Greek Wargaming Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The Forum of Greek Wargamers
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
How to: Dark Angel newbie List 750pts  08abe9eb-c1f8-4f8a-abdf-72add18a9837_zps28329c39
Πρόσφατα Θέματα
» WTB wargaming and rpg terrain
How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeαπό shadowblade94 Κυρ 01 Οκτ 2023, 17:37

» WTS Big Tau Army 400€
How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeαπό doomsday Κυρ 09 Απρ 2023, 20:50

» Πωλούνται Adeptas sororitas
How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeαπό Manolorza Παρ 07 Απρ 2023, 12:31

» Πωλουνται Grey Knights
How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeαπό powerslave Κυρ 02 Απρ 2023, 19:08

» WTS High elf army
How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeαπό Eyzonas Κυρ 25 Ιουλ 2021, 23:08

Blog Feeds
Σεπτέμβριος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
This web site is completely unofficial and in no way endorsed by Games Workshop Limited. 40k, Adeptus Astartes, Battlefleet Gothic, Black Flame, Black Library, the Black Library logo, BL Publishing, Blood Angels, Bloodquest, Blood Bowl, the Blood Bowl logo, The Blood Bowl Spike Device, Cadian, Catachan, Chaos, the Chaos device, the Chaos logo, Citadel, Citadel Device, Cityfight, City of the Damned, Codex, Daemonhunters, Dark Angels, Darkblade, Dark Eldar, Dark Future, Dawn of War, the Double-Headed/Imperial Eagle device, 'Eavy Metal, Eldar, Eldar symbol devices, Epic, Eye of Terror, Fanatic, the Fanatic logo, the Fanatic II logo, Fire Warrior, the Fire Warrior logo, Forge World, Games Workshop, Games Workshop logo, Genestealer, Golden Demon, Gorkamorka, Great Unclean One, GW, GWI, the GWI logo, the Hammer of Sigmar logo, Horned Rat logo, Inferno, Inquisitor, the Inquisitor logo, the Inquisitor device, Inquisitor:Conspiracies, Keeper of Secrets, Khemri, Khorne, the Khorne logo, Kroot, Lord of Change, Marauder, Mordheim, the Mordheim logo, Necromunda, Necromunda stencil logo, Necromunda Plate logo, Necron, Nurgle, the Nurgle logo, Ork, Ork skull devices, Sisters of Battle, Skaven, the Skaven symbol devices, Slaanesh, the Slaanesh logo, Space Hulk, Space Marine, Space Marine chapters, Space Marine chapter logos, Talisman, Tau, the Tau caste designations, Tomb Kings, Trio of Warriors, Twin Tailed Comet Logo, Tyranid, Tyrannid, Tzeentch, the Tzeentch logo, Ultramarines, Warhammer, Warhammer Historical, Warhammer Online, Warhammer 40k Device, Warhammer World logo, Warmaster, White Dwarf, the White Dwarf logo, and all associated marks, names, races, race insignia, characters, vehicles, locations, units, illustrations and images from the Blood Bowl game, the Warhammer world, the Talisaman world, and the Warhammer 40,000 universe are either ®, TM and/or © Copyright Games Workshop Ltd 2000-2007, variably registered in the UK and other countries around the world. Used without permission. No challenge to their status intended. All Rights Reserved to their respective owners.

 

 How to: Dark Angel newbie List 750pts

Πήγαινε κάτω 
+5
Samanos
Trollzor
Johneleos
Asarnil the Dragonlord
Watcher in the Dark
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Watcher in the Dark
Knight
Knight
Watcher in the Dark


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing : Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date : 23/01/2011

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΚυρ 30 Ιαν 2011, 21:48

Μόλις ξεκίνησα το Warhammer, και θέλω να μαζέψω το δικό μου στρατό.
Θέλω να παίξω Dark Angel Space Marines, επομένως το θέμα είναι να βγαλω μια λίστα που θα αποτελέσει και "πλάνο αγοράς". Δηλαδή κάτι βιώσιμο στους 750 (έτσι ώστε να μπορέσω να παίξω με δικό μου στρατό πριν την επόμενη Ολυμπιάδα), αλλά και ταυτόχρονα να είναι κάτι που θα χρησιμεύει και σε στρατό περισσοτέρων πόντων.

Επίσης: Το Codex των Dark Angels είναι στην 4η ed, και (νομίζω) αρκετά από τα όπλα/units/rules από το βιβλίο των Space Marines είναι διαφορετικά, χωρίς να ξέρω (μιας και δεν πρόλαβα την 4η ed) αν είναι αυτό ηθελημένο, ή αν είναι απλώς outdated.

Αυτό δημιουργεί μερικά ερωτήματα, κρίσιμα για το φτιάξιμο μιας λίστας.

Παραδείγματος χάρη:
  • Ο Librarian μπορεί να πάρει δυνάμεις απο το SM codex, ή είναι περιορισμένος στις δύο του δικού του;
  • Παίζοντας ένα Dark Angel successor chapter, μπορώ να έχω επιλογές unit από το SM Codex; Δηλαδή. η πρώτη Company είναι απαραιτήτως Terminators, ή μπορώ να πάρω και Vanguard Veterans? Venerable Dreadnoughts?
  • Τα Successor Chapters μπορούν να δανειστούν ήρωες μόνο από αυτούς του Founding Legion τους; (δηλαδή, κάποιο τυχαίο chapter των Imperial Fists, μπορεί να πάρει τον Cato, και να τον παίξει με άλλο όνομα; )
  • Μπορώ να πάρω Hellfire shells?
  • Και είναι πράγματι Elite και ακριβότεροι για μένα οι Scouts?




Σε αυτό το thread μπορείτε να απαντήσετε στις ερωτήσεις μου, να προτείνετε λίστες, καλές πρώτες αγορές, καθως και να με κράξετε για τις ακυρίλες που λέω/θα πώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Asarnil the Dragonlord
Arch Spammer
Arch Spammer
Asarnil the Dragonlord


Αριθμός μηνυμάτων : 13942
Τόπος : 3ος πλανητης απο Ηλιο
Currently Playing : Warhammer Fantasy, Nicknames
Registration date : 15/09/2008

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΚυρ 30 Ιαν 2011, 22:08

Εισαι στο υποφορουμ των αιρετικων του Φαντασυ....
Αν ξεκινας 40Κ, ξεκινα το σωστα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΚυρ 30 Ιαν 2011, 22:12

Το κοντεξ σας ειναι οντος 4 εκδωση ωστοσο με τα FAQ σας καναν και εσας σαν εμας του ματομενουν αγγελους σαν του λυκους ( λεμε τωρα απλα σας εδωσαν καποια πραγματακια )

1) ο βιβλιοθηκαριος περνει μαγικα απο το κοντεξ που χρησιμοποιεις, δηλαδη οταν παιζεις μια μαχη δεν μπορεις να εχεις 2 κοντεξ και να τα use ταυτοχρονα Smile αμα θες παιζεις SM codex Και λες αυτοι εδω ειναι Dark angels και στα ουμπαλα σου , αλλιως αμα θες απο φλαφ μεριας το δικο σας κοντεξ βαζεις αυτο και ο βιβλιοθηκαριος περνει μονο απο το δικο σας
2) την δευτερη δεν την πολυ καταλαβα την ερωτηση οταν λες company ενοεις απο το μερους του φλαφ ? αν ναι ναι μπορεις να παρεις οτι βετεραν unit θες γιατι ειναι γενικα βετερανοι εκει μεσα καθε τυπου
3) Ναι μπορει να παρει οτι θες αναλογα με το κοντεξ που ακολουθεις πχ σε εμενα εχει μεσα 5-6 τσαπτερακια αλλα μπορω να βαλω νταντε σε ολα γιατι το λεει το κοντεξ ανεξαρτητος του φλαφ και λοιπα
4) ????? τι ειναι ατο ????

5) δεν ξερω διαβασε το κοντεξ σου

κοιτα λιστα στους 750 δεν ξερω τι βγαζει δεν εχω διαβασει το βιβλιο των σκοτεινων αγγελων Cool

Υ.Γ. αυτες τις ερωτησεις τις εκανα και εγω οταν πρωτο αρχισα Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΚυρ 30 Ιαν 2011, 22:12

Asarnil έγραψε:
Εισαι στο υποφορουμ των αιρετικων του Φαντασυ....
Αν ξεκινας 40Κ, ξεκινα το σωστα Smile
Λολ τωρα το ειδα lol! lol! lol! lol!
antegia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΚυρ 30 Ιαν 2011, 22:56

Watcher in the Dark έγραψε:
  • Ο Librarian μπορεί να πάρει δυνάμεις απο το SM codex, ή είναι περιορισμένος στις δύο του δικού του;
  • Παίζοντας ένα Dark Angel successor chapter, μπορώ να έχω επιλογές unit από το SM Codex; Δηλαδή. η πρώτη Company είναι απαραιτήτως Terminators, ή μπορώ να πάρω και Vanguard Veterans? Venerable Dreadnoughts?
  • Τα Successor Chapters μπορούν να δανειστούν ήρωες μόνο από αυτούς του Founding Legion τους; (δηλαδή, κάποιο τυχαίο chapter των Imperial Fists, μπορεί να πάρει τον Cato, και να τον παίξει με άλλο όνομα; )
  • Μπορώ να πάρω Hellfire shells?
  • Και είναι πράγματι Elite και ακριβότεροι για μένα οι Scouts?


1 & 2 & 3 & 4.
Κάθε Codex είναι ξεχωριστό βιβλίο. Το Chapter σου, μπορεί να κατάγεται από οτιδήποτε, αλλά θα ακολουθεί το ίδιο CODEX. Για παράδειγμα, οι Imperial Fists, που είναι Codex Chapter, γέννησαν τους "Black Templars" που είναι ξεχωριστό Codex.
Κάνε τους Fotis Angels, βάψ'τους όπως θέλεις, αλλά παίζεις με τους κανόνες μόνο ενός βιβλίου. Σημαντικό: Δες τα errata & faq στο site της GW.
5. Razz



Πολύ καλή αγορά είναι το DA Battleforce αν πρόκειται να παίξεις λίγο απ'όλα. Terminators θέλεις για αρχή 2 κουτάκια, 1 Shooty 1 Choppy. Μετά το SM Battleforce είναι επίσης ότι πρέπει, αρκεί να πάρεις και ένα "DA upgrade kit" με όποιο τρόπο. Δεν θα σου λείπουν πολλά μετά για πλήρη στρατό. Αλλά όλα εξαρτώνται από το πώς θέλεις να παίξεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Watcher in the Dark
Knight
Knight
Watcher in the Dark


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing : Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date : 23/01/2011

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΚυρ 30 Ιαν 2011, 23:46

Υπάρχει πακέτο DA Battleforce???? Εννοείς το Ravenwing Battleforce?

Από ότι κατάλαβα η απάντηση στις ερωτήσεις μου είναι οτι περιορίζεσαι σε οτι ακριβώς λέει το Codex σου, και (entering lawyer mode), εφόσον μπορώ να βάψω τον στρατό Dark Angel, και να λέω οτι παίζω με το SM Codex, όμοιως θα μπορούσα να έχω "dark angel" λίστες κι απο τα δύο Codexes. (Όχι, δεν έχω τόσα λεφτά την παρούσα φάση. Απλά επιβεβαιώνω τις φαντασιώσεις μου)


Έχω ήδη ποστάρει στις Αγγελίες, για να αγοράσω απο κοινού το Assault on Black Reach με όποιον χρειάζεται Orks, και ελπίζω επίσης να βάλω τα χέρια μου σε ένα DA upgrade kit (γιατί αγαπάω τα troops ώς μινιατούρες και έχω πολλή όρεξη να τους αλλάξω τα φώτα).

Μιάς και τα έμαθα όλα αυτά (thanks guys), ποστάρω asap και την πρώτη μου λίστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Samanos
Arch Spammer
Arch Spammer
Samanos


Αριθμός μηνυμάτων : 2166
Ηλικία : 30
Τόπος : (Sydney)
Currently Playing : WFB-Mordheim
Registration date : 11/04/2010

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 00:02

Asarnil έγραψε:
Εισαι στο υποφορουμ των αιρετικων του Φαντασυ....
Αν ξεκινας 40Κ, ξεκινα το σωστα Smile


Shocked ρε asarnil εσυ δεν ησουν που επαιζες φανατικα φαντασυ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Watcher in the Dark
Knight
Knight
Watcher in the Dark


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing : Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date : 23/01/2011

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 12:36



750 pts List (SM Codex)

Space marine captain 155 pts
Relic Blade
Artificier Armour
Digital Weapons


Dreadnought 105 pts

Terminator Squad 200 pts

Tactical Squad 175 pts
metagun
missile launcher
Sergeant: chainsword & bolt pistol


Scout Squad 115 pts
sniper rifles
camo cloaks
missile launcher
Seargeant: Teleport homer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 13:13

Αν αγαπάς τα μοντέλα σου και θέλεις να φαίνονται γαμάτα, μην πάεις το Black Reach. Το BR είναι για τη φθίνια και τη μάζα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Watcher in the Dark
Knight
Knight
Watcher in the Dark


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing : Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date : 23/01/2011

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 13:21

Τόσο χάλια ποιότητα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 13:32

3 κομμάτια marines. Ολόκληρος, backpack, παλάμες με όπλο.
Το κανονικό marine έχει:
Θώρακας
Πλάτη
Πόδια
Δεξί χέρι
Αριστερό χέρι
Κεφάλι
2 shoulderpads
Όπλο
Backpack
Μπλιμπλίκια (χειροβομβίδες, τσαντάκια, παράσημα σουξουμούξα)


Είναι ασύμβατα τα 3 κομμάτια με τα dark angels upgrades.

Κατά τα άλλα, αν ΔΕΝ σε πειράζει η εμφάνιση (μιά χαρά θα είναι, αλλά συγκεκριμένες πόζες χωρίς conversions) πάρτα είναι τσάμπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Watcher in the Dark
Knight
Knight
Watcher in the Dark


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing : Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date : 23/01/2011

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 14:13

τη ντύχη μου τη χορεύτρια....

Πές μου σε παρακαλώ οτί το SM Battleforce δεν είναι ίδια φάση τουλάχιστον (Αν και μου τη σπάει που έχει μέσα assault marines)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 14:23

Όλα είναι κανονικά εκτός του Starter Set.

Οι Assault Marines έχουν και backpacks αν θέλεις, οπότε μπορείς να τους συνδυάσεις με devastator κουτάκι ή και tactical για να τους δώσεις bolters and/or heavy/special weapons (άρα να τους κάνεις απλούς).

Θα πρέπει να λές ευχαριστώ που υπάρχουν, γιατί η μαμά εταιρία ΔΕΝ σου δίνει power fists ή power weapons στους TACTICALS που αγοράζεις. Τα βρίσκεις μόνο στο Assault, Devastator, Command.

Υ.Γ. αν δεν τα θέλεις τα Jump Packs τα θέλω Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 16:04

Chronomancer έγραψε:

Υ.Γ. αν δεν τα θέλεις τα Jump Packs τα θέλω Razz
εχασες θειο εγω τα χρειαζομαι φφσ γιατι εχω κατι ασσαλτ μαρινες και εχω χασει τα jump pack s τους οποτε αμα το παρεις μου τα πουλας ???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 16:42

http://www.games-workshop.com/gws/catalog/productDetail.jsp?catId=cat440336a&prodId=prod1860238

Razz Από το να περιμένεις να αποφασίσει ο Πατρινός να τα πάρει και να πληρώσεις 5 ευρώ να στα στείλει + όσα σου ζητήσει... δε τα παίρνεις μόνος σου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johneleos
Arch Spammer
Arch Spammer
Johneleos


Αριθμός μηνυμάτων : 3546
Ηλικία : 30
Τόπος : sthn xwra twn mpaokiwn
Currently Playing : dem gaimz
Registration date : 11/05/2010

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 16:45

Chronomancer έγραψε:
http://www.games-workshop.com/gws/catalog/productDetail.jsp?catId=cat440336a&prodId=prod1860238

Razz Από το να περιμένεις να αποφασίσει ο Πατρινός να τα πάρει και να πληρώσεις 5 ευρώ να στα στείλει + όσα σου ζητήσει... δε τα παίρνεις μόνος σου;

ναι αλλα εδω ειναι το προβλεμα, γιατι πρεπει να στειλω την μανα μου στην τραπεζα, να φαω ανακριση για το τι θα παρω , + χρειαζετε να την παρακαλαω μια βδομαδα....\
ενω αμα τα δινει το παιδι εδω μια χαρα Smile απλα παω στο ταχυδρομειο
ειναι πιο ευκολο πιστευω Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 17:33

Δεν βλεπω το λογο να παιξεις marines (γενικα) και να επιλεξεις το codex των βανιλα, κι οχι των Dark Angel, ιδιως αφου σου αρεσει και το βαψιμο τους. Με το νεο errata εγιναν πολυ δυνατος στρατος. Ειναι ισως και ο μονος απο τους marines που βγαζει λιστα, καθολου mechanized. Ολα on foot, και απειρο ξυλο..
Επισης, κατι που δεν διαβασα να σου τονισε ο οποιοσδηποτε:
με 750 ποντους στρατο, δεν θα υπαρχει αντιπαλος να παιξεις. Ολοι παιζουμε με 1750 και τωρα παμε για 2000 ποντους. Αρα τα 200 ευρω κοστος μινιατουρων δεν βλεπω να το γλιτωνεις. Πριν ομως αρχισεις να ψωνιζεις, τεσταρε τις λιστες σου. Αλλιως θα βρεθεις με ενα καρο μινιατουρες που δεν θα παιζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 17:41

Παράθεση :
Αριθμός μηνυμάτων: 14
Ηλικία: 19
Τόπος: Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing: Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date: 23/01/2011

Παράθεση :
Δηλαδή κάτι βιώσιμο στους 750, αλλά και ταυτόχρονα να είναι κάτι που θα χρησιμεύει και σε στρατό περισσοτέρων πόντων.

Razz Read between the lines: Νέος παίκτης, μικρός (τοξότης, ρομαντικές βόλτες στην παρ... εχ... λάθος thread) και σε άλλη περιοχή με διαφορετικές συνήθειες.
Razz Read σκέτο: Razz

Υ.Γ. joke Very Happy

---------------------

Ok, στα σοβαρά, οι vanilla τα σπάνε με τη χρήση των Chapter Tactics από τα διάφορα chapters. Ότι θέλεις, το έχουν Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 17:54

περα απο την πλακα σου Χρονο, το λεω γιατι πραγματικα μπορει το παιδι να τρεφει αυταπατες οτι θα βρει αντιπαλους στους 750. Ετσι, το να χρησιμευει "και" σε στρατο περισσοτερων ποντως ειναι ακυρο. Η φραση που πρεπει να καταλαβει, ειναι "Τι να βαλω σε στρατο 1750 ποντων, που να παιζει και στους 2000 ποντους?" Κι η απαντηση ειναι: Εαν παιξεις Dark Angels χρειαζεσαι 30 termies 6 μηχανες και 2 χαρακτηρες, για αρχη. Κοιτα τιμες στο εξωτερικο (Maelstrom, e-bay κλπ), και δες εαν μπορεις να τα ψωνισεις. Αλλιως δεν νομιζω να μπορεις να παιξεις Warhammer και να το χαρεις.



Ασχετο. Η ηλικια 19 χρονων δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν φραγκα. Υπαρχει:
- ο 19χρονος με μπαμπα με λεφτατσα για ξοδεμα που μπορει να παιξει warhammer.
- Ο 19 χρονος που δουλευει, και καταφερνει να μαζεψει +-200ευρω για να παρει ενα στρατο.
- O 19 χρονος που αποφασιζει να μην βγαινει καθε μερα για καφε για 1-2 μηνες και παιρνει στρατο (4,5ευρω την ημερα ο καφες + 2Μ.Ο. ευρω, μια μακακια aka σουβλακι, τσιγαρα, πατατακια x 30 ημερες, μας κανει 195 ευρω, το μηνα. Οκ εστω 195 ευρω τους 2 μηνες. Αρα με μια 2μηνη θυσια το πηρε.
- o 19 χρονος που πουλαει τα πραγματα της αδερφης του, μαζευει τα φραγκα και αγοραζει στρατο
- ο 19 χρονος που αρχιζει να πουλαει Μπετη, αντι να το καταναλωνει μονο, κι ετσι μαζευει τα φραγκα για τα τσιγαρα στη φυλακη (απλα πριν τον μπαγλαρωσουν μπορει και να προλαβει να παρει στρατο)
- ο 19 που κοβει την Μπετυ και το τσιγαρο, και τοτε στα σιγουρα μαζευει σε ενα μηνα τα φραγκα για στρατο.

(και μετα να υπολογιζει σε καποιο κοστος για το βαψιμο, ειτε το κανει μονος του, ειτε με commision)

Απλα, μικρε, αποφασιζεις ποιος 19χρονος εισαι. Ελπιζω μονο, για σενα, να μην εισαι ο πρωτος που αναφερω. Ολοι αλλοι απο γαματοι, εως "Νταξ'" μου κανουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 17:59

30 termies & 6 bikes, πεζή λίστα, και "τα σπάει" δεν πάει μαζί Smile

Διάβασε τα Post και θα καταλάβεις ότι δεν χρειαζόταν να αναλύσεις για κοστολόγια Smile & άσε να ξέρω την Πάτρα καλύτερα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Watcher in the Dark
Knight
Knight
Watcher in the Dark


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing : Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date : 23/01/2011

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 18:04

Ogyon, ευχαριστώ πολύ για τα καλά, υποβιβαστικά σου λόγια.

Ωστόσο θα πρέπει να συμφωνήσω με τον Chrono, μιας και ούτε εγώ φύτρωσα gamer ένα πρωί, αλλά ξέρω μια χούφτα συμπαίκτες στην Πάτρα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 18:23

Κοιτα Χρονο: Προφανως η εμπειρια σου στο 40k, σε κανει να πιστευει πως on foot models δεν μπορουν να νικησουν, ενω η δικη μου λεει πως μια χαρα μπορουν. Χωρις να χρειαστει να συγκρινουμε τα γαλονια μας λοιπον στο gaming, θα προτεινα απλα να εισαι μια σταλια λιγοτερα εριστικος στον τροπο που τοποθετησε επι των λιστων τουλαχιστον. Μπορει 1 φορα στις χιλιες να εχεις ακομη κι εσυ αδικο, η εστω να μας αρεσει εμας να ζουμε με τη λαθεμενη μας γνωμη. Οπως και να εχει, παιξε εστω κ μια φορα εναντιων ολων αυτων που κρινεις ως λαθος, και μετα θα δεχτω λιγο πιο ευκολα τα σχολια σου. Το τελευταιο σχολιο δεν αφορα μονο στο συγκεκριμενο τοπικ.
Απο κει και περα, το "Ασε να ξερω την Πατρα καλυτερα" ειναι απλα γελιο.


@Watcher in the Dark: παρουσιαστηκες ως νεος παικτης. Ετσι ειπα να βοηθησω. Εαν το ενιωσες σαν διδακτισμο και σε εκανα απο αντιδραση να απαντησεις "μιας και ούτε εγώ φύτρωσα gamer ένα πρωί κλπ" ενω ειπες οτι τωρα ξεκινησες να παιζεις, και δεν εχεις ουτε καν 750 ποντους μαζεμενους, συγνωμη που δεν το ξεκαθαρισα οτι δεν ηταν. Εαν ομως το ενιωσες σαν απλη βοηθεια οπως ξεκινησε για να ειναι, και απλα ειπες να πεις την φραση σου, τοτε ζητω συγνωμη απο το χρονο μου που ασχοληθηκα. Ελπιζω οι φιλοι σου οι gamers να σε βοηθησουν, αλλα τοτε να μην ζητας συμβουλη σε ενα φορουμ, παρα να τα λες μαζι τους τετ-α-τετ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ogyon στις Δευ 31 Ιαν 2011, 18:30, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Trollzor
Arch Spammer
Arch Spammer
Trollzor


Αριθμός μηνυμάτων : 4424
Ηλικία : 41
Τόπος : Ζμπέοςμ.
Currently Playing : Με τα νεύρα των ζώων
Registration date : 28/09/2009

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 18:27

Man, παρεξηγείσαι αν θεωρώ τις λίστες που θαυμάζεις "χαζές" ?? ?? Σοβαρά το λές; Να το πάρω πραγματικά στα σοβαρά, ότι στεναχωριέσαι με την γνώμη μου πάνω σε μπαρμπαδέλια; ?/ ???? ?????


?????????????????????????????????????????????????????

Μου δίνεις συμβουλές περί "λαθών" την στιγμή που γράφεις ότι γράφεις & προς τον watcher -τον οποίο δεν γνωρίζω-;? .. ???

I rest my case man Smile No hard feelings.

Το σίγουρο είναι ότι δεν ξύπνησα να ψάχνομαι να μπώ στο φόρουμ για να "σου κάνω επίθεση" Smile Μάλλον μπήκες λίγο κάπως σήμερα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Watcher in the Dark
Knight
Knight
Watcher in the Dark


Αριθμός μηνυμάτων : 400
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα // Mortikah VII
Currently Playing : Warhammer 40k, Dark Angels
Registration date : 23/01/2011

How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 18:37

ogyon έγραψε:


@Watcher in the Dark: Εαν το ενιωσες σαν διδακτισμο και σε εκανα απο αντιδραση να απαντησεις "μιας και ούτε εγώ φύτρωσα gamer ένα πρωί κλπ" ενω ειπες οτι τωρα ξεκινησες να παιζεις, και δεν εχεις ουτε καν 750 ποντους μαζεμενους, συγνωμη που δεν το ξεκαθαρισα οτι δεν ηταν.

Το προφανές είναι οτι εννοώ οτι έμαθα το Warhammer απο τρίτους, οι οποίοι ξέρω πως παίζουν, και ξέρω οτι θα ήταν πολύ χαρούμενοι να παίξουμε στους 750.

Άν τώρα εσύ βάλεις disclaimer σε ένα διδακτισμό δεν ξέρω αν παύει να είναι διδακτισμός, "μεγάλε".

Τα υπόλοιπα που είπες ούτε quote θα τα κάνω, ούτε θα απαντήσω. Δεν μπορώ να σε σταματήσω, και συνέχισε να ποστάρεις ότι έχεις ευχαρίστηση. Δεν σε έχω προσβάλει ακόμα ούτε και πρόκειται.

Απλώς έχε υπόψη σου οτι σε κανέναν άλλο χρήστη που μου είπε την άποψη του δεν έννοιωσα την ανάγκη "να πώ τη φράση μου", ή να "αντιδράσω" ως πετροχειλοτηνέητζερ.

Η αλήθεια βρίσκεται στους Σέξ Πίστολς. Γκέ Γκέ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




How to: Dark Angel newbie List 750pts  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: How to: Dark Angel newbie List 750pts    How to: Dark Angel newbie List 750pts  I_icon_minitimeΔευ 31 Ιαν 2011, 18:40

ρε χρονο, ειλικρινα δεν μπηκα καπως κι ουτε καταφερνεις να με κανεις καπως, η καπως αλλιως. Αλλα πραγματικα θα σου ζητησω μια χαρη. Μιας και δεν εχει ignore το φορουμ για να σε κανω, μπορεις απλα να μην ασχολησε με την παρτη μου? Αυτα που γραφω μπορεις να μην τα σχολιαζεις. Μισο χρονο τωρα στο ζηταω, αλλα μαλλον δεν σου εφτασε για να το καταλαβεις. Ετσι πας και σχολιαζεις το κειμενο μου. Και αυτο καθε φορα μας οδηγει στον ανουσιο διαλογο που ανοιγω μαζι σου. Σοβαρα, πες μου οτι μπορεις να το κανεις, και σου υποσχομαι πως οποια μαλακια κι αν γραψεις απο δω κι υστερα, θα περασει πραγματικα απαρατηρητη. Οκ, δεν καταλαβαινεις πως το μισο φορουμ σε εχει σιχαθει. Δεν νιωθεις πως σταματησαμε ολοι να γραφουμε στο 40k γιατι απλα οποτε παμε να κανουμε κουβεντα, πεταγεσαι και την γειωνεις. Μπαινεις και μας διορθωνεις με τον δικο σου εριστικο τροπο, και μετα κανεις τον μακακα, οτι δεν καταλαβαινεις τι παιχτηκε. Δικο σου προβλημα. Ομως το να ασχολησαι με εμενα, γινεται δικο μου προβλημα. Αυτο ελπιζω οτι το καταλαβαινεις τουλαχιστον. Ετσι δεν ειναι? εε? εε?



@watcher, απο οτι καταλαβαινω, η λεξη "μικρε" ειναι που σε εκανε να νιωθεις περιεργα και να εκφραστεις? Συγνωμη για αυτην, αλλα τον να σε περναω 12 χρονια σε κανει μικρο για μενα, κατι που το βλεπω ομως ομορφο. Εαν σε κομπλεξαρει ομως το παιρνω πισω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
How to: Dark Angel newbie List 750pts
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Newbie Wannabe Pharaoh 2400 List
» Dark Angel Veterans vs Chapter Upgrade Kit
» Dark Angels all around list
» Dark angels 2000 pts list

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Greek Wargaming Forum :: Warhammer 40K :: Army lists, FAQ and Tactics-
Μετάβαση σε: