω παιξει ποτέ.
Οπότε θέλω τις γνώμες σας για το κατα πόσο η ακόλουθη λίστα είναι καλή και ισορροπημένη για τουνουά (1750), γιατί από σχόλια για στρουμφ και χαϊδεμένα του αυτοκράτορα έχω χορτάσει Razz

HQ
----
Tigurius
Chaplain & Jetpack & plasma pistol

Troops
--------
2x 10 Tactical squad & flamer & Missile lancher

Elite
-----
Dreadnought & Close combat weapon & multi-melta & extra armor
10 Sternguard Veterans & 8 combi-meta

Fast Attack
-------------
5 Assault squad + 2 plasma pistols + power weapon
Land speeder + flamer + assault cannon

Heavy Support
------------------
Landraider Crusader + multy-melta

Dedicated
------------
Rihno + Extra Armor
Drop Pod + Locator Beacon

Σκοπός μου είναι να πέφτουν οι sternguard με το drop pod, να σπάνε σε 2 combat squads και να ανοίγουν επι τόπου με τα melta βαριά οχήματα του αντιπάλου στο πρώτο γύρο (με 5 μόνο με 4 combi-meta έχω διαλύσει άνετα land raider) ή στη περίπτωση των tyranids να σκοτώνω τέρατα με hellfire shots
Μαζί τους λέω να πέφτει και ο tigurious για extra support αν και είναι ριψοκίνδυνο καθώς η μονάδα γίνεται νουμερο 1 στόχος μετά και αποβιώνει...

Το land speeder λέω μπαίνει me deep strike κόντά στο drop pod και με το που κατεβαίνει να καίει ότι βρει εκεί κοντά από τον αντίπαλο (μπορεί να ρίξει ένα όπλο λόγο fast)
O Chaplain με τους assault και οι tactical μια μέσα στο land raider που θα βγάζει έξω πεζικό και μία στο rihno.

Τι λέτε;
Εναλλακτικά έχω και μερικούς terminators (όχι assault) αλλά δεν μου πολυκάνουν δουλειά, είτε επειδή τους εξολοθρεύει γρήγορα ο αντίπαλος, είτε γιατί καταφέρνω να φέρνω απίστευτα πολλού άσσους στα saves τους Razz
Αλλά για να τους βάλω πρέπει να φύγει το land speeder να κοπούν plasma pistols & extra armor...
Επίσης έχω 5 scouts (που δεν μου δουλεύουν καθόλου) και άλλη μια full tactical που ίσως ήταν χρήσιμα για να αυξήσω τα scoring units αλλά ψοφάνε εύκολα και δεν νομίζω ότι προσφέρουν κάτι ουσιαστικό τελικά...

Περιμένω να μου δώσετε τα φώτα σας Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://osgiliath-veterans@cvk.gr
kiour_gr
Arch Spammer
Arch Spammer
kiour_gr


Αριθμός μηνυμάτων : 6194
Ηλικία : 46
Τόπος : Cambridge
Currently Playing : Diablo 3 beta, MTG.
Registration date : 29/08/2008

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 16:08

Καλος ηρθες στο forum, θα σου πω αυτο που μου ελεγαν και δεν τους ακουγα.
Ο Tigurius δεν αξιζει τους ποντους του.
Δεν εχε ουτε inv save.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paranoid
Champion
Champion
paranoid


Αριθμός μηνυμάτων : 167
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα
Currently Playing : LOTR, Ultramarines
Registration date : 27/10/2010

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 16:25

Παίρνει με το force dome όμως στο 5+... και αυτός και η μονάδα του...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://osgiliath-veterans@cvk.gr
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 16:47

Θα μπορούσα να σου συνοψίσω μερικά πράγματα, αλλά καλύτερα θα ήταν πρώτα να διαβάσεις το Tactica.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paranoid
Champion
Champion
paranoid


Αριθμός μηνυμάτων : 167
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα
Currently Playing : LOTR, Ultramarines
Registration date : 27/10/2010

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 18:12

Το διάβασα.
Ξέρω ότι ως έχει ο στρατός θα ήταν καλύτερα να μην είχε multi-melta το dreadnought αλλά assault cannon, αλλά δυστυχώς το έχω από το βασικό κουτί και δεν έχει Sad (και αντε βρες τώρα)
Επίσης διαπιστώνω ότι είναι βλακεία που έβαλα 2 plasma pistols στους assault, πρέπει να αλλάξω το 1 σε flamer.
Τέλος με προβληματίζει το land speeder που ψοφάει εύκολα, και μου φαίνεται πολύ να του βάλω πάνω και το assault cannon που είναι ακριβό, αλλά στους ίδιους πόντους το μόνο που μπορώ να χώσω είναι οι scouts, τους οποίους έχω συναρμολογήσει με bolters & heavy bolter με τη λογική ότι δεν θα τους κάνω assault γιατί ψοφάνε πολύ εύκολα. (Δεν είχα sniper riffles)
Ok ξέρω την κλασσική επιλογή για assault marines να βγαίνουν από το landraider αλλά μιας και δεν έχω assault έλεγα να κάνω κάτι διαφορετικό...
Γενικά παίζω με την λογική να ρίχνω πολύ πιστολίδι και όχι assault, γιατί οι tacticals ψοφάνε εύκολα στη μάχη, γι' αυτό και απορώ που ο οδηγός σου λέει ότι είναι καλή λύση να βάζεις fist... εδώ δεν μου πολυκάνει δουλειά στου terminators και κοστίζει και πολύ...
Τέλος πάντων, κάνε μου τα σχόλιά σου αναλυτικά... απλά δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από τη λίστα (π.χ. δεν μου αρέσουν να βάλω bikes)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://osgiliath-veterans@cvk.gr
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 18:38

-O Tigurious είναι καλός, αν παίζεις με πολύ reserve. Στην λίστα σου είναι περιττός.
-Ο Chaplain & η 5άδα assault δεν θα σε βοηθήσουν ιδιέταιρα. Καλό φθινό HQ είναι ο βιβλιοθηκάριος των 100 ταπεινών πόντων, ή επειδή χρησιμοποιείς Sternguard, ο Kantor.
-To θωρηκτό σου έχει ωραίο συνδυασμό, ειδικά αν του κοτσάρεις και ένα Heavy Flamer και τον βάλεις στο Pod.
-Ο συνδυασμός του Speeder σου δεν είναι ιδιέταιρα καλός, λόγω του ότι για να βαρέσει και τα δύο όπλα πρέπει να κινηθεί 6. Γενικά, το Assault Cannon δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Καλός συνδυασμός είναι H.Flamer//M.Melta. Πάντως, ένα ίσον κανένα θα έλεγα.
-Το Crusader πάει χαμένο χωρίς κόσμο μέσα. Κάντο έστω Redeemer αν δεν το έχεις οξυγονοκολλήσει (μαγνητάκια φουτουγού!). Η 10άδα φαντάρια, δεν είναι κόσμος Wink
Θέλεις μεταγωγικό για κάθε ομάδα σου. Ρινόκερους για τον κόσμο. Ποντ για το Ντρεντ. Ο "γαιοεπιδρομέας" θέλει δυστυχώς ξυλόκοσμο.
-10 stern είναι απλά πολλοί. 6-7 είναι καλό νούμερο.


Γενικά:
-Η φίστα είναι για όλες τις ομάδες (στέρν, φαντάρια). Πρέπει να υπάρχει, ΚΑΙ γιατί θα ρίξεις τον κόσμο κάπου (με σωστό placement ακουμπάει η φίστα independent characters και τους κάνει Instant death, ανοίγει σα κονσέρβα αμάξια), αλλά κυρίως, γιατί χωρίς τη φίστα, θα πέσει ο αντίπαλος πάνω σου. Τυχαίο παράδειγμα, Carnifex. Το βαράς στο 3+ και το γουντάρεις στο 6άρι... και σώζει στο 3+. Η φίστα του κόβει γούντες στο 3+/2+, χωρίς να σώζει. Ακόμα σε ενάντια σε άλλο Space Marine (που θα έχει φροντίσει), εσύ θα βαράς κανονικές και αυτός θα σου σκοτώνει fix 1 το γύρο. Και αν πετύχει 2 επιθέσεις...
-Το combi-whatevah είναι must και για το βετεράνο. Καλύτερα βέβαια να αλλάξεις τα όπλα σε μέλτα & το χέβυ -optional- σε μουλτιμέλτα ή λασκάνον.
-2 HQ δεν σου χρειάζονται.
-Θα έβαζα έστω και τους Fist Terminators στο Raider. Aλλά στη θέση σου, θα αγόραζα 1 κουτάκι assault.
-χρειάζεσαι άλλα 2 rhino (2nd tactical, sternguard).

Βγάζοντας την Assault, Speeder, 2xHQ και λίγους stern, έχεις τον Kantor, τους termies, και τα upgrades. Cheers.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paranoid
Champion
Champion
paranoid


Αριθμός μηνυμάτων : 167
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα
Currently Playing : LOTR, Ultramarines
Registration date : 27/10/2010

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 19:25

Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου.
Ο Kantor είναι αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή αλλά δεν είναι ακριβώς ultra Rolling Eyes
Μου αρέσει αρκετά η ιδέα των psykers και γι αυτό ήθελα τον Tigurius επειδή τα ξέρει και τα κάνει όλα και για να κόβει psychic powers αντιπάλων (Eldar κυρίως, αλλά και marines, Tyranids) Ίσως τελικά να πρέπει να συμβιβαστώ με κανέναν απλό librarian. (Να πάρει και μπήκα στον κόπο για direct για να τον αποκτήσω)

Δηλαδή η ιδέα μου να έχω την μία tactical μέσα το landraider και να κάθονται με αυτό στο objective δεν είναι τόσο καλή έ; Να βάλω οπωσδήποτε terminators μέσα? Οπότε θα πετάξω το landspeeder που και μένα δεν μου πολυγεμιζει το μάτι και να δώ πως θα τους στριμώξω...

Θα βάλω πάντως σίγουρα μια fista στους sternguard να δω πως αποδίδει στη μάχη και αν είναι έχω άλλη μια για τα φαντάρια Very Happy

Θα επεξεργαστώ και τα υπόλοιπα, όπως είπα έχω παίξει λίγες μάχες και ακόμα δοκιμάζω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://osgiliath-veterans@cvk.gr
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 19:53

paranoid έγραψε:
Ο Kantor είναι αρκετά ενδιαφέρουσα επιλογή αλλά δεν είναι ακριβώς ultra Rolling Eyes
Ευτυchώς για εμάς, η καλή μαμά γκουγού μας λέει "Πάρον τέκνον τον Κάντορ, ονόμασον Μήτσορ και βαφθείς γάρ μπλέ με ανάποδον ωμέγαν, ίνα κατατρωπόσωσι τας εchθρούς των Υπερπεζοναυτών υμών, αμήηηηην".


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Chronomancer στις Τετ 03 Νοε 2010, 20:06, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
paranoid
Champion
Champion
paranoid


Αριθμός μηνυμάτων : 167
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα
Currently Playing : LOTR, Ultramarines
Registration date : 27/10/2010

My ultramarines Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: My ultramarines   My ultramarines I_icon_minitimeΤετ 03 Νοε 2010, 20:02

Χαχαχαχαχαχαχα, ναι μωρέ το ξέρω απλά λέμε :p
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://osgiliath-veterans@cvk.gr
 
My ultramarines
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ultramarines 1750
» Ultramarines Ironclad WIP
» Ultramarines the movie
» ULTRAMARINES 1500p. ARMY

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer 40K :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: